جمهوری اسلامی ایران محور مقاومت مقابل استکبار است

رئیس سازمان صداوسیما گفت:‌ اولین هدف اساسی ما این است که از فضای مجازی برای ارتقای برودکست استفاده کنیم.

به گزارش تهران نیوز ،علی عسکری رئیس سازمان صداوسیما در مراسم اختتامیه سیزدهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه با ابراز خرسندی از حضور اسبق خود در بخش فنی سازمان صداوسیما گفت: اجلاس سراسری فناوری رسانه اجلاسی پرکار و ارزشمند است و در اصل کارگاهی تحقیقاتی پژوهشی است و شبیه به سایر جشنواره‌ها نیست در تمام مدت که همکاران ما در این اجلاس حضور دارند مدام درگیر کار، تبادل دانش و همدلی هستند.

وی افزود: این اجلاس سالیانه عامل اصلی هماهنگی صداوسیما است چرا که اگر در حوزه فنی یکپارچگی وجود نداشته باشد سازمان صداوسیما قادر به ادامه فعالیت نخواهد بود.

رئیس سازمان صداوسیما در بخش دیگر صحبت‌های خود ادامه داد: حوزه فنی سازمان صداوسیما حوزه حاکمیتی سازمان است اما آنچه تمام سازمان را برقرار می‌کند همان حوزه فنی است که در خدمت‌رسانی همیشه حاضر و آماده است. به هر حال حوزه معاونت توسعه و فناوری رسانه بسیار ارزشمند است و موجب افتخار و مباهات ما است. من نیز از همین‌جا تشکر ویژه‌ای از یکایک همکارانم که مثل سربازان گمنام فعالیت می‌کنند را دارم.

وی در ادامه افزود: دوستان حوزه فنی در سراسر کشور مسئول مراقبت از سگینال‌ها هستند. همانطور که سازمان صداوسیما یکی از بزرگترین بنگاه‌های رسانه‌ای دنیا است حوزه فنی صداوسیما نیز یکی از بزرگترین حوزه‌های فنی دنیا است.

عسکری با اشاره به اینکه بسیاری از این دوستان تمایل دارند که به عنوان مدافع حرم به سوریه بروند، گفت: خیلی از این دوستان دوست دارند که به عنوان مدافع حرم به سوریه بروند و به ما اعلام آمادگی کردند اما ما نیز در این زمینه محدودیت‌هایی داشتیم.

رئیس سازمان صداوسیما درباره حوزه فنی این سازمان گفت: علی‌رغم مشکلاتی که در سطح جهانی داریم هنوز با آینده‌نگری کار خود را پیش می‌بریم. ما رسانه پخش تلویزیونی بودیم اما کم‌کم به سمت بستر فضای مجازی، تعامل و هوشمندسازی حرکت می‌کنیم.

وی ادامه داد:‌ صداوسیما در حوزه محتوایی و فنی بسان موجود زنده در مقابل رقبای خود عمل می‌کند. جسم سازمان حوزه فنی است و روح آن مفاهیم موجود در این رسانه است و پدیده‌ای همگرا متشکل از این دو روح و جسم خواهد بود که روی یکدیگر تأثیر می‌گذارند. حوزه محتوایی ما در سازمان صداوسیما بسیار قوی، مستحکم و مقاوم است و علی‌رغم مشکلاتی که تا الان از بعد مالی وجود داشته است و کسی این را درک نمی‌کند ما افتخار این را داریم که هم‌اکنون با ۶۵ شبکه تلویزیونی و ۸۳ شبکه رادیویی بدون هیچ مشکلی کار خود را انجام دهیم و به نیروهای‌مان افتخار کنیم.

عسکری درباره نقش سازمان صداوسیما در مجموعه نظام جمهوری اسلامی گفت: نقش سازمان صداوسیما در مجموعه نظام جمهوری اسلامی نقشی تأثیرگذار است و ما مسئولیت بسیار سنگینی را در حوزه فنی و محتوا بردوش داریم. جمهوری اسلامی محور مقاومت در برابر استکبار است و ما با تمام قوا در مقابل استکبار مبارزه می‌کنیم. خوشبختانه سازمان صداوسیما با قدرت، جدیت و استعداد در این جنگ رسانه‌ای در مقابل خصومت دشمنان و انحرافات رسانه‌ای با برنامه‌ریزی مقابله کرده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۲۰۰ شبکه فارسی‌زبان که عمدتاً معاند هستند در حال پخش برنامه‌هایی هستند. این در حالی است که در هیچ جای دنیا حتی یک شبکه مخالف با زبان‌شان برنامه‌هایی پخش نمی‌کنند و ما در مقابل آنها ایستادیم و آمارهای‌مان نشان می‌دهد که سازمان ما در این زمینه موفق بوده است.

رئیس سازمان صداوسیما با اشاره به حضور فضای مجازی در این سازمان گفت: غربی‌ها از طریق ماهواره و فضای مجازی که کانون آن به دست آمریکا است برای تخریب‌ جوان‌ها و خانواده‌ها اقدام کرده‌اند و ما باید در مقابل‌شان بایستیم. متأسفانه در زمینه فضای مجازی عقب‌ماندگی  داریم اما در بخش برودکست تلاش‌هایمان را می‌کنیم تا سریال‌های فاخر، بلند و برنامه‌های بیشتری را تولید کنیم. در بخش فضای مجازی همانطور که گفتم دچار عقب‌ماندگی هستیم اما باز در تلاشیم تا این عقب‌ماندگی را برطرف کنیم و از دوستانی که در بخش سایبری تخصص دارند می‌خواهیم که به ساختن زیرساخت‌ها کمک کرده تا به جایگاه واقعی‌شان برسند. در اصل اولین هدف ما این است که از فضای مجازی برای ارتقای برودکست استفاده کنیم.

عسکری در ادامه افزود: برخی‌ها می‌گویند تلویزیون در حال افول است اما عده‌ای دیگر بر این باورند که با وجود فضای مجازی در آینده تلویزیون می‌تواند فعالیت‌های بهتری داشته باشد و در همین راستا از تمامی مدیران شبکه‌ها می‌خواهیم تا به رسانه ملی کمک کنند تا بتواند جایگاهش را حفظ کند.

وی با اشاره به قدم دوم رسانه ملی نیز بیان داشت:‌ قدم دوم تلویزیون تعاملی و IP3 است که باید از آن حمایت کنیم ما دارای تجاربی هستیم اما این فناوری جدید که به زودی اعلام می‌شود برنامه راهبردی است که به پیشبرد تلویزیون تعاملی یا IP3 کمک خواهد کرد.

رئیس سازمان صداوسیما درباره تلویزیون تعاملی و IP3 توضیح داد: این بخش دارای دو نوع است و شامل IP3 کلاسیک و OTT (در بستر اینترنت) است که از برنامه‌های آینده سازمان صداوسیما است.

عسکری ادامه داد: معاونت فضای مجازی و بخش‌هایی که در تمامی شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی باید کارهایی انجام دهند در اصل ابتدا باید زیرساخت‌هایشان تأمین شود. شاید سال آینده که به شرط حیات در این سالن دور هم جمع شدیم بگوییم که سازمان صداوسیما در حوزه فضای مجازی عقب‌ماندگی‌اش را جبران کرده است و این یکی از بندهایی است که مقام معظم رهبری در حکم اینجانب اعلام کرده بودند.

وی ادامه داد: در زمینه‌های دیگری نیز باید فعالیت داشته باشیم که از آنها باید به سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی اشاره کنم که بسیار مهم است و طبق نظریه شورای نگهبان و رهبری مجوز و نظارت و تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی منحصراً در اختیار سازمان صداوسیما است و ما بخشی را تأسیس کردیم که زیرمجموعه صداوسیما است و از آن حمایت می‌کنیم تا سامانه قانونمندی را داشته باشیم.

به گزارش فارس، علی عسکری رئیس سازمان صداوسیما در مراسم اختتامیه سیزدهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه و در بازدید از نمایشگاه خودکفایی صنعت رسانه و در حضور در غرفه رادیو نما این پروژه را افتتاح کرد و گفت: از زمان راه‌اندازی رادیونما من نیز به عنوان یک مخاطب بیشتر  از رادیو استفاده می‌کنم.

وی ادامه داد: رادیونما برای همه شبکه‌های سراسری و استانی رادیو، در آینده‌ای نزدیک راه‌اندازی می شود. عسکری در پاسخ به سؤالی درباره علت راه‌اندازی رادیو نما، گفت: هدف رسانه ملی از راه‌اندازی این سامانه افزایش ضریب نفوذ رادیو در میان مخاطبان بود. وی با اشاره به اینکه در رادیو نما، تصاویر پرمعنایی در کنار صدا قرار می گیرند، بیان داشت: این کار باعث بهتر شنیده شدن رادیو می‌شود. چراکه مخاطبان در کنار تصاویر جذابی از رادیو می‌توانند از شبکه‌های رادیویی در کنار شبکه‌های تلویزیونی استفاده کنند. وی ادامه داد: رادیو رسانه‌ای پرمحتوا با ویژگی‌های ارزنده است و ضروری است ضریب نفوذ این رسانه را افزایش دهیم و دلیل تصویری شدن رادیو افزایش همین ضریب نفوذ بود چراکه رادیو رسانه‌ای پر محتوا و غنی است. رادیو نمای چهار شبکه رادیویی ایران، جوان، آوا، قرآن و رادیوهای مراکز استانی توسط رئیس رسانه ملی افتتاح شدند. وی در بازدید از نمایشگاه رسانه‌های نوین نیز گفت: ما به جوانان و شرکت‌های دانش‌بینان اعتماد کردیم و نتیجه این اعتماد را امروز با خودکفایی در تولید بسیاری از محصولات فناورانه رسانه می‌بینیم. همچنین عسکری پروژه‌های دیگری چون فرستنده تلویزیونی DVD-T/t2 با توان ۱۲ کیلو وات، آنتن DSNG در باند Ku با قطر یک و نیم متر، هد و سه پایه سبک برای دوربین‌های تلویزیونی و سامانه مدیریت مرکزی ویژه استودیوهای صدا و سیما را افتتاح کرد. در ابتدای مراسم اختتامیه، ضمن برقراری ارتباطی با خراسان رضوی و حرم مطهر رضوی و عرض ادب و سلام به ساحت مقدس امام رضا (ع)، فاز اول تجهیزات فیبر نوری افتتاح شد.

همچنین در فاز نهایی این پروژه ۳۲ نقطه در خراسان رضوی به فیبر نوری متصل شود. در بخش دیگری از این مراسم، علیرضا قربانی قطعاتی را به صورت زنده اجرا کرد.

همچنین در بخش هایی از این مراسم رضا علیدادی معاون توسعه فنی رسانه سازمان صداوسیما و محمد فهمی قائم مقام معاونت توسعه فناوری رسانه و دبیر اجلاس سیزدهم در این مراسم به سخنرانی پرداختند.

منبع: فارس انتهای متن/*

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =