متحد بودن تمام آمارهای جهانی در مورد افول آمریکا

با توجه به آمار جهانی و همچنین گفته کارشناسان مطرح دنیا آمریکا در حال افول اقتصادی در سطح داخلی و همچنین سطح بین المللی است. با باز شدن سیستم مالی آسیایی و اروپایی این کشور در خطر بزرگ فروپاشی اقتصادی قرار دارد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، ایالات متحده، (U.S) یا آمریکا یک جمهوری فدرال متشکل از ۵۰ ایالت، یک منطقه فدرال، پنج سرزمین خودمختار و مجموعه‌ای از جزایر پراکنده است که مجموعاً دارای مساحتی معادل ۹/۸ میلیون کیلومتر مربع (۳/۸ میلیون مایل مربع) و جمعیتی برابر ۳۲۵ میلیون نفر می‌باشد. حکومت این کشور به صورت فدرال است یعنی اینکه هر کدام از ایالات به تنهای اختیارات بسیار بالایی دارند. تنها مزیت حکومت مرکزی داشتن بودجه و برخی از اقدامات امنیتی است. آمریکا با وجود اینکه قدمت زیادی در روی کره زمین ندارد اما زمانی به عنوان ابر قدرت غرب محسوب می‌شد. این کشور با دخالت در امور کشورهای دیگر سعی دارد تا از منابع آن‌ها به صورت کاملا ارزان استفاده کند.

حدود 22 عامل برای سنجش یک کشور وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به جمعیت، قدرت نظامی، رهبری، موقیعت جغرافیایی، منابع ملی، وحدت ملی، منابع کشاورزی، تولید ناخالص ملی، ثبات سیاسی، علم و تکنولوژی، روابط تجاری با کشورهای مختلف و رشد اقتصادی عنوان کرد.

اما همه این 22 عامل را در دو زیر شاخه تقسیم کردند  که اولین آن قدرت سخت(نظامی) است و دومین مورد قدرت سخت که شامل مابقی موارد می‌باشد. شاید تا قرن بیستم قدرت نظامی مهم‌ترین شاخصه در مقتدر بودن کشورها بود اما بعد از چندین سال به خصوص شکست ابر قدرت‌ها نظامی از کشورهای که از لحاظ امکانات نظامی در سطح پایین‌تری بودن این عامل را در اقتدار یک کشور کم‌رنگتر کرد.

*قدرت نظامی آمریکا

آمریکا تا مدت‌ها از لحاظ نظامی یک تازی می‌کرد اما با ورود کشورهای جدید به این موضوع به خصوص روسیه، کره جنوبی، ایران و برخی دیگر از کشورهای آسیایی این ویژگی از انحصاری بودن آمریکا خارج شد. هزینه‌های هنگفت آمریکا در خاک کشورهای خاورمیانه به منظور حضور در آن‌ها و عدم موفقیت این کشور در ثبات کشور ثانویه سبب شده قدرت نظامی این کشور در روند روبه جلوی خود تردید کند که چرا با وجود این تجهیزات نتوانسته به اهداف خود در خاورمیانه برسد. کاهش خریداران سلاح نظامی آمریکا در جهان یکی از دلایل کاهش قدرت نظامی این کشور را نشان می‌دهد به این شکل که رقابت بین کشورها در فروش تجهیزات جنگی جدید سبب شده که شرکت‌های تولیدکننده سلاح در آمریکا از گردونه رقابت عقب بیفتند. خبرگزاری اسپوتنیک، در این گزارشی  که توسط موسسه "هرتیج"، اندیشکده با نفوذ واشنگتن منتشر شده، آمده است می‌نویسد، برنامه‌های ضروری حفظ و نگهداری تجهیزات نظامی به تاخیر افتاده است، یگان‌های کمتری در هر دوره عملیاتی اعزام می‌شوند و برای مدت طولانی‌تری باقی می‌مانند و استفاده از تجهیزات قدیمی که منقضی شده‌اند تمدید شده و برنامه جایگزینی آن‌ها با مشکل رو به رو است. در همین گزارش آمده است: "شاخص 2015 قدرت نظامی آمریکا" حاکی از آن است که نیروی نظامی آمریکا در نتیجه تداوم عدم سرمایه‌گذاری و متعاقبا کاهش بودجه، با کاهش توان خود مواجه بوده است. خود آمریکا به راهگشا نبودن قدرت سخت تاکید کرده به همین دلیل این موضوع را بیشتر به عنوان یک تجارت نگاه می‌کند. رهبر انقلاب اسلامی، در دیدار خود با دانش‌اموزان و دانشجویان به مناسبت 13آبان «قدرت سخت» امریکا در زمینه های نظامی‌گری و اقتصاد را نیز رو به افول خواندند و افزودند: آنها ابزار نظامی دارند اما به علت افسردگی، سردرگمی و تردید سربازانشان مجبورند از سازمانهای جنایتکاری نظیر بلک واتر برای تحقق اهدافشان در کشورهای دیگر کمک بگیرند.  

*قدرت نرم/ وحدت ملی در آمریکا

شبکه خبری سی‌.ان‌.ان در زمان انتاخبات ریاست جمهوری آمریکا نوشت؛ بسیاری از واجدین شرایط به پای صندوق رای نیامدند و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا با رای اندکی بیش از یک چهارم واجدین شرایط انتخاب شد. با شمارش ۱۲۶ میلیون رای با احتساب آرای مخدوشه، مشخص شد که حدود ۵۵ درصد از شهروندان واجد شرایط امسال رای دادند.

این مشارکت مردمی پایین‌ترین میزان برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از سال ۱۹۹۶ است؛ در آن سال میزان مشارکت ۵ / ۵۳ درصد بوده است. میزان مشارکت مردمی در انتخابات سال ۲۰۰۸ حدود ۶۴ درصد بوده است و الان برای رسیدن به آن نتیجه ۷ / ۱۸ میلیون رای دیگر لازم بود.

میزان مشارکت مردم در مسائل سیاسی کشور را وحدت ملی را مشارک ملی می‌گویند. حضور پایین مردم نشان دهنده یک نوع اعتراض به حکومت است. آمریکا به عنوان سومین کشور پر جمعیت جهان باید حداقل مشاکرت مردم بالا 60 درصد باشد تا به حکومت مشروعیت بپردازد.

ریچارد نیکسون  سی‌وهفتمین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در کتاب فراسوی صلح در مورد مردم آمریکا و حکومت آن  می‌نویسد؛ کدخدا بودن آمریکا مردم را از حکومت دور کرده است. مردم امریکا خسته از دخالت دولت و حکومت در کشورهای دیگر شدند به همین دلیل از نظام خواستند که تمرکز بیشتری در داخل کشور داشته باشد.

او همچنین می‌نویسد؛ مردم امریکا از دولت و نظام فاصله گرفتند به هیمن خاطر نیاز به رئیس جمهوری است که به دنبال دغدغه مردم باشد.

تصاویری از اعتراض مردم به سیاست‌های یکجانبه ترامپ
 

*روابط امریکا با جهان

  در این رابطه دو موضوع مطرح است یک روابط تجاری و دوم روابط اقتصادی. روابط سیاسی آمریکا به دلیل داشتن قدرت نظامی سالیان سال بر  بسیاری از کشورهای جهان از جمله کشورهای اروپایی سایه افکنده بود.

روابط سیاسی

موضوع مهم‌تر این است که به دلیل داشتن نفوذ در روابط بانکی دنیا و غالب شدن دلار بر معاملات جهان این کشور هنوز جزو با نفوذترین کشورهای جهان محسوب می‌شود. اما اخیرا طبق گزارش مرکز اینترویشان یکی از مراکز مهم در تعیین استراتژی نفوذ در جهان، آمریکا بعد از روی کار آمدن ترامپ قدرت سیاسی خود را در جهان از دست داده است. پروفسور «جافری کارلینر» استاد اقتصاد دانشگاه بوستون آمریکا در مصاحبه‌ای با واشنگتن  در پاسخ به این سوال که آیا قدرت و نفوذ امریکا در سطح جهانی در زمان ترامپ تغییر نموده است، می‌گوید: «دونالد ترامپ» از آغاز ریاست جمهوری خود تاکنون باعث کاهش قدرت و نفوذ امریکا در سطح جهانی شده است. وی یادآور شد: زیرا وی با بیان اظهاراتی راجع به آنچه امریکا باید انجام دهد، متحدان نزدیک خود را نامطمئن ساخته و آنها را در هاله‌ای از ابهام فرو برده است. اقدامات ترامپ نیز باعث نگرانی متحدان نزدیک آمریکا شده است. بعد از پایان جنگ سرد و فروپاشی نظام دو قطبی، ایالات متحده آمریکا که رهبری بلوک غرب را در دست داشت، تلاش کرد سلطه خود را در جهان گسترش دهد و خود را به عنوان پلیس جهان معرفی نماید. مداخله در امور سایر کشورها و حمله نظامی به عراق و افغانستان از جمله این تلاش ها بود که البته نه تنها آمریکا را به هدف خود نرساند، بلکه به اعتقاد بسیاری از کارشناسان امور بین‌الملل این اقدامات موجبات زوال هر چه سریعتر قدرت آمریکا را فراهم آورده است.   کارشناسان، خیزش قدرت‌های نوظهور از جمله چین و‌ هند را علامت آشکار پایان برتری آمریکا در عرصه‌های مختلف به ویژه اقتصاد تلقی می‌کنند. جان ایکنبری، استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه پرینستون آمریکا معتقد است عصر آمریکایی رو به پایان و نظم شرقی در حال جایگزینی است.   به گفته ایکنبری در این فرایند، شاید چین بیشتر از سایر کشورها بهره‌مند‌ ‌شود. نوام چامسکی هم آمریکا را امپراطوری در حال سقوط می‌نامد و فرید زکریا از جهان پساآمریکایی سخن می‌گوید.   تمام عوامل نشان می‌دهد آمریکا در حال زوال است و دارد بی نهایت دست و پا می‌زند تا خود را نجات دهد.

در امور تجاری

آمریکا دارای اقتصاد ازاد است و دولت در آن تنها بر عملکرد بخش خصوصی نظارت می‌کند. در ابتدا تقریبا بسیاری از صنایع و مواد انحصاری در دستان آمریکا بود به همین خاطر کشورهای زیاد مجبور به تجارت با این کشور شدند. امروزه نیز کمپانی‌های بزرگی در دست این کشور است اما به دلیل بالا بودن هزینه تولید در این کشور و بالا بودن مالیات دریافتی اکثر افراد ترجیح دادند تا مراکز تولید کپانی خود را در کشور ثانویه دایر کنند. اما این کشور نتوانست انحصار خود را بر تجارت دنیا حفظ کند و با ورد چین، هند، ژاپن و روسیه به دنیای صنعتی و تجارت بین الملل این کشور روبه روز با کاهش تجارت روبه رو شد. هزینه‌های بالای تولید سبب شده است که آمریکا نتواند در دنیا با شرکت‌های چینی و کشورهای مذکور رقابت جدی داشته باشد. به عنوان مثال آمریکا به منظور تحریم چین قیمت تعرفه واردات کالای این کشور را افزایش داد و در قبال آن چین نیز توانست پساخ قابل توجهی به این کشور بدهد و با کاهش واردات محصولات این سیاست آمریکا را به عقب راند. رهبران آلمان، فرانسه و بسیاری از کشورهای دیگر از خروج امریکا از توافقنامه آب و هوایی پاریس و اظهارات وی در مورد ناتو خشنود نیستند. ترامپ در اوایل ریاست جمهوری خود اعلام نمود که از اعضای ناتو در مقابل دشمن و تجاوز روسیه دفاع نخواهد کرد و اعضاء باید به تعهدات خود پایبند باشند. وی با گذشت چند ماه سیاست خود را در قبال ناتو تغییر داد و تایید کرد که از اعضاء ناتو در مقابل تجاوز روسیه دفاع خواهد کرد.  قدرت و نفوذ ایالات متحده امریکا در دوره ترامپ به قدری کاهش یافته است که رئیس جمهور کره جنوبی در ماه گذشته گفت امریکا نباید به کره شمالی بدون موافقت کره جنوبی حمله کند.   

*اقتصاد آمریکا

سال 1999 آمریکا شاید کمتر از خاطر مردم این کشور برود که آمریکا به شدت دچار یک رکود اقتصادی همراه با تورم شده بود. زمانی که تمامی بنگاه‌های بزرگ این کشور دچار یک ورشکستی بزرگ شدند. علاوه بر سال 1999 در سال 2009 نیز شاهد یکی از کاهش‌های شیدید در اقتصاد آمریکا بودیم.   بنا به اعلام بانک جهانی آمریکا تا چند سال دیگر دچار یک ورشکستی عمیق می‌شود. با جدا شدن سیستم مالی اروپا از آمریکا با جهان، کاهش روند ارزش دلار، میزان بالای بدهی‌های این کشور ، افزایش قیمت نفت، افزایش قیمت سوخت، اعمال تعرفه بر بازار اروپا و غیره نشان از روند افول اقتصاد آمریکا است. اکنون اروپایی‌ها در حال مواجهه با زنجیره‌ای از تعرفه‌ها هستند و در عین حال دولت ترامپ نسبت به ناتو ابراز خصومت می‌کند، با دادگاه کیفری بین‌الملل تاخت‌وتاز دارد و دور جدیدی از تحریم‌ها را با پتانسیل مخرب آماده می‌کند که این سیاست‌ها با منافع اقتصادی اروپا در تضاد است. همین وضعیت نیز باعث شده «جان کلود جانکر» رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا بر لزوم تضعیف سلطه دلار بر بازارهای جهانی و استقلال اروپایی‌ها از آمریکا تاکید کند. «اس‌پی‌وی»(( سیستم مبادلات مالی اروپا)) شاید نتواند به همان میزانی که اروپا مدعی است کارساز باشد، اما گام مهمی برای پایان دادن به سلطه آمریکا در اقتصاد جهانی است. اما مهم‌تر از این طرح، طرح روسیه برای مقابله با یکجانبه‌گرایی واشنگتن است. روس‌ها چندی قبل اعلام کردند که در برابر سوئیفت، سیستمی طراحی کرده‌اند که به آن سوئیفت روسی گفته می‌شود. آنان رسما از بانک‌های خارجی برای پیوستن به سوئیفت روسی دعوت به عمل آوردند. بانک مرکزی روسیه اعلام کرد تاکنون ۴۱۶ شرکت روسی به سیستم انتقال پیام‌های مالی که به‌عنوان جایگزینی برای سوئیفت طراحی شده است پیوسته‌اند و بانک‌های خارجی هم می‌توانند به عضویت این سیستم درآیند. رهبر انقلاب در مورد افول آمریکا بعد از بیان اینکه بدهی افسانه ای امریکا و کسری بودجه ۸۰۰ میلیارد دلاری این کشور در سال جاری از نشانه های روند زوال اقتصادی امریکا است، خاطرنشان کردند: آنها این واقعیات را با ظاهرسازی و شعار می پوشانند اما در زیر این زرق و برق، افول اقتصادی مشهود است. حضرت آیت الله خامنه ای با جلب توجه کشورهای منطقه به واقعیت افول امریکا افزودند: کسانی که به پشتیبانی امریکا حاضرند مسئله فلسطین را به‌کلی به فراموشی بسپارند، متوجه باشند که امریکا حتی در منطقه خودش هم رو به زوال است اما ملتهای این منطقه و حقایق آن، زنده و پابرجا هستند.  

*افول نظام لیبرالی

  بدون ترديد مهم‌ترين جابجايي در عرصه قدرت اقتصادي در جهان در سال‌هاي آينده به خيزش اقتصادي چين بازمي‌گردد. وضعيتي که آمريکا را بعد از چند دهه پيشتازي دير يا زود به رتبه دوم اقتصاد بين‌الملل تنزل خواهد داد. حالا ديگرآمریکا در افکار عمومی دنیا کشوری نیست که ادعای برتري در اقتصاد جهانی را داشته باشد. افول نظم لیبرال غربی، واقعیتی است که در نظام بین‌الملل در حال وقوع است و آمریکا به عنوان رهبر این نظم، خود نیز دچار ضعف شده و مؤلفه‌های قدرت اقتصادی آن در وضعيت مطلوبي قرار ندارند. آمریکا امروز ديگر یک ابرقدرت هژمون نيست و آشکارا از سوي چين به چالش کشيده شده است. بر اساس یافته‌های «دانشکده تجارت هاروارد»، نظام سیاسی آمریکا شکست خورده و اقتصاد آن هم در حال سقوط بوده و دست‌وپا می‌زند. رشد و رفاه اقتصادی آمریکا ۲۰ سال پیش به پایان رسید. رویای آمریکایی در معرض خطر است.   آمریکایی‌ها به رهبران سیاسی اعتماد ندارند و قطب‌بندی سیاسی به طرز چشم‌گیری افزایش یافته است. امریکایی‌ها از نظام سیاسی خود ناامید هستند و اعتماد کم‌تری به دو حزب بزرگ دارند. این شرایط اقتصادی و سیاسی، بیان‌گر آن است که رویای آمریکایی در خطر است.  

*شاخص اجتماعی

  قتل کشور آمریکا از نظر آمار قتل مقام اول را در بین کشورهایی که خود را دمکراتیک می‌خوانند، ‌دارد. در واقع 26 درصد مرگ­هایی که بر اثر خشونت حادث می‌شود، در آمریکا رخ می‌دهد. نسبت این آمار در آمریکا 5 و 56 صدم درصد به ازای هر 100 هزار نفر است، در حالیکه این نسبت برای ژاپن 28 صدم درصد به ازای هر 100 هزار نفر است. علاوه بر اینها، بیشترین تعداد زندانیان جهان در آمریکا هستند. در حال حاضر به ازای هر 100 هزار نفر از مردم آمریکا 700 نفر یعنی بیش از دو میلیون و 228 هزار نفر زندانی هستند. - فقر کودکان آمریکا در فقر کودکان نیز رتبه اول را در بین کشورهای پیشرفته داراست. گزارش یونیسف در سال 2009 حاکی از آن است که 23 درصد کودکان آمریکایی زیر 17 سال در فقر زندگی می‌کنند. به گفته کارشناسان داخلی و خارجی در آمریکا شواهد نشان از افول آمریکا در سطح جهان است. همچنین سرکوب اعتراضات مردم در آمریکا و عدم حضور آن‌ها در انتخابات کشورشان نشان از بی توجهی مردم کشورشان به دولت مرکزی و همچنین حکومت در آمریکا دارد.  

منابع مورد استفاده

  https://newrepublic.com/article/147319/witnessing-fall-american-empire https://newrepublic.com/article/149008/america-choosing-decline https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2018-07-30/the-decline-and-fall-of-the-american-empire http://www.theglobaleconomy.com/compare-countries/ https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2078rank.html#us . http://www.theglobaleconomy.com/compare-countries/ https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/us.html     انتهای پیام/*

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =