جمعی از دانشجویان بسیجی دانشگاه علوم پزشکی تهران در نامه ای به رئیس صدا و سیما خواستار ایستادگی رسانه ملی در برابر فشار لابی های قدرت و ثروت پزشکی شدند.

به گزارش سرویس سیاسی آفتاب ری؛ در پی انتشار بیانیه  جمعی از دانشجویان بسیجی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص تقدیر و تشکر از برنامه ثریا و حمایت از آن مبنی بر نقد فضای مدیریتی کشور و تولید برنامه های چالشی؛ و  تعطیلی برنامه ی دوم ثریا در حوزه ی سلامت، جمعی از دانشجویان بسیجی دانشگاه علوم پزشکی تهران در نامه ای به رئیس صدا و سیما خواستار ایستادگی رسانه ملی در برابر فشار لابی های قدرت و ثروت پزشکی شدند.

متن نامه به این شرح است:

بسمه تعالی

جناب آقای مهندس ضرغامی، ریاست محترم سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم

در ماه جاری، بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران با صدور بیانیه ای از عملکرد جنابعالی و مجموعه صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به دلیل روشنگری و صراحت لهجه در پرداخت به مسائل کشور تشکر و قدر دانی نموده بود و در قسمتی از بیانیه، تولید برنامه های چالشی را که به صورت علمی و منطقی به نقد فضای مدیریتی کشور می پردازند خواستار شده بود.

بدون شک، پرداخت به مسائل اساسی کشور در فضای منصفانه و منطقی در رسانه ملی، از جهات مختلف سبب رشد و پیشرفت کشور خواهد شد، چه آنکه در چنین فضایی از یک سو می توان از توان فکری نخبگان استفاده کرد، و از سوی دیگر فضای عمومی جامعه را به سمت ارتقای دانش عمومی مردم و گسترش فرهنگ پیشرفت در جامعه هدایت کرد. فرآیندی که همه کشور های توسعه یافته زمانی آن را طی کرده اند.

از میان مسائل کشور اما، حوزه سلامت به علت نقش و اهمیتی که در پیشبرد اهداف دیگر حوزه ها دارد – تا جایی که سلامت را محور توسعه ذکر کرده اند و همچنین قرابتی که با ترویج عدالت اجتماعی در سطح جامعه دارد، حائذ اهمیتی  دوچندان می باشد. لذا می توان نتیجه گرفت، پرداختن به مشکلات اساسی حوزه سلامت کشور و ارائه راهکار برای حل این مشکلات یکی از زمینه های مهم رشد و پیشرفت جامعه می باشد. جای تشکر دارد که رسانه ملی با فهم عمیق از اهمیت موضوع سلامت، اهتمام خود را جهت اهیمت دادن به حوزه سلامت به کار بسته است که از مصادیق آن نیز، شبکه سلامت و همچنین پخش برنامه هایی نظیر برنامه "نبض" شبکه خبر می باشد.

اما جای سوال و تعجب است که پس از گذشت کمتر از یک هفته از پخش برنامه تلویزیونی "ثریا" در حوزه سلامت - که به بیان صریح و صحیح و نقد علمی و منطقی مسائل نظام ارائه خدمات سلامت پرداخته بود، ما شاهد قطع پخش قسمت دوم این برنامه در حوزه سلامت هستیم. و این در حالی است که به گفته عوامل تولید برنامه، قسمت دوم برنامه ثریا با موضوع  حوزه سلامت می بایستی هفته گذشته به روی آنتن شبکه یک سیما می رفته، اما گویا " بنا به مصالحی " از پخش قسمت دوم این برنامه که بنا بوده به موضوع مهم تعرفه های پزشکی بپردازد، جلوگیری شده و تنها دو روز مانده به تاریخ مقرر پخش برنامه، موضوع برنامه به کلی تغییر کرده است.

معتقدیم، در شرایط امروز نظام سلامت، اصلاح عادلانه تعرفه های پزشکی به معنی باز شدن یکی از گره های کور نظام درمان کشور می باشد. همچنین موضوع تعرفه های بخش درمان از لحاظ تاثیری که بر روی گسترش عدالت در جامعه و جلوگیری از سقوط مردم به زیر خط فقر دارد، بسیار مهم و حیاتی می باشد. افزایش ده برابری تعرفه های بخش پزشکی خصوصی در سالهای اخیر که توسط سازمان صنفی نظام پزشکی اعمال شده بود، باعث افزایش هزینه های درمان برای مردم و همینطور بوجود آمدن یک شکاف عمیق میان درآمد پزشکان شده است.

مجموعه اتفاقات رخ داده در هفته اخیر و پس از پخش قسمت اول برنامه ثریا در خصوص مسائل حوزه سلامت و روشنگری های صورت گرفته در این برنامه این موضوع را به ذهن متبادر می کند که جریانهای ذی نفع و لابی های قدرت و ثروت در حوزه پزشکی اینبار صدا و سیما را که وظیفه ی رساندن ندای حق و حقانیت به جامعه را دارد، تحت فشار گذاشته اند تا از شفاف شدن حوزه سلامت برای مردم جلوگیری کنند بویژه آنکه یکی از نمایندگان مجلس پس از انتشار نصفه و نیمه لیست مربوط به تنها تعدادی از زیر میزی بگیران حوزه سلامت، خبر از تهدید شدن مسئولین از سوی لابی های فساد پزشکی داده است ...

ما دانشجویان بسیجی دانشگاه علوم پزشکی تهران، ضمن حمایت از پخش برنامه های منصف چالشی انتقادی مانند برنامه ثریا و برنامه پایش، از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران انتظار داریم در مقابل این فشارها تسلیم نشده و از ادامه تولید و پخش این برنامه ها حمایت بیش از پیش را داشته باشد.

جناب آقای مهندس ضرغامی، در پایان از شما تقاضا داریم در خصوص عدم پخش برنامه ثریا در حوزه سلامت و همچنین، ادامه حمایت از پخش برنامه های چالشی انتقادی، نسبت به اعلام موضع رسمی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران اقدام بفرمائید.

والسلام علیکم و رحمه الله

جمعی از دانشجویان بسیجی دانشگاه علوم پزشکی تهران

رونوشت :

  • دفتر ریاست جمهوری
  • دفتر وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی
  • دفتر رئیس کل سازمان صنفی نظام پزشکی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =