پس از انتشار دو ویدئو در اینترنت که در آن‌ها افراد مسلح ناشناس در خیابان‌های شرق اوکراین راه می‌روند، گمانه‌ زنی‌ها در خصوص ارسال مزدوران آمریکایی شرکت امنیتی بلک واتر به دونتسک افزایش یافت.

به گزارش پايگاه خبري آفتاب ري پس از انتشار دو ویدئو در اینترنت که در آن‌ها افراد مسلح ناشناس در خیابان‌های شرق اوکراین راه می‌روند، گمانه‌ زنی‌ها در خصوص ارسال مزدوران آمریکایی شرکت امنیتی بلک واتر به دونتسک افزایش یافت.

به گزارش روزنامه دیلی میل، در حالی ویدئوهایی از حضور افراد مسلح بی‌نام و نشان در دونتسک، واقع در شرق اوکراین منتشر شد که حامیان مسکو در این شهر دائما تظاهرات‌هایی بر علیه دولت جدیدی کی‌یف برگزار می‌کنند. روز گذشته نیز هزار تن در این شهر تجمع کرده و در حالی که پرچم‌های روسیه را در دست داشتند، خواستار برگزاری همه‌پرسی برای تعیین سرنوشت این منطقه سرشار از معدن زغال سنگ شدند. در این ویدئوها، افراد مسلحی که گفته می‌شود متعلق به شرکت امنیتی خصوصی "بلک واتر" هستند، به نشانه تهدید معترضان روس‌گرای ضد دولت جدید اوکراین، سلاح‌های خود را تکان دادند اما به محض اینکه حاضران فریاد زدند: "بلک واتر"، آن‌ها از صحنه فرار کردند. به این ترتیب گفته می‌شود که شرکت بلک واتر یا آکادمی در اوکراین حضور یافته است تا دولت جدید غرب‌گرای اوکراین را یاری دهد. خبرگزاری اینترفاکس روسیه به نقل از یک دیپلمات روس اعلام کرد که 300 عضو شرکت‌های امنیتی خصوصی به شرق اوکراین ارسال شده‌اند. به گفته این منبع، این مزدورها که اکثر آن‌ها آمریکایی‌ هستند، پیشتر در عراق، افغانستان و دیگر کشورها جنگیده‌اند. دکتر نافض احمد، کارشناس مسائل امنیتی موسسه تحقیق و توسعه سیاست با بیان اینکه این موضوع غیر ممکن نیست، عنوان کرد: یونیفرم این افراد مشابه نیروهای آمریکایی است و شباهتی با نیروهای روس ندارند اما از سوی دیگر چه دلیلی دارد که آن‌ها در انظار عمومی ظاهر شوند؟ شاید این اقدامی تبلیغاتی از سوی روسیه باشد تا مداخله احتمالی خود را توجیه کند. گفته می‌شود که نیروهای روسیه که تا دندان مسلح شده‌اند، کنترل منطقه خودمختار کریمه را در دست گرفتند اما کرملین نمی‌پذیرد که این افراد تحت کنترل آن قرار دارند. مجلس دومای روسیه بیشتر در حکمی دست ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه برای حمله به اوکراین را بازگذاشت.

منبع : ایسنا

انمتهای پیام/ش

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =