خطرناک ترین گمراه کنندگان ابلیس و رهبران سیاسی آن می باشد

حجت الاسلام والمسلمین محمدی ری‌شهری با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری، گفت: خطرناک ترین اقشار گمراه کننده ابلیس و رهبران مفسد آنها می باشد که با استفاده از جنگ نرم راه ضلال و اغوای مسلمین راه پیش گرفته اند و سعی در گمراهی آنان دارند .

به گزارش سرویس فرهنگی تهران نیوز، به نقل از آفتاب ری؛ حجت الاسلام والمسلمین محمد محمدی ری‌شهری مفسر قرآن کریم و تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) در جلسه تفسیر سوره فاتحه الکتاب که به همت آستان مقدس سیدالکریم(ع) در مدرسه علمیه حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برگزار، شد با اشاره به تفسیر کلمه ” والضالین ” در آیه پایانی سوره حمد، گفت: به عبارتی از مهم‌ترین اقشار گمراه، ابلیس و سپاهیان او، رهبران فاسد سیاسی ودینی و در یک جمله شیاطین انسی و جنی را می‌توان نام برد.

حجت الاسلام والمسلمین محمدی ری‌شهری افزود: امروز گروه تکفیری داعش با نام اسلام بیشترین ضربه را به اسلام وارد می‌کنند و باعث خراب شدن وجهه اسلام در بین دیگر ملت ها شده اند، اینان اشخاصی هستند که اعمال زشتشان در نظرشان زیبا کرده و به تصور این که با سر بریدن مردم بی‌گناه در قیامت همنشین پیامبر(ص) خواهند شد دست به چنین جنایاتی می‎زنند و این نماد اتحاد بین شیطان و شیاطین انسی است.

وی خاطر نشان کرد: در قرآن کریم آیاتی به صورت جزئی و مصداقی در زمینه آشنایی و پیشگیری مردم از گرفتار شدن در دام شگردها، اضلال و اغواء شیاطین ذکر شده است که ما به چند مورد از آن میپردازیم.

مفسر قرآن کریم با اشاره به این که راه‌ها و شیوه‌های اضلال را در قرآن می‌توان به دو دسته تقسیم کرد، گفت: دسته اول آیاتی که شیوه اضلال به صورت سربسته و کلی در قرآن بیان شده و مصادیق ابزار آن ذکر نشده است؛ دسته دوم انواع آیاتی است که انواع اغواگری شیاطین که همان ابزارهای جنگ نرم دشمن است را بیان می‌کند.

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) با اشاره به معنای اضلال شیاطین که در آیات قرآن ذکر شده است، ابراز کرد: از ابزارهای کلی شیاطین در جنگ نرم زیبا سازی و بزک کردن اعمال و رفتارهای زشت، در ذهن و افکار انسان است.

وی افزود: اما در دسته اول مشخص نیست چه کسی این اعمال و رفتار زشت را در نظر انسان زیبا جلوه می‌دهد مانند آیه ۱۴ سوره محمد(ص) که خداوند در این آیه می‌فرماید آیا کسی که دلیل روشن از سوی پروردگارش دارد همانند کسی است که زشتی‌ها در نظرش زیبا شده و از هوای نفس خود اطاعت می‌کند.

حجت الاسلام والمسلمین محمدی ری‌شهری با اشاره به این که مردم به دو دسته تقسیم می‌شوند، گفت: دسته اول افرادی هستند که بر اساس دلیل و برهان در زندگی خود حرکت می‌کنند و کاری که می‌کنند منطقی و عقلانی بوده و مصداق اتم و کامل آن  حضرت علی(ع) است و دسته دوم کسانی هستند اعمال زشتشان در  نظرشان زیبا جلوه می‌کند و بر اساس هوی نفس عمل می‌کنند.

وی در پایان گفت: دروغ گفتن، مال مردم خوردن و تجاوز به حقوق دیگران زشت و ناپسند است ولیکن در ذهن افرادی که از هوی نفس اطاعت می‌کنند زیبا جلوه می‌کند زیرا اطاعت از هوی و هوس عقل و برهان را از انسان ساقط و ذائقه انسان را تغییر می‌دهد که باید ازآنها بپرهیزیم تا موجب اندوه در یوم الحسرت نشویم.

انتهای پیام/م

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =