خبرگزاری فارس: روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» به بررسی پدیده خاک‌دزدی شهرک‌نشینان از زمین‌های فلسطینیان پرداخته و اذعان می‌کند که مسئولان اسرائیلی نه تنها کاری در برابر این پدیده نمی‌کنند، بلکه با قوانین خود از آن حمایت نیز می‌کنند.
به گزارش فارس روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» گزارش داده است که پدیده خاک‌دزدی شهرک‌نشین‌ها از فلسطینیان به امری رایج بدل شده است. هاآرتص می‌نویسد این اقدام در حالی در ده‌ها شهرک اسرائیلی انجام می‌شود که مقامات صهیونیست هیچ اقدامی برای جلوگیری از آن انجام نمی‌دهند. این روزنامه به عنوان نمونه به موردی اشاره می‌کند که اسرائیلی‌های شهرک «افرا»، برای ساخت شهرک‌های خود به نوعی خاص از خاک نیاز داشته‌اند و این خاک را از 2 روستای فلسطینی «سلواد» و «دیر دیبوان» دزدیده‌اند. این سرقت با توجه این واقعیت که بخش‌های بزرگی از زمین‌های متعلق به «سلواد» و «دیر دیبوان» را فنس‌های امنیتی «افرا» محصور کرده‌اند، و ساکنان روستا به این زمین‌ها دسترسی ندارند، امکان‌پذیر و حتی ساده شده است. گذر از این فنس‌ها نیازمند هماهنگی با نیروهای نظامی و با همراهی یک تیم امنیتی امکان‌پذیر است. این حصارها نیز همانند بسیاری دیگر از آن‌ها در افرا، بدون اجازه (از ساکنان فلسطینی این مناطق) ایجاد شده‌اند. به نوشته «هاآرتص» فلسطینیان در سال 2009 و 2010 نیز به این امر اعتراض کرده و خواستار برچیده شدن این حصارها بوده‌اند، اما ارتش اسرائیل وعده داده است که تا پایان سال 2012 این فنس‌ها جمع‌آوری شده و دروازه امنیتی جدیدی جایگیزن شود، با این وجود تاکنون هیچ اقدامی در این زمینه انجام نشده است. گودال‌هایی که صهیونیست‌ها کندند/هر کامیون خاک 500 دلار هاآرتص اطلاع یافته است که استفاده از زمین‌های خصوصی فلسطینیان که در میان شهرک‌های اسرائیلی محصور شده‌اند، در بسیاری از نقاط رخ داده است. مسئولان شهری کرانه باختری هم هیچ اقدامی در این زمینه انجام نداده‌اند. شهرک «آلمون» در نزدیکی بیت‌المقدس یکی از شهرک‌هایی است که بخش‌های بزرگی از زمین‌های خصوصی فلسطینیان در آن توسط در محاصره فنس‌کشی‌ها قرار گرفته است. با این کار این اطمینان ایجاد شده که ساکنان «آلمون» در این زمین‌ها ساختمان‌سازی نمی‌کنند. اما در وسط این شهرک که در منطقه‌ای کوهستانی واقع است،  گودالی (در این زمین‌های فنس‌کشی شده) به وجود آمده است. سرقت خاک این زمین‌های جزیره مانند که کیفیت خوبی دارد، این گودال را به وجود آورده است. یک کامیون خاک سرقت شده از این زمین‌ها چیزی حدود 500 دلار می‌ارزد.
این روزنامه در ادامه نام چندین شهرک اسرائیلی دیگر در مناطق مختلف چون «الخلیل» را مطرح می‌کند که ساکنان آن از اراضی خصوصی فلسطینیان خاک‌دزدی می‌کنند. سران صهیونیست مشوق غارتگری از صهیونیست‌ها پلیس از این قضیه آگاه است، اما همچنان اقدامی در برابر آن انجام نمی‌دهد. به نوشته هاآرتص پلیس مسئولیت این امر را به گردن اداره عمران اسرائیل انداخته و آن را پیگیری نمی‌کنند. «درور اتکس» کارشناس امور حقوقی در رابطه با دست‌اندازی به زمین‌های خصوصی فلسطینیان می‌گوید: «برای چندین دهه، کابینه‌های مختلف اسرائیل تمام تلاش خود را کرده‌اند و هنوز هم تلاش می‌کنند تا رویای اسرائیلی‌ها برای ساخت ویلا‌ و باغ‌های شخصی در شهرک‌ها را به واقعیت بدل کنند». او پدیده خاک‌دزدی شهرک‌نشینان را اینطور توصیف می‌کند: «عوارض جانبی ترکیب گسترش حضور بورژوازی (سرمایه‌داری) در شهرک‌ها و جنگلی از قوانین که همان حکومت، آن‌ها را به وجود آورده‌اند. قوانینی که اجازه غارتگری سرزمین‌های فلسطینیان را بدون ایجاد هیچ مانع حقوقی می‌دهد (و حتی آن را تشویق می‌کند)».

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =