زلزله از خلیج‌فارس تا تهران/ وقوع دو زلزله بالای ۳ ریشتر در هفته قبل

در هفته گذشته شاهد ثبت ۱۰۰ زلزله بودیم که علاوه بر آنکه زمین‌لرزه‌هایی در تهران و لواسان رخ داد، دو زلزله ۳ و بیشتر از ۳ ریشتری نیز مناطقی از ایران را لرزاند.

به گزارش تهران نیوز؛ زمین‌لرزه، لرزش و جنبش زمین است که به علت آزادشدن انرژی ناشی از گسیختگی سریع در گسل‌های پوسته زمین در مدتی کوتاه روی می‌دهد. دلیل اصلی وقوع زلزله افزایش فشار بیش از حد داخل سنگ‌ها و طبقات درونی زمین بیان شده است. این فشار به حدی است که در سنگ گسستگی بوجود می‌آید و دو قطعه سنگ در امتداد سطح شکستگی نسبت به یکدیگر حرکت می‌کنند. به سطح شکستگی که توأم با جابجایی است، گسل گفته می‌شود. وقتی که سنگ شکسته می‌شود، مقدار انرژی که در زمان طولانی در آن نهفته بود، به یکباره آزاد خواهد شد.

در هفته گذشته بیش از ۱۰۰ زلزله گزارش شده است که از تهران تا خلیج فارس گزارش‌های لرزه‌ای منتشر شده است.

روز شنبه، ۷ اسفندماه

زلزله‌ای با بزرگای ۳ ریشتر در ساعت ۶ و ۱۱ دقیقه روز شنبه ۷ اسفندماه در خلیج فارس رخ داد. کانون این زلزله در ۸۹ کیلومتری جنوب غرب بندر گناوه، ۹۰ کیلومتر جنوب غرب شهر امام حسن(ع) از توابع شهرستان دیلم استان بوشهر و ۱۰۱ کیلومتری جنوب غرب روستای محمد صالحی استان بوشهر در عمق ۱۴ متری گزارش شده است.

کانون رخداد زلزله خلیج فارس

زلزله خراسان در ۳۰ کیلومتری غرب قوچان با بزرگای ۲٫۸ زلزله دیگر این روز بوده که در عمق ۱۸ کیلومتری زمین رخ داده است. علاوه بر آن در ۲۲ کیلومتری خاور قیر و کارزین در استان فارس زلزله‌ای با بزرگای ۲٫۹ را تجربه کرده و این زلزله در عمق ۱۴ کیلومتری زمین رخ داده است.

یکشنبه، ۸ اسفندماه

در ساعت ۱۴ و ۵ دقیقه روز یکشنبه، ۸ اسفندماه جاری زلزله‌ای با بزرگای ۲ ریشتر در استان قم رخ داد. کانون این زلزله در ۲۳ کیلومتری سلفچگان، ۲۸ کیلومتری کهک و ۳۵ کیلومتری دلیجان استان مرکزی در ۸ کیلومتری زمین بوده است.

کانون زلزله قم

در این روز همچنین زلزله‌ای با بزرگای ۲٫۸ شهر کازرون استان فارس را لرزاند. علاوه بر آن استان تهران در این روز زلزله‌ای با بزرگای ۱٫۸ ریشتری را تجربه کرده است. این زلزله در ۶ کیلومتری کیلان تهران،  ۱۴ کیلومتری آب سرد تهران و ۲۲ کیلومتری ایوانکی سمنان رخ داده است.

زلزله ۲ ریشتری اندیمشک خوزستان و ۱٫۸ ریشتری خوی استان آذربایجان از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این روز است.

زلزله ۱٫۴ ریشتری لواسان تهران نیز گزارش شده است. این زلزله در ۱۶ کیلومتری لواسان، ۱۷ کیلومتری قیامدشت تهران و ۱۸ کیلومتری ری رخ داده است.

محل رخداد زلزله لواسان در روز ۸ اسفند

زلزله‌های «سرخه» سمنان با بزرگای ۱٫۷ ریشتر، زلزله ۱٫۹ ریشتری «فاروج» خراسان شمالی، «مود» استان خراسان جنوبی با بزرگای یک ریشتر و «سرخه» سمنان با بزرگای ۱٫۹ ریشتر از دیگر رخدادهای لرزه‌ای است.

دوشنبه، ۹ اسفندماه

زلزله‌های «راور» کرمان با بزرگای ۲٫۶ و ۱٫۹ ریشتری، زلزله «کوار» استان فارس با بزرگای ۲٫۵ ریشتر، زلزله «نهبدان» خراسان جنوبی با بزرگای ۱٫۷ ریشتر، زلزله «بافق» یزد با بزرگای ۱٫۸ ریشتر و «بهاباد» یزد با بزرگای ۲٫۵ ریشتری از جمله زلزله‌های روز دوشنبه، ۹ اسفند بوده است.

بزرگترین زلزله این روز مربوط به «راور» کرمان با بزرگای ۳٫۲ ریشتر است که کانون آن در عمق ۱۰ کیلومتری زمین و در ۵۸ کیلومتری راور، ۷۵ کیلومتری کوهبنان کرمان و ۸۵ کیلومتری نایبند استان خراسان جنوبی گزارش شده است.

  زلزله راور کرمان که در عمق ۱۸ کیلومتری زمین رخ داده است

از دیگر زلزله‌های این روز می‌توان به زلزله‌های «سرخه» سمنان با بزرگای ۱٫۲ و ۱٫۸ و ۱٫۳ ریشتر، «آرین‌شهر» استان خراسان جنوبی با بزرگای ۱٫۸ ریشتر، «حسینیه» استان خراسان با بزرگای ۱٫۸ ریشتر، «قوچان» خراسان رضوی با بزرگای ۱٫۳ و زلزله «قاسم آباد» خراسان شمالی با بزرگای ۱٫۲ ریشتر اشاره کرد.

سه‌شنبه، ۱۰ اسفندماه

روز سه‌شنبه گزارش‌هایی از زلزله «تیتکانلو» با بزرگای ۱٫۲ و ۱٫۳ ریشتر، «جزیره خارک» بوشهر با بزرگای  ۲٫۹ ریشتر، «هشتجین» استان اردبیل با بزرگای ۱٫۶ ریشتر، سمنان با بزرگای ۱٫۹ ریشتر، «رشتخوار» خراسان رضوی با بزرگای ۱٫۲ ریشتر، «بستک» استان هرمزگان با بزرگای ۲٫۶ ریشتر، زلزله «دهاقان» استان اصفهان با بزرگای ۱٫۲ ریشر، زلزله «رامسر» استان مازندران با بزرگای ۱٫۷ ریشتر، زلزله «باجگیران» استان اصفهان با بزرگای ۱٫۳ ریشتر، «نوده خاندوز» استان گلستان با بزرگای ۲٫۵ ریشتر، «کلاله» استان گلستان با بزرگای ۱٫۹ ریشتر، «کلاله» گلستان با بزرگای ۱٫۹ ریشتر، زلزله «سرخه» سمنان ۱٫۳ و ۱٫۵، زلزله «ابوزیدآباد» استان اصفهان با بزرگای ۱٫۴، زلزله «سنگان» خراسان رضوی با بزرگای ۲٫۲ ریشتر، زلزله «بافق» با بزرگای ۲ ریشتر، زلزله «بهاباد» یزد با بزرگای ۲٫۴ ریشتر، زلزله «نجف شهر» کرمان با بزرگای ۲٫۵ ریشتر و زلزله «پاریز» کرمان با بزرگای ۱٫۸ و ۲٫۵ به ثبت رسیده است.

علاوه بر این، «سلفچگان» قم با بزرگای ۱٫۵، «بهرمان» کرمان با بزرگای ۱٫۹، «بجنورد» خراسان شمالی با بزرگای ۱٫۷ ریشتر و «دیهوک» خراسان جنوبی با بزرگای ۱٫۶ ریشتر زلزله‌هایی را تجربه کرده‌اند.

چهارشنبه، ۱۱ اسفند

مناطقی چون «شهروز» استان خراسان رضوی با بزرگای ۱٫۶، «قطور» آذربایجان غربی با بزرگای ۲٫۲، «صفی آباد فارج» خراسان شمالی با بزرگای ۱٫۲، «کیاشهر» استان گیلان با بزرگای ۲٫۲، «بافت» استان کرمان با بزرگای ۱٫۹، «قوچان» با بزرگای ۲٫۱، «سرخه» سمنان با زلزله‌هایی با بزرگای یک، ۱٫۷ و ۱٫۴، «شهر بابک »کرمان ۱٫۹، قوچان خراسان رضوی ۲٫۱، «آبیک» قزوین با بزرگای ۱٫۴، «طالخونچه» اصفهان با بزرگای ۱٫۷، «سراب» آذربایجان شرقی ۱٫۴ و «ساغند» یزد با بزرگای ۱٫۶ و ۱٫۵ ریشتر زلزله‌هایی را تجربه کرده‌اند.

بزرگترین زلزله در گرگان واقع در استان گلستان با بزرگای ۳٫۱ ریشتر رخ داده است. این زلزله در عمق ۸ کیلومتر زمین و در ۱۱ کیلومتری گرگان، ۲۳ کیلومتری سرخنکلاته و ۲۴ کیلومتری کردکوی گزارش شده است.

برای شهرستان گرگان نیز زلزله دیگری با بزرگای ۲٫۶ ریشتر به ثبت رسیده است.

زلزله گرگان استان گلستان

علاوه بر آن زلزله‌های «توره» استان مرکزی با بزرگای ۱٫۷، «محمدآباد» اصفهان با بزرگای ۱٫۷، «نجف شهر» کرمان با بزرگای ۲٫۵، «آرین‌شهر» خراسان جنوبی با بزرگای ۲٫۳، «دشتک» استان چهارمحال و بختیاری با بزرگای ۱٫۵ و ۱٫۶، «درب گنبد» لرستان با بزرگای ۲٫۲، «سمنان» با بزرگای ۱٫۲، «شهداد» کرمان با بزرگای ۲٫۵، «دشتک» چهارمحال و بختیاری ۱٫۷، «کوهبنان» کرمان با بزرگای ۲٫۲ و «سربیشه» خراسان جنوبی با بزرگای ۱٫۴ ریشتر نیز به ثبت رسیده است.

پنج‌شنبه، ۱۲ اسفندماه

در «خرم‌آباد» مازندران زلزله‌ای با بزرگای ۱٫۶، «زاهدان» سیستان و بلوچستان زلزله‌ای با بزرگای ۲٫۸، «فیروزان» همدان زلزله‌ای با بزرگای ۱٫۷، «آفکند» آذربایجان شرقی زلزله‌ای با برزگای ۱٫۱، «بجنورد» خراسان شمالی زلزله‌ای با بزرگای ۱٫۸، «چلگرد» خراسان شمالی زلزله‌ای با بزرگای ۲ و «دشتک» چهارمحال و بختیاری زلزله‌هایی با بزرگای ۱٫۶، ۲٫۸ و ۱٫۶ به ثبت رسیده است.

زلزله «خامنه» آذربایجان شرقی با بزرگای ۱٫۱ و «چلگرد» چهارمحال و بختیاری با بزرگای ۲ ریشتر از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این روز به شمار می‌رود.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/ش

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =