زمین لرزه نسبتا شدید ظهر امروز (چهارشنبه) در استان تهران، علاوه بر پایتخت در شهرستان‌های پردیس، رودهن، شمیرانات و دماوند نیز احساس شد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، زمین لرزه نسبتا شدید ظهر امروز (چهارشنبه) در استان تهران، علاوه بر پایتخت در شهرستان های پردیس، رودهن، شمیرانات و دماوند نیز احساس شد.
این زمین لرزه حوالی ساعت ۱۳ و ۴۱ دقیقه ظهر امروز در شرق استان تهران  (دماوند – رودهن) روی داد و مرکز لرزه نگاری دانشگاه تهران شدت آن را ۴ ریشتر و در عمق ۱۲ کیلومتری زمین اعلام کرده است. بر اساس اعلام این مرکز، محل وقوع زلزله مرز استان های تهران و مازندران  – حوالی دماوند بوده است.  تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی ساعت ۱۳ و ۴۱ دقیقه و ۳۷ ثانیه،‌ طول جغرافیایی ۵۲.۰۴، عرض جغرافیایی ۳۵.۷۸ و عمق زمین‌لرزه ۱۲ کیلومتر گزارش شده است. نزدیک‌ترین شهرها به محل وقوع زلزله ۷ کیلومتری دماوند (تهران)،‌ ۱۲ کیلومتری رودهن (تهران) و ۱۵ کیلومتری بومهن (تهران) هستند. پس از وقوع این زمین لرزه، ساکنان مناطق شرقی استان تهران بویژه مردم شهرستان پردیس و دماوند از ترس به خیابان ها آمدند. آخرین زمین لرزه استان تهران مربوط به بامداد ۱۹  اردیبهشت ماه  امسال بود که زلزله ای به بزرگی ۵.۱ ریشتر به مرکزیت دماوند استان تهران و استانهای همجوار را لرزاند.

آماده‌باش دستگاه‌های امدادی و خدماتی در دماوند

مهدی حیدری، فرماندار شهرستان دماوند در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به وقوع زمین لرزه در شهرستان دماوند تمامی دستگاه‌های امدادی و خدماتی در آماده‌باش کامل‌ قرار گرفتند.

وی ادامه داد: با توجه به زلزله ۴ریشتر از تمام اهالی شهرستان تقاضا داریم به منظور جلوگیری از هرگونه حوادث احتمالی تا ۳ساعت آینده در فضای باز حضور داشته باشند.

زلزله ۴ ریشتری در گسل مشا رخ داده/ مردم به جای نگرانی آماده باشند

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت که منشاء زلزله ۴ ریشتری دقایقی پیش در دماوند گسل مشا بوده است.

رضا کرمی گفت: زلزله ۴ ریشتری که دقایقی پیش در دماوند رخ داد، تهران را هم تحت تاثیر خود قرار داده و طبق گزارش‌های ما در نقاط مختلفی از تهران احساس شده است، اما شدت آن و همچنین عمق آن که در فاصله ۱۲ کیلومتری از سطح زمین بوده طوری نیست که منجربه نگرانی جدی شود، البته باید همواره در برابر زلزله آماده بود. وی منشاء این زلزله را گسل مشا، یعنی منشاء همان زلزله ۵.۲ ریشتری اعلام کرد و گفت: پس از زلزله ۵.۲ ریشتری، چندین لرزه دیگر نیز در محدوده همین گسل مشا رخ داده بود و این لرزه هم در ادامه همان است. این نشان می دهد که گسل مشا در حال حرکت است، اما شدت این لرزه طوری نبوده که بخواهیم تمامی دستگاه‌ها را به صورت ویژه به آماده باش در بیاوریم. کرمی محمدی درباره خسارات زلزله نیز گفت: این لرزه در تهران خسارتی نداشته و ما گزارشی در این خصوص دریافت نکرده‌ایم، چرا که اساسا لرزه ۴ ریشتری چندان قدرت تخریب و خرابی هم ندارد. وی از مردم خواست که به جای ترس و نگرانی از زلزله آمادگی خود را برای مواجهه با آن افزایش دهند چرا که تهران در موقعیتی زلزله‌خیز واقع شده و آنچه که می‌تواند خسارات زلزله احتمالی را کاهش دهد، نه ترس و وحشت که آمادگی و آموزش است.

اعلام وضعیت قرمز در شهرستان دماوند و پردیس در پی وقوع زمین لرزه

محمدباقر محمدی معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در ارتباط ویدئو کنفرانسی با مراکز کنترل و هماهنگی عملیات استان‌های مازندران و تهران، گفت: به محض وقوع زلزله در ساعت ۱۳ و ۴۱ دقیقه در استان تهران و مازندران یک تیم ارزیاب از پردیس و یک تیم از دماوند به محل حادثه اعزام شدند. محمدی با اشاره بر اعلام وضعیت قرمز در شهرستان دماوند و پردیس، تاکید کرد: همچنین شهرستان‌های معین استان دماوند در وضعیت نارنجی و شهرستان‌های تهران هم در وضعیت زرد قرار دارند. وی با تاکید بر آمادگی تیم‌های واکنش سریع بیان کرد: تاکنون هیچ خسارت جانی و مالی در دماوند و رودهن گزارش نشده است، اما محل اسکان اضطراری در دماوند و شمیرانات در آمادگی کامل است. وی افزود: تعداد تماس‌ها با مراکز تماس اضطراری افزایش یافته اما تاکنون خساراتی نداشتیم و هموطنان آرامش خود را حفظ کنند.

آخرین وضعیت منطقه زلزله زده دماوند/ اعلام وضعیت زرد در استان تهران

معاون امداد و نجات هلال احمر استان تهران با بیان اینکه زلزله امروز در دماوند تلفاتی نداشته است، گفت: در شهرهای استان تهران وضعیت زرد اعلام شده است.

 ابراهیم تاجیک نوری معاون امداد و نجات هلال احمر استان تهران در ارتباط زنده اینستاگرامی اظهار داشت: زلزله اخیر بین استان تهران و مازندران  به وقوع پیوسته است و شهرهای پردیس، دماوند و شمال شهرستان شمیرانات بیشترین تأثیر را داشتند.

وی ادامه داد: یک تیم ارزیاب از پردیس و ۲ تیم ارزیاب نیز از دماوند به این منطقه اعزام شدند؛ ضمن اینکه در دماوند و پردیس اعلام وضعیت قرمز، در شهرستان‌های معین شهرستان دماوند اعلام وضعیت نارنجی و در شهرهای استان تهران اعلام وضعیت زرد شده است.

معاون امداد و نجات هلال احمر استان تهران گفت: تیم‌های واکنش سریع  استان تهران در آماده باش هستند و ۵۰ تیم جستجو امداد و نجات در استان تهران در آمادگی قرار دارند.

تاجیک نوری خاطرنشان کرد: تاکنون گزارشی در خصوص خسارت جانی در شهرهای پردیس و دماوند نداشته‌ایم.

زلزله ساعات پیش تهران پس لرزه بود؛ مردم تهران نگران وقوع زلزله بزرگتر نباشند

رئیس مرکز زلزله نگاری مرکز تحقیقات راه و مسکن و شهرسازی گفت: زلزله اخیر، پس لرزه زلزله ۱۹ اردیبهشت ماه در دماوند بود. علی بیت اللهی رئیس مرکز  زلزله نگاری مرکز تحقیقات راه و مسکن و شهرسازی  در گفت‌وگویی با بیان اینکه زلزله ۴.۴ ریشتری که در ساعت ۱۳.۴۱ دقیقه امروز در دماوند رخ داد به هیچ عنوان پیش لرزه نبوده است گفت: طبق بررسی‌های انجام شده با توجه به آنکه این زلزله در همان منطقه گسل مشاء در دماوند رخ داده است؛ بنابراین زلزله ساعات پیش همان پس لرزه زلزله ۵.۱ ریشتری، ۱۹ اردیبهشت ماه بود. او ادامه داد: طبق برآوردهای انجام شده تا کنون ۸۰ پس لرزه در شهر دماوند رخ داده که بزرگ‌ترین آن همان زلزله ساعات پیش در دماوند بوده است. رئیس مرکز زلزله نگاری مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی با بیان اینکه این زلزله بیشتر در شرق تهران و اطراف شهر تهران مانند پردیس، دماوند و رودهن با وضوح بیشتر احساس شده است گفت: این زلزله دقیقا در گسل مشاء دماوند رخ  داده و بیشترین آثار آن در اطراف تهران دیده شده است. بیت اللهی با بیان اینکه طبق برآوردها و تجربیات زمانی که یک زلزله ۵.۱ ریشتری رخ می‌دهد ۲ تا ۳ ماه شاهد وقوع پس لرزه و تخلیه انرژی گسل‌های اطراف خواهیم بود گفت: امروز بزرگترین پس لرزه در این منطقه رخ داد و به طور قطع تمامی صحبت‌ها و شایعاتی که پیرامون وقوع زلزله بزرگتر منتشر شده رد می‌کنم. او توضیح داد: خطر زلزله همیشگی است، اما به طور معمول در زمانی که زلزله‌ای رخ می‌دهد بازار شایعات و کارشناسی‌های غیر واقعی داغ می‌شود بنابراین نباید به این موضوعات توجه چندانی کرد. رئیس مرکز زلزله نگاری مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه اگر این زلزله در منطقه و یا شهر دیگری رخ می‌داد ممکن بود که به عنوان یک پیش لرزه محسوب شود افزود: این زلزله در منطقه گسل مشاء رخ داده و همان طور که به صورت رشته وار در استان کرمانشاه همواره زلزله‌ها‌ی متعددی رخ  می‌داد، بنابراین این گونه زلزله  هم در اطراف تهران همانند شهر‌های دیگر بوده است. بیت اللهی اظهار کرد: با توجه به آنکه در طی چند روز گذشته سکوت نسبی و هیچ پس لرزه‌ای در این منطقه رخ نداده است، بنابراین انرژی‌های زمین تجمیع شده و شاهد وقوع چنین زلزله‌ای با ریشتر بالا بودیم. این موضوع در بسیاری از شهر‌های مختلف از جمله کرمانشاه هم رخ داده  به طوری که بعد از گذشت  چند روز سکون شاهد رخداد زلزله پر قدرت‌تری بوده‌ایم. رئیس مرکز زلزله نگاری مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی تاکید کرد: فعال شدن آتشفشان دماوند هیچ ارتباطی به زلزله ندارد و تنها زمانی که انفجار و یا موج ناشی از حوادث طبیعی رخ دهد ممکن است آتشفشان این کوه فعال شود از سوی دیگر فعال شدن دماوند به صورت کامل قابل شناسایی و ارزیابی است و با توجه این که زلزله در گسل مشاء دماوند رخ داده و فاصله زیادی با دماوند وجود دارد بنابراین فعال شدن آتشفشان کوه دماوند بسیار دور از انتظار است.

*تیم‌های ارزیاب به دماوند اعزام شدند

مدیرکل مدیریت بحران استان تهران گفت: تیم های ارزیاب برای بررسی خسارت احتمالی ناشی از زلزله ظهر امروز (چهارشنبه) به دماوند اعزام شده اند.

منصور درجاتی اعلام کرد: این زمین لرزه به شدت چهار ریشتر در مقیاس ریشتر به عمق ۱۲ کیلومتر در منطقه دماوند به وقوع پیوسته است. وی یادآورشد: تیم های ارزیاب به منطقه اعزام شده اند اما فرماندار دماوند اعلام کرده که مشکلی ایجاد نشده است. درجاتی از مردم خواست نکات ایمنی اعلام شده در مورد مواجهه با زلزله رعایت کنند. به گزارش ایرنا، حوالی ساعت ۱۳ و ۴۱ دقیقه ظهر امروز زمین لرزه ای به بزرگی ۴ ریشتر استان تهران را لرزاند؛ شدت این زمین لرزه در شرق استان بیشتر بود و مردم شهرستان های دماوند، پردیس، شمیرانات، رودهن و ساکنان پایتخت این زمین لرزه را احساس کردند.
انتهای پیام/*

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =

پربازدیدترین

پربیننده‌ترین

پربازدید ترین ‌های اجتماعی

پربحث‌ترین

جدیدترین‌های اجتماعی