وزير سابق امور خارجه : انقلاب اسلامي ايران تحولي بنيادين در تاريخ جهان بود كه الگوي آن برگرفته شده از انقلاب آغازين اسلام تحت زعامت حضرت رسول اكرم (ص) بود.

به گزارش خبرنگار آفتاب ری از اسلامشهر ، دكتر منوچهر متكي وزیر سابق امور خارجه کشور صبح امروز در جمع دانشگاهيان واحد اسلامشهر حضور يافت و در خصوص "انقلاب اسلامي ايران، از آغاز تا كنون " به سخنراني پرداخت . وزیر سابق امور خارجه کشور در اين مراسم، تعلق به انقلاب اسلامي ايران و آرمانهاي آن را الگويي مثال زدني در جهان دانست و افزود: انقلاب اسلامي ايران تحولي بنيادين در تاريخ جهان بود كه الگوي آن برگرفته شده از انقلاب آغازين اسلام تحت زعامت حضرت رسول اكرم (ص) بود. وي با اشاره به شباهت نزديك مراحل اساسي در به ثمر نشستن انقلاب اسلامي ايران، با اولين انقلاب اسلامي تحت ولايت پيامبر اكرم (ص)؛ هر دو انقلاب را داراي دو مرحله تكوين ملت و سپس تاسيس حكومت اسلامي دانست و خاطرنشان كرد: همانطور كه حضرت رسول اكرم (ص) در 13 سال اول ولايت شان به تاكيد بر خودسازي و آماده سازي مردم براي ايجاد حكومتي اسلامي پرداخته و با بنيان نهادن زيربناي اساسي اسلام به ايجاد حكومتي اسلامي اقدام فرمودند؛ حضرت امام خميني (ره) نيز در انقلاب جمهوري اسلامي ايران، با الگوگيري از رهبري حضرت رسول اكرم (ص) و ائمه اطهار (ع)، اين دوران تكوين ملت را طي طريق نموده و با پرورش انقلابيوني تحول آفرين از سال 1342 ، با پيامي مشابه پيام انقلاب آغازين ، پاي در عرصه ظهور نهادند. متكي مرحله دوم را طبق آيات قرآن كريم، دوران سازندگي ملت و تاسيس حكومت و دولت اسلامي معرفي نمود و افزود: در اين مرحله نيز حضرت امام خميني (ره) با تأسي از سيره نبوي، به آگاهي سازي ملت پرداخته و با ارتقاي بصيرت مردم و بويژه جوانان اسلامي كشور ، مقدمات تشكيل حكومت اسلامي را مهيا نمودند. وي در ادامه به مقايسه چندين انقلاب صورت گرفته در جهان با انقلاب جمهوري اسلامي ايران پرداخت و وجود رهبري حضرت امام خميني (ره) و رشادت هاي مردم از جان گذشته ايران اسلامي را مهمترين وجه بارز انقلاب جمهوري اسلامي ايران دانست كه با وحدت و يكپارچگي هرچه تمام تر، امر لامحال و تقريبا غير ممكن را ممكن ساخته و در تاريخ جهان ثبت نمودند.

وزیر سابق امور خارجه کشور، دشمن شناسي را از جمله ديگر ويژگي هاي بارز انقلاب اسلامي ايران، كه حضرت امام خميني (ره) مبدع آن بودند، دانست و تاكيد نمود: نظام و نهضت ما از ابتداي ظهور در خلأ نبوده و با بازخوردهاي متفاوتي مواجه بود؛ لذا از ابتداي نهضت، انقلاب با توطئه هاي بيشماري مواجه بود كه خوشبختانه با مديريت شايسته بنيانگذار كبير انقلاب حضرت امام خميني (ره) و تاكيدات مكرر ايشان بر قدرت منطق و بيداري ملت، اين توطئه ها ناكام مانده و با شكست مواجه شدند. وي انقلاب را توليد فرصتي دانست كه براي استفاده بهينه از اين فرصت، حضور و رهنمودهاي مديريتي كارآمد الزامي است. سخنران ويژه دانشگاه آزاد اسلامي واحد اسلامشهر خاطرنشان كرد: همانطور كه انقلاب فرصت تامين مي كند، دشمن نيز در مقابل تهديد توليد مي نمايد؛ فلذا شناخت حركت دشمن و دشمن شناسي، در عين اتخاذ تدابير مناسب و بجا، از الزامات پيروزي انقلاب است كه خوشبختانه حضرت امام (ره)، با درك صحيح اين امر، مباني و مباحث انقلاب را به خارج از كشور صادرفرموده  و در جهان منتشر نمودند. منوچهر متكي يكي ديگر از رموز پيروزي ايران اسلامي را در انقلاب و جنگ تحميلي، يكپارچگي ملت ايران تحت لواي ولايت فقيه دانست و گفت: انقلاب و 8سال دفاع مقدس براي ملت ايران پروژه هايي ملي بودند كه با اعتقاداتشان گره خورده بود، و مردم با اتحاد كامل تحت رهبري ولايت فقيه خود از اعتقاداتشان دفاع نموده و پيروز ميدان شدند. وي در خاتمه سخنان خود، ضمن تقدير از مسئولين دانشگاه آزاد اسلامي واحد اسلامشهر در حفاظت از ارزشهاي انقلاب اسلامي ايران، خطاب به دانشگاهيان اين واحد دانشگاهي، بر ارج نهادن به آرمانهاي امام و انقلاب، و تلاشهاي مستمر براي پيشرفت همه جانبه كشور بويژه در عرصه پيشرفت علم و تكنولوژي در راستاي حفظ اين انقلاب جهاني تاكيد نمود. دكتر سعيد شفائي رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد اسلامشهر نيز در ادامه، ضمن عرض خير مقدم به منوچهر متكي وزیر سابق امور خارجه کشور، سرهنگ پاسدار قوچي مسئول بسيج ادارات شهرستان اسلامشهر و ديگر حاضرين در اين مراسم، پيروزي انقلاب اسلامي ايران را پديده نوظهوري دانست كه طبق بيانات حضرت امام خميني (ره) در تاريخ جهان مشاهده نشده بود. شفائي ضمن تبريك خجسته ايام مبارك دهه فجر، اين دهه مبارك را روزهاي به ياد ماندني در تاريخ كشور قلمداد نموده و ادامه داد: همانطور كه هر چيزي بهايي دارد، استقلال، آزادي و جمهوري اسلامي نيز بهايي دارند كه بايستي بهاي آنها پرداخته شود. وي خون پاك انقلابيون و دلاورمردانگي جوانان رشيد اسلام و انقلاب، تحت رهبري و زعامت حضرت امام خميني (ره) را بهاي خارج شدن از استبداد و تاريكي دوران طاغوت و دست يافتن به روشني انقلاب اسلامي ايران دانست و افزود:

نتيجه اين بهاي پرداخت شده ملي ، عظمت انقلاب اسلامي ايران و ورود آن به عرصه جهاني تحت لواي ولايت فقيه است كه هنوز هم با وجود گذشت سي و چهار سال از اين تحول جهاني، بسياري كشورها از آن الگو مي گيرند. اين مراسم با هنر نمايي گروه هنري روياي سپيد خاتمه يافت.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =