خبرگزاری فارس: بازگشت مسئولان اجرایی کشور به «رویه گذشته» یعنی برنامه‌ریزی دقیق اقتصادی، اتحاد و همدلی و مسئولیت شناسی، به همراه توجه ویژه به «تولید ملی» که خواست اصولی رهبر انقلاب و همه مردم است، راه علاج مشکلات اقتصادی است.

خبرگزاری فارس: «تولید ملی»؛نقشه راه عبور ازمشکلات اقتصادی/دولت فرصت سوزی نکند

به گزارش خبرگزاری فارس،مقام معظم رهبری در دیدار امروز با مردم بجنورد با اشاره به برخی مشکلات و در راس آنها بالارفتن قیمت‌ها و بیکاری که همه مردم با آن دست‌به گریبان هستند، ضمن تاکید بر این که این‌ها مشکلات غیرقابل حلی نیستند، بزرگنمایی تحریم در ایجاد این مشکلات را رد کردند و با تصریح بر این که برخی بی‌تدبیری‌ها ممکن است این مشکلات را افزایش داده باشد، به وظایف مهم مسئولان در این خصوص از جمله حفظ اتحاد و همدلی، برنامه‌ریزی، رعایت حدود قانونی و مهمتر از همه مسئولیت‌شناسی و تقصیرها را به گردن هم نیانداختن، ‌اشاره و تاکید کردند که اشتباهات و خطاهای گذشته قابل جبران هستند.

آمریکا و متحدان اروپایی این کشور از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون انواع و اقسام تحریم‌ها را علیه ایران آغاز کرده بودند ولی به هیچ نتیجه‌ای نرسیده‌اند و بلکه تحریم‌ها در موارد متعددی منافع جمهوری اسلامی را تامین کرده و موجب شکوفایی اقتصاد کشور در 30 سال گذشته در عرصه‌های مختلف علمی و فن‌آوری، زیربنایی،‌ هسته‌ای و موارد متعدد دیگر شده است.

غربی‌های متخاصم از یک‌سال پیش آخرین تیرهای تحریم را - که به زعم خودشان تحریم‌های فلج‌کننده نام‌نهادند-  علیه جمهوری اسلامی پرتاب کردند و البته اعتراف کردند که این تحریم‌های جدید با تغییر رویکرد از سمت دولت به سوی مردم نشانه‌ رفته و هدف از آن نیز افزایش فشارهای مختلف بر آنان و ایجاد نارضایتی در بدنه ملت ایران است که در این زمینه می‌توان به تحریم نفت، بانک‌مرکزی، مبادلات بانکی و تجاری اشاره کرد.

اما پیشرفت‌های بزرگ علمی، فن‌آوری،‌صنعتی و زیربنایی در اقتصاد کشور طی 30 سال گذشته به ویژه در سال‌های اخیر و همچنین راه‌های مختلفی که جمهوری اسلامی ایران برای عبور از انواع تحریم نفتی، ‌بانکی و تجاری در پیش گرفت،‌ به کشورهای غربی نشان داد که این ‌گونه ابزارها توانایی مقابله با اراده مسئولان و مردم ایران اسلامی را ندارد.

از طرفی نتایج فعالیت‌ دولت‌های نظام جمهوری اسلامی و به ویژه دولت نهم و دهم نشان داده که با تدبیر و برنامه‌ریزی درست و استفاده از تمام ابزارها و قابلیت‌ها می ‌توان به راحتی تحریم‌ها را پشت‌ سر گذاشت . مقابله با تحریم خرید بنزین با اجرای هوشمندانه طرح سهمیه‌بندی بنزین و تولید بومی این محصول استراتژیک یکی از نمونه‌های بارز آن است.

البته دولت‌ کنونی توانمندی مضاعف خود را در مدیریت اقتصادی کشور در سال 89 در حالی که فتنه پس از انتخابات سال 88 را  پشت سر گذاشتیم و دور جدیدی از تحریم‌ها علیه ایران آغاز شده بود، با اجرای هوشمندانه بزرگترین طرح تحول اقتصادی کشور یعنی هدفمندی یارانه‌ها که هیچ دولتی جرائت اجرای آن را نداشت،‌ به نمایش گذاشت.

برنامه‌ریزی دقیق دولت در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها به همراه اتحاد و همدلی همه مسئولان در قوای سه‌گانه و مسئولیت‌شناسی آنان در اجرای این قانون تمام و کمال قابل مشاهده بود.

علی‌رغم تاکیدات مقام‌معظم رهبری بر محور بودن موضوع اقتصاد در سال‌های گذشته به ویژه در دو سال اخیر که به «جهاد اقتصادی  و تولید ملی» نامگذاری شد و نشان از پیش‌بینی دقیق ایشان از طراحی‌های دشمن در عرصه جنگ اقتصادی داشت،‌ به نظر می‌رسد از نیمه دوم سال گذشته به این سو ، نوعی عدم انسجام و ناهماهنگی در مدیریت اقتصادی  دولت به چشم می‌خورد که به برخی مشکلات دامن زده است.

در حالی که تمامی مسئولان متفق‌القول معتقد بودند که دولت هدفمندی یارانه‌ها را به بهترین نحو ممکن آغاز کرده است، ولی بنا به گفته برخی از کارشناسان امر،‌ دولت در ادامه اجرای این قانون دچار برخی از انحرافات شده که عدم حمایت دولت از بخش تولید و صنعت و ندادن سهم 30 درصدی یارانه‌های پیش‌بینی‌شده بخش تولید از جمله این انحرافات بوده است. البته این انحراف بخش تولید کشور را با مشکلاتی مواجه کرده که افزایش نرخ بیکاری و تورم در سال جاری نتیجه طبیعی آن بوده است.

تاکید بیشتر دولت بر پرداخت یارانه نقدی به مردم که خود نوعی عامل تورم است و عدم توجه به حمایت از بخش تولید، به همراه سیاست‌های متناقض و بعضاً غلط پولی و مالی و همچنین عدم هماهنگی کامل میان متولیان سیاست‌های پولی و مالی کشور مشکلات دیگری را در بخش ارز و سکه دامن زده است که افزایش افسارگسیخته نقدینگی در سال‌های اخیر به کمک این عوامل آمده تا تورم و بیکاری طی یک‌سال گذشته تشدید شود.

به نظر می‌رسد در چنین شرایطی وجود اتحاد و همدلی میان مسئولان، شرط اول عبور از مشکلات اقتصادی کنونی است و در قدم دوم مسئولان و متولیان اقتصادی کشور باید دور یک میز بنشینند و سیاست‌های گذشته خود را آسیب‌شناسی کنند و آن‌گونه که مقام معظم رهبری نیز در دیدار امروز خود به آن اشاره کردند، اشتباهات و خطاهای گذشته خود را جبران کنند.

قطعا مشکلات اقتصادی کنونی کشور راه حل اقتصادی دارد و بزرگنمایی مسائلی از جمله تحریم تنها به نفع دشمنانی است که همه راه‌های تحریم را تجربه کرده و به بن‌بست خورده‌اند و اکنون به زعم خود روزنه‌ای پیدا شده و می‌خواهند با جنجال‌آفرینی و در بوق و کرنا کردن مسئله ای مثل ارز، ‌تحریم‌ها را موفقیت‌آمیز جلوه دهند که البته طبق فرمایشات مقام معظم رهبری دشمنان در این جنگ هم مغلوب ملت ایران خواهند شد.

پیشنهاد می‌شود دولت که بنا به فرمایشات گذشته مقام معظم رهبری به پرکاری مشهور است، این رویه و روحیه را همچنان حفظ کند و پس از برداشتن قدم‌های اول و دوم یعنی اتحاد و آسیب‌شناسی تصمیمات غلط،‌ به رویه گذشته یعنی برنامه‌ریزی دقیق و حساب‌شده مسائل اقتصادی ، انسجام در تصمیم‌گیری‌ها و مسئولیت‌شناسی در سطوح بالا و افزایش نظارت و بازرسی در بازار،‌ توجه ویژه به تولید داخلی، جلوگیری از واردات کالاهای غیر ضروری و مسائلی از این دست در سطوح پایین‌تر رو‌ آورد.

کلام آخر این که وجود بیش از 350 هزار میلیارد تومان نقدینگی در اقتصادی با «جمعیت غالب جوانان با استعداد و رتبه های علمی در سطح بالا»، «وجود قانون مثال زدنی اصل 44 برای رونق بخش خصوصی»، «ظرفیت بزرگ مردمی شدن اقتصاد»، «وجود بیش از 100 میلیارد دلار ذخایر ارزی»، «رتبه اولی جهان در ذخایر بزرگ نفت و گاز»، «رتبه زیر 10 در تولید بیش از 20 محصول کشاورزی»، «پیشرفت خیره کننده و مثال زدنی در عرصه فن‌آوری‌های پیشرفته» و هزاران قابلیت دیگر تولیدی می‌تواند انقلابی در کشور ایجاد کند؛ به شرطی که مدیریت صحیحی این نقدینگی را به سمت تولید سوق دهد و تمام بازارهای موازی را که عرصه دلالی و سفته‌بازی شده است، ناکام بگذار

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =