۲۱ آبان ۱۳۹۱ - ۰۸:۴۱

 

 هزینه 100میلیون دلاری عربستان برای رواج سلفی گری در افغانستان

سرویس بیداری اسلامی رویداد، پدیده سلفی گری گرایشی فکری درباره ی مباحث و متون دینی در جهان اسلام است که تمایل به متون اصیل و پیروی از سنت، یکی از ویژگی های اصلی و وجه تمایز آن از گرایش های فکری دیگر به شمار می آید؛ حال این سنت هرچه می خواهد باشد. این گرایش هم در شیعه  و هم در اهل سنت وجود داشته است. البته عنوان سلفی گری کمتر در میان شیعیان معمول است. سلفی گری در تشیع بیشتر به صورت اصحاب حدیث و اخباری گری رشد و تبلور یافت؛ یعنی آنچه پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) گفته اند در حکم سنت نبوی(ص) و علوی و دیگر ائمه عیناً مدنظر است و باید اتفاق بیفتد و به عوامل زمان و مکان در آن چندان توجه نمی شود.

سلفی گری در اواخر قرن قرن نوزده با تکیه بر بازگشت به نص صریح قرآن و سنت پیامبر در برابر دیگر فرق اسلامی به‌ ویژه شیعه قرار گرفت در حقیقت شروع این جریان هم مانند سایر جرایانات مذهبی برای کسب قدرت در شبه جزیره و در حقیقت به نوعی ایجاد یک هویت مذهبی - ملی در عربستان و در برابر امپراتوری عثمانی و ایران بود. ولی بعد از برقراری دولت عربستان سعودی در 1926 و کشف منابع نفت در این سرزمین، سلفیت به‌ صورت یک جریان مذهبی اهل و آرام درآمد . اما این اندیشه که در حقیقت به نوعی بر پایه تفاسیر خاصی از اسلام بود در مصر بگونه ای دیگر پایه گرفت و تحت عنوان اندیشه های سید قطب و حسن البنا ، اخوان المسلمین به عنوان اسلام سیاسی و بر پایه های جهاد در صورت عدم رسیدن به قدرت باز تولید گردید.
ظهور سلفی گری در افغانستان با پولهای هنگفتی که عربستان هزینه می کند رواج بیشتری گرفته است. عربستان پیشتر این سیاست را در پاکستان مورد اجرا در آورد که با موفقیت چشم گیری رو برو شد، به طوری که نیروهای القاعده از آن سرچشمه گرفتند.
مردم افغانستان معتقدند عربستان همان سیاست تفرقه انگیز که میان مذاهب اسلامی در پاکستان را داشته است، اینک در افغانستان اجرا می کند.
سیاست اصولی عربستان گسترش وهابیت و سلفی گری است؛ آنچه که در مدارس علوم دینی پاکستان تحت حمایت مالی عربستان صورت می گیرد همین مسئله است، پاکستان با فرقه گرایی و درگیری های مذهبی روبروست و متأثر از نقشی است که مبلغین و مربیان همین مدارس علوم مذهبی دارند.
دایی الحق عابد، وزیر امور مذهبی و حج افغانستان از تأسیس یک مرکز اسلامی به نام ملک عبدالله پادشاه عربستان در کابل توسط عربستان سعودی خبر داد و گفت: هزینه احداث این مرکز یکصد میلیون دلار برآورد شده و قرار است در مرکز کابل با ظرفیت پذیرش پنج هزار دانشجو تاسیس شود. توافق نامه ساخت این مرکز هفته گذشته در جده امضاء و فعالیت ساخت آن اوایل سال جاری یا حداکثر چند ماه آتی آغازخواهد شد. این مسجد شبیه مسجد فیصل در اسلام آباد پاکستان است که در سال 1980 بنا شده و گنجایش حضور 15 هزار نمازگزار را به صورت همزمان خواهد داشت.
امضای این توافقنامه با برخی واکنش ها از سوی مقامات و رسانه های جمعی روبر گردید. به گزارش بخش سیاسی شبکه اطلاع رسانی افغانستان ساخت بزرگ‌ترین مرکز دینی توسط عربستان سعودی در شهر کابل، یکی از مهم‌ترین فرصت‌هایی است که حامد کرزی در اختیار این کشور برای تبلیغ وهابیت قرار داده است، زیرا عربستان سعودی، پاکستان و امارات متحده عربی تنها کشورهایی بودند که حکومت طالبان را در افغانستان طی سال های 1996 تا 2001 به رسمیت شناختند.
با توجه به این نگرانی ها در خصوص پیامدهای حضور مذهبی و علمی عربستان در افغانستان ، دولت افغانستان باید تامل بیشتری داشته باشد و متوجه باشد آنچه ممکن است در افغانستان پیاده شود الان در پاکستان شاهد هستیم و دولت و مردم پاکستان درگیر وضعیتی هستند که خروج از آن بسیار مشکل است.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =