روحانی برای دفاع از وزرای پیشنهادی وارد مجلس شد/ از تاخیر «روحانی» در صحن تا عذر عارف برای مصاحفه با رئیس‌جمهور/ پاستورنشینان در بهارستان

نشست علنی صبح امروز نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حالی از دقایقی قبل و با دستور کار بررسی صلاحیت و برنامه‌های ۳ وزیر پیشنهادی آغاز شد که ۶۲ نفر از وکلای ملت در صحن پارلمان حضور ندارند گفتنی است جلسه رای اعتماد ۳ وزیر پیشنهادی دولت یازدهم از حواشی بی بهره نماند.

به گزارش تهران نیوز ،  چهل و یکمین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی صبح امروز راس ساعت ۸:۸ دقیقه با دستور کار رای اعتماد به سه وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش، و ورزش و جوانان و فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین سایر دستورات آغاز شد.
- علی لاریجانی این بار هم ریاست صحن علنی مجلس را از ابتدا جلسه برعهد داشت.
- پس از اعلام دستور صحن، قاری به تلاوت چندی از کلام الله مجید از سوره نساء در صحن علنی پرداخت.
**مجلس روی آنتن زنده
- با ورود خبرنگاران به صحن، اولین موضوعی که مورد توجه رسانه های دیداری و شنیداری قرار گرفت، حضور عوامل فنی و تصویربرداران شبکه خبر سیما از ساعات ابتدایی صبح برای پوشش مستقیم جلسه رای اعتماد بود.
مهدی کیایی مدیرکل فرهنگی و روابط عمومی مجلس شورای اسلامی روز گذشته درباره پخش زنده مراسم رای اعتماد گفته بود که با درخواست صدا و سیما با پخش زنده جلسه رأی اعتماد موافقت شده و جلسه مذکور از شبکه خبر و البته مانند سایر جلسات علنی از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.
**پاستورنشینان در بهارستان
۸:۱۷ اسحاق جهاگیری و محمد باقر نوبخت به همراه جمعی از وزرا اعم از واعظی،وزیر ارتباطات و فناوری، محمد جواد ظریف،وزیر امور خارجه،نعمت زاده،وزیر صنعت و معدن، دهقان،وزیر دفاع، چیتچیان،وزیر نیرو، وارد صحن علنی شدند .این در حالی است که ۳ وزیر پیشنهادی هم همراه با معاون اول دولت وارد صحن شدند.
** تاخیر «روحانی» در صحن / استقبال عارف از روحانی
۸:۲۱ روحانی  به همراه علی مطهری، نائب رئیس دوم مجلس و محمدرضا تابش، نهاوندیان وارد صحن علنی مجلس شد و عارف با دستمالی که بر دهان داشت و نشان از سرماخوردگی وی بود به استقبال روحانی رفت و در ادامه روحانی که می خواست با وی روبوسی کند، رئیس فراکسیون امید از این حرکت امتناع کرد. این درحالی است که به علت تاخیر روحانی برای حضور در جلسه رای اعتماد علی لاریجانی دستور داد تا به سایر دستورات صحن پرداخته شود.
**روبوسی به سبک عارف
-اما ماجرای روبوسی عارف با هئیت دولت در ادامه باز هم با امتناع وی به دلیل سرماخوردگی به یک حال و احوال پرسی و چند شانه به هم زدند به طنز ختم شد که در ادامه باعث خنده برخی از نمایندگان شده بود.
-این درحالی است که در ادامه علی لاریجانی به وزرای حاضر در مجلس خیر مقدم گفت.
لازم به ذکر است در ادامه جلسه رای اعتماد به ۳ وزیر پیشنهادی، نمایندگان مخالف و موافق به اظهارنظر می‌پردازند و احتمالاً جلسه مذکور، در نوبت عصر سه‌شنبه نیز ادامه خواهد یافت.
عزل سه وزیر که دولت به عنوان «‌تغییرات کابینه»‌ خود در سال آخر خدمت‌اش مطرح می‌کند سئوالات بیشماری برا به‌وجود آورد که چرا در دقیقه ۹۰ باید دولت دست به چنین اقدامی بزند. علی جنتی، علی اصغر فانی، محمود گودرزی به ترتیب از وزارتخانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش و ورزش و جوانان برکنار شدند تا امروز سه گزینه پیشنهادی حجت‌الاسلام حسن روحانی در مجلس حاضر شوند و برای گرفت رای اعتماد از مجلس تلاش کنند.

این سه گزینه سیدرضا صالحی امیری، مسعود سلطانی‌فر و فخرالدین احمدی دانش ‏آشتیانیهستند که به ترتیب برای تصدی وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی، ورزش و جوانان و آموزش و پرورش، رئیس‌جمهور آنان را به مجلس معرفی کرد.‏

به گزارش مشرق، امیری صالحی که برای تصدی پست وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی به مجلس معرفی شده است پیش از این به عنوان گزینه پیشنهادی وزارت ورزش به مجلس نهم معرفی شده بود که نتوانست مقبول رای نمایندگان بیفتد. کارنامه کاری وی نشان می‌دهد که وی بیشتر دارای سوابق امنیتی است و پیش از این به عنوان معاون فرهنگی ستاد انتخاباتی روحانی در انتخابات ۹۲ فعالیت کرده است. آخرین پست امیری صالحی ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی بوه است.

همچنین در مردادماه سال ۱۳۹۲ مسعود سلطانی‌فر به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان به مجلس معرفی شد که در پایان رای گیری مشخص شد که آرا اخذ شده ۲۸۳ رای بوده است و سلطانی‌فر ۱۱۷رأی موافق و ۱۴۸ رأی مخالف داشته و ۱۸ رای ممتنع کسب کرد. در نتیجه او نتوانست رای اعتماد از مجلس کسب کند. با این حال به نظر می‌رسد دولت یازدهم مصمم است که وی را در پست وزیر ورزش و جوانان بنشاند.

فخرالدین احمدی دانش آشتیانی به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش به مجلس معرفی شده است. این درحالی است که حسن روحانی آبان‌ماه ۱۳۹۳ طی نامه‌ای به علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی «دانش‌آشتیانی»‌ را به عنوان چهارمین وزیر پیشنهادی دولت برای تصدی سکّان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، برای کسب رأی اعتماد به خانه ملت معرفی کرد که وی نیز مانند دو وزیر پیشنهادی که امروز به مجلس معرفی شده‌اند نتوانست رای اعتماد نمایندگان مجلس را کسب کند. شرکت در فتنه سال ۸۸ از جمله دلایل عدم کسب رای اعتماد وی از مجلس نهم بوده است.

اینک امروز سه شنبه ۱۱ آبانماه سال ۱۳۹۵ بررسی صلاحیت و برنامه‌های وزرای پیشنهادی ارشاد، ورزش و جوانان و آموزش و پرورش تنها دستور کار نشست علنی صبح پارلمان دهم است و در صورتی که رسیدگی به صلاحیت ۳ وزیر پیشنهادی در جلسه صبح به پایان نرسد، مجلس در نوبت عصر امروز هم جلسه علنی خواهد داشت.

در ادامه می توانید گزارش مبسوطی از وقایع امروز مجلس را مشاهده کنید:‌
برای دفاع از صلاحیت ۳ وزیر پیشنهادی روحانی وارد مجلس شد
حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور دقایقی قبل برای دفاع از ۳ وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش، ورزش و جوانان و فرهنگ و ارشاد اسلامی وارد صحن علنی مجلس شورای اسلامی شد. مسعود پزشکیان نایب رئیس اول مجلس هنگام ورود رئیس‌‌جمهور به پارلمان به استقبال وی رفت. علی لاریجانی رئیس مجلس نیز هنگام ورود روحانی به صحن علنی، به وی خوش‌آمد گفت.
منبع: باشگاه خبرنگاران انتهای متن/ش

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =