عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تاکید کرد: وقتی این دولت می گوید سرمایه ی من تدبیر است و مردم این تدبیر را در انجام امور از دولت انتظار دارند، اگر در موردی اینگونه اتفاق بیافتد مثل سبد کالا مثل دعوت مردم به انصراف از یارانه ها؛ بعد از مدتی کم کم آن تدبیر زیر سوال می رود.

قاسم جعفری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی آفتاب ری اظهار کرد: در خصوص ثبت نام یارانه ها دو مسئله مطرح می شود، یکی اینکه یارانه چون حالا دیگر پای علما و مراجع تقلید را هم به قضیه باز کردند ما فکر می کنیم بیت المال است و در دست حاکم اسلامی است و برابر نظر علما باید در مسیری هزینه شود که مشروع باشد که نیازمندان واقعی یکی از آنان هستند و امور مهم مثل راه، بهداشت، بیمه، آموزش، تحقیقات و بسیاری از این قبیل است.

 وی در ادامه عنوان کرد: بنده نمی دانم دادن این پول به کسانی که وضعیت اقتصادی مناسبی دارند اصلا مشروعیت دارد یا نه؟ ما نباید این فرهنگ را تقویت کنیم که کسی که مثلا ثروت های کلانی دارد و هزینه های کلانی را هم بر مردم تحمیل می کند برای انصراف از 45 هزار تومان منت بر سر دولت و مردم هم بگذارد، این کار درستی نیست.

 نماینده مردم بجنورد در مجلس گفت: به نظر بنده دولت باید با قاطعیت قانون را اجرا می کرد، یعنی سقف درآمد را کارشناسانه مشخص می کرد و اعلام می کرد کسانی که از این سقف بیشتر درآمد دارند نباید یارانه بگیرند؛ نه این که یک میلیاردر را بیاورند که کمترین ماشینش پورشه است و منت هم بگذارد که من از حقم گذشتم. از کدام حق!

 جعفری همچنین اذعان کرد: بنده عضو  هیات علمی که بالاخره به اندازه ای که زندگی عزتمندانه ای داشته باشم، که همین حاکمیت دارد به من کمک می کند. من اگر اینجا نبودم یکی دیگر اینجا را می گرفت پس بیت المال دارد برای من پول پرداخت می کند. درست است در ازای کار من است اما این فرصتی است که من گرفتم دیگر چه دلیلی دارد که من برای 45 هزار تومان دوباره منت بگذارم من فکر می کنم در اینجا دولت یک جسارت متدینانه را باید نشان می داد که نشان نداده، این تبلیغات هم با آنچه که ما آمار داریم اصلا سازگار نیست.

 وی در ادامه افزود: ملت ما باید بیش از این وارد میدان شوند، آن هایی که بیشترین استفاده را به دلایل برخورداری از منابع عمومی دارند، بیشترین مصرف انرژی، ماشین های مدل بالا و ده ها مورد دیگر که همه از جیب همین مردم است.

 عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: شخصی که در یک خانه ی 60 متری با هفت نفر زندگی می کند، با کسی که در یک ویلای 400 متر دونفری زندگی می کنند، تازه بیاد منت هم سر ما بگذارد؟ اینکه قابل قبول نیست!

 جعفری گفت: بنده فکر می کنم دولت در این قضیه باید قاطعیت منطقی به خرج می داد و این آمار نشان می دهد که آن انصراف مورد نظر اتفاق نیفتاده است. لذا من فکر می کنم که دارد یک چیزی شبیه سبد کالا پیش می آید که اشتباه است.

 وی در ادامه یادآور شد: توزیع سبد کالا هم روش درستی نداشت و حالا اینجا هم دارد این اتفاق می افتد؛ امیدواریم که دولت روشش را تصحیح بکنند و منطقی و قاطع بگویند؛ همانگونه که وزیر محترم هم اشاره کرد و گفت: که ما 10 میلیون نفر را شناسایی کردیم که وضعشان خوب است و اینها اگر ثبت نام هم بکنند یارانه آنها را قطع می کنیم.

  نماینده مردم بجنورد تصریح کرد: وقتی شعار و پرچمی که دولت برمی دارد یکی می گفت دولت من دولت مهر است هر جا می رفت می گفت من نوکر شما و مخلص شما هستم کارش را هم داشت انجام می داد؛ ولی وقتی این دولت می گوید سرمایه ی من تدبیر است و مردم این تدبیر را انتظار دارند دیگر اگر در موردی اینگونه اتفاق بیافتد مثل سبد کالا مثل این مورد بعد کم کم آن تدبیر زیر سوال می رود.

 جعفری همچنین تاکید کرد: بزرگترین سرمایه ی هر حکومتی پشتوانه ی مردمی است اگر اعتماد مردمی صلب شود، حتما ضرر می کنیم. لذا ما ضمن انتقاد هایی که داریم کمک دولتمردانمان هم می کنیم و به آنها این هشدار را هم می دهیم و خیرخواهانه می گوییم این ها را از قبل تدبیر کنید؛ چون روش اجرا به دست دولت است؛ دست مجلس که نیست درنتیجه مجلسی ها همه آمده اند کمک بکنند اجرا با دولت است و بالاخره باید آن شعار تدبیر را در رویه ی عملی ببینیم.

 وی در پایان در خصوص ضمانت اجرای هزینه انصراف  از یارانه ها در بخش های عنوان شده از سوی دولت اشاره کرد و گفت:  حاکمیت که برآمده از مردم است علی القاعده مردم باید اعتماد کنند چون برای هرکدام یک وثیقه ای صادر کرد اما دولت هم برای اینکه این اعتماد بماند بلکه فزونی پیدا کند خوب هست که همانطور که گفتند سر وقت گزارش بدهند نظارت درست هم مجلس می کند که این اتفاق در مسیر خودش بیافتد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =