خبرگزاری فارس برای انعکاس نظرات موافقان و مخالفان بیانیه قانون اساسی مرسی یک سلسه مصاحبه ها با شخصیت های مختلف مصر روی خروجی قرار داده است تا مخاطبان را در جریان استدلال های دو گروه درباره این بیانیه قرار دهد. خبرنگار فارس این بار به سراغ  «عصام العریان» از رهبران برجسته اخوان المسلمین و معاون رئیس حزب آزادی و عدالت مصر رفت و نظر وی را در این باره جویا شد.

«عصام العریان» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در قاهره افزود: بیانیه قانون اساسی که از سوی محمد مرسی رئیس جمهور مصر صادر شده، اقدامی مهم و ضروری بود که شرایط موجود کشور صدور آن را به عنوان یک ضرورت مطرح کرده بود.

عصام افزود: با صدور دستورات جدید مرسی، نهادهای دولتی می توانند فعالیت خود را به صورت کامل انجام داده و بخشی از ثبات خود را بازیابند.

معاون رئیس حزب آزادی و عدالت در مورد دخالت برخی طرف‌های خارجی برای شکست رئیس جمهور به ویژه پس از نقشی که وی در غزه ایفا کرد، گفت: برخی بر اساس اهدافی خرابکارانه که از بیگانگان دریافت می‌کنند، درصدد شکست تجربه جدید مصر هستند.

وی تصریح کرد: همه می‌دانند در صورتی که مصر نقش و قدرت گذشته خود را بازیابد به قدرتی تاثیرگذار در جهان تبدیل خواهد شد از همین رو دخالت دست‌های داخلی و خارجی و هر احتمال دیگری برای جلوگیری از قدرت گرفتن مصر، وجود دارد.

عصام العریان در ادامه در مورد اینکه آیا رئیس جمهور صلاحیت صدور بیانیه قانون اساسی را دارد یا خیر، گفت: این بیانیه کاملاً قانونی است زیرا رئیس جمهور می‌تواند در مورد تصمیمات خود از پارلمان سوال کند و از آنجا که اکنون پارلمان وجود ندارد، اختیار قانونگذاری در دست رئیس جمهور است و او حق دارد چنین اقداماتی را اتخاذ کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =