مدیرعامل شرکت تعاونی “ریزبرگ البرز” روستای لزور فیروزکوه از برنامه ریزی برای استفاده بهتر از ظرفیت های تولیدی منطقه و تغییر الگوی کشت منطقه به تولید انواع گیاهان دارویی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری آفتاب ری، “ذکریا شجاع” در گفت وگو با خبرنگار دیمه نیوز اظهارکرد:  این تعاونی روستایی و عشایری که به همت جامعه زنان روستایی و با توانمندی های آنان شکل گرفته است، ۲ هدف اصلی و عمده اشتغالزایی و تحول در نوع کشاورزی منطقه را دنبال می کند.

وی گفت: در ابتدا به دنبال ایجاد تعاونی عام در منطقه بودیم، اما با توجه به تعدد و تفاوت سلیقه های افراد که شکل گیری جماعت در تعاونی را دشوار می ساخت، فعالیت خود را به صورت خُرد آغاز کردیم.

شجاع با اشاره به حاکم بودن نظام خرده مالکی در کشاورزی کشور که روستای لزور هم از آن متاثر است، افزود: در تلاشیم تا با استفاده از ظرفیت های موجود، الگوی کشت منطقه را به سمت تولید و کشت انواع گیاهان دارویی سوق دهیم.

مدیرعامل شرکت تعاونی ریزبرگ البرز روستای لزور فیروزکوه خاطرنشان کرد: بیش از ۳۰۰ نوع انواع گیاهان دارویی کمیاب و نایاب البرز مرکزی در مناطق اطراف روستای لزور شناسایی شده که عرق گیری و تولید داروی گیاهی از ۲۰ نوع آنان در این شرکت تولیدی انجام می شود.

وی ادامه داد: بحمدالله تاکنون هفت نفر نیروی کار روستایی را به صورت دائم و ۸۴ نفر را از ابتدای سال ۹۲ به صورت فصلی در این شرکت بکار گرفته ایم که بجز روستای لزور شامل نیروی کار روستاهای اطراف از جمله “شادمهن”، “اهنز”، “سله بن” و حتی “طرود” از بخش مرکزی شهرستان است.

شجاع اضافه کرد: با پیگیری های مستمر مجوز بهداشت و پروانه بهره برداری تولید این شرکت اخذ شده و هم اینک لگوی بهداشت، پروژه ملی “حبله رود” و برنامه عمران سازمان ملل متحد (UNDP) نیز بر روی محصولات آن وجود دارد.

وی تصریح کرد: با همکاری سفارت ژاپن که اهداف بشردوستانه را در این پروژه دنبال می کند، تولید این شرکت در سه مرحله عرقیات، خشک (چای دم نوش) و اسانس گیری و عرضه سالانه ۹ هزار لیتر انواع داروها و عرقیات گیاهان دارویی در آن هدفگذاری شده است.

شرکت تعاونی ریزبرگ البرز در سال ۹۰ و با مشارکت سفارت ژاپن در روستای لزور ایجاد شده است.

روستای لزور از بخش “ارجمند “شهرستان و در ۴۷ کیلومتری شمال غرب فیروزکوه قرار دارد.

DSCF6520 DSCF6524 DSCF6543 DSCF6544 DSCF6547

انتهای پیام/م

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =