تهیه 20 سند توسعه برای 20 محله جنوب تهران تا پایان سال

شهردار منطقه 20 از تدوین سند توسعه محلات این منطقه با رویکرد استفاده از ظرفیت مشارکت های مردمی تا پایان امسال خبر داد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، فرهاد افشار در جلسه ای که با حضور مدیران دفاتر تسهیلگری نوسازی بافت فرسوده منطقه 20 برگزار شد، اظهار داشت: بر اساس ابلاغ و مصوبه سیاست گذاری شورای اسلامی شهر تهران، برنامه سوم توسعه شهر تهران در سطوح مختلف شهر، منطقه و محله تدوین و اجرا خواهد شد که در این راستا سند توسعه محلات منطقه 20 نیز در دستور کار قرار گرفته است.

شهردار منطقه 20 با اشاره به اینکه دفاتر نوسازی بافت فرسوده محلات که امروز به عنوان دفاتر تسهیلگری نوسازی بافت فرسوده محلات معرفی می شوند شناخت خوبی از موقعیت های محلی دارند و گزینه مناسبی برای تدوین سند توسعه محلات هستند، افزود: برای تهیه این سند برای 20 محله منطقه، از ظرفیت سرمایه های اجتماعی نظیر مردم محلی، معتمدین و سازمان های اجتماعی از جمله شورایاران استفاده خواهد شد و تا پایان سال آماده اجرا می شود.

وی ادامه داد: افزایش حس تعلق محلی و ارتقاء رضایت مردم از مهمترین پیامدهای بهره گیری از ظرفیت مشارکت مردمی است و از این طریق علاوه بر اینکه امور با سرعت و کیفیت بهتری پیش می روند، احساس هویت محله ای مردم نیز تقویت خواهد شد.

افشار گفت: در بحث تدوین سند توسعه محلات 20 گانه منطقه، دو مولفه احصاء مشکلات و ارائه راهکارهای عملیاتی مطرح است که امیدواریم این روند طبق تقویم زمانی مشخص پیش برود و تا پایان سال این سند آماده اجرا شود.

وی با اشاره به اینکه 3 دفتر تسهیلگری نوسازی بافت فرسوده، محلات منطقه 20 را پوشش می دهند، افزود: برای سرعت بخشیدن به امور هماهنگی های لازم با سرمایه های اجتماعی و ظرفیت های مردمی محلات انجام می شود تا در کوتاهترین زمان، برنامه ای با کیفیت مناسب تهیه شود.

افشار تسریع تخریب و نوسازی بافت فرسوده منطقه 20 را از دیگر ماموریت های دفاتر توسعه محلات برشمرد و گفت: به زودی با استفاده از این ظرفیت توانمند، سند راهبردی با افق سه ساله برای نوسازی بافت فرسوده تعریف می کنیم و به اجرا درمی آوریم.

شهردار منطقه 20 ابراز امیدواری کرد که با تدوین، تصویب و اجرای سند توسعه محلات 20 گانه منطقه 20 زیست پذیری و شهروندمحوری این منطقه ارتقای چشمگیری پیدا می کند.

جلسه هم اندیشی با موضوع تدوین سند توسعه محلات با حضور شهردار منطقه، معاون شهرسازی و معماری شهرداری منطقه 20، مشاور شهردار منطقه و مدیران دفاتر تسهیلگری نوسازی بافت فرسوده محلات منطقه 20 در ساختمان مرکزی شهرداری منطقه 20 برگزار شد.

بر اساس این گزارش تسهيل گري در حقيقت آسان ساختن و سرعت بخشيدن به فرايند يا اتفاقي است که عموما از راه فعاليت ها و يا ساز وکارهاي اجتماعي انجام مي شود. از اين رو، چندي است که در بافت هاي فرسوده دفاتري با عنوان دفاتر تسهيل گري نوسازي بافت فرسوده ايجاد شده اند،که عمده ترين و اصلي ترين وظيفه آنها برقراري ارتباط با ساکنان بافت هاي فرسوده، معرفي مشوق ها، تسهيلات و معافيت هاي موجود و حل مشکلات احتمالي آنها در زمينه هاي نوسازي بناها و تجميع ساختمان ها است. این دفاتر می توانند شکاف بين مديريت کلان و مردم را پر کنند و با تسهيل گري و اطلاع رساني موفقيت خوبي در زمينه نوسازي بافت فرسوده به دست آورند.

انتهای پیام/*

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =