رئیس مجلس با اشاره به حادثه تروریستی روز گذشته در مقابل سفارت ایران در لبنان گفت: تردیدی نیست بیشترین نفع را از این سنخ عملیات‌ها، آمریکا و رژیم صهیونیستی می‌برند.

به گزارش پايگاه خبري آفتاب ري علی لاریجانی در نطق پیش از دستور خود در صحن علنی مجلس با اشاره به حادثه تروریستی روز گذشته در مقابل سفارت ایران در لبنان و شهادت رایزن فرهنگی ایران در این حادثه گفت: پس از این ماجرا جریانی از تکفیری‌های تروریست اطلاعیه‌ای صادر کرد و این جنایت را بر عهده گرفت. این حادثه تروریستی را محکوم و علو درجات را برای شهدای این حادثه مسئلت می‌کنیم.

وی افزود: تردیدی نیست بیشترین نفع را از این سنخ عملیات‌ها آمریکا و رژیم صهیونیستی می‌برند که سال‌ها در آرزوی به هم ریختگی وضعیت لبنان و آشفتگی و تفرفه بین مسلمانان بودند و به همین جهت چند سال است که در سوریه معرکه گرفته‌اند تا هم بتوانند در محور مقاومت لطمه‌ای ایجاد کنند و هم زمینه درگیری بین مسلمانان را فراهم آورند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: برخی کشورهای منطقه که در ساماندهی این گونه عملیات‌ها در سال‌های گذشته سابقه‌ای بس سوء داشته‌اند نیز باید توجه داشته باشند که ما آنها را از سال‌های پیش می‌شناسیم و حتی خود گفته بودند که در تشکیل این گروه‌های ماجراجو نقش داشته‌اند.

لاریجانی ادامه داد: ‌این کشورها از این گروه‌ها به صورت ابزاری استفاده می‌کنند و با پشتوانه مالی و تدارکاتی خود از آنها بهره‌گیری می‌کنند. از طرف دیگر این گروه‌های منحرف نیز نگاهی ابزاری به این کشورهای منطقه دارند تا پس از بهره جستن از منابع آنان بعدها به سراغ خود این کشورها برود.

وی افزود: کشورهای تدارک دهنده افراطیون با این منطق به سراغ آنها می‌روند که در این کشمکش خونبار پس از آشفته سازی منطقه در نهایت این گروه‌ها نیز از بین خواهند رفت. چنانچه چندی پیش یکی از مسئولین امنیتی در منطقه این مطلب را در دیداری مطرح کرده بود که این بدمستی در تحلیل نیز برای سیاستمداران خمار شاید برای کوتاه مدت مفید باشد. اما بی‌تردید این جریانات تکفیری تندرو به زودی گریبان کشورهایی که بر سر آنان معامله کرده‌اند را نیز می‌گیرند.

لاریجانی خاطرنشان کرد:‌ همه شواهد و نحوه اقدام نشان می‌دهد که عاملان اصلی حادثه تروریستی روز گذشته در مقابل سفارت ایران در لبنان همین جریانات تکفیری و افراطی هستند گرچه با واسطه یا بی‌واسطه با اشارات و حمایت این کشورها اقدام کرده باشند.

وی افزود: این افراطیون تروریست، سال‌هاست که بلای جان مسلمانان شده‌اند. ما نشنیده‌ایم که این افراطیون تا امروز علیه رژیم صهیونیستی اقدامی کرده باشند اما هر روز در افغانستان، ‌عراق، پاکستان یا سوریه به سر بریدن مسلمانان و تکه تکه کردن آنها مشغولند و علاوه بر این، چهره مسلمانان را مشوه کردند.

لاریجانی تصریح کرد: بلای اصلی برای منطقه و مسلمانان همین جریان تکفیری وهابی است که در تحجر و سطحی‌نگری، بسیار به خوارج شباهت دارد. این جریان می‌داند که با جمهوری اسلامی نمی‌تواند شوخی کند. چرا که یک بار تجربه چنین بازیگری را در کشتن پرسنل کنسولگری ایران در افغانستان داشته و آثار و نتایج آن را به خوبی مشاهده کرده‌اند.

رئیس قوه مقننه اظهار داشت: جمهوری اسلامی به دلیل داشتن استراتژی وحدت مسلمانان، با حوصله این گونه مسائل را مورد تحلیل قرار می‌دهد اما نمی‌گذارد که آتش جهنم سارقان شریعت، سیمای نورانی آئین محمدی را بسوزاند و شعله حمایت افراطیون تکفیری خرمن دستاوردهای فداکاری مسلمانان را نابود کند.

وی افزود: برخی کشورهای منطقه نیز بدانند این گونه اقدامات سبوعانه از نظر عملیاتی کار مشکلی نیست و ضمنا عجز و حقارت آنان را نشان می‌دهد که سرانجام خوشی برای آنان ندارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به مذاکرات هسته‌ای و مسائل پیرامون آن اظهار داشت: در چند روز گذشته وقایعی رخ داد که در نوع خود در تاریخ سیاست حیرت‌آور است که درباره مذاکرات هسته‌ای یک کشور دنیا با چنین صحنه‌هایی مواجه شود. گریبان چاک چاک رژیم صهیونیستی که به هیچ روی نمی‌توانست اضطراب خود را مخفی کند هم‌آغوشی نمایشی و مضحک مسئولین این رژیم و فرانسه که به خاطر یک موضع غیرمنطقی در مذاکرات، سور و ساتی را به راه انداختند و تناقض‌گویی‌های مکرر مسئولین آمریکا که واقعا فضاحت‌آور است.

وی خطاب به سردمداران آمریکا تصریح کرد: شما که ادعای مدیریت جهانی دارید اگر آنقدر عرضه ندارید که یک هفته به حرفی که زده‌اید پایبند باشید از چه رویی توقع دارید دیگران شما را به حساب آورند.

لاریجانی اظهار داشت: ‌رفتار و گفتار مسئولین مذبذب آمریکا، یا بی‌کفایتی آنها را علنی کرده و یا تصور می‌کنند خیلی رندی کرده‌اند و مثلا توانسته‌اند از شرایط پیش آمده با سوءاستفاده گامی به جلو بردارند و یا از ابتدا به دنبال فریبکاری بودند که در هر سه حالت در این ماجرا بازنده اصلی بوده‌اند. یعنی یا بی‌عرضگی آنها در حل و فصل مسائل بین‌المللی مکشوف شد و یا فرصت‌طلبی آنان پدیدار آمد که حتی نتوانستند از یک حادثه کوچک در مذاکرات صرف‌نظر کنند. در غیر این صورت باید قبول کنند که از ابتدا به دنبال فریبکاری بودند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: به هر حال این ماجرا گذشت اما برای همه درس بود. تصور می‌شود اگر این بار آمریکایی‌ها در مذاکرات دچار ضعف یا بی‌کفایتی یا فرصت‌طلبی شوند، صحنه را به کلی به دیگر رقبا واگذار کردند.

وی افزود: صحنه مذاکرات از نظر منطق ایرانیان کاملا روشن است. ایران همه حقوق هسته‌ای صلح‌آمیز خود را بدون هیچ کم و کاستی پیگیری می‌کند و از طرفی تضمین روشن می‌دهد که به سوی سلاح هسته‌ای نمی‌رود. این معادله هم قابل حل است و هم منافعی را برای همگان به همراه دارد اما اگر برخی کشورها مذاکرات هسته‌ای را مجالی برای خوش‌رقصی خود جهت حفظ روحیه رژیم بی‌آبروی صهیونیستی قرار داده‌اند چنین دمی برای آنان فراهم نمی‌شود و قطعا مذاکره کنندگان ما با هوشیاری چارچوب و منطق نظام جمهوری اسلامی را رعایت کرده و مجلس شورای اسلامی نیز با دقت این فرایند را زیر نظر دارد.

لاریجانی اظهار داشت: ما امیدواریم در مذاکرات ژنو با رفتار عقلایی و منطقی مواجه شویم که در آن صورت مذاکره کنندگان از ظرفیت حل و فصل موضوع برخوردارند اما اگر احساس کردند برخی سیاست نااهلانه در پیش گرفته‌اند، انتظار ما از دوستان مذاکره کننده این است که با پاسخ محکم و روشن و ایستادگی توقع ملت را برآورده سازند.

انتهای پیام/ش

منبع : فارس

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =