سازمان همکاری اسلامی ارتقاء مدیریت حج را در دستور کار قرار دهد

تشکل‌های دانشجویی، اساتید و نهادهای فرهنگی دانشگاه تهران در بیانیه‌ای ضمن عرض تسلیت به مناسبت فاجعه رخ‌داده در منا، اعلام کردند: سازمان همکاری اسلامی بدون هرگونه جهت‌گیری، ارتقای مدیریت مراسم حج را در دستورکار قرار دهد.

به گزارش سرویس سیاسی تهران نیوز، تشکل‌های دانشجویی و اساتید و نهادهای فرهنگی دانشگاه تهران در بیانیه‌ای ضمن عرض تسلیت به مناسبت فاجعه رخ‌داده در منا، اعلام کردند: از سازمان همکاری اسلامی می‌خواهیم بدون هرگونه جهت‌گیری، ارتقای مدیریت مراسم حج را با استفاده از همه امکانات کشورهای اسلامی، به عنوان مطالبه عمومی مسلمانان، در دستور کار قرار دهد.

در ابتدای این بیانیه آمده است: در لحظات و ساعات نورانی که امت اسلام، به یاد پیروزی ابراهیم و اسماعیل علیهما السلام در آزمایش بزرگ الهی، جشن توحید و بندگی را در جای جای جهان اسلام برپا داشته بودند و حاجیان در وادی منا و سرشار از شمیم رحمت و لطف الهی، و بعد از نیایش و توبه در سرزمین عرفات، در مسیر رمی جمرات و برائت از شیطان بودند، اتفاقی ناگوار کام همگان را تلخ و جامعه اسلامی را به سوگ نشاند.

دانشگاهیان دانشگاه تهران در این بیانیه با عرض تسلیت به آحاد امت اسلامی به ویژه جامعه دانشگاهی و خانواده‌های داغدار و بازماندگان این حادثه دردناک و اظهار همدردی با آنها، سوگمندانه تعزیت اصلی را به محضر پیامبر عظیم‌الشان اسلام، پدر مهربان امت اسلامی، عرضه داشتند.

در بیانیه تشکل‌های دانشجویی و اساتید و نهادهای فرهنگی دانشگاه تهران آمده است:  این حادثه غمناک، ثلمه بزرگی بر پیکره واحد جهان اسلام، فارغ از مذاهب و سلیقه‌های مختلف است. هر نوع نگاه جغرافیایی، مذهبی، قبیله‌ای و یا سیاسی، تقلیل ظالمانه این امر، و تلاشی برای سرپوش گذاشتن به علل واقعی این اتفاق دردناک است.

«بر ما جامعه دانشگاهی و متفکران جهان اسلام است که پرچمدار وحدت و یکرنگی در میان امت اسلامی باشیم و حادثه تلخ منا را محملی برای اتحاد بیشتر، حول محور قرآن کریم و پیامبر گرامی اسلام (ص) و اهل بیت آن حضرت قرار دهیم و اجازه تفرقه افکنی و سوء استفاده به بدخواهان و دشمنان جهان اسلام را ندهیم».

به گزارش فارس؛ در بخش دیگری از این بیانیه با اشاره به اینکه حج و حرمین شریفین متعلق به آحاد جامعه اسلامی است و دولت عربستان سعودی به عنوان میزبان این مکان مقدس، بایستی فضای تشریک مساعی و استفاده از همه ظرفیت‌های جهان اسلام را برای ارتقای وضعیت فعلی فراهم آورد، آمده است: حادثه اخیر و همچنین فاجعه سقوط جرثقیل در مسجد الحرام و دیگر رخدادهای تأسف‌بار، نشان از ضعف در مدیریت اجرایی این مراسم دارد. از این رو از سازمان همکاری اسلامی می‌خواهیم بدون هرگونه جهت‌گیری، ارتقای مدیریت مراسم حج را با استفاده از همه امکانات کشورهای اسلامی، به عنوان مطالبه عمومی مسلمانان، در دستور کار قرار دهد.

در ادامه این بیانیه آمده است: آنچه در همین مدت اندک از زمان بروز فاجعه منا قابل مشاهده است تلاش نگران کننده حکومت سعودی در فرافکنی و شانه خالی کردن از مسئولیت حفاظت از امنیت ضیوف الرحمان با اقامه بهانه‌های واهی است و این حداقل توقع از دولت سعودی است تا اجازه دهد بلافاصله کمیته‌ای حقیقت یاب تحت نظر دولت‌های اسلامی تشکیل و با شناسایی مسببان این واقعه جانگداز و هم چنین حادثه مسجدالحرام، از احتمال تکرار این فجایع در سال‌های بعد جلوگیری به عمل آید.

تشکل‌های دانشجویی، اساتید و نهادهای فرهنگی دانشگاه تهران در پایان بیانیه خود ضمن سپاس از حساسیت و پیگیری همه نهادها و شخصیت های مؤثر جهان اسلام، از پیام راه گشای رهبر فرزانه انقلاب اسلامی ایران که همیشه محور و منادی وحدت در جهان اسلام بوده‌اند تشکر و قدردانی کردند و از برادران و خواهران ایمانی و دانشگاهی خود در سراسر جهان اسلام خواستند برای رفع نارسائی‌های موجود در اجرای مناسک وحدت آفرین حج، پیگیری های جدی خود را معمول‌دارند.

- نهاد‌نمایندگی‌‌مقام‌معظم‌رهبری‌در‌دانشگاه‌تهران

- بسیج اساتید دانشگاه تهران

- بسیج دانشجویی دانشگاه تهران

- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران

- کانون دانشگاهیان ایران اسلامی دانشگاه تهران

- جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران

- انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران

 - جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران

  - معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران

انتهای پیام/م

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =