پس از حذف صفحات مربوط به مقاومت و حزب الله دراقدامی صفحه فیسبوک بشار اسد،‌ رئیس جمهور سوریه با بیش از ۵۰۰ هزار طرفدار حذف شد.

به گزارش پايگاه خبري آفتاب ري در ادامه سانسور های رسانه ای غرب علیه شبکه های حامی مقاومت اسلامی از جمله شبکه های صدا و سیما و شبکه های حامی دولت سوریه  و حذف آنها از روی برخی ماهواره ها ، این بار شبکه اجتماعی فیس بوک با حذف صفحه فیسبوک بشار اسد بعد دیگری از آزادی بیان غربی را به نمایش گذاشت.

فیسبوک که پیش از این به برخی از اعضای خود که مطالب شیعی یا حامی مقاومت منتشر می کنند، پیغام های اخطار آمیز ارسال می کرد، این بار صفحه فیسبوک بشار اسد،‌ رئیس جمهور سوریه با بیش از ۵۰۰ هزار طرفدار را حذف کرد.
شایان ذکر است که پیش از این دو صفحه دیگر شیعی و حامی مقاومت در دو روز گذشته توسط مدیریت فیسبوک بسته شده بودند.  صفحه اول با 300 هزار عضو با نام «أنا مدینه علم و علی بابها» بود که به زبان عربی فعالیت می کرد. صفحه دومی که توسط فیسبوک بسته شده، صفحه شیعه انگلیسی بود با بیش از 200 هزار عضو.
ماه گذشته شبکه خبری "المیادین" نیز که از رسانه های حامی مقاومت اسلامی به شمار می رود، از بسته شدن اکانت ادمین سه نفر از کارکنان خود خبر داده بود.
همچنین مسئولان و دست اندرکاران سایت اجتماعی فیسبوک تعداد زیادی از صفحاتی که عکس های رهبر معظم انقلاب یا پرچم حزب الله در آن وجود داشته را فیلتر کرده است.
بسته شدن صفحه مقاومت سوریه 
 گروه فیس‌بوکی «سوریا المقاومة» که از آغاز دخالت‌های خارجی در ناآرامی‌های سوریه کار خود را آغاز کرد و در طی یک سال نیم گذشته به بزرگترین و فعال‌ترین گروه حامی جریان مقاومت در سوریه تبدیل شده بود چند ماه پیش بدون هیچ‌گونه توضیحی از سوی مدیران فیس‌بوک بسته شده و تلاش مدیران این گروه نیز برای دریافت توضیح از سوی مسؤولان فیس‌بوک بی‌پاسخ مانده است.
این اقدام درحالی از سوی فیس‌بوک صورت گرفت که ده‌ها جریان تروریستی وابسته به القاعده به‌راحتی در این شبکه در حال فعالیت علیه دولت سوریه هستند.
«سوریا المقاومة» که با مطالب انتقادی اکثریت اعضایش نسبت به ترور، تخریب و تکفیر در سوریه شناخته شده است توانسته بود به یک مجموعه مردمی فعال تبدیل شود که در ساحت شبکه‌های اجتماعی عربی و سوری تأثیرگذار و افشاکننده ترفندهای رسانه‌ای جبهه جنگ‌افروزی باشد و همین ویژگی‌ها کافی بود که فیس‌بوک نتواند بیش از این، جولان چنین گروه و گروه‌هایی در ساحت خود را برتابد و با حذف آن، حمایت دست‌های پشت پرده‌اش از گروه‌های شورشی و جنگ‌افروز در سوریه را علنی سازد.
شکایت‌های بسیاری از نقض حقوق کاربران از سوی مدیران فیس‌بوک و بسته‌شدن گروه‌ها و صفحه‌های مخالف جریان فکری غربی و صهیونیستی مطرح شده در حالی که هزاران و صدها هزار کاربر عضو، به دلیل تعداد زیاد گروه‌ها و ایجاد مشغولیت و سرگردانی کاذب ناشی از این تعدد و تکثر، از این نقض حقوق مطلع نمی‌شوند و این موضوع صرفاً در حد گمانه‌زنی یا شایعه‌ای برای گم‌شدن در بحث‌ها و تأیید و تکذیب‌ها باقی می‌ماند.
سابقه برخورد فیس‌بوک با گروه‌های مقاومت
پیش از این، شبکه اجتماعی فیس‌بوک با بهانه‌های مختلفی، صفحات مرتبط با گروه‌های مقاومت در لبنان، فلسطین و بحرین را مسدود کرده بود.
سال گذشته، اوج برخورد این شبکه اجتماعی با گروه‌های مقاومت در لبنان بود. در اولین تنش و رسمی‌ترین آن، یک سخنگوی شبکه اجتماعی فیس بوک به روزنامه «دیلی استار» لبنان گفت که این شرکت، صفحه رسمی فیس‌بوک تلویزیون المنار حزب‌الله را به خاطر ادعای آن‌چه «تحریک خشونت» نامید حذف کرده است.
چند روز بعد روزنامه لبنانی «السفیر» گزارش داد که پس از اعلام حضور ۷هزار نفر در صفحه‌ای در فیس‌بوک مربوط به گرامیداشت پنجاه و دومین سالگرد تولد سید حسن نصرالله که تنها توسط فعالان شبکه‌های اجتماعی و نه از طرف حزب‌الله لبنان ایجاد شده بود، فیس‌بوک این صفحه را حذف کرد. این صفحه تنها حاوی پیام‌های محبت آمیز به سیدحسن نصرالله بود، اما ظاهرا مدیران فیس‌بوک نسبت به این صفحه علاقه‌ای نداشتند.
اواخر شهریور۹۱ هم سخنرانی سیدحسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان در جمع صدها هزار نفر از تظاهرات کنندگان در محکومیت فیلم موهن به ساحت مقدس رسول گرامی اسلام(ص) در بیروت باعث شد تا این شبکه اجتماعی بدون هیچ هشداری صفحه انگلیسی سایت حزب الله لبنان (مقاومة) را مسدود کند.
در بهمن ماه ۸۹ هم مدیر صفحه «طرفداران اسماعیل هنیه»، نخست وزیر دولت حماس اعلام کرد که مسئولان فیس‌بوک بدون آن‌که دلیل قانع کننده‌ای داشته باشند، صفحه این شخصیت سیاسی مقاومت را که بیش از ۱۰ هزار هوادار داشت را حذف کردند.
در آخرین روزهای فروردین ۹۰ هم مدیران این شبکه، بزرگ‌ترین صفحه شیعیان در فیس‌بوک را که نزدیک به ۱۰۰ هزار عضو داشت، به‌دلیل انتشار چند خبر درباره بحرین حذف کردند.
اما یکی از این برخوردها، واکنش فیس‌بوک را هم در پی داشت. فروردین ۹۰ بود که صفحه «سومین انتفاضه» در فیس‌بوک که دارای ۵۰۰ هزار طرفدار بود از سوی مقامات فیس‌بوک بسته شد؛ زیرا مقامات رژیم صهیونیستی در ارسال نامه‌ای به «مارک زاکربرگ»، بنیان‌گذار فیس‌بوک خواسته بودند این صفحه مسدود شود.
فیس‌بوک نیز در پی حذف این صفحه پرطرفدار، در بیانیه‌ای اعلام کرد که پیشتر وجود این صفحه قابل تحمل بود؛ زیرا در آن از مردم فلسطین درخواست می‌شد تا به انجام اعتراضات «صلح‌آمیز» بپردازند، اما اخیرا در این صفحه مردم فلسطین تشویق به انجام اقدامات خشونت‌آمیز علیه دولت اسرائیل می‌شدند که این موضوع با قوانین فیس‌بوک مغایرت دارد.
البته این صفحه برای زاکربرگ دردسرساز هم شد و یک صهیونیست مقیم امریکا علیه فیس‌بوک شکایت یک میلیارد دلاریتنظیم کرد. «لری کلیمن» معتقد بود چرا مدیران فیس‌بوک بلافاصله عمل نکردند و با مسدود کردن زودتر آن، مانع از توجه عمومی ‌به این صفحه نشدند. علاوه بر این، شاکی پرونده معتقد بود که فیس‌بوک باید به هیچ صفحه‌ای اجازه نامگذاری‌ای مثل انتفاضه سوم فلسطین یا نام‌های مشابه دیگر ندهد.
این شکایت در دادگاهی در واشنگتن مطرح شده بود و فرد شاکی، خود را یک شهروند آمریکایی با ریشه یهودی عنوان کرده بود و جالب اینجاست که او بنیانگذار یک وب سایت است که خود آن را حامی‌آزادی بیان و دیگر حقوق اولیه افراد می‌نامد.
با این حال موارد مختلفی مشاهده شده است که گروه‌های مسلح مخالف ایران و سوریه در فیس‌بوک فعالیت می‌کنند و تاکنون گزارشی از مسدود شدن آن‌ها منتشر نشده است. علاوه بر این، گروه‌های توهین‌کننده به اعتقادات اسلام و شیعه نیز در این شبکه فعال هستند که تاکنون مدیران این شبکه اجتماعی به صورت جدی به آن‌ها واکنش نشان نداده‌اند.
منبع : دانا
انتهای پیام -ش

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =