جنجالی‌ترین دربی‌ سرخابی ها در تاریخ این مسابقات

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، بدون شک دربی تهران مهمترین مسابقه فوتبال باشگاهی ایران به حساب می‌آید و طبق اعلام منابع معتبر فوتبالی دنیا این مسابقه در ردیف ۱۰ دربی برتر جهان و حساس‌ترین دربی آسیا قرار دارد. دربی تهران همچنین یکی از قدیمی‌ترین مسابقات فوتبالی در ایران به حساب می‌آید که قدمت آن از نیم قرن نیز عبور کرده است. حساسیت بالای این مسابقه و کری خوانی‌های آن باعث شده تا این مسابقه فوتبالی در اکثر مواقع با حواشی همراه باشد که البته میزان آن در هر بازی متفاوت بوده است و حالا به جنجالی‌ترین دربی‌ تاریخ این مسابقات می‌پردازیم. حواشی دربی تهران از همان دیدارهای ابتدایی بین استقلال و پرسپولیس وجود داشته و شاید همین موضوع باعث شده تا دربی تهران به این میزان برای هواداران مهم باشد. برخی دیگر از فوتبال دوستان پا را از این هم فراتر گذاشتند و معتقدند که این بازی در کنار جذابیت های محدود فنی بیشتر به دلیل حواشی موجود در آن مورد توجه قرار می گیرد و هواداران، بازیکنانی را که در دربی به این حواشی دامن می‌زنند با غیرت توصیف می‌کنند و در تاریخ از آنها به نیکی یاد می‌شود که این موضوع نشان از غلبه حواشی دربی بر متن و اصل آن دارد. حالا در آستانه دربی شماره نود یا نود و یک، در این گزارش به بررسی جنجالی‌ترین دربی‌های تهران می‌پردازیم تا میزان حساسیت این دربی از همان روزهای ابتدایی تا به امروز مشخص شود.

اولین و دومین جنجال به نام عزیز اصلی 

جنجالی‌ترین دربی‌ها دربی شماره چهار اولین دربی جنجالی تهران به حساب می‌آید که در تاریخ ۱۷ بهمن ۱۳۴۸ برگزار شد و اتفاقاً نیمه تمام هم ماند تا با رأی فدراسیون فوتبال با نتیجه ۳بر۰ به سود تاج سابق تمام شود. در این دربی که در ورزشگاه امجدیه برگزار می‌شد استقلالی‌ها با تک گل دقیقه ۸۲ مرحوم غلامحسین مظلومی پیش افتادند و این نتیجه تا ثانیه‌های پایانی ادامه داشت تا این که محمود خوردبین گل تساوی تیمش را به ثمر رساند اما داور آن را نپذیرفت. این تصمیم داور باعث شد تا بازیکنان پرسپولیس به شدت نسبت به تصمیم داور اعتراض کنند و در این میان عزیز اصلی با مشت به صورت داور بکوبد تا بازی در ثانیه‌های پایانی نیمه تمام رها شود و اولین جنجال رقم بخورد. دربی شماره شش پایتخت را می‌توان بعد از دربی سال ۷۳، جنجالی‌ترین دربی تهران دانست که ۴ اخراجی داشت و در نهایت نیز با دعوای بازیکنان پرسپولیس نیمه تمام رها شد.  این بازی تا دقیقه ۷۵  با گل های حسین کلانی برای پرسپولیس و عباس مژدهی برای استقلال با تساوی یک بر یک در جریان بود اما سرخها در چند صحنه اعتقاد به خطا داشتند که دور اعتقادی به خطا نداشت و همین امر باعث خشونت زیاد در بازی شد به طوری که ۴ بازیکن پرسپولیس در فاصله کوتاهی از زمین اخراج شدند و این موضوع باعث اعتراض شدید تیم پرسپولیس شد به طوری که عزیز اصلی باز هم به سمت داور یورش برد و با سیلی به صورت داور زد تا به مرد یاغی دربی‌ها تبدیل شود. این بازی نیز با نتیجه ۳بر ۰ به سود استقلال تمام شد. شهرآوردهای پایتخت در سالهای بعد از آن روزهای نسبتاً آرامی را سپری کرد تا این که دهه ۷۰ فرا رسید تا باز هم پای جنجال به دربی‌های تهران باز شود. از این دربی می توان به عنوان جنجالی ترین شهرآورد تاریخ یاد کرد چراکه در پایان این بازی نیمه تمام پای کلانتری و دادسرا به یک دیدار فوتبالی باز شد.

جنجالی‌ترین دربی تاریخ با نقش آفرین بچه محله‌ها

پرسپولیس در دربی سال ۷۳ در ۱۵ دقیقه ابتدایی نیمه دوم با پنالتی فرشاد پیوس و ضربه سر بهزاد داداش زاده با دو گل جلو افتاد اما تکل خشن رضا شاهرودی روی محمد تقوی و ۱۰ نفره شدن پرسپولیس، جریان دربی سی و هشتم را کاملاً دگرگون کرد. ابتدا صادق ورمزیار در دقیقه ۸۰ نتیجه را کم کرد و ۶ دقیقه بعد ادموند اختر دروازه عابدزاده را باز کرد تا همه چیز برابر شود. این دربی بعد از به تساوی کشیده شدن جنجالی‌تر شد و مجتبی محرمی با امیر قلعه نویی درگیر شد و بازی با هجوم تماشاگران به زمین نیمه تمام ماند. تعداد زیادی از هواداران دو تیم موفق شدند از خندق ورزشگاه آزادی که بین زمین و سکوی تماشاگران قرار دارد بپرند و وارد زمین شوند که در نوع خود شگفت انگیز بود. یک روز کمیته انظباتی به دلیل آنچه که ورود زودتر تماشاگران سرخ به زمین اعلام شد نتیجه بازی ۳-۰ به سود استقلال اعلام شد و چند بازیکن از هر دو تیم، با محرومیت های طولانی مواجه شدند. از پرسپولیس امیر عابدینی( مدیرعامل پرسپولیس) یک سال،  محمد پنجعلی( سرپرست تیم) یک سال، قربانی و ثابت فرد( کادر پزشکی) یکسال، فرشاد پیوس( کاپیتان پرسپولیس) شش ماه، مجتبی محرمی سه سال محروم، احمد عابدزاده دو سال، رضا شاهرودی یک سال و بهزاد داداش زاده شش ماه محروم شدند و از استقلال محمود فکری، مسعود غفوری اصل، صادق ورمزیار، و امیر قلعه نویی هرکدام شش ماه از کلیه مسابقات محروم شدند تا جنجالی‌ترین دربی تاریخ لقب بگیرد.

جنجالی‌ترین دربی‌ها ؛ جنجال مهدی هاشمی نسب در دربی

جنجالی‌ترین دربی‌ها دیگر دربی جنجالی‌ پایتخت ۹ دی ۱۳۷۸ انجام شد که مهم‌ترین حاشیه آن بیرون از زمین و از مدتها قبل رقم خورد و آن حضور مهدی هاشمی نسب در استقلال بود. هاشمی نسب تا چند هفته قبل لباس سرخها را برتن داشت و که در سه سال بازی برای پرسپولیس چهار گل در دربی‌ها به ثمر رسانده بود اما اختلاف او و پروین مسیر مهدی و پرسپولیس را به جدایی کشاند. بازی با گل دقیقه ۵۸ سرخها داغ شد اما گل سرخها خیلی زود جواب داده شد تا این که نوبت به دقایق پایانی رسید و استقلال روی سانتر نیکبخت و ضربه سر هاشمی نسب به گل برسد اما تا اینجا هم هنوز جنجال شروع نشده بود تا اینکه هاشمی نسب پس از خوشحالی عجیبش بیهوش شد که این امر اعتراض فراوان علی‌پروین را به دنبال داشت. پس از این گل پرسپولیس یک پارچه حمله شد تا اینکه خیلی زود و در دقیقه ۸۷، علی کریمی با ضربه قیچی بازی را به تساوی کشاند.

دربی شماره پنجاه و درگیری آرام‌ها

دربی پنجاهم هم همانند دربی سال ۷۳ باعث بازداشت و محرومیت چندین بازیکن از دو تیم شد تا در فهرست جنجالی‌ها قرار بگیرد. این دربی در آخرین روزهای سال ۷۹ برگزار شد و دو تیم شوق زیادی برای بردن در آن داشتند که همین موضوع حاشیه‌ای بازی را بیشتر کرد. در نخستین دقیقه وقت های تلف شده یک پاس برای پایان رافت او را با پرویز برومند تک به تک کرد اما دروازه بان استقلال پس از دراختیار گرفتن توپ برومند توپ با رافت جر و بحث کرد و یک مشت به صورت او زد. همین مشت سبب به آتش کشیده شدن بازی شد. در ثانیه‌های پایانی بازی محمد نوازی و حمید استیلی هم بایکدیگر دعوا کردند. داور ایتالیایی آن بازی جنجالی برای رهایی از آن بازی سوت پایان را زود به صدا در آورد اما نوازی و استیلی باز هم به جان هم می‌افتند. مهدی تارتار با یک پرش بلند با کف استوک به پشت نوازی می‌کوبد. فرزاد مجیدی و علی سامره و بهروز رهبری‌فرد هم وارد دعوا می‌شوند. برخی بازیکنان مانند دین‌محمدی، نیکبخت، علی کریمی و پیروانی قصد دارند بازیکنان را جدا کنند. زمین چمن آزادی به رینگ بوکس تبدیل شد و این درگیری‌ها به تماشاگران هم منتقل گردید و برخی از آن ها بیرون از ورزشگاه به جان هم می‌افتند که این امر سبب صدمه به اتوبوس‌های شرکت واحد و ضرب و شتم چند راننده می شود. پس از بازی، چند بازیکن پرسپولیس و استقلال محروم می‌شوند. فهرست محرومان دربی شماره پنجاه: محمد نوازی (یک سال) پرویزبرومند (یک سال) حمید استیلی (۹ ماه) ناصر ابراهیمی( مربی پرسپولیس) ۶ ماه مهدی تارتار (۶ ماه) بهروز رهبری‌فر ( ۴ ماه) ولی صالح(مربی بدنساز استقلال) ۲ ماه علی سارمره (دو هفته) فرزاد مجیدی (دو هفته) به هر ترتیب این دربی حاشیه کم ندارد و در معمولی‌ترین دربی‌ها نیز جنجال بوده و هست که البته تا حد کمش نمک فوتبال است اما در دربی‌های یاد شده جنجال از حالت عادی خود خارج شدند و یاغی‌ها در هر دو تیم بازی را به جنجال کشیدند تا لقب جنجالی‌ترین دربی‌ها را یدک بکشند. انتهای پیام/*

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =