رئیس سابق سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: ما در این مذاکرات 95 درصد هسته ای را که دادیم 5 درصد تحریم‌ها رفع نشد، و حتی یک دلار دست ایران را نگرفته در حالی که باید تمام تحریم‌ها را برمی داشتید نه چند تا مثل کشتیرانی، قطعات خودرو به ما بدهند یا مثلاً بحث پتروشیمی را بما بدهند!

علی عباسی، رئیس سابق سازمان انرژی اتمی در گفتگو با خبرنگار سرویس سیاسی آفتاب ری؛ اظهار داشت: مذاکرات باید با حکمت و منطق و به دور از شتاب‌زدگی ادامه پیدا کند ما حتماً باید مذاکره کنیم زیرا قوی هستیم و پتانسیل لازم را داریم که آن‌ها را به بن‌بست برسانیم و باید با خرد جمعی این مذاکرات را انجام دهیم.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا شما فکر می‌کنید سازمان انرژی اتمی مدیریت جهادی دارد یا خیر؟ گفت: باید در سازمان انرژی اتمی تحقیق و تفحص انجام بدهیم تا نتیجه بگیریم که آیا این موضوع وجود دارد یا خیر، زیرا الآن و در ظاهر نمی‌توانیم این نظر را بدهیم. ما مذاکره را هیچ موقع رد نمی‌کنیم چون هم منطق داریم و هم می‌توانیم ثابت کنیم در چهارچوب NPT هیچ تخلفی صورت نگرفته لذا در همان چهارچوب قانونی که خود استکبار جهانی برای آژانس نوشته حرکت کردیم و لذا حرفمان هم این است که برای منافع ملی خودمان باید از این حق خود دفاع بکنیم. رئیس سابق سازمان انرژی اتمی گفت: این مسئله یک نبرد است ما در نبرد ۸ سال دفاع مقدس نشان دادیم که حضرت امام اگر فرمود: حصر آبادان شکسته شود برای منافع ملی بود و بچه‌ها رفتند با همان امکانات کم توانستند آبادان را از محاصره در بیاورند و در نهایت نگذاشتند یک وجب از خاک کشور عزیزمان در اختیار دشمن باقی بماند الآن بحث هسته ای هم منافع ملی ماست ما چیز اضافه ای نمی‌خواهیم ما می گوییم همان جور که شما می گویید قانون و دروغ می گویید، ما می گوییم قانون را قبول داریم در چهارچوب همان نوشته‌های خودمان و به آن هم عمل می‌کنیم. عباسی در ادامه عنوان کرد: این‌ها حتی به گفته ی خودشان هم عمل نکردند و لذا اینجا شد که ما آمدیم تولید کردیم ۲۰ درصد را و الآن حرف ما این است که عزیزان تیم مذاکره جناب آقای ظریف جناب آقای عراقچی جناب آقای تخت روانچی این برادران عزیز که تیم اصلی مذاکره کنده هستند ما چه در وزارت امور خارجه و چه در مجلس دائماً با این عزیزان جلسه گذاشتیم. می گوییم که حالا که شما ۲۰ درصد را قبول کردید یا بحث تعداد محدود سانتریفیوژ ها را قبول کردید یا سانتریفیوژ جدیدی نمی‌توانیم جایگزین کنیم، پس باید تمام تحریم‌ها را برمی داشتید نه چند تا مثل کشتیرانی مثل هواپیما و قطعات خودرو به ما بدهند یا مثلاً بحث پتروشیمی را بما بدهند!

 رئیس سابق سازمان انرژی اتمی در گفتگو با آفتاب ری

وی همچنین تاکید کرد: ما این‌ها را انجام می‌دادیم چیزی به ما ندادند. اگر ما 20 درصد را قبول کردیم حد اقل باید بانک مرکزی از تحریم در میامد و نفت آزاد می‌شد که ما هرچقدر که می‌توانیم تولی کنیم اما این‌ها هیچ‌کدام نشد. همین هم که تا به حال به توافق اولیه رسیدیم ما 15 روز قبل، قبل از تعطیلات مجلس باید بگوییم که مسئولین بانک مرکزی را آوردیم و جلسه گذاشتیم و گفتند چهار قسط حالا میگوییم شش قسط که تا الآن آمده ما یک دلار هم نتوانستیم برداشت کنیم.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی  افزود: ما حل مشکل را از دستان بزرگ‌ترین دشمنمان می‌خواهیم که مشکل اقتصادی ما را حل بکند. شما رفتید مذاکره کردید که تحریم را بردارید تحریم را امریکا تحمیل کرده است و وجود مشکل از خود امریکا است اینکه ما از همین دشمن می‌خواهیم در حل این مشکل به ما کمک کند عاقلانه نیست. عباسی تصریح کرد: همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند ما نباید چشممان به امریکا باشد چشمتان به خدا و توان داخلی و جوانان باشد. وی در پایان خاطرنشان کرد: ما در این مذاکرات 95 درصد هسته ای را که دادیم 5 درصد تحریم‌ها رفع نشد، و حتی یک دلار دست ایران را نگرفته یک کشتی مورد بیمه واقع نشده است، بلکه تحریم‌های جدیدی را نیز وضع کرده‌اند که خلاف توافقنامه ژنو بوده است.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =