پايگاه خبري تحليلي آفتاب ري : فشار برای فروپاشی یا استحاله­ ی قدرت سیاسی از طریق تضعیف نهادهای قانونی و انقلابی كشور از جمله قوه قضائیه، مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و ...كه به شكل گسترده در روزنامه صبح امروز قابل مشاهده است، هدفی جدی برای جوخه های ترور به شمار می رفت.

شناسه كتاب

كتاب زنجبره­ای­ها (چالش­های روزنامه صبح امروز با ارزشهای انقلاب اسلامی) تالیف مهدی حق بین،شامل 676 صفحه  توسط مركز اسناد انقلاب اسلامی در سال 1390 به چاپ رسیده است. این كتاب شامل چهار فصل می­باشد كه در هر فصل از آن از زوایای گوناگون به فعالیتهای هنجارشكنانه روزنامه صبح امروز با ارزشهای انقلاب اسلامی پرداخته شده است.

در مقدمه این كتاب آمده است؛ پس از انتخابات دوم خرداد 1376 و برگزیده شدن سید محمد خاتمی به ریاست جمهوری اسلامی ایران، جریان خاص فكری و سیاسی در ایران در راس قدرت اجرایی قرار گرفت. این فرآیند با تجمع نیروهای فكری و سیاسی كه خود را ((اصلاح طلب)) نامیدند اجرایی شد. با عبور از انتخابات، تثبیت حاكمیت برای اصلاح طلبان به مراتب پر اهمیت ترین موضوع تلقی می­شد. ابزار رسانه در دوران انقلاب اطلاعات و اطلاع رسانی جایگاه خاص خود را داشت، از این رو روزنامه­های زنجیره ای متولد شدند. صبح امروز یكی از نشریات پرفروش بیانگر احساسات و عمق فكری اندیشه جریان دوم خرداد در ایران بود. این روزنامه با پرداختن به مباحث اصلی جریان دگراندیشی، اصول و موازین اصیل انقلاب اسلامی را به چالش كشانید.

در پیشگفتار می خوانیم :

با به ثمر رسیدن نهضت امام خمینی(ره) و بنا به مشی آزاد اندیشی ایشان، با هیچ یك از روزنامه­های شاهنشاهی برخورد نشد و نتیجه آن شد كه روزنامه­ها با تعدیل نیروهای شاه دوست خود به انتشار ادامه دادند؛ اما معاندت آنها با نظام و سوء استفاده­شان از فضای آزاد بوجود آمده باعث شد كه با اصرار مردم انقلابی و ورود دادستانی كل انقلاب، با روزنامه­های ضدانقلاب برخورد شد. این اولین برخورد جمهوری اسلامی با مطبوعات متخلف است كه در سال 1358 صورت گرفت.

21 سال بعد نیز نظام مجبور به برخورد با روزنامه­ها شد؛ پس از روی كار آمدن سیدمحمد خاتمی از پس انتخابات ریاست جمهوری دوم خرداد1376، دسته­ای از جمع پیرامونی او روی به عرصه مطبوعات آوردند و یكباره انتشار مجله­ها و روزنامه­ها­ی  متعدد فضای رسانه ای را به حد انفجار رساند به حدی كه به این روزنامه­ها، روزنامه­های زنجیره ای اطلاق گردید كه عمدتا از یك اتاق فكر مشترك كه از آن به عنوان ((حلقه)) یاد می­شد و وظیفه پشتیبانی محتوایی و كوك كردن ساز مخالف را در ((زنجیره­ای­ها)) به عهده داشتند سود می­بردند.

یكی از اتاقهای فكر و حلقه­های مطبوعاتی در روزنامه صبح امروز شكل گرفته بود. نگاهی به تحریریه، شورای سردبیری و نویسندگان صبح امروز، جایگاه صبح امروز را در میان زنجیره­ای­ها و انعكاس ایده­های صبح امروزی در جامعه­ی مطبوعاتی این فرض (اتاق فكر مشترك) را بلاشك می­نمایاند. زنجیره­ای­ها چون اسلاف خود قدر عافیت ندانستند و بر ارزشهای اسلامی و انقلابی ایرانیان چنان تاختند كه خشم انقلابی متدینین گلویشان را فشرد و دود آتشی كه می­سوزاندند به چشم خودشان رفت. صبح امروز نیز یكی از پایگاههای دشمن شناسایی و از ادامه انتشار آن جلوگیری شد.

فصل اول

در فصل اول این كتاب، فضای مطبوعاتی در عصر زنجیره­ای­ها و جو حاكم بر صبح امروز بررسی می­گردد و شامل بخشهایی چون؛ دوم خرداد و انقلاب مطبوعاتی در ایران، ظهور صبح امروز، كادر سیاست­گذاری و نویسندگان صبح امروز، ابعاد محتوایی صبح امروز شامل ایجاد جنگ روانی، القای توهم توطئه­ی خود به افكار عمومی، تضعیف جایگاه رهبری و مخدوش جلوه دادن تصمیمات ایشان و تئوری ولایت مطلقه فقیه، زیر سئوال بردن قانون اساسی، مخدوش جلوه دادن سیاست خارجی، القائات ضد دینی و تقدس زدایی از دین می­باشد.  همچنین در بخش دیگری از این فصل تحت عنوان حواشی عمده­تر از متن به مطالبی در مورد ایجاد دستگاه اطلاعاتی موازی، ترور سعید حجاریان، غلبه نگاه سیاسی حزبی و جناحی بر متن، عدم تطابق تیتر با متن خبر و سوء استفاده از ارزشها پرداخته شده است.

در عنوان دیگری از این فصل مواضع اپوزیسیون در برابر صبح امروز، انتقادات اپوزیسون و فرجام صبح امروز پرداخته شده است.

در بخش­هایی از فصل اول می­خوانیم :

پس از انتخابات ریاست جمهوری دوم خرداد 76 و پیروزی سید محمد خاتمی و گروههای 18 گانه موسوم به اصلاح طلبان، گروهی از نزدیكان فكری وی كه در مركز مطالعات استراتژیك نهاد ریاست جمهوری، حلقه­ی كیان، حلقه­ی آیین، دانشكده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و روزنامه­ی سلام تمركز داشتند، فضای مطبوعاتی – رسانه­ای را به دست گرفتند و با حضور پررنگ در معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و عقبه­ی تئوریك و سیاست­گذاری مطبوعاتی، دو حركت توامان را در دستور كار خود قرار دادند. اولا مجوزهای انتشار روزنامه و مجله در حجم بالا و با دامنه­های سراسری و محلی را برای همفكران خود صادر نمودند و در ثانی، خط مشی گذاری برای این نشریات در قالب تشكیل اتاق فكرهای متعدد مورد توجه قرار گرفت.

در عنوان ظهور صبح امروز آمده است :

«دست اندركاران روزنامه ی صبح امروز در تاریخ 24 آذر 1377 اولین شماره­ی آن را روی پیشخوان دكه­های روزنامه فروشی فرستادند. روزنامه­ای به صاحب امتیازی عفت عمیدی نوری (الموتی)، مدیرت مصطفی الموتی و مدیر مسئولی سعید حجاریان كه زیر نظر شورای نویسندگان (و سردبیری) به دبیری ناصر ملك محمدی فعالیت می­كرد. این روزنامه در 12 صفحه منتشر می­شد كه بعضا به 16 و حتی 20 صفحه در روز نیز می­رسید.»

در بخش ابعاد محتوایی صبح امروز و تحت عنوان ابعاد جنگ روانی آمده است :

«سعید حجاریان خود از اساتید جنگ روانی بوده است. وی در این باره می­گوید: ((من جنگ روانی را یك دوره در دوره­ی دكترای جامعه الصادق درس دادم. بسیاری از حاضران در آن درس هم، گرایش سیاسی مخالف من را داشتند.))»

در بخش ترور شخصیت كارگزاران نظام و انقلابیون و تخریب وجهه نهادهای اساسی می­خوانیم :

فشار برای فروپاشی یا استحاله­ی قدرت سیاسی از طریق تضعیف نهادهای قانونی و انقلابی كشور از جمله قوه قضائیه، مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و ...كه به شكل گسترده در صبح امروز قابل مشاهده است، هدفی جدی برای جوخه های ترور مستقر در صبح امروز به شمار می رفت.

روح الله حسینیان، رئیس مركز اسناد انقلاب اسلامی كه از مهم ترین چهره­های مورد هجمه­ی صبح امروز بود معتقد است :

اگر روزنامه­ی صبح امروز چهار تا دروغ نوشت، تهمت زد و توهین كرد، نباید از صحنه خارج شد و به شكایت متوسل شد. بنده خودم مرد هستم و سر بزنگاه هم به صحنه خواهم آمد و جوابشان را خواهم داد. روزنامه­ی صبح امروز، روزنامه ای دروغگو است ... این روزنامه، دشمنی­ها و مخالفت را در روزنامه نگاری اصل قرار می­دهد و واقعا قصد اطلاع رسانی ندارد، بلكه قصد ترور شخصیت را دارد.

فصل دوم

فصل دوم این كتاب به آشنایی با نویسندگان و دست اندركاران صبح امروز پرداخته است و آنها را به دو دسته نویسندگان و دست اندركاران و كاریكاتوریست­ها تقسیم بندی نموده است .

در بخش نویسندگان و دست اندركاران افرادی چون، سعید حجاریان كاشی، اكبر گنجی،علیرضا علوی تبار، بهروز گرانپایه، حسین قاضیان، عباس عبدی، حسین باستانی، مهرداد احمدی شیخانی، شادی صدر و كاظم شكری معرفی گردیده­اند.

در بخش كاریكاتوریست­ها چهره­هایی چون، علی مریخی،توكا نیستانی، نیك آهنگ كوثر، مانا نیستانی، كیوان زرگری، حسین كریم زاده و علی جهانشاهی مورد بررسی قرار گرفته ­اند.

در معرفی سعید حجاریان كاشی آمده است :

«سعید حجاریان كاشی با نام مستعار سعید مظفری در كاشان متولد گردید. وی از اعضای موسس و شورای مركزی جبهه­ی مشاركت ایران اسلامی و از چهره­های مطرح دوم خرداد و معروف به تئوریسین اصلاحات است. سعید حجاریان كه معاون سیاسی استانداری اهواز (خوزستان) در سال 67 بوده است، دارای سوابق امنیتی و اطلاعاتی در وزارت اطلاعات می­باشد. وی مدتی سمت استادی در تدریس درس مدیریت استراتژیك به دانشجویان كادر وزارت اطلاعات را دارا بود. وی از سال 1377 دست به انتشار روزنامه­ی توقیف شده صبح امروز زد. وی در سال 1378 توسط سعید عسگر در مقابل شورای شهر تهران ترور شد. سعید حجاریان دارای تحصیلات مهندسی مكانیك از دانشگاه تهران بوده و دكترای رشته ی علوم سیاسی را از دانشگاه تهران كسب كرده است.»

در باره اكبر گنجی می­خوانیم :

«اكبر گنجی، در  دوران انقلاب اسلامی از فعالین خیابانی بود كه بعدها با تشكیل سپاه به آن پیوست. وی چند سالی رابط فرهنگی سفارت فرهنگی ایران در تركیه بود و همچنین با اعضای اطلاعات نخست وزیری مانند حجاریان ارتباط داشت كه این ارتباط، به اتصال او با مجموعه­ی وزارت اطلاعات انجامید. از اوایل دهه 70، گنجی رسماً از عقاید پیشین خود در زمینه­های سیاسی، نسبت دین و سیاسیت، حقوق شهروندان و نظام فاصله گرفت و به حلقه­ی كیان پیوست؛ حلقه ای كه پس از جدایی سید محمد خاتمی و شمس الواعظین و اعضای چپ گرداننده­ی روزنامه ی كیهان از آن، به نشریه­ی كیان روی آوردند كه عبدالكریم سروش، آن را به لحاظ فكری تغذیه می كرد. وی در سوم اردیبهشت 79 و پس از شركت در كنفرانس برلین در بازگشت به ایران، در فرودگاه مهرآباد  تهران دستگیر شد. دادگاه اولیه وی را به ده سال حبس و پنج سال تبعید به بخش بشاگرد از استان هرمزگان محكوم كرد، اما دو سال بعد در دادگاه تجدید نظر حكم گنجی تنها به شش ماه حبس كاهش یافت. با اعتراض دادستان تهران، حكم گنجی دوباره نقض شد و این بار به شش سال حبس بدل گردید.»

در معرفی نیك آنگ كوثر آمده است :

«نیك آهنگ كوثر (متولد 1348 تهران) كاریكاتوریست، روزنامه نگار و وبلاگ نویس ایرانی مقیم تورنتو در كشور كاناداست. دانش آموخته­ی زمین شناسی دانشگاه تهران. در سال 1370 وارد مطبوعات شد. با نشریات متعددی از جمله گل آقا،همشهری،كیهان كاریكاتور، حیات نو، مشاركت و ... همكاری كرده و كلاسهای كاریكاتور ایران را در سال 1375 راه­اندازی كرد. سه هفته پیش از انتخابات مجلس ششم ، در بهمن ماه 1378، به خاطر اهانت به آیت الله مصباح یزدی در كاریكاتور موسوم به استاد تمساح، مردم متدین كه از هتاكی علیه علما به رنج آمده بودند، در قم و دیگر شهرهای مذهبی سه روز تجمع كردند كه بعد از دستگیری نیك آهنك كوثر، با پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی، این تجمع پایان یافت. كوثر شش روز بازداشت بود؛ به طور غیابی محاكمه و به چهار ماه زندان محكوم شد. در سال 1381 نامزد مستقل شورای شهر تهران شد و همراه با گروهی ائتلاف سبز را راه انداخت. او در این انتخابات شكست خورد. در تیرماه 1382 از كشور خارج شد و از آن زمان ساكن كاناداست. »

فصل سوم

در فصل سوم تحت عنوان مطبوعات و جرم مطبوعاتی بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران به مسئولیت­های قانونی دست اندركاران روزنامه­ها و عمده جرایم مطبوعاتی شامل : استراق سمع و ضبط مكالمات تلفنی، توهین به رهبر معظم انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره)، توهین به سایر كاركنان و مقامات دولتی، تبلیغ گروهها و سازمانهای مخالف نظام، توهین به افراد و گروهها و نشر اكاذیب پرداخته شده است.

در بخش­هایی از این فصل آمده است :

«طبق قانون مطبوعات و قانون اساسی، صاحب امتیاز در ((چاپ و انتشار نشریه فاقد پروانه یا تعطیل شده))، ((مغایرت اكثر مطالب نشریه با تعهد قانونی))، ((تشابه نام،علامت و شكل با نشریاتی دیگر))، ((عدم ذكر شناسنامه­ی نشریه))، ((استفاده از كمك خارجی))، ((واگذاری امتیاز نشریه)) و ((رعایت خط مشی كل نشریه))  و مدیر مسئول در ((تشویش اذهان عمومی))، ((مسئولیت یكایك مطالب منتشر شده)) و ((جرایم مطبوعاتی نشریه)) مسئولیت دارند و در صورت تخطی، مطابق قانون محكوم و مجازات خواهند شد.»

در بخش عمده جرایم مطبوعاتی در قسمت توهین به رهبر معظم انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره) می­خوانیم :

«به موجب ماده­ی 514 قانون تعزیرات، هر كس به حضرت امام خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی رضوان الله تعالی علیه و مقام معظم رهبری به نحوی اهانت نماید به حبس از شش ماه تا دو سال محكوم خواهد شد.»

در  قسمت تبلیغ گروهها و سازمانهای مخالف نظام آمده است :

«ماده­ی 500 قانون تعزیرات مصوب سال 1375 اشعار می­دارد :  هر كس علیه نطام جمهوری اسلامی ایران یا به نفع گروهها و سازمانهای مخالف نظام به هر نحو فعالیت تبلیغی نماید به حبس از سه ماه تا یكسال محكوم خواهد شد.»

فصل چهارم

فصل چهارم به تحلیل محتوایی روزنامه صبح امروز براساس قانون مطبوعات و قوانین موضوعه­ی نظام جمهوری اسلامی ایران می­پردازد و شامل بخشهایی چون : اقدام علیه امنیت ملی، حیثیت، منافع و نهادهای قانونی جمهوری اسلامی ایران، هجمه علیه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره)، ترویج اندیشه­ها و نظرات مخالف با آرمانهای انقلابی و اسلامی نظام، تبلیغ علیه مبانی دین مبین اسلام و تشیع علوی، القای وجود جو سركوب و فشار علیه جریان موسوم به اصلاح طلب، قتلهای زنجیره­ای، جو سازی و تلاش برای تحریف مسیر جمهوری اسلامی در رابطه با آمریكا و رژیم صهیونیستی، تبلیغ و ترویج نظرات اپوزیسیون نظام جمهوری اسلامی، حمایت از قانون گریزان، محكومین و مطرودین، هجمه علیه جریان اصولگرایان پیرو خط امام و رهبری و تحریف تاریخ می­باشد.

در بخش اقدام علیه امنیت ملی، حیثیت، منافع و نهادهای قانونی جمهوری اسلامی ایران مطالبی در باره اقدام علیه حیثیت و منافع جمهوری اسلامی ایران، القای تلاش پیوسته نظام برای قتل روشنفكران و فعالان سیاسی در دهه ی 60و 70، شایعه سازی در باره­ی قتل در حادثه­ی كوی دانشگاه جهت تضعیف نظام، تضعیف نهادهای قانونی در جمهوری اسلامی ایران مانند: قوه قضائیه، مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان رهبری، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، شورای نگهبان قانون اساسی و ... ، زیر سوال بردن قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، تضعیف روحانیت معظم، حوزه­های علمیه و مراجع عظام تقلید شامل: تضعیف حوزه­های علمیه دینیه، تبلیغ علیه مراجع عظام تقلید، تشكیك در سلامت معیشت روحانیت، القای نارضایتی مردم از عملكرد روحانیت، القای تضعیف روحانیت در جمهوری اسلامی و ... ، تخریب چهره­ی شخصیتهای سیاسی، روحانی، نظامی و علمی جمهوری اسلامی ایران مانند: آیت الله محمد تقی مصباح یزدی، آیت الله محمد یزدی، آیت الله محمد رضا مهدوی كنی، آیت الله محمد امامی كاشانی، حجت الاسلام روح الله حسینیان، دكتر علی اكبر ولایتی، آیت الله احمد جنتی، سردار سید رحیم صفوی، شهید سید مرتضی آوینی و ...، تشكیك در مشروعیت اصل مترقی ولایت فقیه و تضعیف ولی فقیه نظراً و مصدقاً، القای وجود جو استبداد در جمهوری اسلامی، تلاش برای زیر سئوال بردن مشروعیت حكومت دینی در افكار عمومی، زیر سئوال بردن جمهوری اسلامی به ادعای ایدئولوژیك بودن نظام، تهدید نظام به اقدام !، ادعای وجود حاكمیت و سیاست دوگانه در نظام، هجمه علیه ارزشهای دفاع مقدس، تلاش برای خنثی كردن فعالیتهای نظام در حضور حداكثری مردم در انتخابات، القای وجود دوگانگی فرهنگی و فاصله­ای میان ارزشهای مردم و حاكمیت، بزرگنمایی مسئله­ی ممیزی به منظور القای نبود آزادی بیان در جمهوری اسلامی، القای نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی، ترسیم چهره­ای خشن، ضد آزادی و حقوق شهروندی از جمهوری اسلامی ایران، القای نبود آزادی برای زنان، تخریب وجهه­ی حزب الله و تدین در افكار عمومی، القای وجود تبعیض میان شهروندان در جمهوری اسلامی، سیاه نمایی از وضع موجود در جهت ایجاد ناامیدی افكار عمومی از جمهوری اسلامی، برهم زدن امنیت روانی مردم بابت كمبودهای اقتصادی، ایجاد جو عدم اطمینان نسبت مسئولین و كلیت نظام نزد افكار عمومی، القای عدم اجرای قانون در جامعه، القای حالت عدم امنیت در نزد مردم، القای وجود جو عدم آزادی جوانان در جمهوری اسلامی، القای وجود بازداشتگاههای غیرقانونی جهت ایجاد رعب در افكار عمومی از نظام و القای انجام شكنجه علیه بازداشت شدگان در جمهوری اسلامی آمده است.

در بخش هجمه علیه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی به مطالبی در باره دروغ سازی در باره ی اندیشه امام خمینی(ره) و تشكیك در فتوا و حكم امام درباره سلمان رشدی اشاره گردیده است.

در بخش ترویج اندیسه­ها و نظرات مخالف با آرمانهای انقلابی و اسلامی نظام توسط صبح امروز مطالبی در مورد ترویج نطریه­ی جدایی دین از سیاست، تشویق به استفاده از قرائت­های مختلف از دین، ترویج نظریه­ی ضد دین(تجربه ی دینی)، زیر سئوال بردن استفاده از نمادهای مقدس مذهبی در سطح جامعه،دفاع از حقوق (!؟) دگرباشان(همجنس یازان) در ایران، تبلیغ علیه حجاب برتر، ترویج روابط غیر شرعی میان زنان و مردان و همجنس بازی، به سخره گرفتن لذت معنوی مناجات و یاد خدا، تلاش برای ترویج و گسترش چهارشنبه سوری و ترویج نظریات توهین آمیز نسبت به فرهنگ عامه ایرانیان آمده است.

در عنوان تبلیغ علیه مبانی دین اسلام و تشیع علوی مطالبی راجع به حمله به فقاهت و فقهای اسلامی، زیر سئوال بردن اجرای حدود شرعی مانند حكم قصاص(اعدام) و سنگسار، تشویق به ارتداد، زیر سئوال بردن و تقبیح تقلید، تقبیح مراسم سینه زنی و عزاداری سالار شهیدان، توهین به مقام شامخ ائمه معصومین، تضعیف حقانیت شیعه، تشكیك در صحت قصص قرآن، زیر سئوال بردن امر به معروف و نهی از منكر، تلاش برای ساختار شكنی در باورهای دینی جامعه و ایجاد بدبینی در افكار عمومی نسبت به جامعه­ی مداحان اهل بیت (ع) طرح گردیده است.

در بخش القای وجود جو سركوب و فشار علیه جریان موسوم به اصلاح طلب به مواردی چون، القای طراحی و سازماندهی اجرای پروژه­های شبه كودتایی، القای وجود جو سركوب رسمی علیه اجتماعات و تشكلهای طیف دوم خردادی، القای وجود نصمیم بر ترور فیزیكی سران طیف دوم خرداد، القای امكان كودتا و برخوردهای نظامی توسط گروههای فشار ادعایی، القای نقض آزادی مطبوعات و اجتماعات و تشكلهای سیاسی از سوی گروه های فشار ادعایی، خبرسازی در خصوص برخوردهای سازماندهی شده­ی غیر رسمی به مردم، توهین به فرهنگ مترقی ایرانی با القای وجود خشونت فرهنگی در جامعه­ی ایرانی و القای حمایت دستگاههای رسمی از گروههای فشار ادعایی اشاره گردیده است.

در بخش قتلهای زنجیره­ای به عناوینی مانند، تلاش برای حفظ فضای التهاب در جامعه با زنده نگه داشتن بحث قتلهای زنجیره­ای، تلاش برای تخریب چهره­ی سعید امامی و دامن زدن به شایعات و جو سازی علیه پرونده قتلهای زنجیره­ای بر می­خوریم.

در عنوان جو سازی و تلاش برای تحریف مسیر جمهوری اسلامی در رابطه با آمریكا و رژیم صهیونیستی به مطالبی در باره تلاش برای تجدید روابط ایران و آمریكا، تلاش برای به رفراندوم گذاشتن مسئله­ی رابطه یا عدم رابطه­ی ایران و آمریكا، القای امكان ایجاد صلح و ارتباط با رژیم اشغالگر قدس، القای وجود روابط میان ایران و آمریكا با وجود نقاب دشمنی، تلاش برای ربط دادن دشمنی ایران با آمریكا و اسرائیل به استراتژی اصولگرایان، تلاش برای استفاده از محیط­های ورزشی در ایجاد رابطه با آمریكا، هجمه علیه روحیه استكبار ستیزی انقلابی و القای توهمی بودن اعلام خطر نسبت به توطئه ی بیگانگان اشاره گردیده است.

در بخش تبلیغ و ترویج نظرات اپوزیسیون جمهوری اسلامی ایران مواردی  راجع به نهضت آزادی ایران، گروههای ملی – مذهبی، كانون نویسندگان ایران، جنبش مسلمانان مبارز، انجمن حجتیه، ضد انقلاب كرد (حزب دموكرات و كوموله)، حزب توده، جاما، حزب ملت ایران، حزب مردم ایران، حزب زحمتكشان ملت ایران (جریان سوم)، حزب وفاق ایران، دكتر محمد مصدق، عزت الله سحابی، یدالله سحابی، غلامحسین صلح میرزایی و صمد بهرنگی به چشم می­خورد.

در عنوان حمایت از قانون گریزان، محكومین و مطرودین مطالبی راجع به شخصیتهایی چون، آیت الله حسینعلی منتظری، عبدالله نوری، محسن كدیور، اكبر گنجی، عباس امیر انتظام، غلامحسین كرباسچی، حجت الاسلام اسدالله بیات، نیك آهنگ كوثر، شركت كنندگان در كنفرانس برلین،  احمد باطبی و اكبر محمدی، روزنامه های زنجیره ای و حمایت تر محكومین دستگاه قضا اشاره گردیده است.

در بخش هجمه علیه جریان اصولگرایان پیرو خط امام و رهبری مطالبی از روزنامه صبح امروز در باره روزنامه­های جریان اصولگرا مانند كیهان، رسالت، جمهوری اسلامی، دو هفته نامه­ی صبح و سایر نشریات اصولگرا، احزاب و نهادهای اصولگرا مانند دانشگاه امام صادق (ع)، حزب موتلفه اسلامی و انصار حزب الله، بیان ادعاهای توهین آمیز علیه اصولگرایان مانند ادعای ضد دولتی بودن جریان اصولگرایان، ادعای طرفداری اصولگرایان از خشونت و گروههای ادعایی فشار و لجن پراكنی علیه جریان اصولگرا آمده است.

در عنوان تحریف تاریخ توسط روزنامه صبح امروزبه  مواردی در باره تحریف تاریخی جریان انقلاب اسلامی ایران و تحریف تاریخی جریان ملی شدن صنعت نفت اشاره گردیده است.

در بخش ضمایم مطالبی در باره قانون مطبوعات، متن طرح تقاضای 31 تن از نمایندگان برای استیضاح عطاء الله مهاجرانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خطاب به رییس مجلس شورای اسلامی، نامه سرگشاده مهرانگیز كار به سعید حجاریان، نامه اعتراضی روح الله حسینیان به صبح امروز و نامه روح الله حسینیان در مورد حضورش در مراسم خنم مرحوم سعید امامی آمده است.

در بخش تصاویر، تصاویری از ترور سعید حجاریان، كنفرانس برلین، فعالان روزنامه صبح امروز ، سعید امامی و گزیده هایی از رورنامه های اصلاح طلب آمده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =