به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام و المسلمین کاظم صدیقی در خطبه اول نمازجمعه عبادی سیاسی امروز تهران با اشاره به فرا رسیدن عیدغدیر خم و اعلام امامت حضرت علی(ع)، گفت: من این عیدبزرگ را به همه عالمیان تبریک عرض می‌کنم چرا که حضرت علی(ع) قطب عالم است و همه عالمیان تجلی غدیرند. غدیر تجلی حاکمیت خدا بر جهان امکان و تمام کائنات است و امروز شما مردم، تنها ملتی هستید که در زیر پرچم غدیر و ولایت قرار دارید و من این عید را خدمت ملت ایران تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.

وی افزود: حادثه غدیر از حوادث مهم تاریخی است و در طول تاریخ هیچ پیامبری با این جلال و شفافیت بحث جانشینی را مطرح نکرده است.

خطیب امروز نمازجمعه تهران ادامه داد: در طول تاریخ، مبارزه تمام انبیاء و پیامبران با طاغوت‌ها و حکومت‌های ظالم بوده است و از همین رو مبتلا‌به جنگ و قهر شده‌اند و کشته شده‌اند، اگر مسئله حکومت و سیاست نبود، چنین رفتاری با انبیا نمی‌شد.

 صدیقی ادامه داد: حکومت اساس سعادت است و از همین رو خداوند زمانی که عالم را آفرید اولین مسئله‌ای که به آدمیان اعلام کرد، خلیفه‌الهی بود چرا که این زمین مال خداوند است و مدیریت الهی می‌خواهد. حاکمیت برای خداست و در حاکمیت خدا، قانون خدا باید اعمال شود، اولین انسان که قدم بر روی زمین گذاشت، مدیر و مدبر بود، اما به دلیل اینکه انسان در غرایض و شهوات اسیر است، برای رسیدن به قله کمال با مشکلاتی روبرو شد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه بر روی زمین باید حاکمیت الهی حکم‌فرما باشد، افزود: حکومت بر روی زمین باید همراه با فهم باشد از همین روست که با وجود تمام پیشرفت‌ها انسان همچنان شکنجه می‌شود.

خطیب امروز نمازجمعه تهران در ادامه با اشاره به اینکه آئین اسلام آئینی رهایی‌بخش و نجات‌بخش است، تصریح کرد: دین اسلام و دین پیامبر اسلام مقطعی نیست، بلکه برای مدیریت جامعه است و برای ایجاد و استقرار یک حکومت است.

صدیقی ادامه داد: زمانی که پیامبر اسلام با وجود تمام تهدیدات و خطرات نظام حکومت اسلامی را تثبیت کردند، بدخواهان تصور می کردند که چون ایشان فرزندی ندارند، پس از پیامبر اسلام می‌توانند حکومت را به دست بگیرند، اما غدیر آب پاکی را روی دست تمام طراحان این توطئه ریخت.

وی افزود: مسئله غدیر، مسئله ولایت و استمرار آن در قالب امامت است و از همین روست که با فرا رسیدن روز غدیر خداوند می‌فرماید که دیگر مشکلی ندارید و تحریم‌ها، جنگ‌ها و آشوب‌ها شما را از پا در نخواهد آورد. اما تمام توان دشمنان برای ایجاد تفرقه، ایجاد شبهات برای هم قرار دادن صفوف شما در مقابل هم مصروف خواهد شد و تنها راه‌حل آن نیز تقواست.

بنابر این گزارش صدیقی در خطبه های دوم نماز جمعه تهران نیز با دعوت خود و دیگران به تقوا و ورع، گفت: شما عزیزان و نفس ضعیف خود را به پناه بردن به تقوا توصیه می‌کنم، تمام مشکلات ما از بی‌تقوایی است. تقوا پناهگاه است. تقوا کلید است و ما را از طوفان‌ها سالم عبور می‌دهد.

وی افزود: سیاستمداران ما امتحان سخت‌تری را نسبت به دیگران دارند و باید تقوا را بیشتر رعایت کنند. در تمام ابعاد، ما باید خدا را در نظر بگیریم تا اگر تقوای ما احراز نشده است، کاری انجام ندهیم.

خطیب امروز نماز جمعه تهران ادامه داد: یکی از مهمترین مسائلی که باید در این خطبه رعایت شود، مسئله غدیر است. حضرت امام(ره) فرمودند مسئله غدیر از اعیاد بزرگ اسلامی است و نکته مهم این است که غدیر ادامه امامت و معنویت رسول‌الله است. ادامه آن حکومت الهی است و مقام معظم رهبری می‌فرماید غدیر حادثه‌ای است که نشان‌دهنده توجه اسلام به امامت و ولایت به عنوان مهمترین اصل و اساس حکومت اسلامی است.

صدیقی ادامه داد: ما باید کاری کنیم که روز عید غدیر ما واقعا عید غدیر باشد، غدیر باید یک فرهنگ باشد. روز غدیر باید روز نورافشانی باشد. نگذارید روز غدیر کسی افسرده باشد.

وی افزود: انشاءالله جریان غدیر نیز مانند جریان عاشورا عمومی شود، چرا که بیداری اسلامی نیز ثمره جهانی شدن غدیر است.

خطیب امروز نماز جمعه تهران ادامه داد: مسئله دیگر، مسئله 13 آبان است در این روز 3 حادثه مهم اتفاق افتاده است، یکی مسئله تبعید حضرت امام، دیگری کشتار دانشجویان و دانش‌آموزان توسط دژخیمان پهلوی بود و دیگری تسخیر لانه جاسوسی کانون جاسوسی و توطئه آمریکاست.

صدیقی گفت: این مبارزه‌ای که علیه آمریکا شروع شده است، سابقه دیرینه دارد و حضرت آقا نیز در تحلیل خود به کودتای ننگین آمریکا علیه دولت مصدق ‌پرداختند. با وجود اینکه مصدق با آمریکا نیت خوبی داشت، خود آنها به اتفاق انگلیسی‌ها او را کنار گذاشتند و شاه را به جای وی بر سر کار آوردند.

وی افزود: این مسئله عامل جریحه‌دار شدن احساسات مذهبی و ملی ما بود و از همان روز مبارزه ما علیه استکبار آغاز شد و اگر کشوری علیه کشور دیگر کودتا کند، یقینا آن ملت کینه آن کشور را به دل خواهد گرفت.

خطیب امروز نماز جمعه تهران ادامه داد: این قضیه تا سال 43 که امام با آن بیانیه قشنگی که علیه مصونیت آمریکایی‌ها در کشور ما دادند، ادامه یافت.

صدیقی گفت: این مسئله منجر به تبعید حضرت امام به ترکیه شد و این تبعید همان سیری بود که خدا برای حضرت یوسف بوجود آورده بود. از این رو 13 آبان برکات خود را داشت تا به انقلاب ما رسید و دنیای استکبار بنای توطئه را در ابعاد مختلف علیه ما داشت و تمام این آشوب‌ها از لانه جاسوسی ناشی می‌شد.

وی افزود: بالاخره تعدادی از دانشجویان پیرو خط امام لانه جاسوسی را فتح کردند و امام نیز از این حرکت حمایت کردند، البته حمایت امام از کشف جاسوسی و توطئه بود و نه اینکه سفارت اشغال شود.

خطیب امروز نماز جمعه تهران با اشاره به روز دانش‌آموز گفت: همانگونه که در جریان عاشورا کودکان و نوجوانان نیز سهیم بودند، ما نیز در جریان انقلاب نیز می‌بینید که نسخه کربلا پیاده شده و دانش‌آموزان ما در مقابل گلوله‌ها قرار می‌گیرند و بعد از انقلاب نیز شهید فهمیده آن حماسه را آفرید.

صدیقی گفت: مسائلی که در اسلام اتفاق افتاده است با معجزه و کرامت همراه بوده، اما اصل نیست بلکه توجه به عینت‌ها و واقعیت‌ها است که بصیرت را بالا می‌برد.

وی افزود: مقام معظم رهبری در تحلیل خود عینت‌ها و واقعیت‌های انقلاب ما اوج‌ها و فرود‌ها و همچنین عقب‌نشینی آمریکا را در مقابل ما برمی‌شمارند.

خطیب امروز نماز جمعه تهران با اشاره به اینکه هیمنه آمریکا با انقلاب ما در هم شکسته شد، گفت: قیام مردم ایران و سقوط شاه یکی از وابسته‌ترین متحدین آمریکا را ساقط کرد و ارزش‌هایی که آمریکا مرتبا دم از آنها می‌زند با عصای موسی انقلاب در هم می‌شکند.

صدیقی گفت: ملاحظه می‌کنید که کار به کجا کشیده شده است که گروهک منافقین که 12 هزار نفر از طبقات مختلف ما را به خاک و خون کشیده‌اند، امروز زیر چتر آمریکا قرار دارند و حمایت آمریکا نیز از رژیم غاصب صهیونیستی یک تروریسم دولتی است که در کشورهای مختلف به راه افتاده است.

وی افزود: امروز حمایت از رژیم صهیونیستی ننگ آمریکاست و آبرویی برای آمریکا باقی نمانده است به طوری که در مناظره‌های انتخاباتی آمریکا نامزدها در حمایت از اسرائیل مسابقه می‌گذارد.

خطیب امروز نماز جمعه تهران ادامه داد:‌این برای مردم آمریکا یک سرافکندگی است و خود ملت آمریکا نیز به راه افتاده‌اند تا بساط آنها را جمع بکنند. حضرت آقا نیز فرمودند که اگر حکام آمریکا و نوچه‌های آنها در منطقه جرأت کنند به مردم اجازه راهپیمایی علیه اسرائیل بدهند، بزرگترین راهپیمایی در عالم راه خواهد افتاد.

صدیقی گفت: ایشان درباره سقوط آمریکا نیز می‌فرمایند، تاکنون 30 بار سقوط کرده است و به صورت مستدل و دقیق این مسئله را بیان کرده‌اند.

وی افزود: امروز ایران تمام آشوب‌ها، مسائل و جنگ‌ها را پشت سر گذاشته‌است. توطئه‌های جنگ نرم که بسیار خطرناک‌تر از توطئه‌های جنگ نظامی بود، ملت ایران آنچنان تعمیقی در خصوص مسئله اطاعت از ولایت نشان دادند که حرکت فتنه‌انگیزانه هیچ شخصی نظام را با چالش مواجه نکرد.

خطیب نماز جمعه تهران ادامه داد: امروز ایران در بین ملت‌های دنیا مطرح است و آنها از مقاومت ملت ایران الگو گرفتند، درحالی که صدها شبکه ماهواره خارجی تلاش می‌کنند تا مردم را نسبت به نظام بدبین بکنند، اما ناگهان سر از 9 دی در می‌آورند.

صدیقی گفت:‌ امروز نسل چهارم ما در عرصه‌های مختلف همچون نیایش و دعا و سایر جبهه‌ها عرصه‌گردان این میدان هستند.

وی در ادامه با اشاره به بحث حج، گفت: انشاءالله حجاج ما با کوله‌باری از معنویت برمی‌گردند. امیدوارم از میان کسانی که از حج برمی‌گردند خبرهای خوشی بشنویم.

وی با اشاره به مسئله سوریه و آتش‌افروزی‌های ناتو در این کشور گفت: متاسفانه نوچه‌های داخلی آنان وضع بدی را برای جهان اسلام تدارک دیده‌اند. هم‌اکنون آنان به جای آنکه جوانان را علیه استکبار بسیج کنند، به مسلمان‌کشی و برادرکشی تشویق می‌کنند و می‌خواهند چهره زشتی را از اسلام و مسلمین نشان دهند.

خطیب امروز نماز جمعه تهران در پایان تصریح کرد: ما معتقدیم ملت سوریه تاوان مبارزه چندین ساله خود را با رژیم صهیونیستی را می‌دهد و به دولت‌های منطقه نصیحت می‌کنیم این بلایی که سر سوریه در آورده‌اید به خودتان بر خواهد گشت و آتش دامن شما را خواهد گرفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =