قصه گویی روش هنرمندانه برای انتقال مفاهیم است

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، سیده فهیمه اطهری رئیس اداره کتابخانه های عمومی در مراسم افتتاح نخستین جشنواره مادران قصه گو با اشاره به حمایت از قصه‌گویی اظهار کرد: جشنواره مادران قصه‌گو برای اولین بار در شهرستان قدس با هدف آموزش و احیای قصه گویی مادران و نقش آن در تربیت فرزندان برگزار شده است زیرا قصه گویی روش هنرمندانه برای انتقال مفاهیم است. اطهری گفت: مطالعات و پژوهش های انجام شده نشان می دهد که قصه گویی بر پرخاشگری کودکان نیز تاثیر گذار است و می‌تواند بر کاهش پرخاشگری و اختلالات رفتاری کودک اثر مستقیم بگذارد. قصه درمانی نیز به عنوان یکی از فنون بازی درمانی است و باعث تاثیر پذیری کودک از شخصیت های داستان، تقویت قدرت فهم و بیان، پرورش خلاقیت آموزش زبان و افزایش گنجینه واژگان می شود.   ایجاد توانایی و شایستگی در کودکان با قصه گویی وی ادامه داد: گوش دادن به قصه موجب افزایش قدرت تخیل شده و بر افزایش اعتماد به نفس نقش داشته و در نهایت احساس شایستگی و توانایی را در کودک ایجاد می کند. همچنین قصه بر تربیت اجتماعی، عاطفی و اخلاقی و افزایش رشد ذهنی کودک موثر است. اطهری افزود: قصه گویی روش هنرمندانه برای انتقال مفاهیم راستگویی، مبارزه با ظلم و ستم و احترام گذاشتن به حقوق دیگران بوده و بسیاری از ارزش ها با قصه گویی در ذهن کودک نقش می بندد. رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قدس تصریح کرد: علاقه‌مندان برای شرکت در این جشنواره می‌توانند قصه های خود را به صورت صوت به ما ارسال کرده و قصه ها پس از داوری بررسی شده و به قصه گوهای برتر در مراسم اختتامیه، همزمان با برگزاری هفته فرهنگی شهرستان در اسفند ماه هدایایی داده خواهد شد.  

وقت گذاشتن برای آموزش اصولی بر استحکام خانواده موثر است

امیر ابراهیم رسولی، مشاور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در امور مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اهمیت حوزه فرهنگی بیان کرد: در جامعه امروزی که فضای مجازی کودکان و بزرگسالان را درگیر کرده، توجه به کتابخوانی در انتخاب مسیر زندگی کمک کننده است. موضوع مهمی که در قصه گویی نهفته، ایجاد صمیمیت و ارتباط بیشتر میان فرزند و مادر است. وی گفت: به این گونه جشنواره‌ها می بایست اهمیت بیشتری داد چرا که وقت گذاشتن برای آموزش اصولی بر استحکام خانواده نیز موثر است. رسولی یادآور شد: ما نیز در تلاش پیگیری بودجه در امر فرهنگی و رفع مشکلات شهرستان هستیم تا حق مناطق اطراف استان تهران نیز آنگونه که باید ادا شود.  

کودکان پایه های جامعه ما هستند

جمال الدین اکرمی، نویسنده و تصویرگر کتاب کودک و نوجوان، که دوران کودکی خود را در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گذرانده و آثار تالیفی و ترجمه‌ای بسیاری در این حوزه دارد، بیان کرد: کودکان پایه های جامعه ما هستند. اولین تاثیرگذاری قصه گویی، خوب صحبت کردن کودکان بوده و بر مطالعه بهتر نقش دارد. اکرمی تصریح کرد: ویژگی کتاب کودک این است که دوره ارتباطی را گسترده تر می کند. جایگاه خاص کتاب به اندازه ای است که تعامل و ارتباط با دنیای پیرامون را بیشتر کرده و با کتاب خواندن می‌توان گنجایش مغز را افزایش داد و قدرت حافظه را بالا برد.   رشد فرهنگی جامعه در گرو توجه متولیان فرهنگی است حسین چناقچی، رئیس شورای اسلامی شهر قدس، با اشاره به اینکه رویکرد فرهنگی شورای اسلامی در جهت حمایت از کتابخانه ها و فرهنگسراهاست گفت: قصه گویی فرهنگ دیرینه و کهن ایرانی است و سرگذشت بزرگان را به نسل جدید انتقال می‌دهد. متاسفانه فضای مجازی موجب سرگرمی کودکان شده است و مادران باید فرزندان را با فرهنگ قصه‌گویی پرورش دهند. چناقچی تصریح کرد: توسعه فرهنگ قصه گویی از سرگرمی گرفته تا روایت واقعه عاشورا، همگی داستان و روایتی است که در پرورش انسان سازی تاثیر ارزشمندی دارد. متولیان امر فرهنگی نقش موثری در این راستا باید داشته باشند تا رشد بیشتری در این زمینه حاصل شود. گفتنی است، اولین جشنواره مادران قصه گو با هدف احیای سنت قصه‌گویی به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران با همکاری نهاد کتابخانه های عمومی کشور اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قدس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری قدس در سالن آمفی تئاتر حضرت باقرالعلوم همراه با کارگاه آموزش قصه گویی خلاق افتتاح شد.     انتهای پیام/*

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =