کارشناس مسائل استراتژیک تاکید کرد: این مذاکرات نشان خواهد داد که مذاکره و لبخند و رفتار و گفتار دیپلماتیک نمی تواند غرب را از دشمنی با ملت ایران بازدارد. البته باید توجه داشت که تمامی مذاکرات ایران با غربی ها اولا، باید حداکثر در حد وزیر امورخارجه بماند و دوما به موضوعات هسته ای محدود باشد.

دکتر محمدحسن قدیری ابیانه کارشناس مسائل استراتژیک در گفت و گو با سرویس سیاسی آفتاب ری؛ به فرصت های حضور ایران در نیویورک اشاره کرد و گفت: سفر رئیس جمهور به نیویورک فرصت های بسیاری برای ایران در برخواهد داشت. که مهمترین آنها سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد و بیان مواضع و دیدگاه های جمهوری اسلامی در خصوص مسائل مهم منطقه ای و بین المللی برای نمایندگان سایر کشورهای عضو سازمان ملل است.

وی در ادامه عنوان کرد: دیدارهای دوجانبه با سران کشورها و سازمان های بین المللی و همچنین دیدار با ایرانیان مقیم آمریکا و نیز مصاحبه با رسانه های خارجی و استفاده از ظرفيت هاي رسانه اي شبكه هاي جهاني و ايفاي نقش فعال در حوزه ديپلماسي عمومي براي تبيين ديدگاه هاي انقلاب اسلامی از دیگر فرصت های ایران در این سفر است.

کارشناس مسائل استراتژیک گفت: ارائه تصويري شفاف و به دور از غبارهای رسانه ای رسانه های غربی از جمهوري اسلامي ايران در سازمان ملل از طريق انجام ملاقات ها و ديدارها با مقامات ساير کشورها و شخصيت هاي بين المللي، و حضور در مراکز علمي و دانشگاهي، مي تواند مواضع ايران و حامیان محور مقاومت در جهان را تقويت کند.

قدیری ابیانه افزود: اين سفر مي تواند حرکت مهم و موثری در اين خصوص باشد. بنابراین حضور ایران در این اجلاسیه جهانی دارای ابعاد بسیار مهم و تأثیرگذاری است و نمایندگان ایران باید بیشترین استفاده را از این سفر و حضور در مجامع جهانی و بین المللی نصیب ایران کنند.

وی ادامه داد: از سوی ديگر حضور ایران در سازمان ملل مي تواند بستر و زمينه لازم را براي فعال سازي ديپلماسي دوجانبه با کشورهاي ديگر که خواهان توسعه روابط با جمهوري اسلامي ايران هستند فراهم سازد. باید از این تریبون جهانی برای بیان مواضع و دیدگاه های کلان نظام جمهوری اسلامی درباره مسائل مهم جهانی و منطقه ای نهایت بهره را ببریم.

کارشناس مسائل استراتژیک همچنین تصریح کرد: تبيين گفتمان انقلاب اسلامی در زمینه سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران در نيويورک فرصتی طلایی است که با بهره گیری شایسته از آن می توان در قلب نظام استکباری ندای حقطلبی ایران را فریاد زد. دشمنان و مخالفین ایران از این رویداد بسیار نگران هستند چراکه با این حضور فعال برای تشریح مواضع کشورمان، با نقشه ها و اقدامات رسانه ای آنها علیه ایران مقابله خواهد شد و ایران این امکان را به دست خواهد آورد که علیه برنامه های شوم آنها افشاگری هایی را داشته باشد.

قدیری ابیانه به الزامات و بایدها و نبایدهای سفر رئیس جمهور به سازمان ملل علاوه بر فرصت ها و امکاناتی که فراروی ایران است اشاره کرد و گفت: مهمترین آنها توجه به خطوط قرمز نظام و رهنمودهای مقام معظم رهبری در این خصوص است. رهبرانقلاب در آخرین دیدار با اعضای دستگاه دیپلماسی که اخیرا انجام شد، هشدارها و مطالباتی را از دستگاه سیاست خارجی مطرح کردند که توجه رئیس جمهور و کادر سیاست خارجی به آنها ضروری و الزامی است.

وی ادامه داد: در حال حاضر برنامه هسته اي ایران موضوع مهمی در سياست خارجي کشورمان است و حضور نمایندگان ایران در سازمان ملل می تواند فرصتی برای طرح دیدگاه های ایران در این زمینه و اعلام فتوای مترقی و راهگشای رهبرانقلاب در این زمینه باشد که البته بارها از همین تریبون نیز ذکر شده است. بنابراین فرصت پيشرو، زمان مناسبي است تا سياست هاي جمهوری اسلامی در ارتباط با روند مذاکرات و کارشکنی های غربی ها در این زمینه در يک فضاي تعاملي با مخاطبان در سطوح مختلف تشريح و تبيين شود.

کارشناس مسائل استراتژیک تاکید کرد: آنچه مسلم است، حفظ حقوق و دستاوردهای هسته ای مردم ایران و دانشمندان کشورمان از خطوط قرمز ما بوده و مصالحه پذیر نیست، امیدواریم با راه حل های ابتکاری بتوانیم این موضوع حقوقی را حل و فصل نماییم. هر چند معتقدم غرب قصد ندارد نسبت به حقوق هسته ای کشورمان تمکین کند و احتمالا مذاکرات با غرب به شکست خواهد انجامید و این شکست خود یک پیروزی خواهد بود.

قدیری ابیانه گفت: این مذاکرات نشان خواهد داد که مذاکره و لبخند و رفتار و گفتار دیپلماتیک نمی تواند غرب را از دشمنی با ملت ایران بازدارد. البته باید توجه داشت که تمامی مذاکرات ایران با غربی ها اولا، باید حداکثر در حد وزیر امورخارجه بماند و دوما به موضوعات هسته ای محدود باشد.

وی افزود: ایران به عنوان اولین کشوری که به مبارزه با داعش پرداخته و مستحکم ترین سنگر در این زمینه را دارد، در سطوح مختلف و به ویژه در سطح رهبری اعلام کرده که در ائتلاف نمایشی علیه داعش در جمع ایجاد کنندگان و حامیان دیروز داعش حضور نخواهد یافت.

کارشناس مسائل استراتژیک خاطرنشان کرد: تبيين مواضع جمهوري اسلامي ايران در سازمان ملل با نگاه واقعگرايانه به عمق اين تحوت و اعالم آمادگي جمهوري اسلامي ايران براي کمک و يافتن راه حل منطقي براي پايان دادن به اين منازعات مي تواند وزن و نقش جمهوري اسلامي ايران را برای جهانیان تبیین و تشریح کرده و ايران را به عنوان بازيگر اصلی و فعال در حل بحران هاي منطقه اي بیشتر بشناساند.

قدیری ابیانه مجددا به اهمیت حضور در نیویورک اشاره کرد و افزود: جمهوري اسلامي ايران در حال حاضر رياست دورهاي جنبش عدم تعهد را نيز بر عهده دارد و حضور رياست محترم جمهوري در اين سفر به عنوان رئيس دورهاي جنبش عدم تعهد و حضور و سخنراني در اجلاس وزراي عدم تعهد که در حاشيه اجلاس مجمع عمومي سازمان ملل برگزار خواهد شد، بيش از پيش بر اهميت اين سفر مي افزايد.

وی در پایان گفت: چنانچه هیئت ایرانی در این اجلاس جهانی به نحو اکمل از این فرصتها استفاده کند می تواند همچون ستاره ای در سپهر سیاست جهان بدرخشد. موفقیت های ایران در صحنه جهانی مرهون هدایت های مقام معظم رهبری و حضور ملت در صحنه و پیروی دولت از سیاست های کلان نظام است. ایران باید خود را بیش از پیش برای تأثیرگذاری بر روند شکل گیری نظم جدید جهانی آماده کند و استفاده از فرصت هایی مثل اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای تأکید بر شکل گیری نظام عادلانه تر از اهمیت خاصی در این راستا برخوردار است.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =