پايگاه خبري تحليلي آفتاب ري : فرزند دوست شهید آیت گفت: حسن آیت نظرش این بود که جریان مشروطه دوباره تکرار نشود و با پیگیری اعطای فرماندهی کل قوا به ولایت فقیه از تکرار مشروطه جلوگیری کرده است.

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، 60 تیر گلوله تفنگ در ساعت 8 صبح 14 مرداد 1360 جان مردی را گرفت که هنوز مخالفانش از به کار بردن لفظ شهید برای او خودداری می‌کنند و موافقانش او را جریان‌شناسی می‌دانند که اگر حیاتش ادامه پیدا می‌کرد بسیاری از شخصیت‌ها هرگز سوار قطار انقلاب نمی‌شدند تا بعد‌ها هزینه زیادی به انقلاب تحمیل کنند.

بعد از سال‌ها از شهادت آیت برگزاری مراسمی در تجلیل از شخصیت او هنوز می‌تواند مخالفان او را به واکنش و تکاپو بیندازد.

او در مورد رجال سیاسی و تاریخی معاصر ایران شناخت کاملی داشت، به گونه‌ای که اگر کسی به آیت معرفی می‌شد بلافاصله سوابق فعالیت‌هایش در دوره‌های مجلس، موضع‌گیری‌ها، کتاب‌های نوشته شده، عضویت گروه‌ها و تمام جزئیات زندگی او را بیان می‌کرد.

حسن آیت در دفاع از ولایت می‌گفت: «ما ولایت فقیه را باید مثل سدی در مقابل نفوذ غرب‌گرایی در کشور به وجود بیاوریم.» وی با نگرش خاصی مسئله فرماندهی کل قوا را جزو اختیارات ولی فقیه پیشنهاد کرد که همین امر نقش به‌سزایی در سرنوشت انقلاب ما داشت. او در این رابطه سخنرانی‌های زیادی در مجلس خبرگان در حضور بنی‌صدر و گروه مخالف انجام داد که هنوز سخنانش شاهد حمایت مخلصانه او از ولایت فقیه است.

اخیراً ماهنامه‌ای به دلیل اینکه نام «شهید حسن آیت» به بهانه‌های گوناگون مطرح است به انتقاد از وی پرداخته و او را چهر‌ه‌ای متاثر از مظفر بقایی سیاستمدار مرموز و فرصت‌طلب مطرح می‌کند. همچنین وی را مسبب تسری اختلاف چهره‌های ملی و مذهبی‌ از دوران مشروطه به انقلاب اسلامی معرفی کرد.

به منظور بررسی صحت ادعاهای نشریه مذکور با «شهاب نیرومند» فرزند منوچهر نیرومند از فعالان سیاسی و دوست شهید حسن آیت به گفت‌وگو نشستیم که در ذیل می‌آید:

شهاب نیرومند دوست شهید حسن آیت در گفت‌وگو با خبرنگار آئین‌و اندیشه فارس اظهار داشت: پدر من منوچهر نیرومند در سال 1373 فوت شدند و مطالبی که قبلا در ویژه‌نامه سال 1388 درباره شهید آیت منتشر شده، تقریرات پدر من بوده است.

وی افزود: نویسنده مقاله زحمت پیگیری مطالب و مراجعه به این ویژه‌نامه را به خودش نداده و به نظر می‌رسد قصدش سناریو‌سازی بوده است.

*آیت از افراد مذهبی حزب زحمتکشان بوده است

نیرومند ادامه داد: اصل قضیه این بوده است که شهید دکتر آیت از افراد مذهبی حزب زحمتکشان بوده است و طرفدار پروپاقرص براندازی نظام سلطنتی بوده است و در این زمینه با مظفر بقایی اختلاف نظر داشت و طرفدار مبارز مسلحانه به شکل خاصی بوده است و به این علت نیز از حزب اخراج شده است و به روش خود و تا زمان مرگ نیز وفادار بوده است.

وی گفت: نویسنده مقاله ادعا کرده بود که احتمالا حسن آیت بعد از انقلاب دو بار مظفر بقایی را دیده است، البته پدر من در نوشته‌های خودش گفته بود یک بار بعد از انقلاب حسن آیت، مظفر بقایی را دیده است و البته بین یک بار و دو بار اختلافی موجود نیست.

* آیت انقلاب را دومین واقعه تاریخی پس از هجرت حضرت رسول(ص) می‌دانستند

نیرومند ادامه داد: آیت طرفدار ولایت فقیه بوده است حضرت امام کتاب ولایت فقیه را نوشتند و مرحوم آیت در مجلس خبرگان آن را پیگیری کرده است و دکتر بقایی نیز با ولایت فقیه مخالف بود خط دهنده اصلی آیت مطابق ادعا‌ها، بقایی نبود و آیت پیرو امام خمینی(ره) بود و معتقد بود انقلاب اسلامی دومین واقعه تاریخ بس از رحلت هجرت حضرت رسول است.

وی ضمن اشاره به سرمقاله نشریه منتقد مشی آیت مبنی بر چاپ نشدن نامه شهید آیت گفت: نامه‌های آیت و وصیت‌نامه مظفر بقایی چاپ شده است و نامه دکتر آیت در کتابی که حسین آبادیان برای دکتر بقایی نوشته چاپ شده است و هم جوابیه دکتر بقایی به آیت چاپ شده است. متأسفانه نویسنده‌ای که علیه آیت مطلب نوشته احتمالا اطلاعات نداشته است.

نیرومند در پاسخ به این پرسش که شما از نزدیک دکتر آیت را دیده‌اید، آیا آیت فرد مذهبی بود، پاسخ داد: من در دوران نواجوانی به علت اینکه پدرم با شهید آیت دوست بود از نزدیک حسن را دیدم و شخصی مذهبی، معتقد و بسیار متدین بود.

*آیت به جبر روزگار و سیاست حزب زحمتکشان را انتخاب کرد

وی گفت: آیت فردی معتقد و بسیار باسواد بود، با سیستم حزبی آن زمان هماهنگی نداشت و طرفداران حزب زحمتکشان مخالف نظام شاهنشاهی بودند و حزب زحمتکشان را به جبر روزگار و سیاست انتخاب کرده بود.

نیرومند در پاسخ به این پرسش که بسیاری آیت را فرصت‌طلب سیاسی معرفی می‌کنند، به خصوص گفته می‌شود نامه‌ایی که آیت به بقایی نوشته است به نوعی این فرصت‌طلبی را آشکار می‌کند، گفت: این نامه در کتاب «زندگی‌نامه سیاسی دکتر مظفر بقایی» به قلم حسین آبادیان در آن کتاب منتشر شده است که چه دیدگاه سیاسی داشته است و چه پیشنهاداتی به مظفر بقایی کرده است. دکتر بقایی جواب یک صفحه‌ای هم به حسن آیت می‌نویسد. اگر مخاطبان نامه را بخوانند متوجه می‌شوند یک آدمی که در سنین 22 تا 24 سالگی بوده چه منش و چه دید سیاسی داشته است و انتقاد این جوان 24 ساله به رهبر حزب 50 ساله تند‌تر از این نمی‌تواند باشد و البته در نهایت ادب سعی کرده است انتقاداتش را مطرح کند.

وی در پاسخ به این پرسش که توصیه به مظفر بقایی ـ فرد سکولار بود ـ  مبنی بر اینکه مذهب را در مبارزات سیاسی لحاظ کند شائبه ایجاد کرد که آیت فقط برای کسب قدرت بخواهد از مذهب سواستفاده کند، گفت: مظفر بقایی سکولار به معنای واقعی که بسیاری پنهان می‌کردند و ایشان پنهان نمی‌کرده است نبوده است و در وصیت‌نامه معروف نیز می‌نویسد دین از از سیاست جدا نیست و در نحوه جدا بودن بحث دارد.

نیرومند گفت: 50 درصد فعالان سیاسی، مذهبی آن زمان به دلیل اینکه حزب دیگری به جزء حزب توده وجود نداشت به جبهه ملی دوم که ماهیت آن ناشناخته بود با حزب زحمتکشان و تشکیلات وابسته به مظفر بقایی فعالیت و همکاری داشتند شهید خلیل طهماسبی و شهید عراقی نیز با سازمان نگهبانان آزادی که وابسته به مظفر بقایی بود همکاری داشتند در آن زمان تشکل سیاسی که نیروی مذهبی بتوانند فعالیت کند وجود نداشته است به همین دلیل با سازمان نگهبانان آزادی همکاری کردند و بعد از آنکه تشکل خاص خود را به وجود آوردند فعالیت خود را در تشکل‌های مذهبی ادامه دادند.

* آیت در جوانی در حد و اندازه رهبری حزب بود

وی ادامه داد: اساسا مرحوم آیت از 33 سالگی تا 40 سالگی خود را در حد رهبری یک حزب می‌دیدید و مرحوم آیت به مهندس میرحسین موسوی بدبین بود و نویسندگان مقاله به این دلیل که آیت علیه رهبرانی که بعدا پایه‌گذاران گروه‌های دوم خردادی محسوب شدند سخن گفته بود و خود آنان نیز آشکارا و پنهان از اصلاح‌طلبان حمایت کرده بودند، از این نگاه آیت ناراحت هستند.

نیرومند ادامه داد: آیت در نامه‌ای 94 صفحه‌ای که بعدا از وی منتشر شد کاملا انتقاد جدی از مظفر بقایی دارد و قصد داشت افراد دیگر را به این نحو جذب خود کند.

وی گفت: طیف اصلاح‌طلبان سال‌هایی که بر مسند قدرت بودند، دوست نداشتند تجلیلی از حسن آیت به عمل آید. در نبود اصلاح‌طلبان بزرگداشتی برگزار شد که نباید برای جریان خاصی اینقدر حساسیت برانگیز باشد.

نیرومند گفت: ما هیچ شهیدی نداشتیم که آنقدر با کینه به رگبار بسته شود چون برای کشتن فرد یک گلوله هم کافی است و شهید آیت را با 60 گلوله به شهادت رساندند.

*تمام اصولگراها موافقان آیت بودند

نیرومند ادامه داد: بزرگداشت حسن آیت عملکرد اصلاح‌طلبان را زیر سوال خواهد برد و به همین دلیل چنین حساسیتی نسبت به بزرگداشت حسن آیت دارد. تمام نمایندگانی که با اعتبارنامه شهید حسن آیت مخالفت کردند عاقبت از قطار انقلاب پیاده شدند و تمام اصولگراها و نیز مقام معظم رهبری جزو موافقان آیت بودند.

وی گفت: عطاءالله مهاجرانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت اصلاح‌طلبان که اکنون به پادوی بی‌بی‌سی تبدیل شده است از منتقدان شهید آیت بود.

نیرومند ادامه داد: حسن آیت نظرش این بود که جریان مشروطه دوباره تکرار نشود و با پیگیری اعطای فرماندهی کل قوا به ولایت فقیه و کاهش اختیار رئیس‌جمهور ـ که می‌دانستند عاقبت بنی‌صدر چگونه خواهد شد ـ از تکرار مشروطه جلوگیری کرده است.

*آیت جریان‌شناسی را به طرفدارن انقلاب نشان داد

وی گفت: از دیگر منتقدان شهید آیت، مهدی بازرگان، ید‌الله سحابی و عزت سحابی بودند و درسی که آیت به طرفدارن انقلاب داد، جریان‌شناسی قوی بود و دست این افراد را خوانده بود و اگر از همان روزهای انقلاب دقت می‌کردیم هیچ وقت چنین اتفاقی نمی‌افتاد که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پادوی بی‌بی‌سی شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =