«پول‌های کثیف» یا «بگم بگم های کثیف»؟!/تکرار شگردی سوخته در دستگاههای اجرایی

اکنون باید از حاشیه‌سازانی که در دستگاههای اجرایی و دولتی مسئولیت کلیدی دارند و می‌کوشند با جنجال، پاسخگویی درباره وعده‌ها را به فراموشی بکشانند بخواهیم به جای تکرار شگرد سوخته بگم بگم که مدعی مخالفت با آن بودند، مستندات و مستدلات خود را به قوه قضائیه ارائه داده و هنگام پیگیری پرونده مفاسد بزرگ مانند کرسنت و استات اویل و بسیاری از پرونده های اقتصادی دیگر به حمایت از متهمان برنخیزند.

images
به گزارش سرویس اقتصادی تهران نیوز؛ شیوا امیری-«پول کثیف» و یا اصطلاحا «پولشویی» عامل فساد اقتصادی در جامعه می باشد که اگر در کشوری این پدیده به وجود بیاید و عادی شود مردم آن کشور را از پیشرفت باز می دارد و مانع توسعه اقتصادی می شود زیرا در بسیاری از کشورها به خاطر استفاده نامشروع در فعالیت های اقتصادی ضعف اقتصادی بسیاری دیده می شود
شخص و یا اشخاص حقیقی وحقوقی برای مشروعیت بخشیدن به درآمد نامشروع خود عملیات پول شویی را انجام می دهند چون درآمدهای کسب شده توجیه قانونی ندارد و شخص بر آن است تا این پول نامشروع شکل پولهای معمول را به خود بگیرد که به وسیله پولشویی به تطهیر این پول های کثیف می پردازند اما آنچه چهره پولشویی را زشت جلوه می دهد دستگاه های تبهكاری و انجام عملیات بانك ها توسط آنهاست كه گاه به عنوان جریانی خارج از نظام اقتصادی موجب فلج شدن چرخه های پولی و مالی كشورها می شود .
چند نوع پول در جامعه وجود دارد که به صورت نامشروع وارد اجتماع می شود، پولهای کثیف که به پولهای آغشته به خون نیز مشهور می باشد، پولهای خاکستری و پولهای سیاه که انواع آن تعریف مشخصی دارد.
پولهای خاكستری ، درآمدهای حاصل از فروش كالا و یا كارهای تولیدی است، ولی از نظارت دولت دور می ماند و دولت از آنها بی اطلاع است كه معمولا“ برای فرار از مالیات این كارها را انجام می دهند .
پولهای سیاه درآمد حاصله از قاچاق كالا است ، به طوری كه درآمدهای حاصل از قاچاق كالا و شركت در معاملات پر سود دولتی كه خارج از عرف طبیعی صورت می گیرد، باعث پیدایش این پول می شود و پولهای كثیف یا پولهای آغشته به خون ، مربوط به نقل و انتقال مواد مخدر است.
قصد بازی با کلید واژه «پول های کثیف»  و یا «پولشویی» را نداریم زیرا بعد از سالیان متاسفانه این واژه جایگاه خود را به خوبی و راحتی در اقتصاد کشور ما باز کرده است و در هر عرصه اقتصادی که ورود داشت آن را فلج نمود.
مورد مهمی که موجب شد به این بحث بپردازیم ادعای وزیر محترم کشور است که چندی پیش اظهار داشته ؛ این پول های کثیف از جمله پول های به دست آمده از قاچاق مواد مخدر، در عرصه تبلیغات انتخاباتی استفاده شده و در این اواخر وزرای کشور و دادگستری از طرح دغدغه های خود درباره هزینه کرد پول های کثیف در عرصه انتخابات ابایی نداشتند و شاید کار آنقدر بیخ پیدا کرده است که این موضوع دغدغه این وزرای محترم و نمایندگان مجلس شده است.
در مورخ 2/2/94 وزیرکشور دکتر رحمانی فضلی در حاشیه جلسه شورای اجتماعی کشور در خصوص ارائه مدارک پولشویی به مجلس شورای اسلامی در پاسخ یکی از خبرنگاران که پرسید؛ تعدادی از نمایندگان مجلس گفتند که از شما دعوت خواهند کرد که در مجلس تشریف ببرید و در خصوص موضوع پول‌های کثیف صحبت‌های خود را و اسنادی که در این ارتباط وجود دارد را ارائه کنید و خیلی از نمایندگان هم مشتاقند که این اتفاق بیفتد. نظر شما در این خصوص چیست گفت:
 بنده به عنوان وزیر کشور موظف هستم وقتی مجلس از ما چیزی می‌خواهد برویم و توضیح بدهیم. آمادگی کامل در این حوزه داریم. ما الحمدلله در این زمینه قانون پولشویی را داریم و با فعال کردن قانون ضد پولشویی واقعا می‌توانیم این مساله را ان‌شاءالله مدیریت کنیم. ما آمادگی کافی و کامل برای ارائه مدارک و اسنادی که عمدتا نشان‌دهنده ورود این پول‌ها از حوزه قاچاق مواد مخدر، قاچاق کالا و بقیه روزنه‌ها به حوزه اقتصادی می‌باشد، داریم. ان‌شاءالله بعضی از موارد و مصداق‌ها را در مجلس به نمایندگان محترم ارائه می‌دهیم و توقع و انتظار هم از مجلس و نمایندگان محترم داریم تا ان‌شاءالله به عنوان افراد امین، کمک کنند که دولت و قوه قضائیه بتوانند در این عرصه موفق باشند. چون موفقیت در این عرصه اولین حُسنش این خواهد بود که یک بستر و شرایط مناسب رقابت اقتصادی، درآمد سالم و کسب مالیات‌های مناسب برای دولت ایجاد و ان‌شاءالله ارتقاء سلامت اقتصادی در جامعه را شاهد خواهیم بود. بنده آمادگی دارم، حتما هم می‌روم، منتظر دعوت هستم.»
از زمانی که رحمانی فضلی حرف از ورود پول‌های کثیف به  میدان رقابت‌های انتخاباتی را به میان آورده، موافقان و مخالفان این ادعا بی‌آن که اشاره به سند روشنی داشته باشند، بر سر استفاده از عبارت «پول کثیف» وارد مناقشه‌ای سیاسی شده و هرچند موافقان، مصرف چنین پولی در روند تبلیغات انتخاباتی را اثبات شده تلقی می‌کنند، اما مخالفان بیم آن دارند که این حرف‌ها، تنها ابزاری سیاسی برای استفاده در جریان رقابت‌های انتخاباتی مجلس باشد.
بعد از اظهارات وزیر کشور کیهان نوشت: استقبال افراطیون مدعی اصلاح‌طلبی و اعتدال‌گرایی از اظهارات فاقد سند رحمانی فضلی که در نوع خود جالب توجه بود چه اینکه همین طیف ماه‌ هاست خیز برداشته و رئیس جمهور را تحت فشار شدید گذاشته‌اند تا رحمانی فضلی را از وزارت کنار بزند. همین محافل پیش از این مدعی بودند رحمانی فضلی سهمیه علی لاریجانی رئیس مجلس در دولت است(!) اما اعتراض لاریجانی به رحمانی فضلی غیر از این ادعا را ثابت می‌کرد.
رئیس مجلس در واکنش به سخنان رحمانی فضلی گفت: اخیراً یکی از وزرا دوبار مطلبی دال بر ورود پول‌های قاچاق به ساختار قدرت مطرح کرده است. اگر اطلاعی از چنین انتقال پولی در انتخابات اخیر دارند که آنها را به قدرت رسانده اعلام کنند؛ اینگونه گرد و مبهم حرف زدن چه فایده‌ای جز ایجاد شبهات بلاوجه برای کشور دارد مگر مملکت قانون ندارد، اگر کسی از اینگونه اقدامات اطلاعی دارد باید در اختیار قوه قضائیه قرار دهد تا رسیدگی شود.
رئیس مجلس در واکنش به سخنان رحمانی فضلی گفت: اخیراً یکی از وزرا دوبار مطلبی دال بر ورود پول‌های قاچاق به ساختار قدرت مطرح کرده است. اگر اطلاعی از چنین انتقال پولی در انتخابات اخیر دارند که آنها را به قدرت رسانده اعلام کنند؛ اینگونه گرد و مبهم حرف زدن چه فایده‌ای جز ایجاد شبهات بلاوجه برای کشور دارد مگر مملکت قانون ندارد، اگر کسی از اینگونه اقدامات اطلاعی دارد باید در اختیار قوه قضائیه قرار دهد تا رسیدگی شود. حال باید دید وزیر کشور از مطرح نمودن این موضوع در این زمان حساس که انتخابات مجلس شورای اسلامی را در پیش داریم چه منظوری داشته است اگر عمل به تکلیف شرعی توسط یک مقام اجرایی می باشد که می باست به این تکلیف در همه جا و همه موارد عمل شود نه اینکه در زمان انتخاباتی که در این برهه از زمان برای کشور می تواند حیاتی باشد جو جامعه را بر هم بریزد، که اگر تکلیف مهم باشد یک دستگاه اجرایی نباید با به زبان آوردن آرزوی پیروزی برای یک جریان سیاسی عملا برنامه ریزی کرده و برای رای نیاوردن جریانی دیگر هر اقدامی که لازم می داند انجام دهد.
اکنون باید از حاشیه‌سازانی که در دستگاههای اجرایی و دولتی مسئولیت کلیدی دارند و می‌کوشند با جنجال، پاسخگویی درباره وعده‌ها را به فراموشی بکشانند بخواهیم به جای تکرار شگرد سوخته بگم بگم که مدعی مخالفت با آن بودند، مستندات و مستدلات خود را به قوه قضائیه ارائه داده و هنگام پیگیری پرونده مفاسد بزرگ مانند کرسنت و استات اویل و بسیاری از پرونده های اقتصادی دیگر به حمایت از متهمان برنخیزند.
در هرحال امروز حضور رحمانی فضلی در مجلس همه چیز را روشن خواهد نمود و شاید ابهاماتی که به وجود آمده با توضیحات او از بین برود و اگر جریان پول کثیف در اقتصاد ما جا خوش کرده است با پیگیری نمایندگان مجلس و مقامات مسئول ریشه کن شود و همه متحد و واحد در پی کشوری پاک و سالم باشیم و دست افراد مفسد و سودجو را از اقتصاد کشور کوتاه نماییم.
 

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =