وزیر نفت از افزایش ۳ میلیارد بشکه‌ای ذخایر هیدروکربوری کشور خبر داد و گفت: مشکلی برای تأمین بنزین نوروزی نداریم.

رستم قاسمی در حاشیه دومین کنگره ملی توسعه نظام پیمانکاری در صنعت نفت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: پالایشگاه شازند در هفته گذشته وارد مدار تولید  و 8 میلیون لیتر بنزین یورو 4 به ظرفیت تولید بنزین کشور اضافه شد.

وی افزود: یکی دو پالایشگاه دیگر تا پایان سال و بقیه پالایشگاه‌ها به جز بندرعباس تا پایان خرداد‌ماه سال آینده وارد مدار تولید می‌شوند.

وی با بیان اینکه ذخایر نفتی کشور از 154 میلیارد بشکه به 157 میلیارد بشکه افزایش یافت گفت: برنامه‌ریزی بعضی میادین جدید که قبلا خبر اکتشاف آنها شده بود تمام شد و خوشبختانه ذخایر قابل برداشت هیدروکربوری کشور به 157 میلیارد بشکه افزایش یافت.

وزیر نفت افزود: در حوزه گاز هنوز محاسبات دقیق ذخایر جدید کشف شده انجام نشد.

وی در ادامه گفت: درباره بنزین نوروزی هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است اما ما مشکل تأمین بنزین نداریم.

قاسمی تأکید کرد: رقابت ایران بر سر دبیر کلی اوپک فعلا با عراق ادامه دارد.

وی در ادامه اظهار داشت: قرارداد گازی ما با پاکستان نهایی و امضاء شده است، خط انتقال گاز ایران به پاکستان در مرحله نهایی است و بخشی از سرمایه‌گذاری خط لوله داخل پاکستان را خودمان انجام می‌دهیم که به زودی عملیات اجرایی آن شروع می‌شود و موضوع تخفیف گاز از سوی پاکستانی‌ها هنوز مطرح نشده است.

وی تأکید کرد: قرارداد ایران و پاکستان نهایی و امضاء شده و هنوز تقاضایی درباره تخفیف قیمت گاز به ما داده نشده است.

قاسمی تأکید کرد: پاکستان باید تا پایان سال 2014 براساس قرارداد از ایران گاز ببرد.

وی اضافه کرد: درباره موضوع گاز رسیدن به قیمت واقعی گاز در سطح جهانی را در مجمع کشورهای صادرکننده گاز دنبال می‌کنیم تا به جمع‌بندی برسیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =