سیاست‌های منطقه‌ای ایران ربطی به توافق هسته‌ای ندارد/ باید غربی ها را به اجرای تعهداتشان در برجام وادار کرد

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام با تاکید براینکه مسائل مربوط به برجام از سایر مسائل جدا است، گفت: طرف آمریکایی این را به خوبی می دانند و از دید ما اظهارات جان کری فقط بهانه ای برای شانه خالی کردن از اجرای تعهدات آمریکا در برجام است.

به گزارش تهران نیوز ، سیدعباس عراقچی رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام و معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت خارجه در گفتگویی در خصوص اظهارات اخیر جان کری وزیر امور خارجه آمریکا که گفته بود «حمایت ایران از گروه‌های مقاومت حل سریع مشکلات بانکی را دشوار می‌کند»، اظهار داشت: صحبت آقای کری ادعایی کاملا غلط و اشتباه است.

وی ادامه داد: کری و همه مقامات آمریکایی و اروپایی که ادعای مشابهی دارند که به تعهداتشان عمل کرده اند، فراموش میکنند که تعهدات آنها در برجام فقط محدود به این نیست که قوانین تحریمی را لغو یا تعلیق و یا قوانین خود را اصلاح کنند.

* آمریکا باید دسترسی ایران را به بازارهای مالی و بانکی را تضمین و تسهیل کند

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام با بیان اینکه درست است که آنها این کارها را انجام داده اند ولی تعهدات دیگری را نیز در برجام پذیرفته اند، عنوان کرد: آمریکا باید دسترسی ایران را به بازارهای مالی، بانکی، فناوری و تجاری را تضمین و تسهیل کند.

عراقچی افزود: آنها در برجام قبول کردند که از هرگونه اقدامی که در عادی سازی تجارت با ایران و در روابط اقتصادی و بانکی معمولی با ایران اخلال ایجاد کند، خودداری کنند و هیچگونه اخلالی در اجرای موفقیت آمیز برجام انجام ندهند و این جزو تعهدات آنهاست که اجرای موفق برجام را تضمین کنند.

وی با تاکید بر اینکه طرف هایی اروپایی و آمریکایی باید فضا و شرایطی را ایجاد کنند که دسترسی ایران به بازارهای مالی و بانکی و به خصوص بازارهای تجاری و اقتصادی به سهولت فراهم شود، تصریح کرد: اگر در این راستا گامی بر میدارند در حقیقت در راستای اجرای تعهداتشان است و نمی توانند بگویند که ما فراتر از تعهدات خود عمل کرده ایم.

معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت خارجه ادامه داد: اگر آقای کری به اروپا می رود و با بانکداران اروپایی صحبت می کند، از نظر ما جزو تعهدات آمریکا در برجام است که دسترسی ایران به بازارهای مالی و بانکی را تضمین و تسهیل کند.

* طرح شرایط جدید برای اجرای برجام اصلا قابل پذیرش نیست

عراقچی با تاکید بر اینکه ادعاهای اخیر وزیر خارجه آمریکا غیرقابل پذیرش است، عنوان کرد: ما از ادعاهای مطرح شده تعجب می کنیم. در طول مذاکرات برای آنها کاملا روشن کردیم که مسائل امنیتی، دفاعی و موشکی و سیاست های منطقه ای جمهوری اسلامی و مسائلی که مربوط به اصول و ارزش های انقلاب اسلامی می شود، قابل مذاکره نیست و قابل تردید هم نیست و ربطی هم به مذاکرات هسته ای ندارد.

وی با اشاره به اینکه آقای کری و همه کشورهای ۱+۵ می دانند که ما با این شرط مذاکره و با همین شرط هم توافق کردیم، تاکید کرد: اجرای برجام هم با همین شرایط باید باشد اینکه الان بخواهند شرایط جدیدی قرار دهند اصلا قابل پذیرش نیست. آنها با پذیرش این شرط که ایران هیچگاه خللی در سیاست های منطقه ای و دفاعی خود ایجاد نخواهد کرد، با ما مذاکره و توافق کردند و برجام را پذیرفتند.

* آمریکا با آوردن بهانه از اجرای تعهداتش در برجام شانه خالی می کند

معاون امور حقوقی و بین المللی وزرات خارجه با طرح این سوال که آیا ما می توانیم بگوییم که به خاطر حملات آمریکا به یمن برخی از تعهدات خود را انجام نمی دهیم؟ تصریح کرد: آمریکا از آوردن هرگونه بهانه در اجرای برجام باید خودداری کند و این به هیچ وجه برای ما قابل پذیرش نیست.

عراقچی با تاکید بر اینکه مسائل مربوط به برجام از سایر مسائل جدا است، گفت: طرف های آمریکایی این را به خوبی می دانند، هرگونه ادعایی در این زمینه پذیرفتنی نیست و از دید ما فقط بهانه ای است برای اینکه از انجام تعهدات خودشان طبق برجام شانه خالی کنند.

* باید غربی ها را به اجرای تعهداتشان در برجام وادار کرد

 وی با بیان اینکه ما پیش بینی می کردیم که با بدعهدی و بدحسابی هایی از سوی طرف های غربی مواجه باشیم، عنوان کرد: غربی ها در تاریخ تعامل خودشان با جمهوری اسلامی ایران ثابت کردند که با حسن نیت رفتار نمی کنند و ما این را هم در مذاکرات و هم در اجرای برجام در نظر داشتیم.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام با تاکید بر اینکه باید آنها را به انجام وظایفشان در برجام وادار کرد و این کار الان دارد صورت می گیرد، گفت: آنها گام به گام در اجرای تعهدات خود جلوتر می آیند و قدم های بیشتری را برمیدارند که اصلاح پرسش و پاسخ های جدید افک و تسهیل دسترسی به دلار نمونه هایی از آن بود.

عراقچی در پایان خاطرنشان کرد: آنها هیچگاه با حسن نیت به تعهدات خودشان عمل نمیکنند، این شناختی است که ما از رفتار آنها داریم باید به آنها فشار وارد کرد تا تعهدات خود را درست انجام دهند.

فارس انتهای متن/*

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =