شکستن انحصار علمی هلند در پرورش گل و گیاه توسط کارآفرین بسیجی

دانشجوی پزشکی رشته ی بیوتکنولوژی و پرورش دهنده گل با اشاره به شکستن انحصار هلند بیان کرد: با تولید گونه هایی از گل و گیاه زینتی ضمن تولید گیاهان استراتژیک و وارداتی از خروج ارز جلوگیری می شود.

به گزارش سرویس اقتصادی تهران نیوز؛ محسن قزل سفلی دانشجوی پزشکی رشته ی بیوتکنولوژی و پرورش دهنده گل در اسلامشهر با تشریح فعالیت های خود  اظهار داشت : اولویت اول در کار خود را، تولید گیاهان استراتژیک و وارداتی قرار داده ایم.
وی با اشاره به بدست آوردن پروتکل و روش تولید گل ژربرا، در مورد مراحل کار خود در آزمایشگاه گفت : سلول های گیاه از قسمت های مختلف جدا سازی می شود و طی گذشت  مراحلی این سلول های کوچک به گیاهی با خصوصیات گیاه مادر تبدیل می شود. قزل سفلی افزود: علاوه بر تولید 20 رقم گل ژربرا ، گل ها و گیاهان زینتی و دارویی دیگری که همه وارداتی هستند را نیز می توانیم تولید کنیم. از جمله این گیاهان می توان به ایمپیشن ، آنتوریوم ، بگونیا ، استویا ، اشوریا ، زیگزاگ پلنت ، الایتیور و... اشاره کرد. این دانشجوی کارآفرین ادامه داد: موفق به کشت ریشه های گیاه کنار که به علت وجود ماده ای به نام تاکتول خاصیت ضد سرطانی دارد شده است . وی گفت: در آزمایشگاه مجهز خود ، قادر است که ژن گیاهان مختلف را به گیاهان دیگر انتقال دهد. به طور مثال ژن گیاه مقاومی که می تواند در شرایط آب و هوایی یزد به خوبی به زیست خود ادامه دهد را به گیاه گوجه انتقال دهد تا دیگر گوجه پرورش یافته در یزد خشک نباشد. قزل سفلی دلیل موفقیت خود را پشتکار و علاقه به خدمت در کشور دانست و ادامه داد : هیچ یک از دستگاه ها و نهاد های دولتی از فعالیت های ایشان حمایتی انجام نداده است و تنها در دو نوبت تسهیلات بسیج سازندگی در اختیار ایشان قرار گرفته است. وی افزود : علی رغم پی گیری های زیاد برای دریافت مساعدت از ادارات ذیربط خصوصا  اداره جهاد کشاورزی ، پاسخی از این پیگیری ها دریافت نکرده است. قزل سفلی دانشجوی کارآفرین بسیجی گفت: از روسیه و هلند و برخی کشورهای دیگر دعوت نامه هایی جهت  همکاری دریافت نموده است ، اما با عشق و علاقه به ایران اسلامی همچنان مصمم و استوار به راه خود ادامه خواهد داد. وی در پایان اظهار کرد: با حمایت های بسیج سازندگی استان تهران در اسلامشهر و درجهت رشد اقتصاد مقاومتی مبادرت به این کار نموده ام.
 

انتهای پیام/ش

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =