مایه تمسخر است که ورق گرم را با قیمت پایین صادر و همان محصول را با قیمت بالا وارد کنیم/ فولاد مبارکه سود بیشتر را در ازای ضرر به تولید ملی ترجیح می دهد

با وجود اینکه کارخانجات داخلی کشور نیاز اساسی به ورق گرم تولید شده در کارخانه دولتی فولاد مبارکه اصفهان دارند مدیران آن اقدام به صادرات این محصول با قیمت پایین تر از داخل می کنند و از از طرفی همین محصول را با قیمت بالاتر وارد می کنند .

به گزارش تهران نیوز، اتحادیه فولادسازان اروپا (یوروفر) می‌گوید ایران صادرات فولاد تخت رولی گرم خود را در به سرعت در بازارهای اتحادیه اروپا افزایش داده است و ایران را متهم به انجام دامپینگ کرده است. دامپینگ به معانی فروش محصول یک کشور در کشور مقصد با قیمت پایین‌تر از تولید یا قیمت پایین‌تر از رقبا به منظور به دست گرفتن سهم بیشتر از بازار است. شرکت‌هایی توانایی دامپینگ را دارند که دارای تولید انبوه و مازاد مصرف داخلی هستند و در غیر این صورت به هیچ وجه صرفه اقتصادی ندارد. بر اساس گزارش معاونت بررسی اقتصادی اتاق تهران، انجمن تولیدکنندگان فولاد اروپا ۵ کشور برزیل، ایران، روسیه، صربستان و اوکراین را به دامپینگ فولادی صادراتی به این منطقه متهم کرده است. پرونده مربوط به این شکایات، اولین بار در تاریخ ۷ جولای ۲۰۱۶ در کمیسیون اروپا مطرح شد و پس از آن در روز ۶ ژانویه ۲۰۱۷ این شکایت ثبت شد.
 وکیل گرفتیم تا از حقانیت ایران دفاع کنیم/ ایران دامپینگ نکرده است
مهدی کرباسیان  معاون وزیر صنعت اتهام دامپینگ فولاد ایران را رد کرد و گفت: وکیل گرفته‌ایم تا از حقانیت ایران حمایت کنیم، ضمن آنکه آنها مدرکی ندارند. کرباسیان با بیان اینکه متأسفانه برخی نگران بازاری هستند که ایران به دست آورده است، اظهار کرد: ایران سال گذشته ۴ میلیون تن صادرات فولاد داشته است و امسال رکورد سال گذشته را شکسته است؛ بنابراین یکسری به دلیل اینکه بازار خود را از دست می‌دهند و از سویی دیگر رکود هم بر بازار جهانی حاکم است، این بحث‌ها را طرح کرده‌اند.رویترز چند روز پیش اعلام کرد اتحادیه اروپا، ایران را به دلیل صادرات فولاد ارزان‌قیمت متهم به دامپینگ کرده است. چندی پیش مقامات ایرانی اعلام کردند این کشور قرار است تا سال ۲۰۲۵ صادرات سالانه فولاد را به ۲۰ تا ۲۵ میلیون تن افزایش دهد که این رقم ۱۰ میلیون تن بیش از هدف‌گذاری قبلی ایران برای صادرات فولاد خود تا سال ۲۰۲۵ است. یک مقام آگاه در انجمن تولیدکنندگان فولاد اروپا موسوم به یوروفر اعلام کرد: ایران صادرات فولاد تخت رولی گرم خود را در بازار اتحادیه اروپا افزایش داده و متهم به برهم زدن اصول تجاری است. در دو سال گذشته صادرات صنعت فولاد کشور افزایش یافته و ایران جایگاه مناسبی در بازارهای صادراتی به دست آورده است، اما همین موضوع دستمایه برخی کشورها شده تا بر علیه ایران اقداماتی را انجام دهند. برای روشن‌تر شدن این موضوع با یکی از کارشناسان و تولید کنندگان پروفیل گفتگویی داشتیم.
دولت نباید اجازه دهد بازاری که در طول ۲۰ سال به‌دست آوردیم با یک حماقت از دست بدهیم
امیر حسین کاوه ،دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی کشور در گفتگو با خبرنگار اقتصادی «تهران نیوز» در رابطه با اتهام اخیر اروپا مبنی بر دامپینگ یکی از شرکت‌های دولتی گفت: شرکت فولاد مبارکه اصفهان که تولیدکننده فولاد گرم است چند سالی است، صادرات این محصول که نیاز اساسی کارخانجات پروفیل و دیگر واحدهای تولیدی می باشد به اروپا را افزایش داده است. کاوه  بابیان این مطلب که شرکت فولاد مبارکه واردکننده فولاد گرم است افزود: چگونه امکان دارد یک شرکت فولاد گرم که در داخل تولید می شود را به  اروپا صادر کند و از طرفی آن را با قیمت بالاتر وارد کند؟ وی اظهار کرد: چین با تولید ۸۰۰ میلیون تن ورق گرم می تواند به روش دامپینگ عمل کند ولی کشور ما با تولید کمتر از ۱ میلیون تن که پاسخگویی نیاز داخل نیست چگونه دامپینگ می کند. دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی کشور  این عمل مدیران را در صورت ثابت شدن خیانت، ندانم‌کاری و حماقت دانست و گفت: امیدوارم این موضوع ثابت نشود و در غیر این صورت، منابع این سرزمین به صورت رایگان به کشورهای اروپایی سرریز شده و باید تولیدکنندگان دست پایین همان محصول را گران‌تر بخرند درحالی‌که اروپاییان شکایت دارند که چرا این محصول را ارزان به ما می‌فروشید و این یک اقدام غیرحرفه‌ای درزمینه بازرگانی است.کاوه خاطرنشان کرد: دولت نباید اجازه بدهد بازاری که در طول ۲۰ سال به‌دست آوردیم با یک حماقت به‌راحتی از دست بدهیم و این نکته را توجه کند که طرف ما زرنگ است و با روش لبخند نمی‌شود مشکل را حل کرد.
استفاده فولاد مبارکه از یارانه دولتی
وی  ضمن اشاره به این‌که این اتهام فولاد مبارکه را به تمام ایران نسبت دادند اذعان داشت: فولاد مبارکه از یارانه دولتی استفاده می‌کند و این محصول را باقیمت بالاتر و انحصاری به واحده های پایین‌تر داخلی می‌فروشد. این کارشناس آهن افزود: با این مقدار تولید و نیاز اساسی داخل به فولاد گرم نباید بحث دامپینگ مطرح شود چگونه می‌توان با کشوری مانند چین در بازار اروپا رقابت کرد. وی در رابطه با تولیدات کارخانه دولتی فولاد مبارکه اذعان داشت: این واحد تولیدی به صورت انحصاری عمل می کند و با هر قیمتی محصول خود را  در بازار می‌فروشد. کاوه گفت: صنایع تکمیلی داخل توان تولید محصولات با کیفیت و با قیمت مناسب را دارد این در حالی است که همین محصولات را با قیمت بالا وارد کشور می کنند. این کارشناس افزود: مایه تمسخر است که فولاد گرم داخل را با قیمت پایین به اروپا صادر کنیم و همان را با قیمت بالاتر وارد کشور کنیم و سبب گرانی محصولات در کشور باشیم.
صادرات کارخانه دولتی فولاد مبارکه بازار ایران را دچار بحران می کند
دکتر علی اکبر محبی استاد اقتصاد دانشگاه کنت کانتربری انگلیس در گفتگو با خبرنگار اقتصادی «تهران نیوز،» درباره اتهام اروپا به ایران مبنی بر دامپینگ فولاد مبارکه اصفهان گفت: در اصل دامپینگ یکی از روش های قدیمی و متداول برای گرفتن سهم بازار در کشور مقصد است اما باید به این نکته توجه کرد که اولا صرفه اقتصادی برای کشور تولیدکننده دارد؟ دوما رقبا در چه سطحی از تولید و کیفیت هستند؟ تا بتوان از این روش به نحوه احسنت استفاده کرد این درحالی است که ایران نه توان رقابت با رقبای همچون چین دارد و نه توان تولید، پس هرگز شرکت های داخلی نباید از این روش برای به دست آوردن بازار اروپا استفاده کنند. محبی افزود: اگر کشوری متهم به برهم زدن معاملات جهانی شود اجازه صادرات به کشوری که از آن شکایت کرده است را ندارد این تنها یک بخش از تأثیرات این اتهام است اگر به صورت دقیق‌تر به مسائله نگاه کنیم علناً ایران نه تنها در اروپا بازار که به‌سختی به‌دست آورده را از دست می‌دهد بلکه بازار آن در دنیا دچار بحران می شود. وی ادامه داد: باوجود دشمنی‌های موجود با ایران، مطمئن اتهام یک شرکت ایرانی به موجب متهم شدن کارخانجات ایران می شود نه تنها یک شرکت و یک واحد تولیدی.
این استاد دانشگاه اذعان کرد: ثابت شدن دامپینگ و اتهامی که اروپا مبنی بر برهم زدن تجارت توسط شرکت فولاد مبارکه شده بسیار ساده و راحت است ولی عدم ثابت کردن آن با وجود زیرکی طرف مقابل و دشمنی‌های که با ملت ایران دارند بسیار سخت است.
چطور دولت ایران می‌تواند ادعا کند که رشد اقتصادی داشته است؟ محبی در ارتباط با خام فروشی یا فروش ماده اولیه مانند ورق گرم این‌گونه بیان کرد: با توجه به اینکه اقتصاد  ایران که در رکود به سر می برد و از طرفی  باوجود صنایع تکمیلی بسیار در کنار صنعت تولید ماده اولیه صادرات آن به بهانه زیاد کردن ارز و یا بالا بردن آمار صادرات برای فریب  مردم کاری بیهوده و خارج از سیستم حرفه ای اقتصاد است. وی خام فروشی را درد بزرگ برای ملت ایران دانست و افزود: تا چه زمانی دولت‌های جمهوری اسلامی ایران می‌خواهند خام فروشی کنند و منابع این کشور را رایگان در اختیار ابرقدرت‌ها بگذارند و آن‌ها همین منابع را صرف ساختن انواع سلاح‌های دسته‌جمعی کنند و بر سر کودکان مظلوم یمن، بحرین، سوریه و دیگر کشورها بریزند. این استاد دانشگاه با توجه به عمل وقیحانه شرکت دولتی فولاد مبارکه اصفهان مبنی بر صادرات کالای اساسی این کشور گفت: چطور دولت ایران می‌تواند ادعا کند که رشد اقتصادی داشته است؟ چطور می‌تواند ادعا کند که اجناس به قیمت واقعی دست مردم عرضه می‌شود؟ این در حالی است که خود دولت باعث گران محصولات است نه تولیدکننده. محبی در پایان اذعان کرد: بر اساس اخباری که در رسانه‌های اروپایی مطرح است به‌احتمال بسیار زیاد ایران متهم به برهم زدن نظام تجاری در اروپا می‌شود و این به دلیل بی مدیرتی است.
تک‌روی فولاد مبارکه و اختلال در بازار داخلی و خارجی
 فولاد مبارکه به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده انواع ورق‌های فولادی با ضخامت‌های مختلف برای تامین نیاز داخلی و خارجی در کشور شناخته می شود اما عملکرد یک سال گذشته این شرکت در رابطه با مشتریان داخلی، تولید داخل و از سوی دیگر صادرات محصولات تمام شده فولادی را با چالش جدی روبرو ساخته است. تک‌روی فولاد مبارکه و اختلال در بازار داخلی و خارجی با ارزان‌فروشی این شرکت سبب شده تا هم قیمت محصولات تمام شده فولاد داخلی گران‌تر از نرخ‌های جهانی، محاسبه شود و هم تولیدکنندگان خارجی به‌ویژه اروپایی این اقدامات اخیر فولاد مبارکه در صادرات ارزان محصولات خام فولادی را به‌عنوان دامپینگ در این بازار تلقی کنند.فولاد مبارکه با هزینه‌های تبلیغاتی گزاف توانست نظر وزارت صنعت برای ۵ برابر کردن تعرفه واردات فولاد خام را جلب کرده و درنهایت خود با گران‌فروشی به مشتریان داخلی، بازار داخل را وابسته به محصولات خود کند. اما از سوی دیگر فولاد مبارکه با استفاده از این فضا، محصولات خام فولادی را با تقریبا نصف قیمتی که به داخلی‌ها می‌فروشد به کشورهای اروپایی صادر کرد!.
نرخ تمام‌شده هر کیلو فولاد در بازار داخل این شرکت در حال حاضر هر کیلو فولاد را با نرخ ۱۷۰۰ توان به مشتری داخلی عرضه می کند و این در حالی است که نرخ تمام‌شده هر کیلو فولاد برای صادرات در داخل نهایتا هزار و سیصد و پنجاه تا هزار و پانصد تومان است که این نرخ‌گذاری فولاد مبارکه برای مشتری‌های داخلی در نهایت، تولیدکننده داخلی و جایگاه صادراتی ایران را متضرر می کند.

هرچند مدیران فولاد مبارکه این انتقاد را تنها ادعا عنوان کرده اند و از باز بودن مسیر برای خرید داخلی از این شرکت خبر می‌دهند اما صورت‌های مالی این شرکت در سال ۹۴ و مقایسه آن با سال ۹۳ نشان می‌دهد، فروش داخلی فولاد مبارکه در پایان سال مالی ۹۴، معادل ۵۷۹۸۳ میلیارد ریال بود که با کاهش ۳۰ درصدی نسبت به سال مالی منتهی به ۹۳۳، صحت این ادعاها را اثبات می‌کند.

همچنین فروش صادراتی این شرکت در سال ۱۳۹۴ نسبت به سال ۱۳۹۳ رشدی معادل سه درصد را تجربه کرده که این بدان معناست فولاد مبارکه در مواجه با مشتری داخلی و خارجی، سود حاصل از ارزان‌فروشی به خارجیان را ترجیح داده است. اما سؤال اساسی اینجاست چرا فولاد مبارکه برای فروش محصولات به مشتریان داخلی از سازوکار بورس کالا برای قیمت‌گذاری محصولات خود استفاده می‌کند اما نرخ‌های صادراتی این شرکت در این بورس عرضه نشده و نمی‌شود؟!.

کاهش صادرات محصولات تمام شده فولاد در کشور از طرف دیگر وقتی تولید فولاد خام در این شرکت به‌اندازه نیاز سالانه داخلی است و اگر فولاد مبارکه به تعهدات خود در قبال مشتریان داخلی پایبند است پس چرا، وزارت صنعت، معدن و تجارت در کنار افزایش ۵ برابری تعرفه واردات مجبور به واردات ۲ میلیون تن مواد اولیه برای نیاز صنایع پایین‌دستی مانند لوله و پروفیل شد در حالی که در همان بازه زمانی، فولاد مبارکه ۲ میلیون تن مواد اولیه خود را به کشورهای اروپایی صادر کرد!؟.

برآیند این ابهامات و بررسی کاهش صادرات محصولات تمام شده فولاد در کشور طی دو سال گذشته نشان می‌دهد، برآوردهای مالی مدیران فولاد مبارکه در تجارت با مشتریان خارجی باوجود ارزان‌فروشی برای آنها صرفه اقتصادی بیشتری داشته و این شرکت درازای ضرر به تولید ملی و جایگاه صادراتی ایران، سود بیشتر را برای خود ترجیح داده است.

به همین ترتیب این انجمن شاکی، تقاضای این را دارد که مقابله ضد دامپینگ برای واردات غیرمنصفانه از این پنج کشور وضع شود و فولاد تخت نورد شده گرم یک محصول فولادی، پایه برای صنایع پایین‌دستی محسوب شود. چنانچه کاهش قیمت واردات، رقابت‌پذیری تولیدکنندگان فولاد در اروپا و همچنین تولیدکنندگان «ورق تخت سرد پوشش داده شده و فولاد گالوانیزه» را کاهش داده است. به اعتقاد شاکیان، اگر با واردات این محصولات به اروپا مقابله نشود، نه تنها صنعت و مشاغل مربوط در اروپا آسیب خواهد دید بلکه پیامدهای منفی روی صنایع پایین‌دستی مربوط نیز خواهد گذاشت، زیرا هر مورد از دست دادن شغل در بخش فولاد به‌طور مستقیم بر صنایع و به‌طور غیرمستقیم اثر اقتصادی بر جامعه تولیدکنندگان صنایع پایین‌دستی خواهد گذاشت. صنایع پایین‌دستی و مصرف‌کنندگان اروپایی گرایش روشنی نسبت به صنعت سالم که نیازهای آنها را از طریق نوآوری و ایفای مسئولیت زیست‌محیطی تامین می‌کنند، دارند که در صورت مقابله با دامپینگ، منافع آنها آسیب نخواهد دید.

انتهای متن/م

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =