ساخت و سازهای غیرقانونی یکی از مشکلات شهری ورامین است که باید پیگیری های زیادی در این خصوص صورت گیرد.

به گزارش سرویس اقتصادی آفتاب ری، به نقل از ورامین ما؛ یک از وظایف مهم شهرداری ها صدور مجوز ساخت و ساز و نظارت بر روند آن از اولین لحظه اقدام به کار که همان گرفتن مجوزها و تایید نقشه ها است تا آخرین لحظه که تایید پایانکار می باشد است، که قسمت های مختلفی در این پروسه کاری دست اندر کار هستند.

یکی از این قسمت ها “پلیس ساختمانی” می باشد که وظیفه نظارت بر نحوه ساخت و ساز و داشتن مجوز فعالیت نیز جز وظایف آن می باشد و به همین دلیل نیز صحبت ها و حاشیه های بسیار زیادی در زمینه فعالیت آنها وجود داشته و دارد.

Varamin (3)

اما شواهد و ساختمان هایی در سطح شهر وجود دارد که به صراحت تایید کننده اکثریت همان صحبت ها و نسبت ها به مسئولین نظارتی و پلیس ساختمانی می باشد.

هر شخصی که سری به شهرک فجر شهر ورامین بزند ساختمان های در حال ساخت و یا ساخته شده بالای ۴ طبقه ای را می بیند که در کوچه های ۶ متری واقع شده است، البته باید گفت طبق تحقیقات انجام شده توسط مجموعه پایگاه خبری تحلیلی ورامین ما، این منطقه در محدودهR112 قرار دارد که تراکم مجاز این محدوده ۲ طبقه روی پیلوت(۳طبقه) می باشد که با مجوز شورای شهر می تواند یک طبقه دیگر به آن اضافه شود، در صورتی که در کوچه های ۶ متری این شهرک ساختمان های ۶  طبقه ای روی پیلوت(۷ طبقه ای) دیده می شود که سوالات بسیار زیادی را به ذهن ها می آورد.

این ساخت و سازها در دوحالت می تواند انجام شده باشد، یکی اینکه مامورین عزیز “پلیس ساختمانی” به وظایف خود به درستی عمل نکرده اند، و یا اینکه صحبت هایی که به شهردار محترم ورامین در کنفرانس مطبوعاتی در خصوص دریافت رشوه این مامورین بیان شده است درست می باشد، و این مطلب را نیز باید گفت که مهندس حیدریان در آخرین کنفرانس مطبوعاتی که با اصحاب رسانه داشت اعلام کرد که دستگاه های نظارتی حتی بر عملکرد شهردار نیز نظارت دقیق دارند، ولی در مورد روند ساخت و سازها شاهد هستیم که این امر صورت نپذیرفته است.

Varamin (2)

البته اینکه چگونه این ساختمان ها ساخته شده است یک سوی ماجرایی که در آینده می تواند بسیار تلخ باشد است، طرف دیگر این ماجرا استقامت ساختمان ها است؛ زیرا مطمئناً این ساختمان ها برای ۳ یا حداکثر ۴ طبقه طراحی و آماده شده است و مهندسان ناظر نیز شناژی را نظارت کرده اند که استقامت حداکثر۴ طبقه را دارند، ولی امروز شاهد هستیم که ساختمانی ۷ طبقه بر روی همان شناژ ساخته شده است که با کوچکترین لرزشی احتمال بسیار زیادی برای تخریب و صدمه زدن به اهالی خود و همسایه ها دارد.

این در حالی است که مقاوم سازی ساختمان ها یکی از اصلی ترین سیاست های شهرداری ها می باشد تا از خسارات جبران ناپذیر بعدی که شهروندان را تهدید می کند جلوگیری شود.

یکی دیگر از مشکلات این ساختمان های ناامن، داشتن پنجره و نورگیرهایی در قسمت پشتی ساختمان های شمالی می باشد، این مشکل بسیار بزرگ برای خریدارانی که با ذوق و شوق وارد خانه می شوند به چشم نمی آید، بلکه نور بسیار خوب اتاق جلب توجه می کند، در صورتی که اگر همسایه پشتی این ساختمان شکایت کند و یا زمین خالی پشت این ساختمان ساخته شود، نور این اتاق و ساختمان ها به صورت کامل از بین می رود.

Varamin (1)

از سوی دیگر نیز از نظر قانونی نیز تعبیه پنجره در پشت ساختمان برای خانه های شمالی ممنوع می باشد.

لازم به ذکر است طبق قانون اگر همسایه ها از این ساختمان هایی که به صورت غیر قانونی ساخته شده است شکایت کنند، طبقات اضافی باید تخریب شود.

 انتهای پیام/م

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =