«مبادله دانشجو» ابزاری انسانی در دیپلماسی عمومی آمریکا

بسیاری از کشورهای غربی تلاش می کنند تا جوانان کشورهای دیگر را به عنوان دانشجو در کشور خود بپذیرند. گاه بین این کشورها، رقابت شدیدی وجود دارد. موسساتی در ایالات متحده وجود دارد که تلاش می کنند تا جوانان را از سنین پایین تر جذب نمایند، کمتر بودن سن مهاجران سبب می شود تا ارتباط بیشتری را با فرهنگ کشور مقصد پیدا کنند.

به گزارش سرویس سیاسی تهران نیوز، دهه های اخیر، عرصه سیاست بین الملل شاهد تغییرات زیادی بوده است. روش های دیپلماتیک گذشته جای خود را به شیوه های مدرن تر و تحول در ابزارها داده اند. ظهور و بروز رسانه های دیجیتال، فراگیرتر شدن اینترنت در بین مردم عادی، گسترش شبکه های اجتماعی و اقبال مردمی به آن ها، سبب شد تا دستگاه های عریض و طویل دیپلماسی زمینه مناسبی را برای دسترسی مستقیم به مردم جوامع داشته باشند.

امروز همه دولت ها تلاش می کنند بیش از آن که مذاکرات مستقیم دولت با دولت داشته باشند، با تحت تاثیر قرار دادن افکار عمومی کشورها، بدنه مردمی را به تحرک و واکنش وادار نمایند و به تبع آن مسئولین را تحت فشار افکار عمومی به تصمیمات دلخواه شان بکشانند.

کشوری در رقابت های بین المللی برگ برنده دارد که در بین افکار عمومی کشور رقیب، دارای پایگاه های مردمی و مشروعیت بیشتری باشد. امروزه رسانه ها با تغییر نگرش ها و مشروعیت بخشی به اقدامات سیاسی و تصمیمات بین المللی بیشترین خدمت را به سیاستمداران می کنند اما همچنان چهره های موجه در بین عامه مردم جایگاه ویژه دارند.

دستگاه های دیپلماسی تلاش می کنند تا افراد سرشناس و موجه در کشور رقیب را با خود همراه کنند تا مرحله اقناع افکار عمومی در بلند مدت بهتر و سریع تر انجام شود.  دیپلماسی عمومی در دهه اخیر به سمت جذب افراد مستعد حرکت کرده تا از آنان در بلند مدت حامیان بی هزینه ای بسازد. افرادی که می توانند در سال های متمادی هم در تصمیم سازی های کلان کشورهای شان نقش مثبتی داشته باشند و هم در اقناع افکار عمومی.

یکی از راهکارهایی که در این نوع دیپلماسی دنبال می شود، بحث مبادله دانشجو است. البته کشورهایی که دست بالاتری در دیپلماسی عمومی دارند، بیشتر اقدام به جذب دانشجو می نمایند.  بسیاری از مؤسسات آموزشی در جهان وجود دارند، که دانشجویان مستعد را جذب می نمایند و آن ها را با دانشگاه ها و مجموعه های آموزشی خاص مرتبط می سازند.

بهره اول؛ مبادله دانشجو ابزار دیپلماسی عمومی

جذب جوانان یک کشور به عنوان دانشجو در کشور دیگر دارای جنبه های خاصی است که باید به عنوان یک ابزار دیپلماسی عمومی مورد مطالعه قرار گیرد:

  • آشنایی با فرهنگ کشور مقصد

بسیاری از کشورهای غربی تلاش می کنند تا جوانان کشورهای دیگر را به عنوان دانشجو در کشور خود بپذیرند. گاه بین این کشورها، رقابت شدیدی وجود دارد. موسساتی در ایالات متحده وجود دارد که تلاش می کنند تا جوانان را از سنین پایین تر جذب نمایند، کمتر بودن سن مهاجران سبب می شود تا ارتباط بیشتری را با فرهنگ کشور مقصد پیدا کنند.

اکثر این جوانان از کشورهای در حال توسعه هستند. کشورهایی که بعضا دچار فقر و محرومیت هستند و نخبگانشان با ورود به کشورهای توسعه یافته نظیرامریکا، سریع دچار استحاله و خود باختگی می شوند.

طرح هایی برای جذب دانش آموزان نیز در برخی کشورها در حال اجراست. دانش آموزان از کشورهای آسیای مرکزی و حتی افغانستان و پاکستان وارد مدارس خاص ایالات متحده شده اند و تحت آموزش های فرهنگی  و اجتماعی خاصی قرار گرفته اند.

اتحادیه اروپا نیز چنین طرح هایی دارد. اما آن چه شناخته شده تر است، همان جذب دانشجویان در دانشگاه های مطرح دنیاست. برخی کشورها برروی رشته هایی به صورت ویژه برنامه ریزی کرده اند. آلمان در سال های اخیر بر جذب دانشجویان در رشته های اقتصادی تمرکز داشته است، این در حالی است که ایالات متحده بر جذب دانشجو در رشته های سیاسی و بین المللی تأکید بیشتری دارد.

نکته قابل توجه آنجاست که کشورهای میزبان در رشته های خاص نظیر فیزیک هسته ای دانشجوی خارجی جذب نمی کنند و بیشتر در رشته هایی که درحوزه علوم انسانی هستند دانشجوجذب کرده تا این افراد هنگام بازگشت به کشورشان تبدیل به مبلغی بی هزینه برای مبانی و تکفرات غربی باشند.

دانش آموختگان پس از چندین سال تحصیل به کشورهای خود بازمی گردند و به عنوان سفیران فرهنگی کشور مقصد عمل می کنند و به صورت ناخواسته مروج فرهنگ کشور مقصد می شوند. بسیاری از آن ها در کسوت استاد در دانشگاه ها مشغول به تدریس می شوند و سالانه صدها دانشجو را مورد تعلیم قرار می‌دهند. کشور مبدأ تنها یک نفر را آموزش داده است، اما در بلند مدت هزاران نفر را مورد آموزش علمی و آموزش فرهنگی، اجتماعی و سیاسی متناسب سیاست های خود قرار داده است.

انتهای پیام/م

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =