به گزارش فارس، سعید الشهابی در گفت‌وگو با شبکه خبری العالم با اشاره به اینکه رژیم بحرین اصلاح پذیر نیست و امید به اصلاح آن توهمی بیش نیست، گفت: رژیم بحرین احساس سرخوردگی و ناکامی می کند و با شکست اشغالگران آل سعود در برابر انقلابیون بحرینی، این رژیم به ناچار با انگلیس توافقنامه دفاعی امضا کرد.

وی توافقنامه دفاعی بحرین و انگلیس را بیانگر توجه لندن به امنیت داخلی و خارجی بحرین دانست و گفت: رژیم بحرین به این نتیجه رسیده است که عمر چندانی ندارد. بعید است که عمر این رژیم طولانی شود، زیرا شواهد بیانگر آن است که رژیم دچار آشفتگی و سردرگمی شده است و احساس می کند که تدابیری چون لغو تابعیت نیز نمی تواند آن را از سقوط حتمی نجات دهد.

دبیر جنبش آزادی خواهان بحرین اخراج افراد لغو تابعیت شده را بعید دانست و گفت: این اقدام مشکل رژیم را مضاعف خواهد کرد، زیرا این افراد شهروند بحرین هستند و پیشتر نیز رژیم این مسئله را در خصوص شیخ علی سلمان و حیدر الستری و دیگران تجربه کرد اما به نتیجه ای نرسید.

الشهابی در پایان تاکید کرد که تلاش رژیم برای اخراج معارضان از کشور در نهایت به نفع انقلاب بحرین خواهد بود و چهره واقعی رژیم را به جامعه بین الملل و افکار عمومی نشان خواهد داد.

از سوی دیگر، علی العشیری از رهبران مخالف بحرینی در گفتگو با شبکه العالم، سلب تابعیت از شهروندان را نشانه ناتوانی رژیم بحرین در برابر حرکت های اعتراض آمیز مردمی دانست و آن را اقدامی سیاسی، غیر انسانی و غیر اخلاقی توصیف کرد.

مسئولان بحرینی گفته اند: شهر منامه دوشنبه این هفته شاهد انفجار پنج بمب دست ساز بود که در جریان دو کارگر آسیایی کشته و یک نفر دیگر به شدت زخمی شد.

سرتیپ طارق الحسن رئیس دستگاه امنیت عمومی رژیم بحرین گفت: "دستگاههای ویژه امنیتی در چارچوب تلاش های فشرده خود برای بازداشت عاملان سلسله انفجارهای صبح دوشنبه مناطق القضیبیه ، العدلیه والحوره توانستند چهار فرد مظنون را بعد از کسب مجوز از دادستانی کل و تکمیل همه اقدامات قانونی دستگیر کنند".

وی افزود: "تلاش ها در راستای تحقیقات به منظور روشن شدن ابهامات این جنایات تروریستی و مشخص شدن سایر جنایتکاران و دستگیری و ارجاع آنها به دادستانی کل در جریان است".

خبرگزاری بحرین درباره جزئیات اتهامات وارده به چهار فرد یاد شده مدعی شد: ثابت شده است که "تروریست ها " در خارج از بحرین آموزش دیده اند و اثر انگشت حزب الله کاملا واضح است.

سمیره ابراهیم بن رجب وزیر مشاور در امور اطلاع رسانی بحرین گفت: گروههای تروریستی آموزش دیده در خارج از کشور این انفجارها را انجام داده‌اند و این گروه‌ها کشورهای دیگر از جمله لبنان را مقر خود قرار داده اند.

وی همچنین بدون ارائه مدرکی ایران را به تلاش برای سرنگونی رژیم این کشور متهم کرد و مدعی شد که چندین شبکه تلویزیونی طرفدار ایران پیروان خود را در بحرین برای سرنگونی نظام حاکم تحریک می‌کنند.

احزاب و جریان‌های مخالف در بحرین با صدور بیانیه‌ای تاکید کردند که وزیر اطلاع رسانی ر‍ژیم‌ آل‌خلیفه درباره انفجارهای اخیر دروغ‌پردازی کرده است و ملت به شیوه مسالمت‌آمیز خود برای برآوردن خواسته‌هایش ادامه خواهد داد.

در همین حال، احزاب و جریان‌های مخالف در بحرین با صدور بیانیه‌ای تاکید کردند که وزیر اطلاع رسانی ر‍ژیم‌ آل‌خلیفه درباره انفجارهای اخیر دروغ‌پردازی کرده است و ملت به شیوه مسالمت‌آمیز خود برای برآوردن خواسته‌هایش ادامه خواهد داد.

رژیم بحرین پیش از این نیز مدعی کشته شدن یک نیروی پلیس خود در انفجاری در شهرک العکر این کشور شده بود.

برخی از کارشناسان معتقدند که ر‍ژیم بحرین با انتشار اینگونه اخبار می خواهد فضا را بیش از پیش امنیتی کرده و اعتراضات مسالمت آمیز مردمی بیش از یکساله مردم بحرین را به سمت و سوی نظامی بکشاند تا بستر سرکوب شدیدتر آنها را فراهم کند.

بحرین از بیش از یک سال و نیم پیش شاهد تظاهرات مردمی و انقلاب علیه رژیم آل خلیفه است.

نیروهای امنیتی بحرین با همدستی نیروهای اشغالگر سعودی به سرکوب مردم پرداخته‌اند که تاکنون در جریان این سرکوبگری صد‌ها نفر شهید، زخمی یا بازداشت شده‌اند.

شواهد سازمان‌های حقوق بشری نشان می‌دهد که شماری از معترضان زیر شکنجه شدید رژیم آل خلیفه جان خود را از دست داده یا دچار نقض عضو شده و تعدادی از زنان بحرینی نیز بر اثر استنشاق گازهای سمی در جریان تظاهرات مسالمت آمیز خود دچار سقط جنین شده‌اند.

این درحالی است که مردم بحرین با وجود این سرکوبگری‌ها همچنان با آمدن به خیابان‌ها بر مطالبات مشروع خود در دستیابی به حقوق از دست رفته خود از جمله  اجرای عدالت اجتماعی و روی کار آمدن نظامی منتخب تاکید می‌کنند.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =