به گزارش پايگاه خبري آفتاب ري حجت الاسلام مجتبی ذوالنور در گفت و گو با مرصاد، اظهار داشت:  کابینه معرفی شده آقای دکتر حسن روحانی به تناسب شعارها و خط مشی سیاسی ایشان یک کابینه نسبتا قابل قبولی بود اما اگر بخواهیم  آن را با اصول و معیار های دقیق تری بررسی کنیم باید گفت کابینه می توانست بهتر از این باشد و بر اساس اصول و معیار هایی که ارزشهای ما برآن مهر تایید می زنند و مردم نیز آن را پذیرفتند نمره بالایی نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: نمی توانیم بگوییم کابینه صد درصد مورد قبول بود چرا که مجلس هم با دو ملاحظه به وزرا رای داد. اولین آن خط قرمز هایی است که مجلس به آن پایبند است، اصول و ارزشهایی است که به آن اعتقاد دارد، فتنه را مقابل اصل نظام و انقلاب، اصول و ارزشها تلقی می‌کند که همین طور هم هست و طبیعی بود که مجلس نسبت به کسانی که ارتباطی با فتنه داشتند حساسیت ویژه نشان بدهد. پس یک خط قرمز مجلس ارزشها و بحث فتنه بود.

ذوالنور گفت: ملاحظه دوم نیز کمک و مساعدت به دولت جدید برای پیشبرد اهدافش بود و مجلس در عین اینکه به خط قرمز ها حساسیت داشت، کمک و مساعدت به دولت جدید را هم مد نظر قرار داشت.

اسنادی علیه شش وزیر کابینه وجود داشت/ مجلس اغماض کرد

وی با اشاره به برخی اغماض های مجلس افزود: اگر مجلس حتی کمی ارزش مدارانه تر سخت گیری می‌کرد، تعداد بیشتری از وزرای آقای روحانی رد می‌شدند و حداقل شش وزیر باید رای اعتماد نمی‌گرفتند ولی با حفظ خط قرمزها، با دید مساعدت برخورد و به کابینه آقای روحانی منهای سه وزیر رای اعتماد داده شد که البته جا داشت سه وزیر پیشنهادی دیگر هم با ملاک های ارزشی رای لازم را از مجلس نگیرند، اما از باب تساهل که امور مملکت حل و مشکلات مردم پیگیری شود و دولت جدید انگیزه و قدرت برطرف کردن مسائل و مشکلات را داشته باشد مجلس همراهی و همکاری کرد چرا که نمایندگان نمی توانستند معضلات جدی مردم را نادیده بگیرند.

جانشین سابق نماینده ولی‌ فقیه در سپاه با اشاره به وجود اسنادی برای عدم رای اعتماد به برخی وزرا تصریح کرد: برای اینکه مجلس به آن شش وزیر رای اعتماد ندهد سندهایی وجود داشت که در اختیار دستگاه های ذیربط و کمیسیون های مربوطه و بعضی از نمایندگان مجلس قرار داده شده است.

وی بیان داشت: برای نمونه آقای زنگنه نسبت ناروایی به سپاه پاسداران زدند و بعضی شرکت ها را منتسب به این نهاد دانستند که سپاه نیز بیانیه رسمی داد و این گفته ها را تکذیب کرد، پیگیری این صحبت ها برای مجلس کار سختی نیست و اگر شرکتی منتسب به سپاه باشد قابل مخفی شدن نخواهد بود.

اگر بیانیه سپاه قرائت می شد زنگنه رای اعتماد نمی گرفت

از طرفی هم تحقیق و تفحص کار مجلس است و مجلس می تواند بررسی کند و به نتیجه ای در این زمینه برسد، اما ما شاهد بودیم آقای زنگنه برای رفع اتهام از خودش اتهام دیگری را به سپاه روا داشت که سپاه هم به آن واکنش نشان داد ولی  قرائت بیانیه سپاه در تکذیب صحبت های آقای زنگنه توسط هیئت رئیسه در صحن علنی مجلس انجام نگرفت در حالی که تعداد زیادی از نمایندگان مجلس گفتند که اگر بیانیه مستدل سپاه در رد صحبت های آقای زنگنه قرائت می شد یقینا وی رای اعتماد نمی گرفت. لذا نظر مجلس سختگیری زیاد نبود و با تساهل و تسامح با وزرا برخورد کردند.

ذوالنورادامه داد: به عنوان مثال آقای نجفی در شورای شهر تهران با نامگذاری میدانی به نام ۹ دی مخالفت می کند و بعد وقتی این موضوع در مجلس به عنوان اینکه ایشان با ۹ دی مشکل دارد و در فتنه دست داشته مطرح می شود ایشان عنوان می کند که این میدان به نام یکی از علما بوده و بنده از باب برنداشتن این اسم از روی این میدان با نام گذاری جدید مخالفت می کردم در حالی که رئیس شورای شهر تهران به برخی نمایندگان گفتند که این موضوع صحت نداشته و اصلا میدانی به این نام نداشته ایم.

نجفی خانواده کشته شده ها در فتنه ۸۸ را به آشوب دعوت می کرد

مشاور نماینده ولی‌فقیه در سپاه تاکید کرد:  آقای نجفی مشکلات و معضلات دیگری هم داشته اند از جمله سرکشی ایشان از خانواده های کشته شده های فتنه که خود این خانواده ها بعدا گفتند که آقای نجفی آمده و گفته که شما چرا علیه نظام اعتراض نمی کنید و چرا از نظام خون بچه های خودتان را مطالبه نمی کنید؛ راجع به هر دو اسناد و مدارک خدشه ناپذیری وجود دارد. بنابراین مدارکی علیه بعضی از افراد هست که در اختیار مجلس گذاشته شد اما بالاخره مجلس در حدود صلاحیت قانونی خود تشخیص داد که برای رفع مشکلات مردم یک سنگ تمامی در حمایت از دولت جدید بگذارد.

مجتبی ذوالنور با تاکید بر نفوذ برخی در دولت جدید اظهار داشت: جریان فتنه و اصلاحات و بعضی از گروه های منحط سیاسی مانند مشارکت به شدت دنبال سهم خواهی از آقای روحانی هستند و سهم خواهی نه به این معنا است که ایشان را کمک کنند تا مشکلات بر طرف شود بلکه به دنبال این هستند از پل آقای روحانی برای زمینه سازی قدرت خودشان استفاده کنند؛ اینها در جلسات خصوصی خود گفته اند که ما از آقای روحانی به صورت مطلق حمایت نکرده و با ایشان همکاری نمی کنیم مگر اینکه دو وزارتخانه مهم که در تغییر فرهنگ جامعه و زمینه سازی رسیدن به قدرتمان موثرند مثل وزارت علوم و وزارت آموزش و پرورش را در اختیار ما بگذارد.

اهداف جریان فتنه در دولت روحانی/ لزوم هوشیاری رئیس جمهور

وی افزود: اینها می‌خواهند این دو وزارتخانه را داشته باشند که بتوانند زمینه به قدرت رسیدنشان و تاثیر گذاری بر فضای جامعه را آماده کنند و به دست بگیرند. دنبال اینکه به آقای روحانی کمک و همراهی کنند نیستند؛ این گروه ها و فتنه گران طبیعتا برای اینکه مجددا به قدرت برگردند دو موضوع را به طور جدی پیگیری می کنند: یک آنهایی که راهشان از راه انقلاب و نظام مردم جدا شده و در بستر فتنه خودشان و باطن خودشان را نشان دادند اینها را به هر بهانه ای مجددا به قدرت بر گردانند که در این راستا هم شاهد بودید که وزیر محترم اطلاعات دو نوع برنامه به مجلس ارائه داده بود که یکی از آنها را جناب آقای علوی رد کرد و گفت که این برای ما نیست و اشتباهی آمده!

وی ادامه داد: در آن برنامه اینطور آمده بود که هر کسی به هر دلیلی در سالهای اخیر از وزارت اطلاعات اخراج شده است باید برگردانده شود این به معنی بازگش افرادی است که در جریان سال ۸۸ سر پل های فتنه و ضد انقلاب در دستگاه های امنیتی ما بودند؛

این جریان به دنبال برگرداندن اینها به قدرت است و ما میبینیم که نفوذش به اندازه ای است که برنامه خودش را به جای برنامه آقای علوی به نمایندگان مجلس می دهد؛ به همین  شکل اینها دارند برنامه های خودشان را در وزارتخانه های دیگر پیگیری می کنند، افرادی که مردم آنها را به عنوان افراد فاسد دور ریخته اند مجددا می خواهند به ریش مردم ببندند، این هدف اولی است که اینها دنبال می کنند.

ذوالنور هدف دوم را کنار زدن نیروهای ارزشی و متدین عنوان کرد.

وی تصریح کرد: کار دومی که این جریانات دنبال می کنند این است  که مدیران متدین، حزب اللهی، خدوم، ارزشی و اصولگرا را کنار بزنند تا بتوانند در بدنه نظام جا باز کنند، البته اینها برای نفوذ دوباره در بدنه نظام خاکریزها را می خواهند کنار بزنند و بشکنند، سد ها را می خواهند بشکنند،  موانع را می‌خواهند کنار بزنند و مدیران مومن، متدین، ولایتی، ارزش مدار و اصولگرا موانع محسوب می شوند.

رئیس جمهور شعار های خود از جمله اعتدال را فراموش نکنند/ برخی با داس آمده اند

وی تاکید کرد: این طبیعی است که برای تحقق این دو هدف تلاش کنند ولی آنچه که مهم است این نکته است که آقای دکتر روحانی رئیس جمهور محترم به عنوان منتخب مردم در معرض امتحان بسیار مهمی قرار گرفته که به هر حال به خاطر میثاقی که با مردم مبنی بر من فرا جناحی عمل کردن بسته و گفته که من داس ندارم، نگذارد داس هایی به اسم ایشان در دستگاه های اجرایی نفوذ کرده و در بدنه نظام مدیران را درو کند.

وی ادامه داد:مردم نسبت به شعار ها حساس هستند و همان طور که آقای خاتمی شعار توسعه سیاسی را داد و تا آخر هشت سال آن را عملی نکرد و آقای احمدی نژاد نیز شعار آوردن پول نفت بر سر سفره را داد و تا آخر دو دوره ریاست جمهوری اش این را به رخش می کشیدند؛ حافظه مردم در زمینه مطالباتشان قوی است و این شعار ها را به طور جدی تعقیب می‌کنند و بنابراین ایشان باید مستحضر باشند که در امتحان بسیار سختی قرار گرفته اند و نگذارند که کسانی با سوء استفاده بیایند و فضای خدمت ایشان را خراب و اعتماد مردم را از ایشان سلب کنند.

حجت الاسلام ذوالنور با اشاره به اینکه خود جناب روحانی تاکید کرده که بنده مستقلا کابینه را انتخاب کرده ام تصریح کرد: اینکه افراد کابینه با شعار تعادل و اعتدال گرایی جناب روحانی هماهنگ نیست بنده تردیدی ندارم، امروز وزرایی هستند در کابینه که به هر حال علامت سوال بر رویشان وجود دارد و این مشخص است که این وزرا با شعار تعادل گرایی آقای رییس جمهور همخوانی ندارند؛

از طرفی نیز به هر حال ممکن است آدم هایی در کابینه باشند که به برخی از شخصیت های سیاسی کشور گرایش داشته باشند اما اینکه اگر گفته شود که کس دیگری کابینه را چیده است این صحبت به معنی تکذیب آقای رییس جمهور است چرا که ایشان گفته اند کسی در انتخاب افراد برای کابینه فشاری نیاورده و تحمیلی برمن نداشته و من نظر خودم را اعمال کرده ام؛ لذا ما ایشان را صادق می دانیم و به قول آقای رئیس جمهور اعتماد داریم.

انتهای پیام -ش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =