دم دستی ترین مقصران ناکامی در فوتبال ایران/ آیا داوری‌ها واقعاً فاجعه است؟

چند اشتباه داوری پیاپی در هفته های اخیر سبب شده تا سیل حملات به این رکن اساسی در مسابقات فوتبال همچون آواری بر سر مردان سیاه پوش خراب شود.

به گزارش تهران نیوز ، پس از اتفاقات فصل گذشته و ماجرای اشتباهی که یداله جهانبازی و کمک داورش در مراحل نهایی مسابقات جام حذفی مرتکب شدند (تا ذوب آهن در خانه پرسپولیس را حذف کند) کمتر شاهد اشتباهات فاحش آنچنانی در رقابت های پس از آن بودیم. حتی می توان ادعا کرد داوران با دقت عمل "خیلی" بیشتری، نسبت به قضاوت مسابقات فوتبال وارد میدان می شدند. اما در این فصل و رفته رفته با گذشت هفته های ابتدایی باز هم افت محسوسی را در این زمینه شاهد هستیم.
در فصل جاری و به ویژه در طول هفته های گذشته بروز برخی اشتباهات داوری که کمیته داوران را هم مجاب کرد تا به آنها ورود کرده و برخی را رسما بپذیرد، سبب شد تا رخدادهای تازه ای از جنس اعتراض را شاهد باشیم. اعتراضاتی که البته در "فوتبالفارسی وطنی" چندان بیگانه و غریب نبودند ولی مدتها بود نمونه هایش را فقط در لیگ های دسته های دو و سه می دیدیم و حتی در لیگ یک هم به این شکل شاهد پرخاش به داوران نبودیم.
فریدون اصفهانیان در گفت و گو با مشرق در همین ارتباط گله داشت و اظهار می کرد چنین رفتارهایی شایسته لیگ حرفه ای مان نیست. رییس کمیته داوران گفت: «اگر ما هیچ اشتباهی را گردن نگیریم می گویند خودشان را به کوچه علی چپ زده اند. اگر به اشتباهات اعتراف کنیم از این صداقت کمیته داوران سوءبرداشت شده و دایره انتقادات را گسترده می کنند. اگر سکوت کنیم هم باز حرف دیگری می زنند. در اینکه داور هم انسان است و از خطای انسانی مبرّا نیست شکی نداریم و همه چیز را می پذیریم ولی با این هم مخالفیم که هر تیمی باخت ایرادات فنی اش را با اعتراض بادلیل یا بی دلیل گردن داور بیندازد و از این طریق بخواهد علل شکستش را موجه جلوه بدهند».
**************
شاید کلید این اعتراض ها را علی دایی در دیدار با سپاهان در مرحله نیمه نهایی جام حذفی زد. روزی که داور در نقش جهان یک پنالتی برای سپاهان گرفت و دایی تصمیم داشت تیمش را بیرون بکشد تا به این موضوع اعتراض کرده باشد و در نهایت پنالتی سپاهانی ها گل نشد و نفت به فینال رفت. در دنیایی که مربیان هر روز در حال یادگیری فنون جدید مربیگری از طریق اینترنت هستند این یک نمونه دم دست و کاربردی (!) به نظر می رسید که با وقفه ایجاد کردن در روند بازی تمرکز حریف برهم بریزد و در نهایت بخت موفقیت رقیب حداقل تا درصدی قابل توجه پایین بیاید. تکرار این اعتراض را در بازی این هفته سیاه جامگان و فولاد شاهد بودیم که خداداد عزیزی همبازی علی دایی در جام جهانی ۱۹۹۸ انجام داد. او در اعتراض به خطای پنالتی اعلام شده به ضرر تیمش اینقدر پافشاری کرد تا داور در اقدامی نادر(!) ضربه را برگرداند و به نوعی قوانین فوتبال را برهم ریخت!
 اصفهانیان در ادامه همین بحث به مشرق گفت:« برخلاف هجمه ای که این روزها علیه داوری به راه افتاده در این هفته (نوزدهم) فقط یک اشتباه تأثیرگذار داشتیم و سایر بازی های لیگ به نحوی به پایان رسید که اشتباه تأثیرگذاری در مسابقات رخ نداد. سئوال اصلی این است که چرا هر زمان داور سوت می زند همه دورش جمع می شوند؟ این رویه تازه ای است که به راه افتاده و داور طبق قانون می تواند به بازیکنی که اعتراض کند کارت زرد بدهد و حتی در موارد خاص کارت قرمز از جیبش بیرون بیاورد».
رییس کمیته داوران تأکید کرد:« نمونه اش هم اخراج بازیکن باتجربه ای مانند تیموریان در دیدار تراکتورسازی و نفت تهران بود که با دست به سینه فغانی زد و همان لحظه اخراج شد».
***********
وقتی امیر قلعه نویی در گفت و گو با رادیو ورزش به تفاوت فاحش فنی تیم پرسپولیس و قابلیت های این تیم اذعان می کند و این تیم را در کسب نتایج این فصلش محق می داند مشخص می شود اگر تیمی از نظر فنی در شرایط مطلوب باشد بدون اتکا به درست و غلط بودن قضاوت داوران هم نتیجه مدنظرش را می گیرد. این هفته یک نمونه مشابه اشتباه داوری در هفته بیستم لالیگا رخ داد. در بازی بارسا و رئال بتیس توپی که مدافع بتیس نزدیک به نیم متر پشت خط دروازه به بیرون زد از سوی داور گل اعلام نشد. پس از آن صحنه هیچ یک از بازیکنان بارسا داور را دوره نکردند، انریکه تیمش را بیرون نکشید و خانوداه داور روی سکوهای ورزشگاه به باد فحش گرفته نشدند.
دنیا با این موضوع کنار آمده که داور هم انسان است و این احتمال وجود دارد در تشخیص برخی اتفاقات فوتبالی به ویژه آنهایی که در کسری از ثانیه رخ می دهد مرتکب اشتباه شود. اتفاقی که در ایران به شکل معکوس با آن برخورد می شود.
رییس کمیته داوران در این باره بیان کرد:« البته ما به همه داوران مان تأکید می کنیم که با توجه به شرایط بوجود آمده در لیگ و نزدیک شدن به هفته های پایانی باید دقت عمل بیشتری در قضاوت های شان داشته باشند و حتی می دانیم که تیم ها با صرف هزینه های هنگفت و تحمل تمرینات سخت در هوای سرد دوست دارند قضاوت درستی در بازی های شان ارائه شود ولی با اطمینان کامل می گویم که هیچ داوری دوست ندارد مرتکب اشتباه شود و اگر اتفاقی رخ بدهد هیچ دخلی به قصدی و تعمدی بودن ندارد. لطفا فضای فوتبال را با این اعتراض ها مسموم نکنند که دیگر سنگ روی سنگ بند نمی شود». با این وجود و با توجه به اعتراض هایی که این هفته ها تقریبا همه تیم های به ویژه ارکان تیم تراکتورسازی به راه انداخته اند باز هم باید تا پایان لیگ شاهد اعتراضات مکرر و چندباره به قضاوت های داوران باشیم. بهتر نیست تیم ها با الگو قرار دادن تیمی مانند پرسپولیس یا پدیده که در این فصل یکی از تاکتیکی ترین فوتبالهای لیگ را به نمایش می گذارند، به لحاظ فنی تیم شان را غنی کنند تا دیگر نگرانی بابت اشتباهات داوری نداشته باشند؟
  انتهای متن/ش

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =