محرومیت دانشجویان دانشگاه گلستان از حداقل ها/ تشکیل کلاس درس در کانکس!!

خوابگاه، واژه بسیار غریبی برای دانشجویان دانشگاه گلستان است. در دانشگاه گلستان خبری از خوابگاه دولتی نیست. دانشجویان دانشگاه در پانسیون های دانشجویی زیر نظر دانشگاه ساکن هستند. پانسیون هایی که اصلا جای زندگی نیست…

به گزارش سرویس اجتماعی تهران نیوز، مشکلات صنفی دانشجویان درهر دانشگاهی قابل لمس است، اما وضعیت دانشجویان دانشگاه های استان گلستان به ویژه دانشگاه گلستان بی نظیر است! تحقیر دانشجو در دانشگاه گلستان که باید الگوی سایر دانشگاه های استان باشد چیز دیگری است. وضعیت نامطلوب دانشگاه گلستان تا به آنجا پیش رفته که دانشجویان نه تنها از خوابگاه دولتی برخوردار نیستند وهزاران مشکل در پانسیون ها دارند، بلکه پروژه های آزمایشی و اجرای کلاس های کارگاهی هم در داخل کانکس ها انجام می شود. حتی اساتید هم در داخل همین اتاقک ها به استراحت می پردازند!  دانشجویانی از سراسر کشور با بهترین رتبه ها در این دانشگاه وارد می شوند، اما صد افسوس که وضع آن ها از بچه های بشاگرد استان هرمزگان در اول انقلاب نیز نامطلوب تر است.

یاسر دادخواه دبیر شورای صنفی  دانشجویان دانشگاه گلستان ضمن اشاره به کمبودهای دانشجویان گفت: “می توانم به جرات بگویم که اکثر دانشجویان جدید الورود دانشگاه گلستان در همان روز ثبت نام از انتخاب این دانشگاه پشیمان شده و به فکر انتقالی گرفتن از این دانشگاه به هرنحو ممکن هستند.” وی در ادامه به مشکلات و کمبودها اشاره کرد و افزود: “دانشجویان دانشگاه گلستان از فضای کوچک تحصیل، نبود خوابگاه دولتی، نداشتن کتابخانه، سالن مطالعه و … رنج می برند. همه این امکانات از حداقل های یک دانشگاه است. تکرار می کنم آن ها از حداقل های یک دانشگاه محرومند.”

برخی کلاس ها در داخل کانکس برگزار می شود

دادخواه با اشاره به دانشکده فنی مهندسی الغدیر که جنب چهارشنبه بازار است، اظهار می کند: “ساختمان دانشکده استیجاری است. وقتی از سایت دانشگاه، آدرس دانشکده فنی مهندسی الغدیر را می گیری، نوشته جنب چهارشنبه بازار، البته می توانند بگویند جنب پارکینگ شرکت اتوبوس رانی شهری گرگان. ساختمان دانشکده اصلا مناسب فضای آموزشی نیست. کوچک بودن و شکل هندسی کلاس ها واقعا دانشجویان را آزار می دهد. از آلودگی صوتی ناشی از صدای کارکنان پارکینگ و آچار و پیچ گوشتی تعمیرکارها و رفت و آمد اتوبوس ها گرفته تا برگزار شدن برخی کلاس ها در داخل کانکس! نبود فضای آزمایشگاهی باعث شده تا برخی از آزمایشگاه ها و کارگاه های دانشجویان به دیگر مراکز آموزشی شهر و حتی خارج از شهر فرستاده شوند. دانشکده الغدیر با زیربنای بسیار کم بیش از ۱۰۰۰ دانشجوی رتبه بالای مهندسی کشور را در ۸ رشته کارشناسی و ۸ رشته کارشناسی ارشد در خود جای داده است و از ۲۸ عضو هیات علمی بهره می‌برد. این‌ها در حالی است که اکثر اتاق‌های این دانشکده پارتیشنی بوده و تنها جایی برای نشستن دارد.”

خوابگاه واژه بسیار غریبی برای دانشجویان دانشگاه گلستان است

دبیر شورای صنفی  دانشجویی دانشگاه گلستان خاطر نشان کرد: “خوابگاه، واژه بسیار غریبی برای دانشجویان دانشگاه گلستان است. در دانشگاه گلستان خبری از خوابگاه دولتی نیست. دانشجویان دانشگاه در پانسیون های دانشجویی زیر نظر دانشگاه ساکن هستند. پانسیون هایی که اصلا جای زندگی نیست. ساختمان هایی که برای چنین ظرفیتی ساخته نشده اند و هر روز هم مشکل جدیدی برای ساختمان پیش می آید و در نتیجه دانشجو از محیطی آرام که مناسب تحصیل و استراحت باشد محروم می شود.”

وی در ادامه اشاره ای هم به ناامنی پانسیون ها دارد و می گوید: “من شاهد بودم که دانشجویان شب ها با ترس و دلهره می خوابیدند. من ۳ سال از تحصیلم را در این پانسون ها گذرانده ام. به جرات می توانم بگویم نسبت مبلغ بالایی که از دانشجو گرفته می شود و امکاناتی که به دانشجو داده می شود یک به هزار است!” دادخواه در ادامه افزود: “واقعا در یک واحد ۶۵ متری، زندگی برای ۱۲ نفر کار بسیار سختی است. خودتان حساب کنید به هر نفر چند متر می­رسد؟!”

نمی دانم چرا قانون هم نمی تواند کاری برای دانشگاه ما کند!

دادخواه در ادامه  بیان کرد: “علی رغم این که این پانسیون ها جای مناسبی برای زندگی نیستند، دانشجویان مجبورند که به این پانسیون ها بیایند. این درحالی است که در زمان تاسیس دانشگاه توافقی شد، بین دانشگاه ما و دانشگاه منابع طبیعی که حدود ۲۰۰ تخت از خوابگاه امام حسین در اختیار دانشگاه گلستان قرار بگیرد. مدارک و امضای ریاست وقت دانشگاه منابع طبیعی جناب رحمانی هم موجود است. ولی نمی دانم که چرا قانون هم نمی تواند کاری برای دانشگاه ما بکند!”

بنده منتقد خصوصی کردن خوابگاه ها هستم

دبیر شورای صنفی  دانشجویان دانشگاه گلستان اظهار کرد: “بنده منتقد خصوصی کردن خوابگاه ها هستم و این کار را خیانت به دانشجویان می دانم!”

وی در ادامه گفت: “زمزمه هایی از ترم قبل مبنی بر جابه جایی دانشکده الغدیر شنیده می شد. اما به لطف آقایان استانی این امر ممکن نشد. ساختمان جهاد می توانست کمک شایانی به دانشگاه ما و دانشجویان کند. اما علی رغم تلاش های ریاست دانشگاه جناب دکتر یغمایی و ریاست سابق دانشکده فنی جناب دکتر هزار جریبی، آقایان همچنان اصرار دارند این ساختمان را به زور و اصرار به دانشگاه علوم پزشکی بدهند. واقعا جای سوال است برای ما! از مسئولان  استان خواهشمندم کمک کنند تا کمی از مشکلات دانشگاه گلستان کم شود.”

بهترین راه حل ادغام دانشگاه گلستان با دانشگاه علوم کشاورزی است

فرهاد یغمایی رییس دانشگاه گلستان نیز دراین زمینه گفت: “بهترین راه حل مشکلات دانشگاه ادغام این دانشگاه با دانشگاه علوم کشاورزی است. تجمیع دانشگاه می تواند از بسیاری از هزینه ها کم کند.” وی در ادامه اشاره ای به دانشگاه های سایر استان ها کرد و افزود: “در اکثر استان هایی که فقط یک دانشگاه بزرگ فعالیت دارد موفقیت بیشتری حاصل شده است. به عنوان مثال دانشگاه فردوسی مشهد در بین دانشگاه های کشور رتبه سوم را داراست. چرا؟ چون تنها دانشگاه بزرگ استان خراسان رضوی است و سایر استان های دیگر کشور نیز به همین ترتیب است.

 با ادغام دانشگاه گلستان و دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان می توان از هزینه اضافی دو ریاست و ۸ معاونت و دو نهاد نمایندگی رهبری و بسیاری از موارد دیگر کاست. با این اقدام مشکلات فضای آموزشی نیز مرتفع خواهد شد. ولی متاسفانه مسئولان استانی به کیفیت دانشگاه ها توجه ندارند و بیشتر به کمیت توجه دارند.”

متأسفانه دانشگاه علوم کشاورزی به تعهدات خود عمل نکرد

وی در بخش دیگری از سخنانش ضمن اشاره به تصویب مصوبه ای در سال ۱۳۸۷ توسط هیات دولت و دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان درمورد تاسیس دانشگاه گلستان با هدف رشد جمعیت دانشجویی و رشد دو بعد علوم انسانی و فنی مهندسی اظهار کرد: “قرار شد تمام فضای مکان قدیم دانشگاه کشاورزی به دانشگاه گلستان داده شود. متاسفانه در این چند سال دانشگاه منابع طبیعی ساختمان های موجود را تخلیه نکرده. در حالی که با وجود ساختمان جدید پردیس این دانشگاه نیازی به این ساختمان ها نبود. متاسفانه دانشگاه علوم کشاورزی به تعهدات خود عمل نکرد. فقط با این استدلال که این مکان پیشینه تاریخی دانشگاه علوم کشاورزی است و نباید تخلیه شود و باید همین طور باقی بماند!”

رییس دانشگاه گلستان با نشان دادن چند سند رسمی با امضای مستند در تاریخ های آذر۸۶، مهر۸۷ و بهمن۹۰ افزود: “با امضای همین آقایان از بدو تفکیک دو دانشگاه قرار شد پردیس قدیم دانشگاه منابع طبیعی به دانشگاه گلستان تعلق بگیرد، اما اکنون می‌گویند ما این تعهد را امضا کردیم که ردیف بودجه بگیریم!”

برای ساختمان جهاد رایزنی کردیم که گفته شد باید پول پرداخت کنید

 وی در ادامه گفت: “کمبود فضای آموزشی باعث شده تا بچه های فنی مهندسی در بلوار الغدیر با مشکلات فراوانی مواجه شوند و کلاسهای آنان داخل کانکس ها برگزار شود. حتی کارگاه ها و آزمایشگاه ها هم در داخل کانکس قرار دارد. بعضی مواقع هم به شهر های اطراف فرستاده می شوند. قرار بود پردیس “سرخنکلاته” هم تکمیل شود که به علت استفاده نادرست از بودجه، ردیف اعتباری آن هنوز  تکمیل نشده است. در حال حاضر همین مکانی هم که ما در آن مستقر هستیم فقط بخش اداری آن دراین محل قرار دارد و بیشتر کلاس ها خارج محوطه برگزار می شوند.

 حتی اساتید ما هم در داخل کانکس ها استراحت می کنند

 مهناز اقدسی معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه گلستان هم از بلاتکلیفی دانشجویان بخصوص دانشکده فنی مهندسی بسیار نگران و متاسف بود. او دراین رابطه گفت: “من با ۲۵ سال سابقه کاری اعلام می کنم که متاسفم مسئولان استان به مرکز آموزشی استانی که می تواند دارای بهترین دانشگاه کشور باشد بی توجه هستند. اما جدای از این مسئله، برگزاری کلاس ها در داخل کانکس ها  بیشتر آزارم می دهد. حتی اساتید ما هم در داخل کانکس ها استراحت می کنند.” وی در ادامه خاطر نشان کرد: “بهترین ابزارهای آموزشی و آزمایشگاهی دانشگاه به علت کمبود فضا در داخل کارتن ها خاک می خورند و یا اینکه مجبور می شویم برای چند ساعت آن ها را خارج کرده و دوباره سرجایش قرار دهیم! بدتر از همه وضعیت ما اساتید است که با این همه تجربه، مرکزی نداریم تا در آن پژوهش کنیم و دروس به علت نداشتن فضای آزمایشی بیشتر به شکل تئوری تدریس می شوند. واقعا بچه های دانشگاه گلستان در عین مظلومیت، تحقیر می شوند.”

مشکلات دانشگاه گلستان قابل حل است اگر قدری ملی عمل کنیم. به دانشگاه گلستان صرفا به این منظور که دانشگاهی در استان گلستان است توجه نکنیم بلکه بیشتر سعی کنیم با کاستن مشکلات آن، آن را به دانشگاه خوبی با رتبه بالا برای کشورمان تبدیل کنیم. دانشگاهی نه فقط برای پیشرفت و تربیت جوان گلستانی، بلکه برای همه جوانان ایران زمین.

 منبع: دوروزنامه پژواک سخن استان گلستان

انتهای پیام/م

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =