رواج رفتاری ناشایست درمیان مسئولین!/آیا مردم ادبیات کوچه بازاری مسئولین را می‌پسندند؟

ادبیات نامناسب و یا توهین مختص یک شخص خاص یا گروه و حزب نیست، چرا که در سال های اخیر شاهد آن بوده ایم که این ادبیات کوچه بازاری که بعضا سخیف هم شده است، توسط بسیاری از مسئولین با رویکرد مختلف بیان شده است.

به گزارش سرویس  اجتماعی تهران نیوز به نقل از فرهنگ نیوز: درباره تمدن قدیمی و با سابقه فرهنگ ایرانی همواره چه در داخل و چه در خارج از کشور، سخنان زیای مطرح شده و می شود، به گونه ای که تمدن چندین هزارساله ایران خود به تنهایی پاسخ کوبنده ای به برخی بحث های مسئولان ایرانی و کشورهای دیگر بوده است.

اما تنها نام تمدن چندین هزار ساله بر روی یک کشور نمی تواند منجر به پیشرفت و اعتلای یک کشور باشد.به گونه ای که باید از این تمدن در راستای پیشرفت و بهبود زندگی مردم در همه زمینه های، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و ...استفاده شود.

این موضوع مهم عملی نمی شود مگر با رعایت قوانین در جامعه که قطعا نقش مسئولین در این رابطه بیشتر از مردم است.نحوه رفتار مردم یک جامعه در زمینه های مختلف عملا برگرفته شده از مسئولان جامعه است و اگر هرج و مرج و یا تنشی در میان حاکمان و مسئولان یک جامعه رخ دهد عملا این تنش به سطح عمومی جامعه هم کشیده می شود.عکس این جریان هم ممکن است، تجربه ثابت کرده است که آرامش و فضای دوستانه پایدار در میان سیاستمداران می تواند جامعه را به سوی یک فضای آرام سوق دهد.

در ایران هم این شرایط نه تنها مستنثنی نیست، بلکه به دلیل آمیخته شدن حکومت ایران و انقلاب با دستورات اسلامی، عملا شرایط نسبت به کشورهای دیگر حساس تر است.اهمیت ویژه دین اسلام به مقوله اخلاق، محبت و حفظ ارزش ها مسئولیت مسئولان و حتی مردم را نسبت به این موضوع بیشتر کرده است اما در هر صورت وظیفه مسئولان به عنوان الگوهای مختلف در زمینه های مختلف از جمله اخلاقی برای مردم در این زمینه سنگین تر است.

از طرفی دیگر وقوع انقلاب اسلامی ایران و آرمان ها و گفتمان اخلاقی بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران این مسئولیت را تکمیل کرده است.اما متاسفانه در سال های اخیر شاهد هستیم که با رشد احزاب و گروه های سیاسی در کشور و همچنین فاصله با ایام اوایل انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، برخی از مسئولین و یا نمایندگان مجلس و یا شخصیت ها که متعلق به همه گروه و احزاب موجود در کشور هستند، با بیان سخنانی دور از انتظار آن هم در انظار عمومی، خاطر اکثر مردم جامعه را مکدر کردند.

از انگیزه بیان این ادبیات توسط مسئولین که بگذریم، مشخص است که ادبیات نامناسب و یا توهین مختص یک شخص خاص یا گروه و حزب نیست، چرا که در سال های اخیر شاهد آن بوده ایم که این ادبیات کوچه بازاری که بعضا سخیف هم شده است، توسط بسیاری از مسئولین با رویکرد مختلف بیان شده است.

اما این ادبیات که توسط مسئولین و شخصیت ها در مصاحبه با رسانه های دیداری و شنیداری و نوشتاری و یا به طرق مختلف دیگر، بیان شده، بعضا به صورت مشاجره به میان دو مسئول آن هم در رادیو و تلوزیون هم کشیده است، که ثبت چنین ادبیاتی در خاطر مردم نه تنها مشکلی از مشکلات آنها را حل نمی کند بلکه در آینده می تواند موجب تنش و مشاجره های لفظی میان آنها شود.

از طرفی دیگر نه تنها ادبیات و یا تنش میان مسئولین، بلکه هر عمل ناشایستی که توسط آنها در راس یک جامعه صورت گیرد می تواند به صورت قارچ گونه در میان مردم رسوخ کند و بر رفتار و برخورد آنها تاثیرگذار باشد.اما این پایان کار نیست و زمانی آش ادبیات نامناسب مسئولین شور می شود که این ادبیات مستقیما نشانه مردم باشد.مردمی که بعضا با حمایت آنها مسئولیت می گیرند و باید به آنها پاسخگو باشند.

ایراد سخنان جنجالی و به ظاهر جذاب توسط مسئولین اگر چه در ظاهر می تواند برای مردم جذاب و شنیدنی و دیدنی و یا خواندنی باشد اما در پشت پرده مشکلی از آنها را حل نمی کند و با گذشت مدتی، تنها ادبیات جدید اما ناشایست را به ادبیات جامعه اضافه می کند و در نهایت به ضرر مردم ختم می شود.

در سال های گذشته جمله های کوچه بازاری و بعضا سخیف زیادی توسط مسئولان مختلف از همه گروه ها و جناح ها بیان شده است که اغلب در اذهان عمومی باقی مانده است و یاد آوری مجدد آنها صرفا به منظور یاد آوری مناسب نیست اما اشاره به برخی از آنها به منظور شکل گیری یک مطالبه عمومی رسانه ای و همچنین مطالبه مردم جامعه از مسئولان که ادبیات و سخنان خود را با دقت بیشتری بیان کنند، می تواند مفید و مثمر ثمر باشد.

جدول زیر تنها بخشی از ادبیات نامناسب و بعضا زشت مسئولان نسبت به هم و یا درباره موضوعات مختلف است:

نام و نام خانوادگی

      سمت

موضوع

شرح ادبیات نامناسب و یا توهین

منبع

مهدی کوچک زاده

نماینده مجلس اصولگرا

ادبیات نامناسب در برابر وزیر امور خارجه

در منطقه گند زدید!

لینک

محمود سریع القلم

مشاور رئیس جمهور(دولت یازدهم)

توهین به رانندگان تاکسی

راننده تاکسی یا یک لبوفروش دانشی درباره مسائل کشور ندارند!

لینک

حسن اصغرزاده

فعال اصلاح طلب

توهین به دولت یازدهم

دولت روحانی رحم اجاره ای برای پرورش یک نطفه است

لینک

علی مطهری

نماینده مجلس

توهین به مهدی کوچک زاده

خفه شو،بتمرگ....

لینک

سعید حجاریان

فعال اصلاح طلب

توهین به دولت یازدهم

دولت حسینقلی خانی!

لینک

روح الله حسینیان

نماینده مجلس

اصولگرا

تهدید علی اکبر صالحی

اگر برجام به فرجام برسد،‌ سیمان رویش می‌ریزیم و او را می‌کشیم.

لینک

عباس آخوندی

وزیر دولت یازدهم

ادبیات نامناسب درباره پروژه مسکن مهر

مسکن مهر طرح مزخرفی است!

لینک

اکبر ترکان

مشاور ارشد دولت یازدهم

توهین به منتقدان دولت

این‌ها ناراحت‌اند که نمی‌توانند سوء استفاده کنند و بخورند

لینک

محمد جواد کریمی قدوسی

نماینده مجلس

اصولگرا

توهین به دولت یازدهم

زیر لحاف دولت اعتدال چه می گذرد

لینک

احمد پورنجاتی

فعال اصلاح طلب

توهین به دولت یازدهم

دولت پوپولیستی

لینک

اسماعیل کهرم

معاون رئیس محیط زیست

توهین به وزیر بهداشت

آقای هاشمی نخود هر آش است

لینک

علی لاریجانی

رئیس مجلس شورای اسلامی

استفاده از ادبیات نامناسب خطاب به توکلی

تمام گوسفندهای شما را از بهشهر می آوردیم و می کشتیم!

لینک

کمال پیرموذن

نماینده مجلس

اصلاح طلب

اتهام دزدی به صفر نعیمی نماینده اردبیل

دزد!

لینک

محسن رهامی

رئیس کمیته اصلاح طلبان کشور

اتهام دزدی به نمایندگان مجلس

نماینده مجلسی که دزد است لیاقت مجلس را ندارد!

لینک

معصومه ابتکار

رئیس سازمان محیط زیست

اتهام دروغ به دولت دهم

دولت تلاش می‌کند کشور را از وضعیت دشوار گذشته و فضاسازی و دروغ‌هایی که گفته می‌شد برهاند

لینک

    انتهای پیام/ش

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =