طرح شفافیت حقوق مدیران در دستور کار مجلس/ لاریجانی: حداکثر حقوق مقامات در طرح شفافیت ۱۲ میلیون تومان است

بررسی گزارش کمیسیون اصل ۹۰ در مورد طرح یک فوریت شفافیت دریافتی مدیران کشور و استرداد دریافتی‌های مازاد در دستور کار امروز خانه ملت است که در جلسه علنی امروز رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر نماینده طرقبه گفت: طبق طرح شفافیت، حداکثر حقوق مدیران ۱۲ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

به گزارش تهران نیوز ، جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی دقایقی پیش به ریاست علی لاریجانی و با حضور اکثریت نمایندگان آغاز شد.

اولین دستور کار جلسه علنی امروز بررسی گزارش کمیسیون اصل ۹۰ در مورد طرح یک فوریتی شفافیت دریافتی مدیران کشور و استرداد دریافتی‌های مازاد است.

نمایندگان امروز همچنین گزارش کمیسیون آموزش و تحقیقات و فناوری در مورد لایحه عضویت ایران در انجمن فرهنگستان‌ها و مجامع علمی آسیا را بررسی خواهند کرد.

بررسی گزارش کمیسیون کشاورزی در مورد لایحه موافقتنامه پاریس نیز در دستور کار جلسه علنی امروز قرار دارد.

وکلای ملت امروز همچنین گزارش دیگر کمیسیون کشاورزی در مورد طرح حفظ اراضی کشاورزی جمهوری اسلامی را بررسی خواهند کرد.

نمایندگان مجلس امروز همچنین سؤال مهرداد بائوج لاهوتی نماینده مردم لنگرود از طیب‌نیا وزیر اقتصاد را بررسی خواهند کرد.

در این جلسه محمد دهقان نماینده مردم طرقبه که طراحی اصلی این طرح بود، در این خصوص گفت: کمیسیون اصل ۹۰ طبق قانون اساسی مسئول رسیدگی به شکایات است و در آئین نامه مجلس و قانون اساسی هیچ اشاره ای نشده است که وظیفه این کمیسیون بررسی طرح ها و لوایح باشد و در سالهای اخیر حتی یک طرح و لایحه که در کمیسیون اصل ۹۰ بررسی شده باشد، وجود ندارد.

این حقوقدان مجلس تصریح کرد: این طرح مهم نباید به کمیسیونی که مسئول بررسی طرح ها و لوایح نیست احاله می شد زیرا مسئول بررسی این طرح، کمیسیون اجتماعی بود.

وی تاکید کرد: متوجه علت اصرار دوستان برای بررسی این طرح در کمیسیون اصل ۹۰ برخلاف نظر کارشناسان نشدم.

نماینده طرقبه بررسی این طرح در کمیسیون اصل ۹۰ را برخلاف قانون اساسی و آئین نامه داخلی مجلس خواند و گفت: دیوان محاسبات ۲۰ میلیون تومان را از کجا آورده که در گزارش دیوان محاسبات از این تخلفات و همچنین در طرح آمده است که مدیران می توانند تا ۲۰ میلیون تومان را دریافت کنند.

دهقان اظهارداشت: دولت اعلام کرد که مبنای حقوق وزرا و رئیس جمهور ۱۰ میلیون تومان است. دیوان محاسبات که بازوی نظارتی مجلس است، نباید چنین مبنای غلطی را مطرح کند.

وی ادامه داد: در طرحی که کمیسیون اصل ۹۰ ارائه داده است همان ۲۰ میلیون تومان مبنا قرار گرفته است.

عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: قانون مدیریت خدمات کشوری نیز حداقل و حداکثر حقوق را دریافت کرده است که بر این اساس حداقل حقوق یک میلیون تومان و حداکثر حقوق ۷ برابر آن است. شما در این طرح حقوق مقامات را به نام شفاف سازی به حدود ۲۰ میلیون تومان افزایش دادید در حالی که پیش از این حقوق مدیران ۱۰ میلیون تومان بود.

در ادامه، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر محمد دهقان گفت: همه کمیسیون ها می توانند طرح ها و لوایح ارجاعی را بررسی کنند. کمیسیون اصل ۹۰ می تواند علاوه بر شکایات، طرح ها و لوایح را نیز بررسی کند.

وی ادامه داد: اینکه فرمودید طبق این طرح ۲۰ میلیون تومان حقوق برای مقامات در نظر گرفته شده است، خلاف است. چون در ماده ۲ گفته است ۲ برابر که می شود ۱۲ میلیون تومان.

انتهای متن/ش

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =