رضایی تأکید کرد، نقش اقتصادی، اجتماعی و تربیتی بانوان باید تعریف شود و این نیازمند طراحی است که ما در این زمینه طرحی را به نام کوثر با محوریت چند موضوع تهیه کرده‌ایم / وقتی سران کشور که همه از اصولگرا‌ها هستند، بعضا نمی‌توانند کنار هم بنشینند و با هم زندگی کنند، چه انتظاری باید از کف جامعه داشت؟ ما باید یاد بگیریم که چگونه با هم زندگی کنیم. ما هنوز نحوه زندگی کردن با هم را به خوبی یاد نگرفته‌ایم، چه سیاستمدارمان، چه مردم عادی.
به گزارش پايگاه خبري آفتاب ري به نقل از تابناک دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر این‌که نقش اجتماعی، اقتصادی و تربیتی بانوان در جامعه باید تعریف شود، گفت: در این ارتباط ما طرحی را با نام «طرح کوثر» با محوریت چند موضوع تدوین کرده‌ایم.
به گزارش «تابناک» به نقل از خبرگزاری‌ها، محسن رضایی در جمع گسترده‌ای از بانوان، با بیان این مطلب گفت: ما به مانند یک کاروان می‌مانیم که برای رسیدن به اهداف خود، راهی را شروع کرده‌ایم و تاکنون توانسته‌ایم، از دو ایستگاه عبور کنیم و در راه رسیدن به ایستگاه سوم هستیم. دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام دو ایستگاه اول را عبارت از سیاست، حکومت و همچنین قدرت، امنیت و دفاع عنوان کرد و گفت: ایستگاه سومی که ما باید به سمت آن حرکت کنیم، با عنوان زندگی، اقتصاد و اخلاق است.
وی افزود: ما مثل کوهنوردانی هستیم که برای رسیدن به قله باید از راه‌هایی بگذریم و تاکنون از دو ایستگاه عبور کرده‌ایم و اکنون باید به سمت ایستگاه سوم حرکت کنیم.
رضایی افزود:‌ برای رسیدن به ایستگاه سوم با دو مشکل روبه‌رو هستیم که مشکل اول را من خودزنی و سوء مدیریت می‌نامم. در واقع این مشکل از درون خود ماست. مشکل دوم مربوط به بیرون از ایران است. ما اکنون در منطقه، رقبایی داریم و از طرف دیگر مشکلاتی نیز از سوی دشمنان به کشور ما تحمیل می‌شود.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این‌که اکنون مسائل تعیین‌کننده‌ای جلوی روی ماست، ادامه داد: ما برای رسیدن به جامعه ایده‌آل باید از مشکلاتی که اکنون با آن روبه‌رو هستیم، بگذریم. بخش مهمی از کارها باقی مانده است که باید آنها را انجام دهیم.
وی با بیان این‌که دشمنان ما را تحریم اقتصادی کرده‌اند تا نتوانیم به موضوع زندگی و اقتصاد چندان توجه کنیم و درصدد هستند که ما را در این مقوله‌ها تضعیف کنند،‌ گفت: باید تلاش کنیم که از این مشکلات عبور و در واقع تحریم‌های اقتصادی را خنثی کنیم.
رضایی با بیان این‌که ما هیچ راهی نداریم، مگر این‌که به جلو حرکت کنیم، اظهار کرد: برای حرکت به سمت جلو باید آینده را بسازیم؛ آینده‌ای که در آن مسائل اقتصادی، خانواده، جوانان، اخلاق و تلاش برای رفع مشکل بیکاری بسیار مهم است.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این‌که انجام این کارها ساده نیست و نیازمند یک نهضت بزرگ و در واقع جنبش اجتماعی است، گفت: بانوان ما در کانون این جنبش اجتماعی هستند و در سه محور اصلی ایستگاه سوم بانوان نقش تعیین‌کننده‌ای دارند.
وی با بیان این‌که جامعه باید زمینه را برای نقش‌آفرینی هر چه بیشتر بانوان در این محورها فراهم کند و خود زنان در این زمینه بسیار مهم هستند، اظهار کرد: ما باید در راستای توانمندسازی و افزایش مهارت‌های بانوان حرکت کنیم و این امر بدون انجام حمایت‌های لازم امکان‌پذیر نیست. ما باید به این مقوله بیندیشیم که چگونه می‌توانیم زنانمان را هر چه بیشتر توانمند کنیم و مهارت‌های آنها را گسترش دهیم.
رضایی با بیان این‌ که نحوه برخورد با بانوان ما بر اساس اسلام نیست و شاهد افراط و تفریط‌هایی در ارتباط با بانوان هستیم،‌ گفت: این افراط و تفریط‌ها به این موضوع برمی‌گردد که ما نگاه شخصی و سلیقه‌ای به بانوان داریم و نگاه واحدی در این ارتباط نیست.
وی با بیان این‌که نگاه واحد دینی ما به بانوان باید مبتنی بر نگاهی باشد که به حضرت زهرا (س) صورت می‌گیرد، افزود: حضرت زهرا (س) محور عشق عالم هستند و ما می‌بینیم که تمام ائمه اطهار، شیفته حضرت زهرا (س) هستند و ما در واقع باید نقش بانوان را از سیمای این بانوی بزرگوار متوجه شویم.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر این ‌که نقش اقتصادی، اجتماعی و تربیتی بانوان باید تعریف شود و این نیازمند طراحی است که ما در این زمینه طرحی را به نام کوثر با محوریت چند موضوع تهیه کرده‌ایم، در تشریح محورهای این موضوع، گفت: آموزش و یادگیری، توجه به بیمه بانوان، در نظر گرفتن حق شأن بانوان از جمله این محورهاست. رضایی گفت: ما معتقدیم بانوانی که در خانه مشغول به کار هستند، باید حق مستمری برای خانه‌داری بگیرند، از طرف دیگر حقوقی نیز باید از همسر داشته باشند. وی با بیان این‌که این طرح دارای محورهای دیگری نیز هست، گفت: ما باید تلاش کنیم این طرح را عملی اجرایی کنیم و تنها در حد شعار باقی نماند.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این‌که برای اجرایی شدن طرح کوثر در کنار حمایت‌های دولت باید در راستای توانمندسازی و مهارت‌افزایی بانوان نیز تلاش کنیم، گفت: باید به کسب و کارهای خانگی نیز توجه کرد.
رضایی با تشریح برخی دیگر از محورهای دهگانه طرح کوثر اظهار کرد: در مورد حق شأن زنان و میزان آن که در این طرح آمده از من پرسش‌هایی می‌پرسند و باید بگویم که میزان آن بالای صد و ده هزار تومان خواهد بود و این باید ماهانه ازسوی دولت به زنان خانه دار پرداخت شود.
وی با بیان این‌که نقش بانوان در ساختن آینده ایران باید عملیاتی در جامعه اجرا شود و طرح‌هایی که در این ارتباط ارائه می‌شود، قابل عمل باشد و فقط در حد تعارف و تشریفات نباشد، گفت: ‌این طرح‌ها باید دارای پختگی باشد تا قابلیت تداوم نیز داشته باشد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اهمیت آموزش مردم در زمینه مهارت‌های زندگی، در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار کرد: وقتی سران کشور که همه از اصولگراها هستند، بعضا نمی‌توانند کنار هم بنشینند و با هم زندگی کنند، چه انتظاری باید از کف جامعه داشت؟
رضایی با بیان این‌که ما باید از منازعات دست کشیم، چرا که نتیجه‌ای ندارد، گفت:‌ ما باید یاد بگیریم که چگونه با هم زندگی کنیم. ما هنوز نحوه زندگی کردن با هم را به خوبی یاد نگرفته‌ایم؛ چه سیاستمدارمان، چه مردم عادی.
این فعال سیاسی در این مراسم که شبیه برنامه‌های تبلیغاتی برای انتخابات ریاست‌جمهوری بود، با تأکید بر این‌که باید زندگی، اخلاق و اقتصاد را در اولویت گذاریم، گفت: باید به مقوله‌هایی چون حفظ آبرو و جان مردم نیز توجه شود. وی در پایان گفت: ملت ما می‌تواند از این مشکلات با تلاش و همیاری گذر کرده و آنها را حل کند. گفتنی است، در این مراسم بانوانی از چندین استان کشور و همچنین نقاط گوناگون تهران حضور داشتند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =