عضو شورای شهر تهران با اشاره به وظایف قانونی دولت ها مبنی بر کمک به شهرداری ها گفت: دولت نهم و دهم با وجود درآمدهای بالای که داشت هیچ کمکی به شهرداری تهران جهت توسعه کیفیت شهر نکرد و دولت یازدهم هم پولی ندارد که بتواند کمک کند.

به گزارش تهران نیوز ،محمد حقانی عضو شورای شهر تهران و رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر با حضور در مجموعه رسانه ای آفتاب به سوالات خبرنگاران تهران نیوز،در حوزه مشکلات کلان شهر تهران پاسخ داده و توضیحات مبسوطی را ارائه کرد. اولین بخش این گفتگو به نظر مخاطبان گرامی می رسد.

وزارت نفت بنزین یورو ۴ را در کلان شهرها عرضه کرد ولی مشکل آلودگی برطرف نشد

تهران نیوز: از دیدگاه شما به عنوان عضو شورای شهر مهم ترین مشکل شهری در تهران چیست؟

حقانی: مسئله ترافیک و آلودگی هوا  مهم‌ترین معضل مردم تهران است که متمم و مکمل یکدیگر می‌باشند. بارها گفته شده است که ۷۰ درصد از آلودگی تهران سوخت‌های فسیلی است که حاصل از دود وسایل نقلیه می‌باشد و ۳۰ درصد آن از کارخانجات و کارگاه‌ها است که جزو منابع ثابت آلودگی هوا عنوان می‌شوند. خودروهای داخلی استانداردهای لازم را ندارند و شاخص‌های زیست محیطی را پاس نمی‌کنند.  با وجود اینکه وزارت نفت بنزین یورو ۴ را در کلان شهرها عرضه کرد ولی مشکل آلودگی برطرف نشد چرا که خودروهای داخلی استانداردهای زیست محیطی را رعایت نمی‌کنند که برای رفع آن نیاز به زمان است در حالی که دولت همزمان با دادن مجوز برای ورود خودروهای خارجی بر استاندارد شدن خودروهای داخلی تاکید دارد. در بحث صنایع هم باید گفت که دولت قبلی با وجود اینکه درآمد بالایی داشت در بازسازی و ورود فن آوری جدید و همچنین اعمال استانداردهای زیست محیطی کارخانجات اقدامی نکرد.

ساخت بزرگراه بستری برای خرید ماشین بیشتر است

تهران نیوز: چرا مشکل بار ترافیکی پایتخت با وجود اجرای طرح های مختلف رفع نشده است؟

حقانی: اگر بخواهیم ریشه ای به این موضوع بپردازیم  بر اساس طرح جامع که قبلا برای حمل و نقل عمومی تعریف کردیم می بایست برای ۱۰میلیون نفر تا ۱۰سال آینده استانداردهای را در بحث زیر ساخت ها حمل و نقل عمومی ایجاد می کردیم اما اکنون با وجود اینکه جمعیت  به ۱۰میلیون نفر رسیده زیر ساخت ها مذکور آماده نیست در حالی که باید اذعان داشت به بیش از ۹۵درصد از زیر ساخت های بزرگراه ها فراهم شده است اما باید توجه کرد که ساخت بزرگ راه بستر را برای مردم آماده می کند تا  ماشین بیشتری بخرند و در خیابان ها تردد کنند. یکی از زیر ساخت ها مترو است که بر اساس معیارهای مختلف در تهران بیش از هزار کیلومتر مترو نیاز دارد تا مردم بتوانند به راحتی تردد کنند.

پروژه ها را با اولویت تعریف کنیم

تهران نیوز: آیا حمل و نقل عمومی در تهران رضایت بخش است؟ 

حقانی: باید زیر ساخت‌های حمل و نقل عمومی درست شود. در تهران حدود ۴ و نیم میلیون خودرو و بیش از ۳ میلیون موتور سیکلت تردد می‌کنند. در شرایط فعلی ۱۰ تا ۱۱ هزار اتوبوس در تهران برای حمل و نقل نیاز است که اکنون تنها ۷ هزار اتوبوس در شهر وجو د دارد که از این تعداد ۵۰۰ دستگاه خارج از رده می‌باشند. باید پروژه ها را با اولویت تعریف کنیم به عنوان مثال، آیا ساخت شهر آفتاب اولویت است یا احداث مترو؟ 

هزینه برای ساخت پروژه های بی اهمیت

تهران نیوز: وضعیت مترو در تهران چگونه است؟

حقانی: دنیا برای کاهش آلودگی و بار ترافیک به سمت توسعه مترو پیش رفته است در حالی که در تهران هزینه را صرف ساخت پروژه های که اولویتی برای شهر ندارند می شود که از جمله می توان به ساخت شهر آفتاب، پل صدر و باغ پرندگان اشاره کرد. در سال ۹۴بنا شد ۳۰کیلومتر مترو در تهران احداث شود که محقق نشد و کسی در این مور پاسخگو نبود.

دولت دهم با وجود در آمد بالا در راستای اعمال استانداردهای زیست محیطی کارخانجات اقدامی نکرد

تهران نیوز: دولت در رفع مشکلات پایتخت چه وظیفه ای دارد؟

حقانی: طبق قانون دولت نسبت به توسعه شهری پایتخت و کلان شهرها  وظایفی دارد. دولت نهم و دهم با وجود اینکه درآمد زیادی داشت به دلیل اختلافات مدیریت شهری هیچ کمکی به شهرداری نکرد و دولت یازدهم هم پولی ندارد که پرداخت کند و همان‌طور که مطلع هستید اکثر پروژه‌های عمرانی در رکورد است.آیا شورای شهر تهران در برخورد با مسائل مختلف سیاسی عمل می کند؟

برخی از افراد در شورای شهر تهران سیاسی عمل می‌کند

تهران نیوز: به نظر می رسد که اعضای شورای شهر نسبت به مسائل مختلف برخورد  سیاسی دارند آیا شما این حرف را تایید می کنید؟ 

حقانی: باید افرادی متخصص در شورای شهر حضور داشته باشند که هیچ گونه وابستگی سیاسی ندارند  و در صورتی که عضو احزاب هم هستند نباید با بهداشت مردم، کیفیت زندگی مردم و سلامت مردم سیاسی برخورد کنند. اما متأسفانه برخی از افراد در شورای شهر تهران سیاسی عمل می‌کند و در مسائل مختلف همدیگر را تخریب می‌کنند که به عنوان مثال می توان به تخریب بنده اشاره کرد که  یک ملکی که هیچ گونه ارتباطی با بنده ندارد را به من وصل می‌کنند و اتهام رانت خواری می زنند. چرا مجموعه شورا از کیان شورا در همه موارد دفاع نمی‌کند و تنها از عده خواصی در شورای شهر دفاع می‌کند که این تنها به نگاه سیاسی افراد بر می‌گردد. تهران نیوز: در پایان اگر صحبتی مانده است بفرمایید؟

حقانی: صحبت های زیادی وجود دارد که باید به صورت مفصل بیان کرد. از وقتی که در اختیار بنده قرار دادید کمال تشکر را می کنم.

انتهای متن/م

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =