در روزهای گذشته شاهد ساخت و ساز غیر مجاز در چند روستای شهرستان قرچک وبخصوص روستای قشلاق جیتو و… بوده ایم. هیچ گونه گشت پلیس ساختمان و همچنین جلوگیری از سوی بخشداری و دهیاری مربوطه صورت نگرفته است.

به گزارش پایگاه خبری آفتاب ری، به نقل از قرچک آنلاین؛ ساخت و ساز های غیر مجاز در شهر و مخصوصاً در روستاها همچنان ادامه دارد و توسط هیچ ارگانی بررسی نمی گردد و در عرض یک روز ساختما نی غیر اصولی به پایان می رسد. و هیچگونه گشتی در منطقه صورت نمی گیرد.

با وجوداین  قوانین و مقررات برای جلوگیری این گونه ساخت و سازها وضع گردیده و یکی از وظایف سازمانهای مربوطه برای جلوگیری این ساخت و سازها ی غیر اصولی است مانعی برای مالکان این ساخت و سازهای بوجود نمی آید.

طبق ماده ۸ قانون منع فروش و واگذاری اراضی غیرمسکونی به اشخاص حقیقی و حقوقی، کلیه سازمانها، مؤسسات و شرکتهای تأمین کننده خدمات آب، برق، گاز و تلفن و نظایر آن مکلفند انشعابات به ساختمانها را برحسب مراحل مختلف عملیات ساختمانی فقط در قبال ارائه پروانه ساختمانی، گواهی عدم خلاف یا گواهی پایان کار معتبر صادره شده توسط مراجع مسئول صدور پروانه درحوزه شهر ( شهرداری ) و در روستاها ( بخشداری – دهیاری ) واگذار نماید.

در شیوه نظارت و رسیدگی به تخلفات ساخت و ساز، کلیه دستگاههای ذیمدخل بویژه بخشداران، شهرداران و مدیر جهاد کشاورزی با همکاری نیروی انتظامی و دادگستری با فعال نمودن گشتهای ویژه و واحد مهندسی و نظارت بر ساخت و سازهای غیرمجاز در حوزه مدیریتی خود اقدامات پیشگیرانه در جهت جلوگیری از هرگونه ساخت و ساز غیرمجاز در سطح شهرستان اقدام نمایند.

شرح وظایف قانونی اداره مهندسی و نظارت بر ساخت و سازها(پلیس ساختمان):

۱) اطلاع رسانی:

- در خصوص کاربری اراضی و جلوگیری از تغییر غیر مجاز کاربریها - رعایت اصول فنی و شهرسازی و بهداشتی - عواقب ساخت غیر اصولی و فاقد استحکام بنا و بدون ایمنی

۲) پیشگیری از ساخت و ساز غیر مجاز:

- بازدید از ساختمانهای در حال احداث و گشت زنی مستمر در شهر و اراضی حاشیه به منظور ممانعت از عملیات ساختمانی بدون مجوز - شناسایی زمین خواران و بنگاههای غیر مجاز املاک که اقدام به تغییر کاربری و خرید و فروش غیر مجاز اراضی می نمایند و معرفی آنها به مراجع قانونی - انعکاس تخلفات به مراجع قانونی در رابطه با تصرفات و تفکیک های غیر مجاز .- رسیدگی به شکایات و گزارش های واصله مردمی در رابطه با ساخت و ساز بدون مجوز یا مغایر پروانه و فاقد استحکام بنا - - ایجاد بستر مناسبی پیرامون جلوگیری از ارائه خدمات آب و برق و گاز و مخابرات و … به واحد های احداثی غیر مجاز در مناطق فاقد طرح شهرسازی .

۳) اجرای ضوابط قانونی:

- صدور اخطاریه و تکیل پرونده جهت تخلفات ساختمانی - جمع آوری ابزار و مصالح پای کار ساخت و ساز غیر مجاز،برهم زدن شفته و خط کشی در اراضی دارای کاربری غیر مسکونی و فاقد طرح شهرسازی. .- توقف و تعطیل کار ساخت و ساز های غیر مجاز - پلمپ ساختمانهای دارای تخلف ساختمانی - تنظبم لوایح و ارسال آنها به کمیسیون ماده صد قانون شهرداریها و اجرای احکام صادره آخرین تغییرات ایجاد شده در بهبود کیفیت کاری پلیس ساختمان

۱) ایجاد ارتباط اینترنتی از اداره نظارت های مناطق با مدیریت مهندسی و نظارت مرکزwairlees

2) ارسال پرونده های اداره نظارت به صورت سیستتم جدید شهرسازی سرای با ۷ عکس رنگی به کمیسیون ماده ۱۰۰

۳) تاسیس سیستم موقعیت یاب ماشینهای اداره نظارت در سطح منطقه ( gps )

4) تغییر و ایجاد فرمهای قدیمی به فرمت iso

5) تغییر سیاست اداره نظارت به سمت ارشاد مردم و پیشگیری از تخلفات ساختمانی ۶)  ارتقاء سطح کسفی و عملی پرسنل اداره نظارت

در عرض چند وقت اخیر شاهد ساخت و ساز غیر مجاز در چند روستای شهرستان قرچک  وبخصوص روستای قشلاق جیتو و… بوده ایم . هیچ گونه گشت پلیس ساختمان وهمچنین  جلوگیری از سوی بخشداری و دهیاری مربوطه صورت نگرفته است. انتهای پیام/م

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =