پژوهشگر متخصص علوم اعصاب بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد: سلامت کودکان را ضروری دانست و اشاره داشت دولت باید برای سلامت جامعه سالم در اینده نگاه ویژه ای بر رفتار و سلامت کودکان داشته باشد.

به گزارش سرویس اجتماعی آفتاب ری،  دکتر امیر حسین معماری پزشک و پژوهشگر متخصص علوم اعصاب بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مدیر بازتوانی اطفال بیمارستان افشار در گفت و گو با خبرنگار سپید پوش سلامت کودکان را ضروری دانست و اشاره داشت دولت باید برای سلامت جامعه سالم در اینده نگاه ویژه ای بر رفتار و سلامت کودکان داشته باشد.
برنامه سلامت کودکان در جشنواره بر مبنای پنج سال مطالبات چندین مرکز دانشگاه تهران طراحی شده، بیمارستان مرکز طبی اطفال، دانشکده تغذیه و دانشکده توان بخشی دانشگاه تهران و پژوهشکده علوم اعصاب در یک تفاهم نامه ی چند جانبه در چند سال اخیر برنامه های متعددی در حوزه سلامت دانش آموزان و کودکان و نوجونان استثنایی تدوین کردند.  در این چند سال بخصوص در سال ۹۲ طی مطالعاتی که روی ۲۵۰۰ کودک آموزش و پرورش کودکان استثنایی انجام شد خیلی از واقعیت های سلامت کودکان بدست آمد که البته این آمار نگران کننده هم بود و حرکتی از سوی جامعه برای بهتر شدن آن صورت نگرفت و کاسپین شماره ۴ ایران که مطالعه سلامت دانش آموزری ماست و از سال ۲۰۰۵ تا اکنون انجام شده نشان دهنده شیب سه برابر ضعیف شدن وضعیت سلامت کودکان است.

دکتر معماری در ادامه گفت:این تحقیقات دارای یک خروجی درخور  سلامت دانش آموزان و کودکان کشور که بنای شروع جشنواره ای که در آن گفتمان سلامت با خود مردم رو در رو انجام شود. اما در نظر هم داشتیم که از گروه هایی که در حوزه سلامت از محرومیتهایی رنج میبردند هم غافل نشویم لذا با توجه به این فرآیند سلامت برای کودکان استثنایی یک توصیه بین الملی  و در برگیرنده مسائل اخلاقی بسیار زیاد و خوبی برای فضای کلی کشور بو این جشنواره برای انتقال علم سلامت با زبان ساده به والدین کودکان عادی و استثنایی فعالیت خود را آغاز کند.

 وی خاطر نشان کرد:جشنواره به طور مستقیم زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی و شهرداری منطقه دو تهران  و همینطور بیمارستان نور افشار با حمایت جمعیت حلال احمر و حمایت معنوی کمسیون ملی یونسکوی ایران صورت گرفت والبته مشارکت جدی آموزش وپرورش دانش آموزان استثنایی همره این حرکت بود و در این هفت روز خدمات متعددی توسط همین گروه ها با بازدید کنندگان و مهمانان جشنواره ارائه شد.

 برنامه حضور برگزارکنندگان ما در دو محور اساتید،نخبگان و دانشجویان بود که در قسمت اساتید و نخبگان ما روزانه پذیرای حدود ۷۰ تا ۸۰ نفر از اساتید پزشکی سلامت ورزش و حتی هنر بودیم که در نوع خود منحصر به فرد بود، حضور این تعداد از اساتید کارکشته در اولین سال برگزاری این جشنواره ای  با بیش از ۲۰۰ دانشجوی حوزه های پزشکی ،تغزیه ،ورزشی و هنری در کنار اساتید ایفای نقش میکردند به این صورت که  در حوزه های تخصصی خودشان زبان اساتید باشند. حرکت جشنواره سلامت کودکان توسط کمپین دانشجویان رشته های سلامت محور انجام شد .  دکتر معماری از برگزاری جشنواره گفت:باید بگویم که برای آینده ایجاد کارگاه های سلامت برای مدارس در نظر گرفته شده است.حدود سیزده میلیون دانش آموز در کشور وجود دارند و بهترین زمان تغییر رفتار سلامت در دوران دانش آنها می باشد زیرا هنوز شخصیت این افراد به درستی شکل نگرفته و میطلبد که با برنامه ای متداوم آموزشی به دانش آموزان برنامه داشت.

فعالیت های ارزیابی تخصصی خصوصا برای کودکان استثنایی دیده شده با همکاری بیمارستان چشم پزشکی نور در اولین فرصت نزدیک به ۹۰۰ کودک استثنایی قرار است که مورد ارزیابی بینایی و چشم پزشکی به طور رایگان قرار بگیرند، بسیاری از حوزه های دیگر نیز اعلام آمادگی کردند.

 وی در ادامه گفت:بنده به عنوان آغاز سخن پایانی باید تشکری جدی از اصحاب رسانه داشته باشم چرا که این عزیزان از روز اول جشنواره با تمام توان  خود برای بازتاب  این حرکت بزرگ وارد میدان تلاش شدند و این برای بنده حقیر  همکارانم بسیار قابل احترام و قدردانی است که رسانه ملی ما انقدر حساس نسبت به جنبش های سلامت برخورد میکند اما برای طولانی کردن و البته پایدار بودن این تفکر نباید به همین بسنده کرد.

  جا داره از همکاری سازمان ها بخصوص از شهرداری ، دکتر فرهادی ، دکتر رئیس کلامی و تمامی مجموعه حلال احمر ، آموزش وپرورش استثنایی دانشگاه تهران ، دانشکده های علوم پزشکی  و نیز از دانشجویان تربیت بدنی دانشگاه علمی کاربردی واحد فدراسیون تکواندو تشکر کافی و وافی را داشته باشم که بدون هیچ چشم داشتی ما را یاری نمودند.

انتهای پیام/م

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =