سناریوی جدید صادرات گاز به اروپا/جزییات برگزاری مناقصات LNG ایران

معاون وزیر نفت با بیان اینکه یکی از سناریوهای صادرات گاز ایران به اروپا تولید LNG است گفت: بر این اساس نزدیک به ۱۰ میلیون تن ظرفیت جدید برای احداث واحدهای مینی LNG و FLNG تعریف شده است.

به گزارش تهران نیوز ، علی کاردر در گفتگو با مهر در تشریح مهمترین برنامه های تولید و صادرات گاز ایران از مسیر LNG گفت: در حال حاضر یکی از سناریوی های صادرات گاز ایران به ویژه به کشورهای اروپایی تولید وعرضه LNG است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تاکید کرد: در راستای این سیاست کلان علاوه بر ساخت واحدهای عظیم چند میلیون تنی LNG، احداث واحدهای کوچک، تولید LNG در قالب پروژه های مینی LNG و FLNG در دستور کار قرارگرفته است.

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه نزدیک به ۱۰ میلیون تن ظرفیت جدید در قالب پروژه های مینی LNG و FLNG تعریف شده است، اظهار داشت: این واحدها می توانند از حدود ۵۰۰ هزار تن تا ۲ میلیون تن در سال ظرفیت برای تولید مینی LNG و FLNGداشته باشند.

این عضو هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر اینکه بر اساس ضوابطی که تعیین شده امکان واگذاری واحدهای مینی LNG و یا FLNG ایران با صد درصد سهام به شرکت های صاحب صلاحیت بین المللی وجود دارد گفت: بر این اساس تاکنون مذاکراتی با شرکت های معتبر بین المللی و بخش خصوصی داخلی انجام گرفته است.

کاردر همچنین در خصوص تعیین قیمت فرمول فروش خوراک گاز طبیعی به واحدهای جدید مینی و FLNG به سرمایه گذاران داخلی و خارجی توضیح داد: فرمول قیمت گذاری به مدت ۱۰ سال برای تامین خوراک وحدهای مینی LNG و FLNG تدوین شده که در این فرمول برخی از شاخص های فروش نفت خام در شرق آسیا ملاک قیمت گذاری تعیین شده است.

وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگر مهر مبنی بر مذاکرات انجام گرفته با چند شرکت نروژی به منظور راه اندازی واحدهای FLNG در منطقه خلیج فارس اظهار کرد: در این زمینه تاکنون مذاکراتی با چند شرکت نروژی انجام شده است.

این مقام مسئول در پایان با یادآوری این نکته که  واحدهای FLNG ایران در منطقه خلیج فارس از ظرفیت تولید سالانه ۵۰۰ هزار تن مینی LNG برخوردار هستند، خاطرنشان کرد: گفتگوها با یک شرکت نروژی نهایی شده و در حال  انتقال مالکیت یک کشتی FLNG به سرمایه گذار نروژی هستیم.

  انتهای متن/*

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =