مویدی زاده اظهار داشت: پس از کودتای ۲۸مرداد و سقوط دولت دکتر مصدق با همکاری آمریکا و انگلیس و بر سر کار آمدن زاهدی ، کشور عملاً به سمت وابستگی اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و نظامی به غرب سوق داده شد.

به گزارش پایگاه خبری آفتاب ری، به نقل از تارود؛ علی محمد مؤیدی زاده معاون محترم سیاسی و انتظامی فرماندار در ابتدا به سیر تاریخی شکل گیری ۱۶ آذر پرداخت و گفت : از جمله جریان‌هایی که پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ در مقابل دیکتاتوری نظامی وابسته به آمریکا در ایران شکل گرفت، جنبش دانشجویی بود که اوج فعالیت های این جنبش، در دوران مبارزه برای ملی شدن صنعت نفت و سقوط رضا شاه ، سال‌‌های پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲و دوران انقلاب ۵۷ به وقوع پیوست .

وی افزود: از مقاطع مهم جنبش دانشجویی، تهاجم به دانشگاه تهران در روز دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۳۲ و کشته شدن سه دانشجوی دانشکده فنی است که نقطة عطفی در تاریخ فعالیت‌های سیاسی دانشجویان علیه استبداد بود.

مویدی زاده اظهار داشت: پس از کودتای ۲۸مرداد و سقوط دولت دکتر مصدق با همکاری آمریکا و انگلیس و بر سر کار آمدن زاهدی ، کشور عملاً به سمت وابستگی اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و نظامی به غرب سوق داده شد

معاون سیاسی انتظامی فرماندار دماوند بیان داشت: پس از بازگشایی دانشگاه تهران در مهرماه ۱۳۳۲ که همزمان با شروع دادگاه فرمایشی دکتر مصدق، شایگان و مهندس احمد رضوی بود، جنب و جوش زیادی در میان دانشجویان برای فعالیت‌های سیاسی پدید آمد. نخستین حرکت عملی در این زمینه تظاهرات ۱۶ آذر ۱۳۳۲ به نشانه اعتراض به محاکمه این سه تن بود ؛ در روز ۱۴ آذر ۱۳۳۲ با ورود «دنیس رایت» کاردار جدید سفارت انگلیس به ایران دانشجویان دانشگاه تهران تظاهرات پر شوری علیه رژیم کودتا و مقاصد آن بر پا کردند که در روز ۱۵ آذرماه این تظاهرات به خارج از دانشگاه کشیده شد و ماموران انتظامی در زد و خورد با دانشجویان، شماری را مجروح و گروهی را دستگیر و زندانی کردند.

وی خاطرنشان ساخت: مجموعه این رویدادها و اعتراضات رژیم را بر آن داشت که در آستانة ورود نیکسون معاون وقت رئیس جمهوری آمریکا به تهران، اقتدار خود را به آنها نشان دهد تا ورود نیکسون در کمال آرامش برگزار شود. از این رو در یک اقدام کم سابقه در روز ۱۶ آذر ۱۳۳۲، نیروهای لشکر ۲ رزمی به دانشگاه تهران اعزام شدند و به دانشکده‌ها حمله کردند و سه تن از دانشجویان را به شهادت رسانده و ۲۷ نفر دیگر دستگیر و عده زیادی مجروح شدند و به این صورت حادثه ۱۶ آذر ۱۳۳۲ پس از پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان « روز دانشجو » در تاریخ ایران گنجانده شد .

مویدی زاده در ادامه با اشاره سخنان رئیس جمهوردر مراسم بازگشائی دانشگاه بیان کرد : رشد و بالندگی سیاسی در دانشگاه ها یکی از سرمایه های بزرگ کشور است و باید سعی شود تا تشکل ها و فعالیتهای دانشجوئی افزایش یابد .

انتهای پیام/م

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =