ضد و نقیض های قلیانی/ اسفنانی: عرضه و مصرف قلیان در کشور از لحاظ قانونی ممنوعیت ندارد/ لزوم همکاری مجلس و دولت برای کاهش مصرف دخانیات در کشور

اداره بهداشت در چند روز اخیر اقدام به پلمپ قهوه خانه ها و سفره خانه ها ی مناطق چند گانه تهران کرده است که این موضوع باعث بیکاری و نگرانی صاحبان این مشاغل و مردمی شده است که درگیر معضل کشیده شدن پای قلیان ها به پارک ها و حریم خانه ها یشان هستند در حالی که اجرای این طرح در چند شهر کشور نیز با مشکلات زیادی مواجه بوده است.

به گزارش تهران نیوز ، بر اساس نظرات کارشناسی مصرف‌کنندگان قلیان در هر وعده مصرف ۵۰ تا ۲۰۰ پک می‌زنند که هر پک حاوی ۱۵/ ۰ تا یک لیتر دود است یا به عبارت دیگر هر فرد مصرف کننده قلیان در هر وعده معادل ۱۰۰ نخ یا بیشتر سیگار مصرف می‌کند که استنشاق غیرداوطلبانه دود ناشی از قلیان و سیگار به معنی تحمیلی بودن افراد معتاد به قلیان است.

در پی دستور بسته شدن اماکنی که در آن قلیان مصرف می شود گزارشی جمع آوری کردیم که این ممنوعیت خالی از مشکلات عدیده برای افرادی که مشغول کار در این مراکز هستند نیست و از طرفی با بسته شدن این اماکن پای قلیان ها به منازل و پارکها کشیده شده و نفس شهر و افرادی که آلوده این دود نیستند را می گیرد.

پارک ها در تسخیر جوانان قلیانی

امیر از شهروندانی است که خاطره بدی از قلیان در پارک داشته و اینگونه بیان می کند: به همراه زن و فرزندانش برای تفریح به پارک چیتگر رفته است تا لحظات خوش و آرام بخشی را در کنار دریاچه و فضای مفرح پارک بگذراند. در حالی که در کنار دریاچه در حال استراحت و استنشاق هوای پاک هستند که چند لحظه بعد دو جوانک قلیان به دست در همان نزدیکی می نشینند و قلیان هایشان را چاق می کنند. چندی نمی گذرد که دختران رهگذر نیز با تعارف جوانک ها به جمع شان اضافه می شوند. امیر و خانواده اش که تحمل این وضع را ندارند، از خیر دریاچه و پارک میگذرند و ناباورانه چشم به مامور پارک که از آن نزدیکی میگذرد می دوزند ولی مامور با نگاهی بی تفاوت از کنار شان می گذرد. حالا دیگر پارک در تسخیر جوانک ها است!

رییس اتحادیه قهوه خانه ها چه می گوید

نظری رییس اتحادیه قهوه خانه ها در گفتگویی عنوان کرد: متاسفانه این مشکلی است که هر چند یکبار گریبان صاحبان این شغل و افرادی زیادی که مستقیم یا غیر مستقیم در ارتباط شغلی هستند را میگیرد و باعث بیکاری و نگرانی خانواده های آنها می شود. او ادامه میدهد: بستن قهوه خانه ها و سفره خانه ها نه تنها از آمار قلیان ها نمی کاهد بلکه آن را افزایش و در سطح وسیعی از جامعه گسترش می دهد.

رییس اتحادیه افزود: اداره بهداشت فقط در مقوله مواد خوراکی و آشامیدنی وظیفه نظارت دارد و اقدام آنها به پلمپ واحد های صنفی اتحادیه برای مصرف قلیان غیر قانونی است.

کرمان یکی از شهرهایی است که طرح جمع آوری قلیان را تجربه کرده است

استاندار کرمان و معاون علوم پزشکی کرمان پیش از این ممنوعیت صرف را روش مناسبی ندانست

محمدحسین پورابراهیمی پیش از این در گفت‌وگو با پایگاه خبری فردای کرمان گفته بود: «حل این مشکل تنها از طریق برخوردهای قهری و جمع‌آوری قلیان امکان‌پذیر نیست.»

یکی از شهروندان کرمانی هم در گفتگو با «وقت ایران» درباره شرایط این شهر پس از تعطیلی برخی چایخانه‌ها می‌گوید: «چایخانه‌ها را بسته‌اند اما حتی سوپرمارکت‌ها هم تنباکو عرضه می‌کنند. مگر می‌شود با پلمپ قلیان‌سراها مردم را مجبور کرد قلیان نکشند. پس فرهنگ‌سازی که قرار بود انجام شود چه شد؟»

بی نتیجه بودن تصویب قانون و برخورد سلبی  

محمد علی اسفنانی، عضو کمیسیون قضایی مجلس در این رابطه به «نسیم»، گفت: عرضه و مصرف قلیان در کشور از لحاظ قانونی ممنوعیت ندارد و مصرف کننده و صاحبان مکان‌هایی همچون قهوه خانه‌ها مشکلی در رابطه با مصرف و عرضه ندارند، البته در مورد مصرف دخانیات و سیگار در اماکن عمومی ممنوعیت وجود دارد. و ی با اشاره به جمعیت جوان جامعه و هشدارهای ارائه شده در مورد افزایش مصرف قلیان میان جوانان افزود: در این رابطه نیاز به قانون داریم ولی باید به این نکنه مهم توجه داشت که آیا تصویب قانون و برخورد سلبی به تنهایی می‌تواند نتایج موثری در کاهش مصرف قلیان در کشور را به همراه داشته باشد؟! این مساله بسیار جای تامل دارد . چراکه مصرف قلیان در خانواده‌ها فراوان است و به نظر می‌آید برای ممانعت از مصرف، پیش از قانون نیاز به فرهنگ سازی داریم.

سریالی شدن ممنوعیت عرضه قلیان

این اظهارات و بخش نامه های مسئولان برای ممنوعیت قلیان هر از چند گاهی مطرح می شود و دامنه بحث ها داغ می شود. اما آنچه که می ماند، داغی ذغال های قلیان ها در سطح شهر است. چرا که ممنوعیت عرضه قلیان به سریالی تبدیل شده است که روزی ممنوع می شود و روز دیگر خبری از بخش نامه ها نیست!

سلامت مردم در گرو تصمیمات کارشناسی 

وزیر بهداشت نیز خواستار همکاری های مجلس و دولت برای کاهش مصرف دخانیات در کشور شد و گفت: سلامت مردم در گرو تصمیمات کارشناسی است و خبرگان این حوزه معتقدند که افزایش مالیات بر عرضه منجر به کاهش مصرف دخانیات می شود و در غیر این صورت نمی توان از مسئولین حوزه سلامت انتظار بیشتری جز پند و موعظه داشت.ُ امروزه برای همه ثابت شده که پیشگیری بهتر از درمان است. فرهنگ‌سازی و ایجاد اهرم‌های نظارتی قوی بهتر از مجازات این عمل و برخوردهای سلبی موثر واقع می‌شود.

انتهای متن/ش

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =