رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: در روزهای ابتدایی مسئولیت خود به دیدار رهبری رفتم که تأکید ایشان بر توسعه فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه بود و با توجه به دغدغه های رهبری برنامه دیدار با خانواده شهدا را در دستور کار قرار دادیم و رئیس جمهور هم بر اساس این تأکید مقام معظم رهبری تا کنون دیدار هایی را با خانواده شهدا داشته اند.

به گزارش پايگاه خبري آفتاب ري حجت الاسلام والمسلمین شهیدی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما ضمن ارائه گزارش‌کار 100 روزه دولت یازدهم در بنیاد شهید گفت: اولین اقدام ما در بنیاد شهید ایجاد ارامش میان پرسنل بنیاد شهید و جامعه ایثارگران بود.

وی با اشاره به نگرانی های ایجاد شده در خصوص تقابل مجلس و نمایندگان با بنیاد شهید اظهار داشت: این تقابل منجر به تحقیق و تفحص از بنیاد شهید شده بود اما خوشبختانه این تقابل به تعامل با مجلس رسیدو این نگرانی رفع شد؛ در روزهای ابتدایی به مجلس رفتم و اعلام کردم که من فرزند مجلس هستم و همکاری های زیادی برای رفع مشکلات بنیاد شهید و امور ایثارگران با مجلس داشتم.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران خاطرنشان کرد: نگرانی دیگری که در بنیاد شهید وجود داشت این بود که با روی کار آمدن دولت جدید عزل و نصب هایی صورت بگیرد و برخی از از این سازمان بیرون بروند که در این خصوص سیاستی را در پیش گرفته و اعلام کردم با همان عزیزان دولت قبل می خواهم به کار بنیاد شهید ادامه بدهم.

شهیدی گفت: کوشش ها برای تغییر و تحول ها از درون بنیاد بود نه از بیرون و به چز 4 نفر که از بیرون این سازمان وارد سازمان شدند، بقیه کارکنان ابقا شدند.

وی افزود:در ابتدا وضعیت کنونی بنیاد شهید را بررسی کرده و بر این اساس برنامه های 4 ساله تدوین کردیم که برخی کوتاه مدت، برخی میان مدت و برخی بلند مدت هستند.

به توصیه رهبری به سرکشی از خانواده شهدا می رویم

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: در روزهای ابتدایی مسئولیت خود به دیدار رهبری رفتم که تأکید ایشان بر توسعه فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه و سرکشی از خانواده شهدا و استفاده از تجربیات و خاطرات آ«ها بود.

شهیدی تأکید کردک با توجه به دغدغه های رهبری برنامه دیدار با خانواده شهدا را در دستور کار قرار دادیم و رئیس جمهور هم بر اساس این تأکید مقام معظم رهبری تا کنون دیدار هایی را با خانواده شهدا داشته اند.

وی افزود: در جلسات هیأت دولت نیز از وزرا خواسته شد تا به دیدار خانواده شهدای وزارت مربوط به خود بروند؛ برنامه ها به سمتی پیش می رود که این اقدام در استان ها توسط ائمه جمعه و مسئولین استانی صورت بگیرد.

بدهی 6هزار میلیاردی بنیاد شهید به ایثارگران

شهیدی اظهار داشت: بدهی های زیادی به جامعه ایثارگران وجود دارد که در حدود 6 هزار میلیارد تومان است؛ اما از این مقدار تنها 3800 میلیارد تومان مصوبه مجلس است و بقیه مطالبات را به اشکال مختلف باید پرداخت کنیم.

وی افزود: در این راستا دولت نیروگاه های دماوند و زاگرس کرمانشاه را به بنیاد شهید داد تا بتواند معوقات خود را پرداخت کند که در روزهای اول هلدینگ خلیج فارس به فروش رفت و صد میلیارد از این معوقات تأمین شد.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران خاطرنشان کرد: در حال حاضر 32 درص از این مطالبات پرداخت شده است و مابقی هم پس از فروش سهام این دو نیروگاه پرداخت می شود.

بیکاری 60هزار نفر از خانواده ایثارگران

شهیدی اظهار داشت: در حال حاضر 60هزار نفر از خانواده ایثارگران بیکار هستند که تلاش می کنیم تا با راه های متنوع مشکلات بیکاری خانواده های ایثارگران را حل کنیم.

وی گفت: با بازنشسته شدن افرادی که سابقه بالای 30سال دارند و یا مرخص کردن افراد مأمور در بنیاد شهید و امور ایثارگران و جذب خانواده های ایثارگران به جای آنها توانستیم تعدادی از این خانواده ها را صاحب شغل کنیم.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود: البته طبق قانون 25 درصداز سهمیه استخدامی دستگاهها مختص خانواده های ایثارگران است که باید به طور دقیق رعایت شود.

شهیدی در پاسخ به این پرسش که چرا لایحه جامع ایثارگران اجرا نمی شود افزود: بخشی از این قانون در مرحله اجراست اما بخشی دیگر نیز به علت بار مالی داشتن اجرا نمی شود.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: در همین زمینه از دولت خواسته ایم تا در حد امکان برای اجرای بخشی از این قانون منابع لازم را در اختیارمان قرار دهد.

وی با اشاره به مشکل تردد ایثارگران برای پیگیری امور مربوط به خود با توجه به پراکنده بودن ساختمان ها خاطرنشان کرد حد اکثر تا یک سال آینده یک ساختمان واحد خریداری شده و بنیاد شهید و امور ایثارگران در آن ساکن می شود.

یکسان سازی قبور شهدا بودجه ندارد رئیس بنیاد شهید و امورایثارگران در ادامه درباره مناسب سازی قبور مطهر شهیدان گفت: در سال 91 و 92 دولت برای این اقدام مهم بودجه در نظر گرفته بود اما هیچ مبلغی تخصیص داده نشد که باعث شد تا از بودجه بنیاد برای مناسب سازی تعدادی از قبور مطهر شهدا اقدام کنیم.

شهیدی  افزود:‌ امیدواریم تا پایان سال بخش قابل توجهی از قبور مطهر شهدا مناسب سازی شود.

رئیس بنیاد شهید وامورایثارگران همچنین بر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت تاکید کرد و گفت: در این اقدام مهم صداوسیما و رسانه ها می توانند به بنیاد شهید کمک شایانی نمایند که بر همین اساس 22 اسفند به عنوان روز شهید انتخاب شده است.

بانک اطلاعاتی جامع ایثارگران از اهداف بلند مدت است

وی یکی از برنامه های بلند مدت بنیاد شهید و امور ایثارگران را تهیه بانک اطلاعاتی جامع از ایثارگران دانست و گفت: این بانک به منظور دسترسی و ارتباط بیشتر ایثارگران با یکدیگر و در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است.

شهیدی یکی از مهمترین برنامه های دراز مدت خود را ارتقاء توانمندی ایثارگران عنوان کرد و افزود: با ارتقاء توانمندی های ایثارگران، این افراد تنها وابسته به حقوق بنیاد نیستند و با امکاناتی که در اختیارشان قرار می‌دهیم می‌توانیم آنها را به خودکفایی برسانیم.

منبع : دانا

انتهای پیام/ش

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =