محاکمه یک نماینده به اتهام تبلیغ علیه نظام

احمد توکلي امروز درحالي براي دفاع از خود در دادگاه حاضر خواهد شد که اتهاماتش به همان اندازه که براي اهالي رسانه‌هاي اصلاح‌طلب آشناست، انتساب آنها به اهالي رسانه‌هاي اصولگرا، بسيار کم‌سابقه است.

766862875149905

به گزارش سرویس سیاسی تهران نیوز به نقل از روزنامه شرق؛ احمد توکلي امروز درحالي براي دفاع از خود در دادگاه حاضر خواهد شد که اتهاماتش به همان اندازه که براي اهالي رسانه‌هاي اصلاح‌طلب آشناست، انتساب آنها به اهالي رسانه‌هاي اصولگرا، بسيار کم‌سابقه است.

توکلي هفته گذشته در نطق ميان‌دستور خود، دليل احضارش به دادگاه را اتهامات سايت تحت مديريت خود يعني «الف» ذکر کرده بود. عنوان اتهام، همان واژه آشنا براي خيلي از مطبوعاتي‌ها بود: «فعاليت تبليغي عليه نظام»! سايت الف که پيش از اين در هنگامه توقيف رسانه‌هاي مختلف از «شرق» و اعتماد تا ٩ دي، همواره مطالبي در نقد اين توقيف‌ها و دفاع از آزادي بيان منتشر کرده بود، حالا خود به اتهام تبليغ عليه نظام و با شکايت شاکياني که به گفته توکلي، يکي از آنها خود قوه قضائيه است، محاکمه مي‌شود تا محکمه بين آنچه او آزادي بيان مي‌داند و در کيفرخواست به‌عنوان تبليغ عليه نظام درج شده، قضاوت کند.

صف‌آرایی احمدی‌نژادی‌ها در برابر احمد توکلی

نام‌ها آشنا هستند، یکی پس از دیگری یادآور میراث هشت سال فعالیت دولت‌های نهم و دهم‌اند و حالا اسامی پشت‌سرهم در دادگاه احمد توکلی، ردیف شده است؛ اسفندیار رحیم‌مشایی، حمید بقایی، سعید مرتضوی، محمدرضا رحیمی و علی‌اکبر جوانفکر.

پیگیری‌های «شرق» نشان داد که دادگاه توکلی علنی برگزار خواهد شد و او در دفاع از خود اقدام کرده و بنا نیست وکیلی در آن جلسه حضور یابد. توکلی همین چندروز پیش در صحن علنی مجلس به‌صراحت از دلایل حضور در دادگاه گفت و جزء به جزء موارد اتهامی‌اش را برشمرد. اصل ماجرا به کامنت‌هایی که مردم در سایت «الف» گذاشته بودند، برمی‌گردد. او درباره جزئیات بیشتر گفته: «کامنت‌ها در انتقاد از قوه‌قضائیه، رئیس‌ دولت وقت و نماینده مجلس بود.

به‌همین‌خاطر از طرف دادستان تهران به فعالیت تبلیغی علیه نظام، نشر مطالب خلاف واقع و اهانت به مقام‌ها متهم شده‌ام و این کار دادستان، طبق مقررات قانونی انجام شده و همچنین در کیفرخواست شکایت آقایان خرم‌آبادی، صالحی‌امیری، مشایی، بقایی، مرتضوی، رحیمی و جوانفکر پذیرفته شده است».احمد توکلی پیش‌تر در دادگاه حاضر شده بود و حالا بناست به‌تنهایی وظیفه دفاع از خود را به انجام برساند. «سایت الف» در سال‌های گذشته در چند مورد پیشتاز انتقاد به دولت‌مردان احمدی‌نژاد بود و نکات شاخص آن پیگیری پرونده تخلفات مرتضوی و رحیمی بود. این در حالی است که نمایندگان مجلس نهم در دفاع از سعید مرتضوی نامه‌ای بلندبالا امضا کرده و او را شخصیتی معتمد و مسئول معرفی کردند.

طرح شکایت از سوی وکیل مرتضوی و صالحی‌امیری

در دادگاه پیشین، وکیل سعید مرتضوی و دکتر صالحی‌امیری، نماینده دادستان تهران، در دفاع از سه قوه، شکایت‌های خود را مطرح کردند.

به گفته توکلی، با وجود آنکه ماده ٩ نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس تصریح می‌کند که قبل از رسیدگی به هر پرونده‌ای باید هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان موضوع را تأیید کند، درخواست کردم که این موضوع طی مکاتبه‌ای با مجلس در میان گذاشته شود و از دادگاه تقاضای تعویق جلسه را خواستار شدم، چراکه دادخواست به من ابلاغ نشده بود. اصل ۸۴ نیز هر نماینده‌ای را در برابر تمام ملت مسئول می‌داند و او حق دارد در تمام مسائل داخلی و خارجی اظهارنظر کند. همچنین اصل ۸۶ قانون اساسی نیز مقرر می‌کند که نماینده مجلس در مقام ایفای وظایف نمایندگی و اظهارنظر در رأی، آزاد بوده و نمی‌شود وی را به سبب اظهارات و آرا تعقیب کرد.

٥٤ شکایت علیه توکلی از سال ٨٩

در طول سال‌های ۸۹ تا ۹۲، تعداد ۵۴ شکایت علیه احمد توکلی در دادسرای تهران مطرح شده، تعدادی از این شکایت‌ها در دادگاه کیفری استان تهران در جریان رسیدگی است؛ از حدود ۵۴ پرونده برای ۳۷ مورد قرار منع‌تعقیب صادر شده و ۹ پرونده، یکشنبه تعیین‌تکلیف می‌شود و چند مورد هم در مرحله بازپرسی مفتوح است. نکته عجیب در پرونده شکایت‌ها از احمد توکلی، صف‌آرایی مسئولان وقت در دولت احمدی‌نژاد علیه این نماینده مجلس است.

به‌ویژه شکایت محمدرضا رحیمی که این‌روزها در زندان اوین به‌سر می‌برد، قابل‌تأمل است. وکیل سعید مرتضوی نیز در شرایطی که شخص مرتضوی درگیر حضور در دادگاه و پیگیری اتهام‌های واردشده است نیز باید در جلسه شکایت علیه توکلی حاضر شود. شنیده‌ها نشان از آن دارد که دادگاه امروز توکلی علنی برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/ش

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =