حضور پرشور مردم روزه‌دار ایران در راهپیمایی روز قدس، زمینه ساز خلق حماسه‌ای بین‌المللی برای آزادی قدس شریف است.

راهپیمایی روز جهانی قدس، صبح امروز همزمان با آخرین جمعه ماه مبارک رمضان در سراسر کشور آغاز شد، که در این گزارش، اخبار به صورت لحظه به لحظه بروز می‌شود.

پیش از آغاز رسمی مراسم در تهران اقشار مختلف مردم با در دست داشتن تصاویری از بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، مقام معظم رهبری و همچنین پرچم‌های فلسطین، لبنان و سوریه در حال حرکت به سمت دانشگاه تهران بودند.

راهپیمایان تهرانی شعارهایی همچون «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر اسرائیل»، «این همه لشکر آمده، به عشق رهبر آمده»، «یا‌ایها‌المسلمون، اتحدوا اتحدوا» و ... سر می‌دهند.

هم‌اکنون اقشار مختلف مردم از میادین اصلی شهر از جمله میدان‌های انقلاب، فردوسی، هفت‌تیر و منیریه در حال حرکت به سمت دانشگاه تهران هستند.

همچنین قرار است در پایان مراسم راهپیمایی تهران، محمود احمدی‌نژاد به عنوان سخنران پیش از خطبه‌ها و آیت‌الله سید‌احمد خاتمی نیز به عنوان خطیب نماز جمعه تهران به ایراد سخنرانی بپردازند.

* اجرای برنامه با عنوان «حماسه مقاومت و بیداری» 

به همت شهرداری تهران برنامه‌های متنوعی در مسیر راهپیمایان قرار گرفته است که یکی از این برنامه‌ها در چهاراه ولیعصر با عنوان «سرزمین فلسطینیان، فلسطین و حماسه مقاومت و بیداری» در چهارراه ولیعصر به اجرای برنامه می‌پردازند.

بر این اساس در این جایگاه برنامه‌های متنوعی برگزار می‌شود که یکی از آنها اجرای حامد زمانی خواهد بود.

* راهپیمایان تهرانی به کمک نیازمندان و مردم مظلوم فلسطین شتافتند

راهپیمایان تهرانی پرچم‌هایی به رنگ کشورمان و همچنین پرچم کشورهای لبنان و سوریه را در دست دارند.

مردم خدا جو و روزه‌دار تهرانی کمک‌های نقدی و غیر نقدی خود را در شعبات مستقر به کمیته امداد در مسیرهای راهپیمایی به ایتام و نیازمندان و همچنین مردم مظلوم فلسطین اهدا می‌کنند.

* پرچم‌های آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی زیر پای راهپیمایان تهرانی

راهپیمایان تهرانی با سر دادن شعارهایی همچون «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر اسرائیل»، «ایرانی می‌میرد، سازش نمی‌پذیرد»، «مرگ بر صهیونیسم» و .. انزجار خود از سیاست‌های ددمنشانه رژیم اشغالگر قدس اعلام کردند.

پرچم‌های آمریکا، انگلیس و رژیم اشغالگر قدس در مسیر راهپیمایی روز قدس زیر پای مردم قرار دارد.

* حرکت نمایشی چند ورزشکار با توپ فوتبال در حاشیه راهپیمایی

چند تن از جوانان ورزشکار همزمان با آغاز راهپیمایی روز قدس طی حرکت‌های نمایشی با توپ فوتبال حمایت خود را از مردم مظلوم فلسطین اعلام داشتند.

این ورزشکاران طی حرکت‌های نمایشی با توپ فوتبال حمایت خود را از مردم مظلوم فلسطین اعلام داشتند.

ورزشکاران که حرکات ورزشی خود با توپ را به صورت روپایی دنبال می‌کنند، جوانان هشت تا 25 ساله هستند که قرار است تا میدان فلسطین تهران به این حرکت نمایشی خود ادامه دهند.

* تاکید راهپیمایان تهرانی بر تحریم کالاهای صهیونیستی

راهپیمایان تهرانی با حمل پلاکارد‌هایی که روی آن نوشته شده «بهای گلوله دشمنان خود را نپردازیم» خواستار تحریم کالاهای صهیونیستی توسط مسلمانان جهان شدند.

راهپیمایان تهرانی با حمل تصاویری از کالاهایی از قبیل نستله، کوکاکولا،اینتل و بر خی دیگر از محصولات صهیونیستی خواستار عدم استفاده مسلمانان از این کالاها شدند.

تحریم کالاهای صهیونیستی یکی از مطالبات مسلمانان و ملت‌های آزاده جهان در روز قدس همواره بوده است.

* پرچم حزب الله و فلسطین در دست راهپیمایان

چند موتورسوار همراه فرزندان خود پرچم حزب الله را تکان می‌دهند و کودکانی که با لباس عربی، تصاویر کودکان فلسطینی را در دست گرفته‌اند نیز به راهپیمایی آمده است.

همچنین اقشار مختلف مردم با در دست داشتن پرچم حزب الله و تصاویر فلسطینیان که شعارهای مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل و مرگ بر انگلیس  سر می‌دهند.

* عسگراولادی: مقاومت پیام همیشگی روز قدس است

اسدالله عسگراولادی رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین در حاشیه مراسم روز قدس امسال و در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، اتحاد با مسلمانان را مهمترین محور روز قدس عنوان کرد و اظهار داشت: آمریکا با طرح سازش به دنبال ایجاد فرصت برای اسرائیل است.

عسگراولادی تاکید کرد: پیام همیشگی روز قدس مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی است.

* راهپیمایان تهرانی خواستار محاکمه سران فتنه شدند

جمعی از راهپیمایان تهرانی در حوالی چهار‌راه ولیعصر و تقاطع خیابان‌های انقلاب و وصال با سر دادن شعار «سران فتنه باید محاکمه شوند» خواستار برخورد دستگاه قصایی با آنها شدند.

* حمایت دانشجویان ایرانی از دولت و ملت سوریه در راهپیمایی

گروهی از دانشجویان ایرانی که به راهپیمایان تهرانی پیوستند با حمل پرچم کشور سوریه حمایت خود را از دولت و ملت سوریه اعلام کردند.

این دانشجویان با سر دادن شعار «مرگ بر آل خلیفه و آل سعود» از دخالت نظامی برخی کشورهای عربی در امور سوریه انتقاد کرده و خواستار رعایت موازین حقوق بشری توسط کشورهای عربی شدند.

این دانشجویان پلاکاردهایی در اختیار دارند که مضمون آن اعتراض به دولت عربستان، قطر و‌اردن به دلیل حضور نظامی در سوریه است.

این گروه از دانشجویان با سر دادن شعار مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل در حال عزیمت به سمت دانشگاه تهران هستند.

* حضور کلیمیان در راهپیمایی روز قدس

کلیمیان تهرانی نیز با حضور در راهپیمایی روز قدس انزجار خود را از اقدامات غیر انسانی رژیم صهیونیستی اعلام کردند.

گفتنی است در این راستا همایون سامه یح، رئیس انجمن کلیمیان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: کلیمیان تهرانی از مقابل کنیسه ابریشمی راهپیمایی خود را آغاز کرده‌اند.

وی گفت: جامعه کلیمیان تهران با حضور در این راهپیمایی، هر نوع استبداد ، استکبار و زورگویی به قشرهای ضعیف در دنیا به ویژه زورگویی به مردم فلسطین را محکوم می کنند.

سامه یح در پایان نیز به همزمانی راهپیمایی روز قدس با آغاز مذاکرات سازش گفت: این مذاکرات  همانند قبل نتیجه ندارد و غرب فقط به فکر تامین منافع دائمی خود است.

* تقدیر استاندار تهران از حضور پرشور مردم در راهپیمایی

مرتضی تمدن استاندار تهران در حاشیه راهپیمایی روز جهانی قدس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس از حضور آگاهانه و هوشیارانه مردم تهران در ساعت اولیه راهپیمایی تهران تقدیر کرد.

وی افزود: حضور مردم در راهپیمایی روز قدس همیشه همراه با بصیرت و شعور بوده است و امسال نیز همچون سالهای گذشته شاهد راهپیمایی باشکوهی از سوی مردم هستیم.

وی با بیان اینکه راهپیمایی ملت ایران تاثیرات بین‌المللی خواهد داشت گفت که رژیم صهیونیستی پیش از گذشته منزوی شده است.

* جوانی: اسرائیل از صفحه روزگار محو می‌شود

یدالله جوانی کارشناس مسائل سیاسی در حاشیه مراسم راهپیمایی روز قدس در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: ملت ایران پیش از سه دهه است که با نامگذاری روز قدس در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان توسط امام خمینی (ره) راهپیمایی کرده و در حمایت از ملت فلسطین حضور مداومی داشته‌اند.

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: این حضور حماسی نشان می‌دهد که ملت ایران از حرکت در این مسیر خسته نشده و عزم و اراده‌اش روز به روز مستحکم‌تر می‌شود و این راه را تا رهایی قدس شریف ادامه خواهد داد.

وی با تاکید بر اینکه شعار ملت ایران همراه با شعور است، اظهار داشت: این شعور نیز همراه با عزم و اراده برای قدس شریف است؛ امروز به خاطر این مقاومت و پایداری روز قدس یک روز جهانی شده و در سراسر جهان ملت‌های آزادیخواه و عدالتخواه و طرفدار محرومین با وحدت کلمه در صحنه حاضر هستند و این از افتخارات ملت ایران است که در این راه پیشگام بوده است.

این کارشناس مسائل سیاسی در پایان خاطرنشان کرد: روزی خواهد رسید که اسرائیل محو شده باشد و آزادیخواهان در قدس شریف به نماز بایستند.

* ‌شریف: بیداری اسلامی ستون رژیم صهیونیستی را بهم ریخته است

رمضان شریف رییس ستاد انتفاضه و قدس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی نیز در جمع راهپیمایان تهرانی در چهار راه ولیعصر (عج) اظهار داشت: 34 سال است که ملت ایران به ندای امام خمینی (ره) لبیک می‌گویند.

وی تصریح کرد: در سالهای اول که ملت ایران در راهپیمایی روز قدس شرکت می‌کردند، دغدغه شان این بود که چه کمکی به ملت فلسطین می‌کند و ما در طی سالهای گذشته شاهد بودیم متاثر از این حمایت‌ها فلسطین توانست روی پای خود بایستد و اولین شکست‌های نظامی را به اسرائیل تحمیل کند.

وی با تاکید بر اینکه نباید ارزش این حضور را نادیده بگیریم، افزود: تاثیر حضور ملت ایران در راهپیمایی روز قدس بر روی ملت فلسطین غیر قابل انکار است.

شریف افزود: موج بیداری اسلامی در سالهای قبل آغاز شده که اولین پیامدش بهم ریختن ستون رژیم صهیونیستی بوده است.

* احمدی‌نژاد به جمع راهپیمایان روز قدس پیوست

محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در آخرین حضور خود در مراسم راهپیمایی روز قدس در کسوت رئیس‌جمهور از خیابان 12 فروردین وارد خیابان انقلاب شد و به خیل مردم پیوست.

احمدی‌نژاد قرار است در این روز و پیش از خطبه‌های نماز جمعه صحبت کند.

* باهنر: آزادی قدس از ابتدا استراتژی جمهوری اسلامی بوده است

محمد‌رضا باهنر نایب رئیس مجلس شورای اسلامی که در حاشیه حضور در راهپیمایی روز جهانی قدس با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس گفت‌وگو می‌کرد با اشاره به حضور گسترده روزه‌داران ایرانی در راهپیمایی روز قدس گفت: آزادی قدس شریف از استراتژیک جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران بوده است و همواره در روز قدس مردم با حضور در راهپیمایی روز قدس بر این استراتژی تاکید می‌کنند.

نایب رئیس مجلس حمایت از فلسطین را موجب افتخار ملت ایران دانست و افزود: دشمنان فلسطین و مقاومت آنقدر ضعیف شده‌اند که امروز حزب‌الله لبنان را به عنوان یک گروه تروریستی معرفی می‌کنند درحالی که این افراد در قبال جنایات صهیونیست‌ها در فلسطین سکوت کرده‌اند.

* دیوارنویسی روزه‌داران تهرانی برای ملت مظلوم فلسطین

تجمع‌کنندگان تصاویری از کودکان فلسطینی کشته شده در حملات رژیم صهیونیستی در دست داشته و خواستار برخورد مجامع بین‌المللی با جنایات این رژیم شدند.

در حاشیه این مراسم در حوالی چهارراه ولیعصر(عج)، راهپیمایان تهرانی دلنوشته‌های خود را بر روی دیواری که در این مکان تعبیه شده، می‌نویسند.

روزه‌داران تهرانی در برخی دلنوشته‌های خود نوشتند: «اسرائیل باید از بین برود»، «سرزمین فلسطین برای فلسطینیان»، «القدس لنا»، «نه سازش، نه تسلیم، مبارزه تا رهایی قدس».

* هشدار روزه‌داران تهرانی به اهانت‌کنندگان به صحابه پیامبر (ص)

جمعی از راهپیمایان تهرانی در حوالی چهارراه ولیعصر تهران با در دست داشتن نوشته‌هایی با مضمون توهین به ساحت پیامبر را محکوم می‌کنیم، مقابل توهین‌کنندگان به یاران پیامبر می‌ایستیم و سر دادن شعارهایی با این مضمون انزجار خود از توهین به ساحت صحابه پیامبر اسلام را اعلام کردند.

* غضنفرآبادی: مجلس انقلابی نباید در قبال حضور خاتمی در تحلیف سکوت کند

حجت‌الاسلام موسی غنضفرآبادی نماینده مردم بم در مجلس شورای اسلامی که به خیل عظیم تهرانی‌ها در راهپیمایی روز جهانی قدس پیوسته بود، در گفتگو با خبرنگار فارس، حضور مردم در این راهپیمایی را مومنانه، آگاهانه، انقلابی و هوشیارانه توصیف کرد.

وی افزود: ملت ایران ثابت کرده است که تا آزادی قدس شریف، دست از حمایت فلسطین نخواهد کشید و تا نابودی رژیم صهیونیستی از فلسطین حمایت خواهد کرد.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره حضور احتمالی خاتمی در مراسم تحلیف روحانی در مجلس گفت: اگر آقای خاتمی در مراسم تحلیف حضور یابد قطعا با واکنش مجلس همراه خواهد شد.

غضنفرآبادی ادامه داد: اگر مجلس انقلابی باشد نباید در قبال حضور خاتمی سکوت کند چرا که خاتمی هنوز توبه نکرده و از سران فتنه به شمار می‌آیید.

* حضور روحانی و هاشمی رفسنجانی در راهپیمایی روز قدس

آیت الله هاشمی رفسنجانی از خیابان شهید عبدالرضا منیری جاوید در خیابان انقلاب و حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور منتخب دقایقی پیش از خیابان انقلاب اول پل کالج به جمع راهپیمایان روز جهانی قدس پیوست.

* احمدی‌نژاد: جبهه شیطان در روز قدس منزوی خواهد شد

محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور کشورمان در حاشیه راهپیمایی روز قدس و در جمع خبرنگاران، روز قدس را از جمله روزهای بزرگ اسلام عنوان کرد و گفت: روز قدس روزی مهم در متن زندگی بشریت است. روزی که جبهه شیطان انشاءالله منزوی خواهد شد و همه خوبی‌ها در عالم مستقر می‌شود.

وی در ادامه تصریح کرد: روز قدس، یک نماد است، روز قدس، نماد زنده بودن بشریت و نماد تلاش خستگی ناپذیر بندگان صالح برای استقرار عدالت در جهان است.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود تصریح کرد: خدا را سپاسگزارم که در سی و چهارمین سالگرد روز جهانی قدس که ابتکار الهی امام راحل(ره)‌است، حضور پیدا کردم.

احمدی‌نژاد گفت: مردم ایران امروز پرشورتر و مؤمن‌تر از هر سال و به عنوان پرچمدار برقراری عدالت در جهان در این مراسم شرکت می‌کنند.

همچنین رئیس جمهور در پاسخ به سؤالی درباره احساس خود از حضور در جمع راهپیمایان روز قدس، اظهار داشت: من در هر کجا که باشم مخلص و خدمتگزار مردم خواهم بود.

* شعار «تشکر، تشکر» راهپیمایان از احمدی‌نژاد

همزمان با ورود محمود احمدی‌نژاد در راهپیمایی روز قدس، راهپیمایان با مشاهده رئیس‌جمهور با سر دادن شعار «تشکر، تشکر» از وی استقبال کردند.

* ثمره هاشمی: معلوم نیست به دانشگاه احمدی‌نژاد بروم

مجتبی ثمره هاشمی دستیار ارشد رئیس‌جمهور در حاشیه مراسم روز قدس و در جمع خبرنگاران، روز قدس را پرچم آزادی دانست و اظهار داشت: روز قدس روز دفاع از کیان انسانیت و روز برداشته شدن ظلم و ستم است.

ثمره هاشمی با بیان اینکه روز قدس روز امید به وعده‌های الهی و روز بازگشت مجدد به حیات انسانی‌ است، خاطرنشان کرد: روز قدس روز شروع یک اقدام بزرگ و آغاز رسیدن به یک حکومت جهانی است.

وی در خصوص برنامه خود پس از اتمام دولت نیز تصریح کرد: احتمالا به دانشگاه، صدا و سیما یا دانشگاه دیگری می‌روم اما اینکه دانشگاه احمدی‌نژاد بروم یا نه معلوم نیست.

* حضور فرمانده کل سپاه در راهپیمایی روز قدس

سردار سرلشکر محمد‌علی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از مسیر میدان فردوسی به جمع راهپیمایان تهرانی روز قدس پیوست.

* حضور پررنگ جانبازان در راهپیمایی

جمعی از جانبازان انقلاب اسلامی با حضور در راهپیمایی روز قدس از خیابان آزادی به سمت میدان انقلاب حرکت کرده و با سر دادن شعارهایی خواستار احقاق حق مردم فلسطین از سوی سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر شدند.

بر اساس این گزارش این جانبازان کشورمان همچنین شعارهایی را با مضمون ضرورت سرکوب شدن سران فتنه سرمی‌دادند.

* سکوت باهنر درباره حضور احتمالی خاتمی در مراسم تحلیف

محمدرضا باهنر نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی که در جمع راهپیمایان تهرانی حضور یافته بود در پاسخ به سؤالی درباره احتمال حضور خاتمی در مراسم تحلیف روحانی، سکوت کرد و به این سوال پاسخ نداد.

* قطعنامه راهپیمایی سراسری روز جهانی قدس

قطعنامه راهپیمایی روز جهانی قدس به شرح زیر است:

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

سبحان الذی اسری بعبده لیلا من المسجد الحرام الی المسجد الاقصی الذی بارکنا حوله لنریه من آیاتنا انه هوالسمیع‌البصیر

حمد و سپاس بیکران خداوند سبحان قادر متعال را که به ما توفیق داد با درک ماه مبارک رمضان و لیالی قدر، به یمن میراث ارجمند و تاریخ ساز حضرت امام خمینی (ره) قطره‌ای از اقیانوس خروشان و توفنده امت بزرگ اسلام و خیل انسان‌های آزاده و حق طلب جهان گردیم و با حضور حماسی و باشکوه در آزمون سترگ «روز جهانی قدس»، نمایش دشمن شکن و خیره کننده‌ای از اراده پولادین خود در حمایت از آرمان قدس شریف و انتفاضه ملت مظلوم فلسطین را رقم زده و با مشت‌های گره کرده بار دیگر نابودی رژیم غاصب و اشغالگر صهیونیستی و بیزاری از جبهه استکبار و حامیان صهیونیسم بین الملل را فریاد زنیم.

اکنون باگذشت 34 سال از ابتکار معجزگون و راهبردی معمار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام (ره) و راهبری حکیمانه و تداوم مدبرانه آن توسط خلف صالح ایشان مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، آرمان آزادی قدس و حمایت از ملت مظلوم فلسطین، فراتر از جغرافیای جهان اسلام، ملل و جوامع آزادیخواه و حق‌طلب در اقصی نقاط عالم و حتی در قلب اروپا و آمریکا را با خود همراه و همصدا ساخته و رویای تسلط از نیل تا فرات و تحقق خاورمیانه بزرگ رنگ باخته است و زرادخانه رسانه‌ای غرب و اتاق‌های فکر وابسته به صهیونیسم و نظام سلطه، برغم تلاش سردمداران جنگ افروز و فتنه‌گر خود، تماشاگر عظمت و اقتدار روز افزون جبهه مقاومت اسلامی و ضد صهیونیستی و عبور هوشمندانه آن از پیچ تاریخی و حصول آمادگی برای بازیگری در ساختار آتی جهان شده‌اند.

ما ملت روزه‌دار ایران اسلامی که با تضرع به درگاه خداوند متعال و امید به عنایات خاصه حضرت ولی الله الاعظم امام زمان (عج) و الهام از آموزه‌های جاودان بنیانگذار جمهوری اسلامی و لبیک به ندای وحدت بخش و اقتدار آفرین ولی امر مسلمین و مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه‌ای (مدظله العالی)، در این راهپیمایی پرشور و دشمن شکن حضور یافته‌ایم، با تاکید به اینکه «روز قدس روز اسلام و فریاد بیداری اسلامی و نماد وحدت و اراده امت اسلامی در حمایت از آرمان و فلسطین» و «عرصه‌ای برای نمایش عمق استراتژیک و دامنه نفوذ مکتب مقاومت و گفتمان انقلاب اسلامی در پهنه گیتی» است، با بانگ رسانه تکبیر، مواضع خود را به جهانیان اعلام می‌داریم:

1- ما ملت روزه‌دار و انقلابی ایران، آزادی بیت‌المقدس قبله نخستین مسلمانان و رهایی ملت مظلوم و بی‌دفاع فلسطین را آرمان مسلم انقلاب اسلامی و راهبرد سرنوشت ساز حضرت امام راحل (ره) و خلف صالح و حکیم ایشان مقام عظمای ولایت و رهبری (مدظلله العالی) برای جهان اسلام دانسته و رمز تحقق آن را وحدت و یکپارچگی آحاد مسلمین و حمایت و پشتیبانی همه جانبه و فراگیر از مقاومت اسلامی و ضد صهیونیستی و انتفاضه فلسطین می‌دانیم و در عرصه این جهاد خطیر و مسیر الهی، حتی برای لحظه‌ای درنگ نخواهیم کرد.

2- ما ملت مقاوم و استکبار ستیز ایران، آرمان آزادی قدس شریف و حمایت همه جانبه از مقاومت اسلامی در سرزمین‌های اشغالی و نیز سوریه و لبنان و تلاش برای محو غده سرطانی اسرائیل را همچنان اولویت اول جهان اسلام دانسته و با محکومیت شدید جنایات تروریستی درمنطقه و اقداماتی که در راستای انحراف توجه امت اسلامی از موضوع فلسطین و احیا روند رو به زوال مذاکرات سازش با ترفند طرح‌های اقتصادی آمریکا، صورت می‌پذیرد.

به جهانیان اعلام می‌داریم تنها راه حل مسئله فلسطین انحلال رژیم غاصب صهیونیستی، بازگشت فلسطینیان به سرزمین آباء و اجدادیشان و برگزاری یک انتخاب سالم آزاد و فراگیر برای تعیین سرنوشت این کشور مسلمان و مظلوم می‌باشد.

3- ما ملت مسلمان و روزه دار ایران، تلاش‌های رژیم صهیونیستی در راستای نابودی هویت ملی و تاریخی فلسطین و یهودی سازی سرزمین‌های اشغالی و معرفی بیت المقدس بعنوان پایتخت دولت جعلی صهیونیستی، که متاسفانه در سکوت و بی‌توجهی محض مجامع جهانی مدعی حقوق ملت‌ها، و نیز برخی دولت‌های عربی، اسلامی منطقه پی گیری می‌شود را به شدت محکوم و از سازمان‌ها و نهادهای بین المللی و منطقه‌ای می‌خواهیم با اتخاذ مواضع قاطع و عملی مانع اجرای این توطئه خطرناک شوند.

4- ما ملت یکپارچه و متحد ایران، تحولات و حوادث جاری در کشور اسلامی مصر را قطعه‌ای از نقشه شوم و شیطانی نظام سلطه و استکبار- بویژه امریکای جنایتکار- در راستای امنیت سازی برای رژیم صهیونیستی و تضعیف جبهه مقاومت اسلامی و تهدید روند بیداری اسلامی دانسته و از ملت مسلمان و انقلابی مصر به ویژه علما، جریان‌ها و شخصیت‌های مرجع و تاثیرگذار سیاسی و مذهبی این کشور می‌خواهیم با هوشمند و هوشیاری مراتب دسیسه‌های قدرت‌های سلطه‌گر بوده و با جبران اشتباهات پس از پیروزی انقلاب و حرکت به سوی آرمان بلند آن، امکان هر گونه دخالت قدرت‌های بیگانه و استکباری در امور داخلی کشورشان را سلب نمایند.

5- ما ملت روزه دار و انقلابی ایران، جنگ افروزی و جنایت تروریستی در سوریه را طرح مشترک نظام سلطه و ارتجاع عرب برای شکستن سنگرهای مقدم مقاومت اسلامی و جبهه ضد صهیونیستی در جهان اسلام دانسته و با تاکید بر اینکه این توطئه خطرناک به شکست قطعی نزدیک شده است، به آمریکا، ارتجاع عرب و دیگر حامیان تروریست‌های اجاره‌ای، سلفی، و تکفیری اعلام می‌کنیم تنها راه برون رفت سوریه از اوضاع دردناک فعلی، عدم دخالت بیگانگان و پایان بخشیدن به تجهیز تروریست‌ها توسط قدرت‌های سلطه گر و اطمینان به اراده و ظرفیت‌های دولت و ملت سوریه برای اصلاحات و بهبود وضعیت این کشور بوده و گزینه ی دخالت نظامی افتادن در باتلاقی است که تجاوزان گریز و نجاتی از آن نخواهند داشت.

6- ما ملت مقاوم و بیداری ایران، اقدام مضحک اتحادیه اروپا در قرار دادن نام شاخه نظامی حزب الله قهرمان و سرافزار لبنان در فهرست گروه‌های تروریستی را محکوم و آن را نشانه رویکرد منتانض غرب دغل باز به مقوله تروریسم و جابجایی ظالمانه مدافعان حقوق انسان‌ها با تروریست‌های اسرائیلی، سلفی و تکفیری و سند رسوایی اروپایی مدعی دفاع از حقوق ملت‌ها می‌دانیم.

7- ما ملت مسلمان و مجاهد ایران اسلامی، با ستایش موفقیت‌های افتخار آمیز جبهه مقاومت و ره آوردهای فرهنگ و تفکر جهادی علیه صهیونیسم بین‌الملل بر ضرورت هوشیاری بیشتر امت اسلامی برابر توطئه دشمنان اسلام در به انحراف کشیدن بیداری اسلامی، شکستن مقاومت ضد استکباری و ضد صهیونیستی، توسعه اقدامات تفرقه افکنانه بین شیعه و سنی و حمایت مزورانه از فرقه‌های وهابی، سلفی و تکفیری در جهان اسلام تاکید می‌نماییم.

8- ما ملت انقلابی و روزه‌دار ایران ضمن حمایت از انقلاب‌های مردمی ملت‌های منطقه، اقدامات وحشیانه علیه مردم عراق، پاکستان و افغانستان و نیز جنایات آل خلیفه و آل سعود علیه شیعیان مظلوم بحرین را به شدت محکوم کرده و آنرا دام شیطان بزرگ و سناریوی دشمنان اسلام برای تامین اهداف و منافع نامشروعشان می‌دانیم.

9- ما ملت مسلمان و مقاوم ایران، با تاکید بر لزوم رعایت حقوق انسان‌ها و صیانت از کرامت آنان توسط دولت‌ها و زمامداران کشورها، تبرئه قاتل نوجوانان سیاه پوست در آمریکا را مظهر نژاد پرستی و روحیه تبعیض و بی عدالتی نزد سردمداران این کشور مدعی حقوق بشر دانسته و با محکمیتت این اقدام سخیف از دولتمردان آمریکا می‌خواهیم با پرهیز از شعارهای پرطمطراق و ادعاهای اغو کننده به گرایشات نژاد پرستانه و رنج و بی عدالتی حاکم بر جامعه آمریکایی پایان بخشیده و با محترم شمردن قانون اساسی ایالات متحده امریکا از تداوم تحقیر، تبعیض و ستم به رنگین پوستان جلوگیری نمایند.

10- ما ملت مسلمان و ولایت مدار ایران، این حضور حماسی و ده‌ها میلیونی را حلقه مکمل حماسه سیاسی 24 خرداد ماه در عرصه بین‌المللی و فرصتی بسیار ارزشمند برای ابلاغ پیام قاطع و شفاف نظام اسلامی به دشمنان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای دانسته و به آنان به ویژه امریکای جنایتکار و خبیث که نماد ظلم، جنایت، خیانت، جنگ افروزی، مولد تروریسم دولتی است و نیز رژیم مفلوک و منفور صهیونیستی هشدار می‌دهیم ایران اسلامی هیچگاه از حقوق مسلم خود در عرصه‌های مختلف چشم پوشی نکرده و در کنار نیروهای مسلح مقتدر و سلحشور، هر گونه تهدید و تعدی علیه تمامیت اراضی و منافع و امنیت ملی کشور را تحت فرامین مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا (مد ظلله العالی) فراتر از جغرافیای منطقه با پاسخ سخت، قاطع و پشیمان کننده‌ای مواجه خواهیم ساخت.

* عارف: در کابینه روحانی حضور ندارم اما به دولت کمک خواهم کرد

محمدرضا عارف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام که در راهپیمایی روز جهانی قدس در تهران حضور یافته بود در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، با بیان اینکه همه باید به دولت آینده کمک کنند، گفت: کابینه‌ای که انتخاب شده نظر آقای روحانی بوده و ما آن را مثبت ارزیابی می‌کنیم.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا در کابینه حضور دارد یا خیر، گفت: در کابینه حضور ندارم اما به دولت کمک خواهم کرد.

معاون اول دولت اصلاحات در پاسخ به سؤالی درباره منتفی شدن معاون اولی‌ روحانی گفت: همانطور که گفتم در کابینه آقای روحانی حضور ندارم و تنها به ایشان و دولت آینده کمک خواهم کرد.

وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره احتمال حضور خاتمی در مراسم تحلیف گفت که از این موضوع خبری ندارم.

* تابوت صهیونیسم‌ بر روی دست راهپیمایان

تعدادی از راهپیمایان تهرانی روز قدس تابوت رژیم صهیونیستی را بر دست گرفته بودند که بر روی آن تصاویر اوباما، شیمون‌ پرز و برخی سران عرب نقش بسته بود.

همچنین رسانه‌های داخلی و خارجی در اطراف میدان انقلاب حضور بسیار فعالی دارند و با مردم و مسئولین به گفت‌وگو می‌پردازند.

* حضور رئیس قوه قضائیه در راهپیمایی روز قدس

آیت‌الله آملی لاریجانی از چهار راه ولی عصر، به خیل عظیم راهپیمایان روز قدس پیوست.

* راهپیمایان تهرانی پرچم آمریکا و اسرائیل را به آتش کشیدند

راهپیمایان تهرانی در خیابان انقلاب (تقاطع ولیعصر) با سر دادن شعار «مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل»، « وای اگر خامنه‌ای حکم جهادم دهد، ارتش دنیا نتواند که جوابم دهد» و «هیهات منه‌الذله» پرچم‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی را به آتش کشیدند.

* روحانی: طرح سازش همان خوی تجاوز‌گری اسرائیل است

حجت‌الاسلام حسن روحانی رییس جمهور منتخب که در حاشیه راهپیمایی روز قدس با خبرنگاران سخن می‌گفت، اظهار داشت: روز قدس از یادگارهای حضرت امام(ره) و روزی است که مردم وحدت جهان اسلام را در برابر هرگونه ظلم و تجاوز به نمایش می‌گذارند.

وی افزود: در سایه اشغال سرزمین مقدس فلسطین و قدس عزیز، در منطقه زخمی در بدن دنیای اسلام نشسته است.

رئیس‌جمهور منتخب گفت: روز قدس در واقع یادآور حق تاریخی مردم مسلمان فلسطین است که دنیای اسلام این حق تاریخی را فراموش نخواهد کرد و در برابر ظلم و تجاوز خواهد ایستاد.

روحانی درخصوص پیام روز قدس 92 گفت: حضور مردم در این روز یک پشتوانه معنوی و سیاسی برای ملت فلسطین در راه رسیدن به آزادی قدس شریف است.

وی تصریح کرد: آنچه امروز به عنوان سازش مطرح می‌شود همان خوی تجاوزگری اسرائیل به بهانه سازش است.

رئیس‌جمهور منتخب در پایان اظهار داشت: در شرایطی که دنیای اسلام با مشکلاتی در منطقه روبروست، آنها این را فرصت مناسبی می‌دانند تا به ظاهر خوی سازش‌طلبی از خود نشان دهند اما در باطن به تجاوز‌گری‌های خود ادامه می‌دهند.

* حضور ناطق نوری در جمع راهپیمایان تهرانی

علی‌اکبر ناطق نوری دقایقی پیش از حوالی چهار راه ولیعصر تهران به جمع راهپیمایان تهرانی پیوست.

* وزیر دفاع به راهپیمایان روز قدس پیوست

سردار احمد وحیدی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح دقایقی قبل در خیابان انقلاب به جمع راهپیمایان روز قدس پیوست.

سردار وحیدی، وزیری بود که به دلیل جوسازی‌های چهار سال قبل رژیم صهیونیستی علیه وی، بیشترین حد نصاب رای اعتماد را از مجلس شورای اسلامی گرفت.

* سخنرانی رئیس‌جمهور آغاز شد

سخنرانی محمود احمدی نژاد در نماز جمعه امروز تهران آغاز شد.

رئیس‌جمهور امروز در آخرین سخنرانی خود در کسوت رئیس‌جمهور گزارشی از عملکرد دولت‌های نهم و دهم ارائه خواهد داد.

* مصباحی‌مقدم: تحریم‌های یکجانبه آمریکا جنبه تبلیغاتی دارد

غلامرضا مصباحی مقدم نماینده مردم تهران در مجلس در حاشیه مراسم روز قدس و در جمع خبرنگاران با بیان اینکه مردم با استقبال بالایی با این دولت روبرو شدند، اظهار داشت: رئیس‌جمهور منتخب نتیجه انتخاب شخصیتی از درون نظام و مورد حمایت رهبری است و ملت ما هم از وی حمایت کرد.

مصباحی‌مقدم با بیان اینکه انشاءالله خدا توفیق دهد تا روحانی به خواسته‌های مردم و مشکلات معیشتی آنها عمل کند، یادآور شد: تدبیر و اعتدال در مقابل عملکردهایی است که نه اعتدال دارد و نه تدبیر و در واقع افراطی‌گری محکوم است.

نماینده مردم تهران با تاکید بر اینکه مدیران اجرایی باید با عقل و تدبیر و نه احساسات کشور را اداره کنند، افزود: این موضوع منافع بلند مدت ملت را تضمین خواهد کرد.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر  واکنش نمایندگان به حضور خاتمی در مراسم تحلیف گفت: بنده در  این زمینه اظهار نظری نمی‌کنم.

مصباحی‌مقدم در خصوص ارائه آمار در دولت جدید تصریح کرد: ارائه آمار سازوکار علمی مشخصی دارد که باید از آن استفاده کنیم.

نماینده مردم تهران در مجلس در خصوص تحریم‌های کنگره آمریکا علیه کشورمان اظهار داشت: این تحریم‌ها جدید نیست و جنبه تبلیغاتی دارد و تاکنون نیز با مقاومت ملت ایران با شکست مواجه شده است.

وی در خصوص روز قدس خاطرنشان کرد: امام که روز قدس را بنیان گذاشتند آن را به عنوان روز اسلام مطرح کردند که از این رو این روز روز حیات و نجات مسلمین و بازگشت سرزمین غصب شده فلسطین به دامن اسلام است و ما هر چه بیشتر پیش می‌رویم به این آرمان نزدیک‌تر می‌شویم.

* هاشمی رفسنجانی: فلسطینی‌ها با این حمایت‌ها روحیه می‌گیرند

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در جمع راهپیمایان روز قدس در مصاحبه با خبرنگاران درباره ضرورت برپایی این راهپیمایی گفت: این راهپیمایی یکی از اقدامات ضروری است که بحمدالله مردم از اول انقلاب با نامگذاری امام راحل، تا حالا آن را انجام می دهند.

وی شرایط کنونی فلسطینیان را خیلی سخت توصیف کرد و افزود: فلسطینیان نه در اطراف مصر و نه در سوریه جا دارند و در خود فلسطین و لبنان نیز مشکل دارند و این حمایت ها را که ببینند روحیه می گیرند.

* آیت‌الله خاتمی در جمع راهپیمایان روز قدس حاضر شد

دقایقی پیش آیت‌الله سید‌احمد خاتمی امام جمعه تهران در میدان انقلاب و در راهپیمایی روز قدس شرکت کرد.

آیت‌الله لاریجانی: رمز وحدت جهان اسلام پاسداشت روز قدس است

آیت‌الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه در خصوص پیام حضور پرشور مردم در راهپیمایی، گفت: خوشبختانه ابتکار حضرت امام در نامگذاری روز قدس و همچنین تأکیدات مقام معظم رهبری در بزرگداشت این روز باعث شده صلابت و ایستادگی مردم برای هر چه پر شکوه‌تر برگزار شدن این روز بیشتر شود.

وی تصریح کرد: امروز خوشبختانه همه ملت اسلامی در جای جای جهان با این حرکت همسو شدند و یکصدا فریاد آزادی قدس را به صدا در آوردند و مسئله فلسطین را نداد می‌دهند.

آملی لاریجانی گفت: ما مطمئن هستیم که رمز وحدت جهان اسلام که همانا پاسداشت روز قدس است روزی اثر خواهد کرد و رژیم غاصب صهیونیستی سرنگون شده و همین حرکت هوشمندانه مردم تأثیر خودش را خواهد گذاشت.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به این نکته که امیدواریم شجره طیبه‌ای که حضرت امام کاشته‌اند به درختی تنومند تبدیل شود، گفت: همین درخت می‌تواند ریشه رژیم غاصب صهیونیستی را بخشکاند.

آملی لاریجانی در خصوص کشورهای مدعی حقوق بشر دم از صلح می‌زنند، گفت: هیچ گاه مذاکره را با جنگ نمی‌‌توان پیش برد رژیم صهیونیستی چگونه می‌تواند از صلح صحبت کند که مردم بیگناه فلسطین را به خاک خون کشیده است و مورد فشار قرار می‌دهد.

وی گفت: مردم فلسطین امروز تحت شدیدترین فشارها قرار دارند و حرفشان این است که می‌خواهند کشورشان را خودشان اداره کنند در حالیکه کشورهای مدعی حاضر نیستند این حق را برای مردم فلسطین به رسمیت بشمارند.

رئیس قوه قضائیه در پاسخ به سوالی در رابطه با اینکه در آخرین روزهای دولت نهم و دهم به سر می‌بریم عملکرد این دولت را در خصوص حمایت از فلسطین و مبارزه با رژیم صهیونیستی چگونه ارزیابی می‌کنید، گفت که به طور قطع دولت‌ها به اندازه وسعشان کارهایی کردند که هر چند ما امیدواریم روز به روز این کارها و اقدامات بیشتر شود و کشورهای اسلامی در راستای حمایت از فلسطین قدم بردارند.

محمدی‌زاده:اهل فتنه در نظام جایی ندارند/مجلس نباید فتنه‌گران را در خود جای دهد

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، اظهار داشت: در 24 خرداد سال 92 مردم با حضورشان در پای صندوق‌های رای حماسه‌ای در درون نظام خلق کردند و حال امروز نیز با حضور در راهپیمایی روز قدس حماسه‌ای درعرصه بین‌المللی رقم زدند.

وی ادامه داد: این حضور مردم در راهپیمایی روز قدس نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی در مسیر دفاع از فلسطین، سربلندی مسلمانان و دفاع از آرمان‌های امام خمینی (ره) هیچ کوتاهی‌ نخواهد کرد و در حقیقت این حضور مردم در راهپیمایی روز قدس تکمیل‌کننده حماسه 24 خرداد خواهد بود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره اقدامات لازم برای خلق حماسه اقتصادی گفت: حماسه اقتصادی از مسیر اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری مطرح کردند عبور می‌کند و یکی از اصول آن حمایت از تولید داخل و تحریم کالاهای غیرایرانی و خصوصا صهیونیستی است که قطعا اجرای آن عزت جمهوری اسلامی را در پی خواهد داشت.

محمد‌جواد محمدی‌زاده پیرامون حضور حامیان فتنه 88 در مراسم تحلیف رئیس‌جمهور، گفت: اهل فتنه در نظام جایی ندارند و هر کس رابطه خودش را با جریان فتنه مشخص نکند قطعا در بین ملت ایران جایی نخواهد داشت و مجلس نیز که آرای ملت را نمایندگی می‌کند و در حقیقت برآمده از آرای مردم است نباید فردی که با فتنه رابطه دارد را در خودش جای دهد.

میرتاج الدینی: ملاک حمایت ایران از حرکت‌های سیاسی دفاع از قدس است

حجت‌الاسلام میرتاج‌الدینی با اشاره به حضور پرشور مردم در روز قدس و حرکت آنها برای ایجاد یک حماسه سیاسی، گفت: امام راحل با دوراندیشی و نگاه استراتژیکی که داشتند این روز را به عنوان یک روز جهانی اعلام کردند. چراکه ملت ایران تنها برای خود فکر نمی‌کند بلکه در سطح جهان اسلام می‌اندیشد.

وی افزود: روز قدس نشان می‌دهد که انقلاب اسلامی ایران تنها برای یک منطقه خاص نیست و حرکت ما برای حمایت از تمام حرکت‌های آزادیبخش در سراسر دنیا بوده است.

معاون رئیس‌جمهور در اجرای قانون اساسی گفت: فلسطین مسئله گروه خاصی نیست مسئله جهان اسلام است و قدس یک پایگاه در برابر استکبار جهانی محسوب می‌شود.

میرتاج‌الدینی گفت: مشکلات نیز باعث نشده تا ملت ایران این خاکریز را ترک کند و ملاک حمایت ما از حرکت‌های سیاسی مسئله حمایت از قدس است.

ولایتی: مقاومت تنها راه نجات فلسطین است

دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی در حاشیه راهپیمایی روز قدس در جمع خبرنگاران اظهار داشت: پیام ما این است که راه احقاق حق فلسطینی‌ها، مبارزه است.

وی تصریح کرد: ملت فلسطین به هیچ وجه نباید از استکبار تبعیت کند چرا که آنها به دنبال سازش هستند و تجربه چند دهه اخیر نشان می‌دهد از زمانی فلسطینی‌ها گام‌های بلندی در جهت پیروزی برداشته‌اند که به مبارزه روی آورده‌اند و در انتفاضه، مبارزات جدی و اثر‌گذاری داشتند.

ولایتی در پایان تأکید کرد: پیام ما به ملت فلسطین این است که تنها راه نجات، مقاومت است.

نجار: رژیم اسرائیل نابود می‌شود

وزیر کشور حضور مردم در راهپیمایی امروز را گسترده توصیف کرد و در پاسخ به این سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه بعد از پایان یافتن دولت دهم در کدام عرصه فعالیت خواهید کرد به گفتن این جمله بسنده کرد که اکنون به راهپیمایی آمده‌ام.

وزیر کشور با اشاره به نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به نام  روز قدس و فلسطین از سوی بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، اظهار داشت: حضور اقشار مختلف مردم در این راهپیمایی تجدید میثاق مجدد با آرمان‌های امام راحل و تجدید بیعت با مقام معظم رهبری با بیان اینکه حضور در این راهپیمایی به معنی حمایت از ملت ستمدیده فلسطین است، یادآور شد: رژیم اشغالگر قدس ساکنان این رزمین را با زور بیرون رانده و ساکنان آن را به خاک و خون کشیده است.

وی ادامه داد: رژیم اشغالگر قدس باید بداند باطل از بین رفتنی است و آنان قطعا روزی مجبور خواهند شد که سرزمین فلسطین را به صاحبان اصلی‌اش برگردانند.

* الهام: رژیم صهیونیستی امروز دلیلی برای بقا ندارد

غلامحسین الهام سخنگوی دولت در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی فارس، با اشاره به فرا رسیدن روز قدس به ابتکار امام راحل گفت: همانطور که حضرت امام فرمودند روز قدس روز اسلام است و روزی فراتر از منطقه، مرز و سرزمین محسوب می‌شود.

وی افزود: روز قدس روز دفاع از حقیقت و عدالت در دنیا محسوب می‌شود و رژیم اشغالگر قدس امروز مظهر ظلم تمام عیار در دنیا محسوب می‌شود و پایه‌های مشروعیت جعلی آن که توسط بخشی از جامعه جهانی ایجاد شده است، در حال فرو ریختن است.

وی ادامه داد: رژیم صهیونیستی امروز دلیلی برای بقا ندارد و توسعه سلاح‌های مخرب و کشتار جمعی همگی نشانه‌ای از عدم مشروعیت این رژیم است.

الهام گفت: رژیم صهیونیستی امروز تهدیدی برای تمام جهان محسوب می‌شود و مبانی تجاوز این رژیم تمام جامعه بشری را تهدید می‌کند.

وی در پایان با اشاره به ضرورت همبستگی جهان اسلام مقابل رژیم صهیونیستی گفت: امروز روز قدس متعلق به تمام جهان اسلام محسوب می شود.

* مره‌صدق: اعلام انزجار یهودیان ایران از صهیونیسم

سیامک مره‌‌صدق نماینده کلیمیان در مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به حضور کلیمیان در راهپیمایی روز قدس امسال گفت: همانطور که تمامی انسان‌های آزاده رفتارهای غیرانسانی رژیم صهیونیستی و ارتش اشغالگر آن را محکوم می‌کنند و از سوی  دیگر همانطور که هیچ یک از ارزش‌های دین حضرت موسی(ع) با کشتار زنان و کودکان بیگناه موافق نیست و هیچ یک از ارزش‌های شریعت حضرت موسی اشغال خانه زندگی دیگران را روا نمی‌داند و همه این کارها از نظر دین یهود در حد مجازات‌های غیرقابل بخشش است، ایرانیان یهودی همانند سایر مردم موحد دنیا از رفتارهای رژیم صهیونیستی ابراز انزجار می‌کنند.

وی افزود: ما ایرانیان یهودی حس می‌کنیم که وظیفه‌مان در ابراز انزجار از رژیم صهیونیستی از سایر مردم دنیا بیشتر است چرا که متاسفانه صهیونیست‌ها با سوء استفاده از دین یهود و احساسات مذهبی برخی افراد ناآگاه این جریان را هدایت می‌کند و بدین ترتیب خود را در خدمت منافع امپریالیسم قرار می‌دهند همانطور که حساسیت مسلمانان آزاده دنیا نسبت به حرکت‌های القاعده و طالبان از سایر مردم دنیا بیشتر است حساسیت ما نسبت به رفتارهای رژیم صهیونیستی اگر از سایر مردم جهان بیشتر نباشد کمتر نخواهد بود.

نماینده مردم کلیمیان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: با توجه به زندگی برادرانه و مسالمت‌آمیز بین پیروان ادیان توحیدی در ایران، ایرانیان یهودی نیز همانند سایر مردم ایران با پیروی از فرمایشات مقام معظم رهبری وظیفه خود دانستند که امسال در امتداد حماسه سیاسی انتخابات در راهپیمایی روز قدس نیز حضوری پررنگ‌تر از سال‌های گذشته داشته باشند.

* محمدیان: نمایندگان مجلس با حضور خاتمی در مراسم تحلیف موافقت نخواهد کرد

حجت‌الاسلام محمدیان رئیس نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در حاشیه مراسم روز قدس و در گفت‌وگو با خبرنگار فارس درباره احتمال حضور خاتمی در مراسم تحلیف، گفت: بعید می‌دانم که خاتمی در این مراسم حاضر شود اما قطعا نمایندگان با حضور وی در این مراسم موافقت نخواهند کرد.

به گفته وی، راه توبه برای هر کس که بخواهد به آغوش نظام و مردم بازگردد باز است اما باید توبه‌ای صادقانه باشد.

حجت‌الاسلام محمدیان درباره فعالیت حزب مشارکت تاکید کرد: حزب مشارکت از نظر قانونی مشکل دارد و نمی‌تواند فعالیت کند.

وی با تأکید براینکه مردم ایران بعد از سی و چند سال همان مردم سابقند که به پای آرمان‌های خود ایستاده‌اند و خواهند ایستاد، گفت: پیروزی از آن کسانی است که در راه حق مبارزه می‌کنند و خسته نمی‌شوند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌‌ها با تاکید بر اینکه آرمان فلسطین زنده است، گفت:‌ حضور گسترده و فعال مردم در راهپیمایی امروز حاصل تحریم‌های خصمانه دشمن است.

* آیت الله جنتی: روز قدس نشانگر فراگیر شدن انقلاب اسلامی است

آیت الله احمد جنتی رئیس شورای نگهبان در حاشیه مراسم راهپیمایی روز قدس در جمع خبرنگاران اظهار داشت: روز قدس نشانگر شکست اسرائیل و پیروزی فلسطین است.

وی تصریح کرد: مردم دنیا، کشورهای اسلامی و غیر اسلامی در این راهپیمایی در مقابل زور و جور اسرائیل از مظلومان فلسطین حمایت می‌کنند و فلسطینی‌ها بدانند آینده از آن آنهاست.

* ناطق نوری: تشدید تحریم‌ها علیه ایران امتیازی برای آمریکا ندارد

حجت‌الاسلام علی اکبر ناطق نوری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور در جمع راهپیمایان تهرانی و در جمع خبرنگاران از ملت بزرگوار ایران به پاس حضور همه ساله خود در راهپیمایی روز قدس قدردانی کرد.

وی با اشاره به نامگذاری روز قدس از سوی بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی گفت: ‌انگیزه امام خمینی(ره) این بود که ما الهامی از مراسم عاشورای حسینی بگیریم؛ هزار و اندی سال از عاشورای حسینی می‌گذرد اما بزرگداشت آن حماسه و تجلیل از مظلومین و دفاع از ستمدیدگان همچنان ادامه دارد.

ناطق نوری اضافه کرد: امروز در بسیاری از کشورهای جهان مراسم روز قدس برگزار می‌شود و انشاءالله که با اتحاد اسلامی این غده سرطانی نابود شود.

ناطق نوری در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران با بیان اینکه حجت‌الاسلام روحانی چهره‌ ناشناخته‌ای نیست، تصریح کرد:‌ وی در نهادهای مختلفی فعالیت کرده است و امیدواریم وی بتواند بر اساس قوانین اساسی و عادی آن چه را که باید عینیت ببخشد.

ناطق نوری اضافه کرد: ما همیشه در عرصه بین‌المللی از حق خود دفاع کرده و می‌کنیم؛ آقای روحانی هم همانطور که خود اعلام کرده است، تدبیر و اعتدال را دنبال می‌کند که بر اساس تدبیر باید پیش رویم.

وی همچنین گفت: آمریکایی‌ها و دشمنان ما تصور می‌کنند اگر تحریم‌ها علیه ایران را تشدید کنند می‌توانند امتیازات بیشتری بگیرند که این تحلیل غلطی است.

* رویانیان: حماسه سیاسی دیگری در روز قدس خلق شد

محمد رویانیان مدیرعامل باشگاه پرسپولیس در حاشیه مراسم راهپیمایی روز قدس در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: مردم در سال حماسه سیاسی و اقتصادی با تبعیت از فرامین رهبرشان هم در انتخابات ریاست جمهوری و هم در راهپیمایی روز قدس حماسه آفریدند.

وی افزود: مردم مسلمان ایران می‌دانند که امروز روز فریادکشیدن و گره کردن مشت‌ها علیه مستکبران و جنایتکاران و به خصوص رژیم صهیونیستی است به همین خاطر با زبان روزه در راهپیمایی روز قدس شرکت کردند.

رویانیان همچنین تحریم کالاهای صهیونیستی را اقدامی برای خلق حماسه اقتصادی دانست و گفت: یکی از راه‌های موثر برای حمایت از مردم مظلوم فلسطین، تحریم کالاهای صهیونیستی است که این خود باعث خلق حماسه اقتصادی در داخل نیز می‌شود.

* ضرغامی:‌ سازشکاران پیام حضور میلیونی مردم در روز قدس را درک کنند

عزت‌الله ضرغامی رئیس سازمان صدا و سیما نیز در گفت‌و گو با خبرنگار فارس، در خصوص پیام روز قدس به ملت مقاوم فلسطین اظهار داشت: پیام روز قدس به همه کسانی که به دنبال خط سازش هستند، کاملا روشن است. چراکه مردم دنیا به صورت میلیونی با حضور خود نشان می‌دهند از خط مقاومت پیروی می‌کنند و انشاءالله این خط مقاومت به نتیجه خواهد رسید.

ضرغامی در خصوص تحریم‌های یکجانبه کنگره آمریکا که اخیرا علیه کشورمان اعمال شد، تصریح کرد:‌ این موضوع یک بار دیگر موضع دولتمردان آمریکا را در برابر جمهوری اسلامی نشان داد که به هیچ وجه در ارتباط با کشورمان صادق نیستند.

* داوودی: روز قدس مهمترین نماد وحدت کلمه جهان اسلام است

پرویز داوودی معاون اول سابق احمدی نژاد در حاشیه راهپیمایی روز قدس به خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، گفت: روز قدس یادگار حضرت امام (ره) و یوم‌الله است که هم اسرائیل و هم آمریکا از آن ضربه‌های فراوانی خورده‌اند.

وی افزود: حرکت‌های اسلامی و بیداری اسلامی که در منطقه به وجود آمده و فراگیر شده، از روز قدس نشات می‌گیرد.

معاون اول سابق رئیس جمهور گفت: امام راحل فرمودند وحدت کلمه رمز پیروزی ما است و اگر می‌خواهیم پیروز شویم و عقب نشینی نکنیم باید وحدت کلمه داشته باشیم.

داوودی تصریح کرد: روز قدس مهمترین نماد وحدت کلمه جهان اسلام است و انشاالله به مردم ما توفیق دهد همچون گذشته متعهد، آگاه و محکم در صحنه دفاع از ملت مظلوم فلسطین و قدس شریف بایستند.

وی متذکر شد: جمهوری اسلامی و مردم ایران همواره حامی مردم فلسطین بودند و این را در عمل نشان دادند و مانند برخی کشورهای منطقه نبودند که با وجود ادعای حمایت، از پشت به فلسطینی‌ها جنجر می‌زنند.

معاون اول سابق احمدی نژاد در پایان گفت: ایران اسلامی همواره در کنار مردم مظلوم فلسطین ایستاده و فلسطینی‌ها نیز که عمری را در راه مبارزه با رژیم نامشروع صهیونیستی گذرانده‌اند، چه استکبار بخواهد و یا چه نخواهد از مردم ایران برای تداوم مسیر خود ایده می‌گیرند.

* ابتکار جالب یک شهروند تهرانی در راهپیمایی

در حاشیه راهپیمایی یکی از شهروندان ایرانی در ابتکاری جالب با یک آب‌پاش دستی راهپیمایان آب می‌ریخت تا تحمل گرمای بی‌سابقه هوا برای آنان کمی آسان‌تر شود.

این شهروند تهرانی هدف خود از این اقدام را کمک به راهپیمایان برای تحمل هوای گرم خیابان‌های تهران توصیف کرد.

این شهروند تهرانی در حوالی چهارراه ولیعصر مستقر بود و با استقبال شدید راهپیمایان رو برو شده بود.

* صفوی: راهبرد آزادی فلسطین راهبرد تداوم جهاد و مقاومت اسلامی است

سردار سرلشکر سید یحیی صفوی دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا که به عنوان سخنران روز جهانی قدس استان گیلان و در جمع راهپیمایان روزه دار شهر رشت، در محل مصلی این شهر  سخن می گفت، با اشاره به حضور چشم گیر و ممتاز مردم سلحشور و ولایتمدار استان گیلان، بیان کرد: راهپیمایی عظیم شما زنان، جوانان و مردان هوشمند گیلانی، پیگیری آرمان امام(ره) و شهیدان در حمایت از آزادی قدس شریف است.

وی افزود: شما مردم روزه دار استان گیلان با این راهپیمایی عظیم و شعارهای اسلامی خودتان در جلوی چشم تمامی رسانی های داخلی و خارجی، فرصت مجددی را برای تاثیر گذاری انقلاب اسلامی بر معادلات منطقه ای از جمله موضوع های سوریه، مصر، عراق و کمک به جبهه مقاومت اسلامی فراهم کرده اید.

سرلشکر صفوی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهداف ایجاد رژیم جعلی و جنایتکار و غاصب صهیونیستی در قلب جهان اسلام، توسط  انگلستان و تداوم بقاء و امنیت این رژیم توسط آمریکا گفت: تسلط بر کشورهای عربی و اسلامی و نابود کردن منابع قدرت اقتصادی، فرهنگی و امنیتی این کشورها و ایجاد خاورمیانه جدید با محوریت رژیم صهیونیستی توسط آمریکا در این  منطقه راهبردی جهان از اهداف آمریکائی ها در حمایت از این رژیم است.

وی افزود: از اهداف اصلی آمریکائیها در حمایت این رژیم، جلوگیری از بیداری اسلامی ملت های منطقه و حفظ رژیم های دیکتاتوری عربی دوست اسرائیل و وابسته به آمریکا در منطقه شمال آفریقا و غرب آسیا و مقابله با انقلاب اسلامی ایران  و جلوگیری از پیشرفت های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی ملت ایران است.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا در ادامه به تبیین چالش ها و مولفه ها ی هویتی و امنیتی  فراروی رژیم صهیونیستی پرداخت و گفت: این رژیم فاقد قانون اساسی است و با چالش اساسی نسبت به یهودیان خارج از اسرائیل مواجه است و هنوز روشن نیست که این رژیم حکومتی برای یهودیان داخل اسرائیل است یا برای دیگر یهودیان دنیا و این در حالی است که عده زیادی از یهودیان مخالف رژیم صهیونیستی هستند.

وی اضافه کرد: این رژیم تنها رژیمی است که مرزهای تعریف شده و معینی با همسایگان ندارد و چالش اساسی دیگر این رژیم در ابعاد اجتماعی و فرهنگی و هویتی است. در جایی که گروه‌های مهاجر از آفریقا و آسیا و اروپا و آمریکا با یکدیگر متجانس نیستند و نمی توانند تشکیل هویت یک ملت را بدهند و از نظر فرهنگ و آداب زندگی و شرائط اقتصادی دچار ناهنجاری ها و  نا هماهنگی و عدم انسجام داخلی و تضاد هستند.

وی افزود: اختلاف نظر عناصر دینی و متعصب با عناصر سکولار این رژیم در درون دولت چالش دیگر این رژیم است که مشخص نمی کند آیا دولت غاصب یک دولت لائیک است و یا دینی و به همین دلیل نتوانسته اند قانون اساسی تصویب کنند. رژیم صهیونیست تجمعی با ناهنجاری های ساختاری و درونی است.

دستیار مقام معظم رهبری با اشاره به فقدان  هویت ملی واحد در این رژیم، گفت: تجمع صهیونیستی در فلسطین اشغالی یک جامعه و ملت با هویت ملی واحد نیست، بلکه تجمعی است که دچار نا هنجاری ساختاری و درونی است و به واسطه کمک های نظامی و حمایت اقتصادی و سیاسی کشورهای غربی و یهودیان خارج از فلسطین اشغالی در منطقه ایجاد شده است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر این رژیم با همسایگان و امواج بیداری اسلامی، خصوصا در مسائل مصر و لبنان و عراق در چالش شدید است.

صفوی در ادامه به تشریح راهبردهای آزادی فلسطین پرداخت و گفت: سئوال اصلی و مساله اصلی برای هر انسان مسلمان و آزادیخواه آن است که ظلم آشکار حامیان رژیم صهیونیستی و این فاجعه انسانی و جهانی، چگونه  باید پایان بپذیرد.

وی افزود: از بعد سیاسی و راهبردی، چشم انداز آینده فلسطین از چهار دیدگاه خارج نخواهد بود. یکی از دیدگاه ها استقرار دولت فلسطینی بعنوان دولت دمکراتیک واحد در تمامی  سرزمین فلسطینی، با حضور تمامی ساکنان اصلی فلسطین اعم از مسلمان، مسیحی و یهودی با بازگشت تمامی آوارگان فلسطینی و برگزاری رفراندوم برای حق تعیین سرنوشت برای تمامی ساکنان آن  است.

صفوی ادامه داد: راهبرد آزادی فلسطین ادامه جهاد مسلحانه و مقاومت اسلامی تا سقوط صهیونیست ها است و این به عنوان تنها راهبرد نجات قدس شریف و بازگشت فلسطینیان به سرزمین و حقوق حقه شان است.

* تقدیر از زحمات هشت ساله احمدی‌نژاد در نماز جمعه روز قدس

پس از پایان سخنرانی محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری کشورمان در جمع راهپیمایان روز جهانی قدس در پایتخت که به عنوان سخنران پیش از خطبه‌ها صحبت کرد، حجت‌الاسلام سید رضا تقوی رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسر کشور با اهدا لوح سپاس از زحمات هشت ساله رئیس جمهور تقدیر و تشکر کرد.

در بخشی از متن این لوح آمده بود: ما مدیران ستادی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسر کشور 8 سال است شاهد تلاش خستگی ناپذیر دولت‌های نهم و دهم بودیم و از تلاش‌های شما و دولتتان صمیمانه تشکر و قدردانی می‌کنیم.

پس از اهدای لوح توسط حجت‌الاسلام تقوی، نمازگزاران تهرانی با سردادن شعار «رئیس جمهور ما خدانگهدار تو»، از احمدی‌نژاد خداحافظی کردند.

* مصلحی: سران فتنه جایی در جمهوری اسلامی ندارند

حجت‌الاسلام حیدر مصلحی وزیر اطلاعات در حاشیه راهپیمایی روز جهانی قدس در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امام این مردم که معمار انقلاب اسلامی بودند، با پایه‌گذاری روز قدس اجازه ندارند تا راه ظلم و استکبار پایدار بماند.

وی پیام روز قدس را روز هوشیاری مردم ایران دانست و افزود: حضور مردم در راهپیمایی‌های روز قدس بحمد‌الله هر ساله متناسب با زمان خود یک حضور معناداری است.

مصلحی تصریح کرد: ما باید توجه داشته باشیم در موقعیت خاصی قرار داریم؛ در موقعیتی که دولت جدید در آستانه آغاز به کار است، آمریکایی‌ها بحث‌هایی را مطرح کردند و ذات خود را با مصوبه اخیرشان در کنگره آمریکا نشان دادند.

وزیر اطلاعات در عین حال گفت که علیرغم تمام این مباحث، مردم حضور پرشوری داشته‌اند و به دنیا الگو می‌دهند که در چنین موقعیت‌هایی حضور آنها به معنی ظلم‌ستیزی است و اینکه ارزش‌ها مرز ندارند.

حجت‌الاسلام مصلحی افزود: مردم ما با حضور خود در صحنه، این پیام را به استکبار دادند که با وجود تمام مشکلات، صحنه مقاومت را رها نخواهند کرد.

وزیر اطلاعات در خصوص سران فتنه نیز گفت: سران فتنه تا تکلیف خود را با نظام مشخص نکنند، جایی در نظام جمهوری اسلامی ایران نخواهند داشت.

حجت‌الاسلام مصلحی تصریح کرد: اعتقاد داریم پایبندی به قانون از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است در حالی که فتنه‌گران با اعمال خود ثابت کردند که اعتقادی به قانون ندارند.

وی در پاسخ به سؤالی درباره زمزمه بازگشت برخی عناصر فتنه‌گر به عرصه قدرت، گفت: به هیچ وجه نباید اجازه دهیم این اتفاق بیافتد چرا که فتنه‌گران قانون‌گریزند.

مصلحی با بیان اینکه فتنه به معنای قانون‌گریزی است، ادامه داد: مقام معظم رهبری فرمودند که فتنه‌گران تابع قانون شوند تا نظام هم با آنها مشکلی نداشته باشد.

وزیر اطلاعات در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه پس از پایان کار دولت دهم در چه عرصه‌ای فعالیت خواهید کرد، گفت: من سرباز انقلابم و در هر عرصه که بگویند، خدمت می‌کنم.

مصلحی در پاسخ به این سؤال که آیا در دانشگاه احمدی‌نژاد حضور می‌یابید یا خیر، اظهار داشت: من دانشگاهی نیستم، بلکه حوزوی هستم، اما اگر در مسیر حق باشد، کمک می‌کنم.

وی همچنین در واکنش به قرار گرفتن نام حزب‌الله در گروهک تروریستی اظهار داشت: این شیوه استبداد است که هر گاه از مجموعه ارزشی مثل حزب‌الله لبنان سیلی می‌خورد، نام آنها را در لیست گروه‌های تروریستی قرار می‌‌دهد و اگر خلاف این امر صورت بگیرد باید به آن شک کرد.

حجت‌الاسلام مصلحی در خصوص تداوم دیوار بی اعتمادی میان غرب و ایران با اعمال تحریم‌های جدید کنگره آمریکا علیه کشورمان در آستانه آغاز به کار دولت جدید، گفت: غرب با اصل نظام اسلامی مشکل دارد و اینگونه نیست که مشکل آنان با جریان و یا گروه خاصی باشد.

وزیر اطلاعات درباره وضعیت امنیتی کشور هم که مورد سؤال خبرنگار فارس بود، اظهار داشت: اکنون در حوزه امنیتی در وضعیت مطلوبی هستیم که این به نوع اقدامات مثبت انجام شده بازمی‌گردد.

* غفوری‌فرد: تحریم‌های تاثیری در اراده ملت ایران ندارد

حسن غفوری فرد عضو شورای مرکزی حزب موتلفه در حاشیه مراسم روز جهانی قدس در جمع خبرنگاران پیام این روز را حمایت همه جانبه مردم از مردم فلسطین دانست و اظهار داشت:  همان گونه که امام راحل بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی به آن اشاره فرمودند فلسطین پاره تن اسلام است و همگی باید از آرمان‌های فلسطین دفاع کنیم.

وی افزود: حضور مردم در راهپیمایی روز قدس نشاندهنده ایستادگی مردم پای آرمان فلسطین است  و به جهانیان نشان می‌دهند که ایستاده‌ایم و تا آزادی کامل فلسطین از پا نخواهیم نشست.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در مورد پیام راهپیمایی روز قدس به غربی ها نیز گفت: تحریم‌هایی که از سوی غرب به ما اعمال می شود چیز جدیدی نیست و ما در زمان وجود همین تحریم ها، پیشرفت‌های گسترده‌ای در حوزه های مختلف داشتیم و تحریم‌ها زمینه‌های موفقیت ما را به وجود آورده است.

وی در پایان تاکید کرد: تحریم‌ها نمی‌تواند تاثیری در اراده ملت ایران داشته باشد.

* ساجدی‌نیا: ملت ایران همواره در کنار مقاومت قرار دارد

سردار حسین ساجدی‌نیا رئیس پلیس تهران بزرگ در حاشیه مراسم روز قدس و در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، در خصوص پیام مقاومت در حماسه جهانی روز قدس اظهار داشت:  حضور پررنگ مردم در این راهپیمایی این پیام را دارد که ملت ما در کنار ملت فلسطین است.

سردار ساجدی‌نیا تاکید کرد: ملت ایران امروز نشان داد همراه و در کنار مقاومت قرار دارد و همصدا شعار مرگ بر اسرائیل سر می‌دهد.

* آقاتهرانی: ‌خاتمی توبه می‌کند و به مراسم تحلیف می‌آید

حجت‌الاسلام مرتضی آقاتهرانی نماینده مردم تهران در مجلس که در راهپیمایی روز جهانی قدس حضور یافته بود، در جمع خبرنگاران در مورد احتمال حضور خاتمی در مراسم تحلیف رئیس‌جمهور منتخب اظهار داشت: خاتمی توبه می‌کند و به مراسم تحلیف می‌آید.

وی در پاسخ به این پرسش که اگر آقای خاتمی توبه نکند و به مراسم تحلیف بیاید چه می‌شود، گفت:‌ نمی‌دانم چطور می‌شود و چگونه می‌‌خواهد پاسخگوی مردم باشد. این را باید از خودش بپرسید.

حجت‌الاسلام آقاتهرانی در پایان گفت: این قابل حل نیست که عده‌ای بخواهند نظام را زیر سوال ببرند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =