رهبر جریان آزاد ملی لبنان، نپذیرفتن درخواست اسد برای مذاکره درباره آینده سوریه را خطایی تاریخی ارزیابی کرده و راهکار گفتگو را برای برقراری دموکراسی در این کشور ضروری دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر، "میشل عون"، رهبر جریان آزاد ملی لبنان در گفتگو با روزنامه "فرانکفورتر آلگماینه" درباره درخواست اخیر بشار اسد برای بسیج ملی در سوریه به منظور خروج از بحران اظهار داشت : این یک خطای تاریخی است که درخواست اسد به منظور مذاکره درباره آینده سوریه پذیرفته نشود. تازه زمان شروع شورشها در حدود دو سال پیش وی آمادگی خود را اعلام کرد تا درباره نقش ویژه حزب بعث سخن بگوید ، چرا که به اعتقاد وی، این حزب دیگر در شرایطی نبود که بتواند کشور را رهبری کند. اسد همچنین با تاسیس احزاب جدید موافقت کرده بود.

این سیاستمدار معروف لبنانی در ادامه، جنگ با نظام سوریه تا پایان درگیریها را نادرست ارزیابی کرده و اظهار داشت : با وجود اینکه اسد به تنهایی در برابر آمریکا، دولتهای قدرتمند نفتی و قدرت پول مبارزه می کند، اما تا امروز مقاومت کرده است. در هر صورت در حال حاضر سوریه نسبت به دیگر کشورهای منطقه که ادعا می کنند از حقوق بشر دفاع می کنند به دموکراسی نزدیکتر است. دولتهای عربی حاشیه خلیج فارس که از مخالفان سوری حمایت می کنند یقینا این کار را (دفاع از حقوق بشر)انجام نمی دهند.

"میشل عون" در ادامه گفتگوی خود با این روزنامه آلمانی اظهار داشت : من همیشه گفته ام که راهکار گفتگو برای برقراری دموکراسی در سوریه ضروری است. چه کسی باید این کشور کاملا ویران شده را بعد از اسد به زندگی برگرداند؟چه کسی باید هرج و مرج ایجاد شده را کنترل کند؟ من مخالف دموکراسی نیستم، اما من مخالف آنچه که می آید هستم. آنچه که بعد از اسد در سوریه اتفاق می افتد حاکمیت اسلامگراهای(افراطی) است که با آنها هیچ دموکراسی برقرار نمی شود.

رهبر جریان آزاد ملی لبنان در بخش دیگری از این گفتگو دموکراسی و حقوق بشر در مصر را در خطر ارزیابی و تصریح کرد که اسلامگراها در مصر به قوانین تنوع و گوناگونی مذاهب احترام نمی گذارند.

وی در ادامه تصریح کرد که سلفی ها در مصر قدرت گرفته اند، آنها راه حل مسائل را در گذشته جستجو می کنند در حالی که پاسخ آنها در حال و آینده است.

این سیاستمدار لبنانی در بخش دیگری از این مطلب تصریح کرد که اگر اخوان المسلمین در سوریه روی کار آیند دوران سختی برای غیر مسلمانان در این کشور رقم خواهد خورد.

"میشل عون" در بخش دیگری از این گفتگو درباره راه حل اختلافات بین فلسطینیان با رژیم صهیونیستی گفت : تا زمانی که راه حلی بر مبنای حقوق بشر و عدالت برای فلسطینیان وجود نداشته باشد شرایط همچنان ناپایدار باقی خواهد ماند.همزمان جنگهای اسرائیل علیه غزه در سالهای 2006 و 2012 نشان داد که رژیم صهیونیستی نمی تواند سیاستهای غلط خود را دنبال کند، چرا که دیگر توانایی پیروزی در جنگها را ندارد.

وی همچنین مبارزه با فساد و خلق استانداردهای دولت مشروع را از اولویت ها در لبنان ارزیابی کرده و ائتلاف حزب خود با حزب الله لبنان را عامل ثبات در کشورش دانست.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =